HC VÍTKOVICE RIDERA1045Výhra

Datum Čas League Sezóna
4.8.2021 17:00 A tým 2021 Příprava

PŘÍPR: ŠUM – VIT 4:5: V jesenickém dramatu servírovaly Vítkovice obrat

Když po dvou třetinách svítil na ukazateli skóre stav 4:1 pro prvoligový celek, nikdo by snad na extraligový tým z Ostravy nevsadil ani pětník. Vítkovice ale v divokém závěru prokázaly kvalitu, popraly se s vlastní střeleckou nemohoucností i houževnatostí soupeře. Čtyři branky během necelých deseti minut znamenaly výhru a zachráněnou pověst.

Ani ne čtyřiadvacet hodin po duelu s Pardubicemi se hokejisté Vítkovic postavili k dalšímu utkání. Venkovnímu. Ostravané vyrazili, stejně jako před rokem, do Šumperku, kde na ně čekal tým ambiciózních Draků. Trenéři modro-bílého celku udělali oproti úterý několik drobných změn v sestavě. Premiéru v bráně absolvoval Aleš Stezka, do obrany se poprvé od přesunu z Budějovic postavil Karel Plášil. Vladimír Svačina zůstal mimo sestavu, naopak do ní se dostal Rastislav Dej a na základě toho doznalo změn složení jednotlivých pětek.

Hosté sice měli v nohách ani ne den starý zápas, ale v horském prostředí působili od začátku aktivně. Byli to oni, kdo chtěl určovat ráz a tempo hry a Šumperk měl v prvních minutách problém dostat se z vlastního pásma. Jenže navzdory slibným pokusům, například Fridrichem nebo Plášilem se Vítkovicím nepodařilo ujmout se vedení. Draci se osmělili až téměř po deseti minutách, ovšem o to s větší razancí. V 9. minutě brankáře Stezku doslova zaskočila střílená přihrávka Lukáše Žálčíka od mantinelu, kterou těsně před gólmanem sklepl ze vzduchu špičkou hole zkušený Denis Kindl – 1:0. Domácí povzbuzení vedoucím gólem zkusili podobnou akci zopakovat v 11. minutě a znovu uspěli. Situace se odehrála jen s tím rozdílem, že Horkého pas neputoval tak vysoko vzduchem, nicméně teč Lukáše Kučery z bezprostřední blízkosti opět znamenala puk ve Stezkově síti a dvoubrankové vedení Šumperku – 2:0. Ostravané se nechtěli dostat do podobných problémů, jako den před tím s Pardubicemi, kdy ztráceli tři branky. Zaútočila první pětka a obránce Karel Plášil ve 13. minutě možná překvapivě, ale o to úspěšněji zakončoval prakticky z mezikruží rychlým švihem, na který Martin Holík nedosáhl – 2:1. Hra se přelévala, Ostravané zlepšili pohyb především ve vlastním pásmu a pokrývání šancí soupeře, do přestávky navíc ubránili oslabení.

Plán Vítkovic na obrat v úvodu druhé periody se vůbec nezdařil. Šumperk byl tím mužstvem, které ovládlo začátek prostřední části. Hned po 19 sekundách hry zvyšoval po dalším ataku do brankoviště soupeře Tomáš Vildumetz – 3:1. Netrvalo dlouho, pouhé dvě minuty, a krátký pokus o obrat stylu hry se změnil v brejk Draků po levé straně a druhý gól Lukáše Kučery v tomto utkání – 4:1. Stav krajně nelichotivý pro extraligový celek. Vítkovičtí se nenakopli ani přesilovou hrou. Až za půlkou utkání se pomalu začali dostávat více před brankáře Holíka, který ale v kritických chvílích obstál, vychytal Deje, přečetl blafák Lednického po zachycení rozehrávky. V závěru druhé třetiny by se dění na ledě dalo označit za tlak Ostravanů, což umocnila další početní výhoda, jenže nic z toho se nepromítlo do stavu skóre.

Co se nepovedlo před druhou pauzou, povedlo se po ní. Vítkovičtí si pro diváky ve Škoda Aréně připravili skutečně napínavé drama. Ve 42. minutě se prosadil z mezikruží Marek Kalus – 4:2. Honba za obratem začala. Přesilová hra byla vodou na vítkovický mlýn, ve 46. minutě pálil od modré Karel Plášil a Rostislav Marosz dorážel – 4:3. A vedení Šumperka vzalo do dvou minut za své. Ostravané ve vlastním oslabení ujeli, Lukáš Krenželok po křídle přesunul na střed Rastislavu Dejovi, který srovnal – 4:4. Draci se nadechovali k návratu do utkání, zatlačili, v 50. minutě ale předvedl fantastický zákrok Aleš Stezka, když ve skoku dokázal puk vyrazit špičkou hole doslova z prázdné brány. A pravidlo nedáš-dostaneš se brzy potvrdilo. V 52. minutě ujel Rastislav Dej středem a přesným zakončením zavěsil – 4:5. Obrat byl dokonán, zbývalo jej potvrdit. Závěr třetí třetiny byl notně nervózní a byly v něm vidět i zbytečně ošklivé momenty, tvrdé hity, zárodky šarvátek. Poslední půlminuta se nesla ve znamení přesilovky Šumperka v poměru 6 na 4, Ostravané ale tlak ustáli a čtyřbrankovou třetí třetinou vybojovali vítězství.

Po šedesáti minutách následovalo doplňkové prodloužení tří proti třem. Modelová situace byla ale přerušena vyloučením na straně hostů, a tak si oba týmy opět vyzkoušely nerovnovážné stavy v nastavení.

Samostatné nájezdy se i v tomto případě vydařily lépe modro-bílým. Denis Kindl je sice v první sérii otevřel úspěšnou kličkou, ale v následujících pokusech už byl Aleš Stezka neoblomný, zatímco, na druhé straně ve třetí a ve čtvrté sérii proměnili chladnokrevně a také přesně Vojtěch Lednický a Petr Chlán.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Divoký zápas. Pro soupeře to bývá zpravidla životní zápas proti mužstvu z extraligy. Naopak starší zkušení hráči k tomu z naší strany přistupují trochu jinak a podle toho také ten herní obraz vypadal. První dva góly jako přes kopírák, kdy jsme byli nedůrazní při střílené přihrávce před brankoviště. Dva nešťastné góly potom. Ale to, co brankáři Stezkovi nevyšlo na začátku druhé třetiny, to nám vrátil i s úroky v závěru zápasu, kdy vytáhl mužstvo k tomu, že jsme vyhráli. Pro mě je hodně pozitivní ta poslední třetina, ve které jsme dali hodně gólů a dokázali obrátit výsledek, který pro mnohé vypadal, že už je konec. Je to pro nás dobrá zpráva, že dokážeme takový zápas otočit a vyhrát.

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): Musím klukům poděkovat, jak k zápasu přistoupili a jak neskutečně bojovali. Sice jsme druhou třetinu paradoxně vyhráli 2:0, nicméně soupeř nás tam už zavíral a jen se štěstím a díky gólmanovi jsme udrželi stav utkání 4:1. Soupeř pak prostě nabral obrátky a zaslouženě zvítězil. Právě v těchto zápasech lze vidět rozdíl v technických věcech a v taktické vyspělosti, takže je určitě ještě na čem pracovat. Na druhou stranu máme na čem stavět a já si myslím, že jsme nikoho nezklamali a podali jsme slušný výkon.

Příprava 2021

Draci Pars Šumperk – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:5 (2:1, 2:0, 0:4)

Doplňkové prodloužení: 0:0. Doplňkové nájezdy: 1:2

Branky: 9. Kindl (Žálčík), 11. Kučera (Horký), 21. Vildumetz (Kindl, Žálčík), 23. Kučera (Horký) – 13. Plášil (Marosz), 42. Kalus (L. Kovář, Flick), 47. Marosz (Plášil, Bukarts), 48. Dej (L. Kovář), 52. Dej (Fridrich). Rozhodčí: Klapetek, Markovský – Kašpar, Konečný. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 412. Střely na branku: 24:25

Draci Pars Šumperk: Holík – Drtil, Pěnčík, Hrachovský, Rutar, Řezáč, Dudycha, Viktorin – Scheuter, Kindl, Žálčik, Vachutka, Vildumetz, Macuh, Kratochvíl, Kohút, Kučera, Antoníček, Spratek, Horký

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář, Koch, Dudas – Bukarts, J. Hruška, R. Bondra – Fridrich, Marosz, Dej – Kalus, Flick, Lehtonen – Lednický, Chlán, Bernovský