TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA220004Prohra
HC DYNAMO PARDUBICE310015Výhra

22.11.2022 17:30 A tým 2022-2023 21

VIT – PCE 4:5 SN: Domácí vítězná série končí, dva body berou šťastnější Pardubice

Tenhle zápas měl vše, co mohli fanoušci od duelu dvou nejlepších týmů extraligy čekat. Emoce, šarvátky, skvělou diváckou kulisu a hlavně góly. Byť šli jako první do vedení domácí, podařilo se extraligovému lídrovi uniknout do dvoubrankového vedení, o které ale ve druhé třetině přišel. Vyrovnané utkání dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých byli úspěšnější hosté.

Bez nadsázky šlágr kola i čtvrtiny. Vítkovice na svém ledě přivítaly v souboji nejlepších týmů vedoucí Pardubice. Za oběma celky stála úspěšná série. Zatímco Ostravané chtěli prodloužit domácí neporazitelnost, hosté měli v plánu potvrdit suverénnost a zapsat jedenáctou výhru v řadě. Očekávaný a atraktivní souboj nemohl uniknout ani kamerám jednoho z vysílatelů, a tak se duel hrál před kamerami O2TV Sport. Vítkovice do něj šly bohužel znovu bez zraněných Muellera, Lukáše Krenželoka, Grmana a také brankáře Klimeše. Dvojkou pro toto utkání se stal dnes již gólman Poruby Daniel Dolejš, který tak zaznamenal jeden z velkých návratů, byť jen dočasný.

Takový začátek zápasu čekal málokdo! Pardubická první formace propadla v souboji u mantinelu a Vítkovice ve čtyřech přečíslily svého soupeře, Dej si nadvakrát vyměnil kotouč s Mikušem a po čtyřiceti vteřinách poslal domácí do vedení – 1:0. Vyrovnat mohl záhy Poulíček, který využil nepřesné rozehrávky na obranné modré Vítkovic, ale Bukarts dokázal své zaváhání napravit. První formace Pardubic mohla napravit své zaváhání z úvodní minuty, když se Zohorna opřel do odraženého kotouče a trefil levou tyč Stezkovy branky. Na druhé straně z podobné pozice pálil Stehlík, ale jeho střela neprošla skrz klubko hráčů před Willem. Druhou vítkovickou branku měl na holi Rastislav Dej, kterého si na modré čáře dobře všiml Mikuš. K Dejovi se ale od mantinelu rychle stahoval David Musil a vítkovický útočník tak musel volit střelu z větší vzdálenosti, ze které netrefil branku. Pardubice se dočkaly srovnání v osmé minutě, když Poulíček čistě vyhrál vhazování na Tomáše Dvořáka, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:1. Dvořák navíc hned v následujícím střídání přidal druhou branku, když zůstal osamocen u levého mantinelu, od kterého si nabruslil před Stezku a prostřelil jej mezi betony 1:2. Ve středním pásmu byl do obličeje zasažen Petr Chlán, rozhodčí nejprve nevylučovali, ale poté překvapivě zamířili k tabletu, aby celou situaci prozkoumali. Jelikož se jednalo o krvavé zranění, obdržel Matys čtyřminutový trest za vysokou hůl. Vítkovice zahájily početní výhodu střelou Kaluse, kterou ale Will zlikvidoval levým betonem. Po zákroku na Kriegera za brankou mohla být vítkovická přesilovka dvojnásobná, ale píšťalka tentokrát zůstala němá. Vyrovnat mohl Marosz, který z levé strany střílel do okryté branky, ale Will zázračně vyrazil kotouč. Po zákroku Musila, který na brankovišti krosčekem poslal k zemi Lindberga se ale vylučovat muselo. Vítkovice dostaly k dispozici minutu a třináct vteřin dlouhou přesilovou hru pět na tři, na kterou Miloš Holaň nasadil pětici útočníků. Po kombinaci pálil z levého kruhu Marosz, ale do cesty se mu postavila tyč. Vítkovice měly několik zajímavých kombinací a střel, ale Will si s nimi věděl rady. Dvojnásobnou přesilovou hru domácí nevyužili, ale i nadále pokračovali v tlaku. Lakatoš se dostal do dobré střelecké pozice, nemohl střílet první, protože dostal kotouč na brusle. Přesto si hbitě srovnal kotouč na holi a přesným švihem poslal kotouč o levou tyč za Willova záda – 2:2. O několik vteřin později se v souboji u mantinelu Chlán přetlačoval s pardubickou přesilou a i přesto, že byl v souboji aktivnějším hráčem, usoudil rozhodčí, že došlo k zašlápnutí puku a vítkovického útočníka vyloučil na dvě minuty za zdržování hry. Východočeši tak brzy dostali možnost vzít si v přesilové hře zpět vedení. To se jim nakonec za třináct vteřin opravdu podařilo, když Čerešňák na pravém křídle našel osamoceného Lukáše Radila a proti jeho střele se Stezka nedokázal včas přesunout ke vzdálenější tyči – 2:3. První pardubická formace v poslední minutě uzamkla Vítkovice v obranném pásmu, ale kombinace k výraznější šanci nevedla.

Druhá třetina začala náporem hostující první formace, poté ale Říčka vysekl hůl Kochovi a Vítkovice hrály přesilovou hru. V té tvrdě pálil Lakatoš a odražený kotouč u druhé tyče jednoruč dorážel Krieger, který to měl ale na dlouhou ruku, a tak nezamířil bekhendem přesně. Po faulu Čerešňáka domácí dostali k dispozici osmdesát vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. V té Vítkovice ostřelovaly Willovu branku, ale ten držel vedení Východočechů. Největší šanci měl Krieger, který mířil do prázdné branky, ale zlomil při tom hokejku. Hosté obrovský tlak Vítkovic ostáli. Po návratu vyloučených hráčů Pardubic se do přečíslení dvou na jednoho dostal Lindberg s Fridrichem, ten mířil dobře do protipohybu, ale Will vyrazil betony. Ve středním pásmu byl vysokou holí zasažen Krieger, ale tentokrát si toho sudí nevšimli. Pardubice pokračovaly dále ve hře, vybojovaly ve středním pásmu kotouč a po Radilově přihrávce se střelou z první prosadil Kousal – 2:4. Vítkovičtí mohli snížit po kombinaci Lakatoše s Chlánem, ale Will si proti Chlánovi vybruslil z branky a kotouč našel ve své lapačce. Po Stehlíkově střele už fanoušci zvedali své ruce, ale kotouč rozvlnil jen boční síť branky. O malou chvíli později už ale byla radost na místě. Kovář přesnou přihrávkou vyslal do úniku Rastislava Deje, který i přes faul vracejícího se Dvořáka bekhendem zasunul kotouč mezi Willovy betony – 3:4. Vítkovičtí se povzbuzeni snížením hnali za dalším gólem. Blízko byl Bernovský, který se po Kriegerově střele pokusil využit pomalejší návrat Willa zpoza branky zpět do brankoviště. Modro-bílí i nadále bojovali o každý kotouč a po zásluze byli za svou snahu odměněni. Kovář udržel kotouč před modrou čarou, předal jej Bukartsovi a ten přesnou střelou do horního rohu branky využil skvělé clony Bernovského na hranici brankoviště – 4:4. V dalším střídání si mohli vzít vítkovičtí vedení zpět na svou stranu, ale přihrávka na Lednického byla příliš prudká, jinak by byl Lednický před Willem zcela sám. Už tak dost bouřlivá atmosféra v OSTRAVAR ARÉNĚ nabyla na síle, když Musil nebezpečně poslal hlavou na mantinel Fridricha. Celá hala byla zvědavá, jak situaci rozhodčí vyhodnotí, neboť Fridricha se vydali bránit Lakatoš s Kovářem a na ledě vytvořilo hned několik dvojiček. Rozhodčí celou situaci kapitánům dlouho vysvětlovali a byla z toho nakonec právem dvouminutová přesilovka pro domácí. Hostující obrana chvíli nepůsobila kompaktně a využít toho chtěl Bukarts, jehož přihrávka byla na Lindberga příliš prudká a ne zcela přesná. Z dobré pozice pálil Krieger, který by si za svou dnešní aktivitu zasloužil branku. Americký centr ale při střele zlomil svou hůl, tu navíc okamžitě nezahodil a síly se tak na ledě vyrovnaly.

Do třetí třetiny tak oba celky vstoupily se čtyřmi hráči a po malé chvíli pokračovali pardubičtí krátkou přesilovou hrou, ve které ale neměli prostor cokoliv předvést. Hra se přelévala ze strany na stranu, ale vyložené příležitosti k vidění nebyly. Fridrich dobrým napadáním vybojoval kotouč, vytočil se na střed ke střele, ta ale zaduněla o zadní mantinel. Pardubice hrozily opět díky první formaci, ale Kousalovu střelu Stezka i díky pomoci Kocha pokryl. Do zajímavého přečíslení se dostal Lindberg, po jehož přihrávce pálil Kalus, ale jeden z pardubických obránců střelu zblokoval hokejkou. Nepředvídatelného odrazu puku se pokoušel využít Koffer, ale situaci naštěstí přehrál a dostal se mimo střelecký úhel. Obrovskou šanci rozhodnout měl necelých pět minut před koncem třetí třetiny Kalus, když dorážel střelu Lindberga, ale z bezprostřední blízkosti se mu nepodařilo zvednout kotouč nad Willovy betony. V závěru už rozhodčí evidentně nechtěli vylučovat a zasahovat tak do dění na ledě, byť Zohornův krosček na Lakatoše byl zcela jasný. Nutno podotknout, že i pozdější zákrok Kriegera byl jednoznačný, stejně jako zákrok na Fridricha za brankou soupeře. Nedovolených zákroků v závěru přibývalo, a tak už museli zasáhnout sudí, kteří na trestnou lavici poslali hostujícího Kousala, který k zemi srazil Chlána. Necelých jedenačtyřicet vteřin před třetí sirénou tak dostali vítkovičtí šanci rozhodnout v početní výhodě. Pálil Lakatoš, ale jeho pokus mířil jen do hrudi brankáře Willa a bylo tak jasné, že utkání dojde do prodloužení.

Vítkovice do něj naskočily se čtyřmi útočníky. Bukarts nabil na střelu Lakatošovi, ale ten nezamířil přesně. Modro-bílí dlouho kombinovali v útočném pásmu, ale přišla jen Lakatošova střela, která postrádala razanci a Will se proti ní zvládl včas přesunout. Po návratu vyloučeného Kousala se hrálo ve čtyřech na obou stranách a puku se pro změnu chopili pardubičtí. Skvělý individuální průnik útočným pásmem předvedl Kalus, ale Will opět zasáhl. Této pohledné akci chyběla jedině branka. Sám to zkusil také Fridrich, který přebruslil s kotoučem celé hřiště, ale pardubický brankář dovedl svůj tým až do nájezdů.

0:0 – Jako první se s pukem rozjel Marosz. Ten nic nevymýšlel, ale střelou minul horní roh branky.

0:1 – Překvapivé jméno pardubických. Tomáš Ubran prostřelil Stezku.

1:1 – Fridrich zvolil bekhendovou kličku, kterou vyrovnal.

1:2 – Také Zohorna zvolil střelu bekhendem a taktéž úspěšně.

1:2 – Bukarts dobře naznačil střelu, položil si Willa, ale nedokázal zvednout kotouč nad beton.

1:2 – Poulíček úspěšný nebyl.

1:2 – Krieger zvolil kličku do bekhendu, ale nezamířil přesně.

1:2 – Košťálek opět klička do bekhendu a neproměnil.

1:2 – Lakatoš zvolil střelu, kterou Willa nepřekonal.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): Samozřejmě Vítkovice šly hned v první minutě do vedení, což není příjemné, ale oklepali jsme se z toho. Myslím si, že první polovinu zápasu jsme byli lepší, domácí hrozili z přesilovek, které mají dobré a sem tam z nějakého rychlého protiútoku. Bohužel nám utekla druhá desetiminutovka druhé třetiny, kde jsme udělali strašně moc chyb, strašně moc ztrát puku. Dostali jsme Vítkovice do hry a tam jsme mohli dostat ještě nějaký gól. Tam jsme zápas asi ztratili, mohli jsme vyhrát za tři body. Třetí třetina více méně vyrovnaná s nějakou šancí na obou stranách, závěr perfektně ubráněné oslabení. V nájezdech jsme byli asi o fous šikovnější.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z naší strany vynikající zápas, parádní kulisa a z obou stran velká show. Nám vyšel parádně vstup do utkání hned v první minutě, tak jak jsme chtěli začít aktivně. Minutovým výpadkem Pardubice otočily výsledek na svou stranu a do šaten jsme šli s mínus jedním gólem. Nabádali jsme hráče změnit systém, hrát hodně aktivně, tím jsme si vynutili přesilové situace plus ty dva góly, kdy jsme to dobře dokázali zužitkovat. Ve třetí třetině taktický boj, myslím si, že jsme měli rozhodnout v té přesilové hře, kde jsme tu šanci na to měli. Přeneslo se ti i do prodloužení. Neřekl bych, že jsme tam neměli střely, byly tam, ale asi nebyly tak nebezpečné, aby skončily gólem. V nájezdech jsme nebyli až tak šikovní jako Pardubice, proto odjíždějí s dvěma body.

4
:5 SN
(2:3, 2:1, 0:0 – 0:0 – 0:1)

Branky: 1. Dej (Mikuš), 13. Lakatoš (Bukarts, Marosz), 34. Dej (Kovář), 37. Bukarts (Kovář, Kalus) – 8. Dvořák (Poulíček), 8. Dvořák, 14. Radil (Čerešňák, Říčka), 28. Kousal (Radil, Zohorna), rozhodující nájezd Zohorna. Rozhodčí: Hradil, Kika – Lederer, Axman. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 542. Střely na branku: 37:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Koch, Raskob, Gewiese, J. Mikuš, L. Kovář, J. Stehlík, D. Krenželok – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Bernovský – Dej, Lindberg, M. Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa

HC Dynamo Pardubice: Will – Čerešňák, D. Musil, Košťálek, Dvořák, Bučko, Vála, Hrádek – Radil, Zohorna, Kousal – Matys, Cienciala, Říčka – Koffer, Poulíček, Paulovič – Urban, Rákos, Rouha