HC DYNAMO PARDUBICE0101Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1124Výhra

17.2.2023 18:00 A tým 2022-2023 47

PCE – VIT 1:4: Vítkovice vyrovnaly rekord a odložily pardubickou korunovaci

Úvodní třetina byla poznamenána špatnou disciplínou domácích, kteří darovali modro-bílým dvouminutovou dvojnásobnou přesilovou hru, kterou po třiadvaceti vteřinách využil bombou Peter Mueller. Škoda jen, že se Vítkovicím nepodařilo z povedené třetiny vytěžit více. Na Fridrichovu trefu po krásné přihrávce Lakatoše ještě pardubičtí našli odpověď, jenže to bylo nakonec z jejich strany vše. Povedený zápas ve třetí třetině potvrdili Chlán s Dejem a Vítkovice tak získaly všechny tři body. Ziskem dvaadevadesáti bodů navíc vyrovnaly klubový rekord.

Souboj prvního s druhým zaplnil pardubickou enteria arénu. Domácí Pardubice mohly v případě vítězství a souběhu výsledku se Spartou už nyní předčasně slavit zisk trofeje pro nejlepší tým základní části – Pohár Jaroslava Pouzara. Vítkovice ze druhé pozice chtěly na východě Čech zaskočit favorita a připsat si v dlouhodobé soutěži alespoň jeden úspěch ze vzájemných zápasů. Jejich snažení ale už před utkáním dostalo komplikaci, když ze sestavy pro zranění vypadl centr první formace Peter Krieger. Ten nedohrál už středeční zápas s Olomoucí, po tvrdém střetu s Rašnerem si odnesl zdravotní problém, který jej vyřadil ze hry na dobu v řádu dní, možná pár týdnů. Mimo hru zůstal i Petr Gewiese, návrat do sestavy hlásili Rostislav Marosz a Jakub Stehlík. V bráně dostal přednost Lukáš Klimeš.

Vítkovice začaly utkání aktivně a hned ve druhé minutě Vála nevybíravě poslal na brankovou konstrukci Fridricha, což znamenalo dvě minuty pro domácího obránce. Vítkovice však z přesilové hry vytěžily pouze střelu Mikuše od modré čáry. Tu sice Will neviděl, ale přesto dokázal zasáhnout. Na druhé straně se k nebezpečné střele dostal Vála, ale Klimeš mu dobře zmenšil střelecký úhel a udržel kotouč ve své moci. Klimeš dokázal zlikvidovat také Herčíkovu střelu z ostrého úhlu, jenže po jeho přesném zásahu přišel faul Raskoba na Adama Musila, který se dral za dorážkou. I Vítkovice si ale s úvodní početní výhodou soupeře bez větších problému poradily. Starosti Klimešovi mohla přidat Raskobova chyba v rozehrávce, kterou mohl potrestat Zohorna, ten ale nezamířil přesně a přestřelil. Po zákroku Čerešňáka na Deje Vítkovice dostaly k dispozici druhou přesilovou hru, která se navíc záhy ukázala jako dvojnásobná, protože v ponechané výhodě Vítkovic za brankou Zohorna zasáhl hokejkou obličej Kocha. Rozhodčí původně tento zákrok nesignalizovali, dlouho se radili, a protože se jednalo o krvavé zranění, vydali se situaci prozkoumat k videu. Ve hře mohl klidně být i vyšší trest, protože Zohorna držel hokejku v obou rukou, záleželo tak na tom, zda bude situace posouzena jako vysoká hůl nebo krosček. Nakonec z toho byl pro Zohornu čtyřminutový trest za vysokou hůl a luxusní dvouminutová dvojnásobná přesilová hra pro Vítkovice. Ty se s tím nepáraly, ihned poté, co se modro-bílí usadili v útočném pásmu, napřáhl Mueller a puk se po jeho dělovce zastavil až v síti – 0:1. Vítkovice navíc pokračovaly v téměř čtyřminutové přesilovce. V obrovské šanci se ocitl Kalus, ale ten nedokázal z bezprostřední blízkosti dostat kotouč přes Willův levý beton. Neujala se ani Raskobova střela, kterou Will vyrazil hokejkou. Vítkovice tlačily, jenže domácí se dokázali ubránit a navíc také hrozili rychlými brejky.

Hyka dokázal vybojovat puk, když k zemi poslal Mikuše a následně hledal najíždějícího Sedláka, který na Klimeše ale nevyzrál. Vylučovalo se až po zákroku Kocha, který za brankou přidržel svého soupeře. Pardubice dlouho kombinovaly v ponechané výhodě a Košťálkova střela se dokonce zastavila až na tyči. Pardubice ukázaly v přesilové hře povedené kombinace, kterými držely vítkovickou čtveřici v pásmu. Po návratu vyloučeného Kocha měl velkou šanci Lindberg, kterého milimetrovou žabičkou vyzval ke střele Mueller. Lindberg mířil dobře, ale Will se dokázal proti jeho střele včas přesunout a zasáhnout vyrážečkou. Brzy si zahrály přesilovou hru i Vítkovice, když Košťálek tvrdě zasáhl ramenem Dejův obličej. Největší šanci měl Raskob, jehož střelu Will neudržel ve své výstroji, ale před dorážejícím Lindbergem včas zasáhli domácí beci. Ke střele z nebezpečného prostoru se proháčkoval Fridrich, ale Will udržel Pardubice na dostřel. To se mu ale nepovedlo o chvíli později. Pardubičtí na útočné modré čáře přišli o kotouč a do brejku vystartoval Lakatoš s Prčíkem. Lakatoš zvolil dlouhou kličku po ruce a už se zdálo, že bude pálit na Willa. Jenže Lakatoš moc dobře věděl, že situaci z druhé vlny dobruslil Fridrich, kterému pak naservíroval kotouč před odkrytou branku a Fridrich neměl s dosažením své desáté sezonní branky problém – 0:2. Jenže následně Fridrich nešťastně vyhodil kotouč mezi diváky, a i když Krenželok reklamoval odraz o mantinel, rozhodčí byli nesmlouvaví. Po vzájemném souboji na trestnou lavici zamířili také Dej se Sedlákem. Vítkovický útočník si Sedláka v souboji přidržel, a Sedlák následně dal průchod své frustraci a ohnal se po Dejovi loktem. Domácí pokračovali v přesilové hře a po kontaktu s Musilem zůstal na ledě ležet Klimeš. Vítkovičtí marně reklamovali zásah hokejkou do tváře vítkovického brankáře. Pardubice tak mohly pokračovat v přesilové hře, kterou přece jen dokázaly využít. Radil nabil na střelu z první Čerešňákovi, a ten dělovkou propálil Klimeše – 1:2. Po pohledné akci čtvrté pardubické formace mohl vyrovnat Herčík, ale Klimeš znovu podržel modro-bílé. Pardubice měly dobrou pasáž, ale vítkovičtí obětavostí drželi vedení. Po Košťálkově střele se zdálo, že puk, který Klimeš vyrazil nad sebe, dokáže do branky bez problému dorazit Zeman, ale Klimeš se fantasticky vrhl proti puku a udržel jej před brankovou čárou. V závěru ještě Koch vyzkoušel Willovu pozornost tvrdou střelou, která zasáhla pardubického brankáře bolestivě někam na klíční kost.

Třetí periodu začal Fridrich dobrou individuální akcí, když elegantně prošel obranou Pardubic a hledal ještě lépe postaveného Lakatoše, k tomu ale nakonec kotouč neprošel. Čas ve třetí třetině jako by utíkal rychleji. Dlouho se hrálo bez přerušení, což pomáhalo spíše modro-bílým. Pardubice hrozily především střelbou od modré čáry, stejně jako v případě Košťálokova nahození, které zasáhlo Klimeše do masky. Blízko vyrovnání byli domácí po Poulíčkově střele z otočky, kterou ještě na hranici brankoviště dorážel Kousal. Na druhé straně podobnou situaci ukázaly i Vítkovice, když po dobrém forčekingu střílel Mikuš a na brankovišti dorážel Kalus. Pardubice se tlačily za vyrovnáním, ale týmem, který dokázal udeřit, byly Vítkovice. Kalus odvedl u mantinelu skvělou práci, v napadání jej doplnil Kotala, který okradl Koláře o kotouč a přesnou přihrávkou našel Kocha. Ten mohl z dobré pozice střílet, ale nesobecky ještě kotouč posunul na Chlána, který vrátil Vítkovicím dvoubrankově vedení – 1:3. Vítkovice místo toho, aby se stáhly do defenzivy, pokračovaly v aktivním napadání a byly za to také odměněny. Do přečíslení dvou na jednoho se dostal Prčík s Dejem. Mladý obránce to vzal na sebe, ale Will dokázal kotouč vyrazit. K pardubické smůle však puk zamířil přesně na hůl Rastislava Deje, který z bezprostřední blízkosti zvýšil vedení Vítkovic – 1:4. Herčík skokem vypíchl kotouč Muellerovi, který by jinak stál sám tváří v tvář Willovi. Snížit mohl individuální akcí Zohorna, který po forhendové kličce chtěl zasunout kotouč za Klimešův beton, jenže neúspěšně. Vítkovice tentokrát vezou z ledu Pardubic všechny tři body.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás samozřejmě výborné utkání, výborné vítězství. Velice těžký soupeř, o jejich síle nemusím mluvit. Chtěl bych vyzdvihnout výkon celého mužstva i to, jak jsme ten zápas začali, šli jsme do přesilové hry, vedli jsme, to byl asi základ toho, že jsme v zápase odskočili i na druhý gól. Ve druhé třetině nás možná více zatlačili, ale výborný výkon Klimeše nás držel stále ve hře. Čekali jsme na chyby a trestali jsme je. Hráli jsme velice obětavě, velice dobře, udržovali jsme tempo hry, hráli jsme na kontakt. Hráči pracovali dobře s taktickými věcmi, věděli, že můžeme jít do napadání, nezalezli jsme jen do obrany, takže samozřejmě spokojenost se třemi body, ale jedeme dál.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): Ten zápas jsme si prohráli v první třetině. Šli jsme tam do dvojnásobného oslabení, ve kterém jsme dostali gól. Druhá třetina byla lepší, hlavně druhých deset minut. Tam jsme soupeře zatlačili, bohužel jsme ale udělali chybu na modré čáře a z protiútoku jsme dostali na 0:2. Pak jsme dali kontaktní gól, zvedli jsme se. Přišla ale další chyba v útočném pásmu, úplný nesmysl, a z protiútoku jsme opět dostali gól. Museli jsme to otevřít a dostali další gól. Zápas jsme prostě prohráli.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA
1:4
(0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 32. Čerešňák (Radil, Zohorna) – 10. Mueller (Lakatoš), 29. Fridrich (Lakatoš), 51. Chlán (Koch, Kotala), 54. Dej (Prčík). Rozhodčí: Jeřábek, Stano – Lhotský, Šimánek.
Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0, Diváci: 10 027. Střely na branku: 29:22.

HC Dynamo Pardubice: Will – Vála, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Kolář, Bučko, Tvrdík – Cienciala, Sedlák, Hyka – Štetka, Zohorna, Radil – Kousal, Poulíček, Zeman – Herčík, A. Musil, Vondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Prčík, J. Stehlík, L. Kovář – Bukarts, Lindberg, Mueller – Fridrich, L. Krenželok, Lakatoš – Kotala, Chlán, M. Kalus – Dej, Marosz, Jarůšek