HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

Datum Čas League Sezóna
20.8.2022 18:00 A tým 2022 Příprava

PŘÍPR: GRE – VIT 4:1: Vítkovice francouzského mistra neskolily

Švýcarsko-francouzské turné zakončily Vítkovice na ledě úřadujícího mistra Francie, klubu Bruleurs de Loups, v Grenoble. Šampion byl nad síly ostravského celku. Přestože modro-bílí spíše udávali tempo hře a byli o něco aktivnější, dobře hrající Grenoble s vynikajícím brankářem Štěpánkem nakonec uspěl a výhrou 4:1 rozjásal domácí fandy.

Vítkovičtí den po kanonádě v Chamonix dorazili do aktuálně hlavního města francouzského hokeje. Na ledě úřadujícího mistra Ligue Magnus v Grenoble se postavili tým „paličů vlků“ v čele především s brankářem Jakubem Štěpánkem. Mimo sestavu zůstali tentokrát Dominik Lakatoš s Matějem Prčíkem, oproti zápasu pod Mont Blancem se do sestavy vrátili obránce Mikuš a útočník Mueller.

Domácí Grenoble bral zápas s Vítkovicemi jako nesoutěžní oslavu jarního mistrovského titulu. Před utkáním i během něj a po něm se fanoušci mohli bavit před stadionem na festivalu. Rozhodně to bylo od začátku jiné utkání, než ta, která Vítkovice na svém turné dosud odehrála. Celkově to v moderním prostředí stadionu Polesud bylo hokejovější a od toho se odvíjela také hra. Ostravané zprvu udávali tempo a byli více na puku. Grenoble však odolával nejen díky brankáři Štěpánkovi, ale také díky dobré hře. Vítkovičtí svůj výkon znovu stavěli především na dobré defenzivě, která se projevila například ubráněným oslabením. I tak to ale byli domácí, kdo otevřel skóre. Když se přes Štěpánka neprosadili Kalus, Mueller či Krieger, zaútočili Bruleurs de Loups, ve 14. minutě rozvlnil síťku za Alešem Stezkou Joel Champagne k velké radosti domácího publika – 1:0.

Prostřední část nabídla vyrovnaný hokej, ovšem ne nezajímavý. Hrálo se rychle, spíše útočněji a také celkem tvrdě. Vítkovičtí se snažili tlačit se do zakončení, ale Štěpánek byl proti. Ve 26. minutě Grenoble poskytl úspěšný útočný výpad, Joel Champagne protáhl puk na Sachu Treilleho, který domácí tým poslal do dvoubrankového vedení – 2:0. Jakkoli vedení francouzského celku bylo zasloužené, stav skóre zcela pravdivě neodpovídal o tom, jak hra skutečně na ledě vypadala. Ostravané byli důrazní, aktivní, což se mělo potvrdit v polovině utkání i za přispění přesilové hry. Kombinace po ose Mikuš – Kalus – Půček slavila úspěch, Roman Půček se prosadil z prostoru mezikruží – 2:1. A následoval tlak Vítkovic v útočném pásmu navzdory rovnovážnému stavu. Jakub Štěpánek byl poslední instancí, která držela vedení Grenoble. Kouč Irky Aho si dokonce raději ve 33. minutě vzal oddechový čas, aby dal odpočinout defenzivě, která byla ve velikém presu a hlavně, aby dal prostor Štěpánkovi, který likvidoval jeden pokus Vítkovic za druhým.

Závod s časem, ve kterém Vítkovice měly dvacet minut alespoň na to, dotáhnout náskok soupeře, nebo naopak, ve kterém měl Grenoble dvacet minut alespoň na to, udržet hubené vedení. Třetí třetina odstartovala vyloučením na straně hostů, ale jinak to byl boj, bruslařský i urputný. Brankáři byli v permanenci, ale více domácí Štěpánek. Ostravské šance byly zajímavé, jenže ani Fridrich, Lindberg či Mikuš nedokázali dostat puk do brány francouzského šampiona. Grenoble byl však připraven udeřit, jakmile to bude možné, hodně aktivní byl třeba znovu Sacha Treille, ale třetí branku nakonec vsítil jiný hráč Bruleurs de Loups. Kyle Hardy v 50. minutě překonal Stezku a dal dvougólovým vedením svému týmu opět prostor pro nadechnutí se – 3:1. Ostravanům se tím situace zkomplikovala, což znamenalo přidat na ofenzivní straně. Stalo se. Jenže góly nepřicházely. V 53. minutě v krátkém sledu stříleli nebezpečně dvakrát Mueller a Lindberg, bohužel vždy ztroskotali na Štěpánkovi. Aleš Stezka na druhé straně v 55. minutě vytáhl skvělou lapačku proti Flavianu Dairovi. Na ledě se přiostřilo. Lindberg se dostal do potyčky s Treillem. Následovala vyloučení a poté nerovnovážné stavy. Závěr utkání, poslední dvě minuty a Vítkovičtí zkusili nejprve hru bez brankáře pět na čtyři při vyloučení na obou stranách a pak měli v plánu hrát se dvěma hráči navíc v poli, jenže k tomu už nedošlo, minutu před koncem trefil prázdnou bránu Janne Jalasvaara – 4:1. Francouzský mistr byl nad síly Vítkovic, Ostravané tak zakončili svou švýcarsko-francouzskou tour porážkou.

Hockeyades 2022

Bruleurs de Loups de Grenoble – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 14. Champagne (Aubin, Fabre), 26. S. Treille (Champagne, Aubin), 49. Hardy (Munoz, Koudri), 59. Jalasvaara – 30. Půček (M. Kalus, Mikuš). Rozhodčí: . Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: XXXX. Střely na branku: X:X

Bruleurs de Loups de Grenoble: J. Štěpánek –

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Grman, J. Mikuš, L. Kovář, Koch, J. Stehlík, Gewiese, Raskob, D. Krenželok – Mueller, Krieger, L. Krenželok – Bernovský, Marosz, Fridrich – M. Kalus, Lindberg, Dej – Lednický, Chlán, Půček – Krejsa