TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
Bílí Tygři Liberec001012Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA100001Prohra

5.3.2023 16:30 A tým 2022-2023 52

BTL – VIT 2:1 SN: Vítkovice vydřely bod a zakončují základní část na druhé příčce

K tomu, aby Vítkovice udržely druhou příčku, stačilo, aby v souběžně hraném utkání padla pražská Sparta. Vítkovice ale nechtěly spoléhat na jiné a po přesilovkové trefě Lindberga šly do vedení. To jim zůstalo až do třetí třetiny, kdy se přesnou střelou prosadil obránce Ivan. Klimeš, který byl celý zápas pod palbou domácích hráčů, ale další branku neinkasoval a dovedl vítkovické až do samostatných nájezdů. V těch byli úspěšnější domácí, když v deváté sérii rozhodl Vlach. Vítkovice tak zakončily základní část na druhé příčce se ziskem rekordních 102 bod.

Poslední dvaapadesáté kolo zavedlo hokejisty Vítkovic do Liberce. Na led celku, který potřeboval stůj co stůj uspět, aby získal přímý postup do čtvrtfinále play off. Ostravané oproti tomu stále na dálku bojovali se Spartou o druhou příčku, takže pro oba týmy měl závěrečný zápas základní části stále velký význam i náboj. Hosté přijeli pod Ještěd den dopředu. Do sestavy se po čase vrátili útočník Lukáš Krenželok a obránce Lukáš Kovář, s kapitánským céčkem do souboje nastoupil znovu Dominik Lakatoš a mezi tři tyče se postavil Lukáš Klimeš.

V úvodu to bekhendem zkoušel Filippi, ale u vyraženého puku byl v mezikruží jako první Mueller, který jej poslal do bezpečí. Do zajímavé situace se dostala druhá vítkovická formace, ale Fridrich se nakonec nedostal k zakončení. Dlouho se hrálo opatrně a o šance byla nouze. Jenže pak se před Klimešem objevil Jelínek, který jej ale tváří v tvář nedokázal překonat. Střelu Flynna z levé strany Klimeš bez problému vyrazil, jenže kotouč svým betonem nasměroval přesně do míst, kde číhal Najman. I přesto, že Klimeš v souboji přišel o hokejku, dokázal se tygřím skokem vymrštit proti Najmanovi a lapit jeho pokus do lapačky. Liberec byl aktivnějším týmem, ale až na předchozí dvě výjimky jeho střely nebyly nebezpečné. Jelinkova střela sice byla tvrdá, a tak ji Klimeš neudržel ve výstroji, jenže kotouč dokázal před dorážejícím Rychlovským přikrýt včas. Vítkovický brankář ale inkasoval nepříjemnou sekeru přes lapačku, která ale zůstala sudími nepotrestána. Důležitý zákrok si Klimeš připsal také proti střele Kolmanna, kterou v mezikruží nebezpečně tečoval Šír. Poprvé se vylučovalo ve čtrnácté minutě, kdy Flynn podrazil brusle rozehrávajícímu Raskobovi. Vítkovičtí k využití přesilové hry potřebovali devětadvacet vteřin. Po Muellerově přihrávce ke střele napřáhl Lindberg a soudě podle gestikulace Marka Kaluse, který clonil před Kváčou, by mohl být gól nakonec připsán vítkovickému hráči s jedenáctkou na dresu – 0:1. Hned po buly zůstal ve středovém kruhu ležet Petr Chlán, který byl zasažen Filippim hokejkou mezi nohy. Jenže situace, po které jsme již v minulosti viděli tresty do konce utkání, zůstala nepochopitelně nepotrestána. Za malou chvíli na trestnou lavici putoval Birner, který dal průchod své frustraci a přímo před zraky hlavního rozhodčího poslal krosčekem k zemi Marka Kaluse. Birner mohl být navíc rád, že za své chování na trestné lavici neinkasoval i osobní trest za nesportovní chování. Přesilová hra Vítkovic ale skončila předčasně, protože rozhodčí hraniční situaci, při které Klimeš hokejkou vypichoval kotouč Frolíkovi na brankové čáře, vyhodnotil jednoznačně jako zdržování hry. Situace byla pro vítkovické smolná, protože z opakovaných záběrů bylo patrné, že se Klimeš proti pravidlům neprovinil. Po návratu Kotaly, který na trestné lavici odpykával trest za vítkovického brankáře, měli vítkovičtí příležitost udeřit z přečíslení tři na dva, jenže to se jim nakonec nepovedlo. Čároví rozhodčí si ale následně všimli, že Liberec hrál v šesti a přesilovou hru tak hráli opět vítkovičtí. Vítkovice uzamkly domácí v obranném pásmu, jenže Kváča byl v soubojích s vítkovickými střelci úspěšnější.

Úvod druhé třetiny měl rychlý spád a hrálo se téměř bez přerušení. Největší šanci měl na holi po Muellerově přihrávce Bukarts, jenže lotyšský kanonýr netrefil branku. Na druhé straně Filippiho rána z levého kruhu prolétla těsně vedle pravé tyče Klimešovy branky. Domácí fanoušci se neustálým pískotem snažili dostat rozhodčí pod tlak, jenže to se jim dlouho nedařilo. Vylučovalo se až po zákroku Kaluse, který v tom byl ale tak trochu nevinně, protože fauloval v pádu po souboji s jiným libereckým hráčem. Vítkovice si ale s početní výhodou Liberce poradily. Za pár minut navíc mohly Vítkovice po faulu Šíra udeřit. Vítkovičtí to zkoušeli různými způsoby, ale Kváča držel liberecké šance na body. Kolmann jej pak nepochopitelně sestřelil za vlastní brankou, jenže než vítkovičtí stihli tuto situaci využít, přerušil rozhodčí hru. Na rozdíl od začátku třetiny, kdy se téměř nepřerušovalo, se v závěru druhé třetiny hra kouskovala, jak jen to šlo. Zvýšit vedení modro-bílých mohl Fridrich, ale Kváča ramenem jeho pokus vyrazil.

Ve druhé minutě třetí třetiny se Liberci přece jen podařilo Klimeše prostřelit, a to z nenápadné akce, kdy si obránce Ivan potáhl kotouč na vrchol pravého kruhu, odkud přesně zamířil – 1:1. Liberec byl při chuti a také Najmanův pokus měl gólové parametry. Dobrá byla také akce Rychlovského, který ale zamířil jen doprostřed branky. Na pozoru se musel mít také Kváča, který zlikvidoval Krenželokovu střelu z předbrankového prostoru. Vítkovičtí mohli jít do vedení po střele Muellera, jenže Kváča znovu přesně zasáhl. Hra měla tempo, příliš se nepřerušovalo, jenže ani jeden ze soupeřů si nebyl schopný připravit výraznější šanci, díky které by překlopil utkání na svou stranu. V samotném závěru se před Kváčou objevil zapomenutý Kalus, jenže se zvukem sirény přestřelil.

V úvodním střídání měl hned tři šance Mueller, ale ani jednou na Kváču nevyzrál. Na druhé straně byl po Balinskisově přihrávce u vzdálenější tyče připraven Filippi, který ale nedokázal střílenou přihrávku usměrnit do branky. V přečíslení dva na jednoho uháněli na branku domácích Jarůšek s Kalusem, Jarůšek to zkusil vzít na sebe, jenže neuspěl. Z brejku byli blízko brance i liberečtí, ale dobrý blok před brankou předvedl Gewiese. Následně to individuálně zkusil Raskob, ale Kváča zasáhl vyrážečkou. Do samostatného úniku se dostal Flynn, ale Klimeš dokázal situaci ustát a s jeho kličkou si poradil. Do samostatného úniku se v závěru dostal Kotala, ale jeho snažení zastavila časomíra. O vítězi tak musely rozhodout samostatné nájezdy.

0:0 – Mueller si najel zleva, ale neprostřelil Kváču.

1:0 – Rychlovský byl střelou mezi betony úspěšný.

1:0 – Fridrich si před Kváčou přibrzdil, ale bekhendem nedostal puk přes pravý beton.

2:0 – Flynn zamířil přesně na vyrážečku a prostřelil Klimeše.

2:1 – Kotala zkusil forhendový blafák a krásně vykoupal Kváču.

2:1 – Najman to zkusil na vyrážečku, ale neuspěl.

2:2 – Jarůšek zvolil kličku do bekhendu a poslal puk pod víko.

2:2 – Ordoš vystřelil na Klimešovu lapačku, ale ta byla na místě.

2:2 – Bukarts si přikopl puk bruslí, ale následně trefil spojnici.

2:2 – Rozhodnout mohl Šír, ale i on trefil tyč, o té se puk odrazil Klimešovi do zad, ale ten fantasticky chytil puk do lapačky.

2:2 – Nedomlel naznačil kličku, ale střelou mezi betony neuspěl.

2:2 – Kotala zvolil kličku do forhendu, ale neúspěšně.

2:2 – Balinskis zvolil pomalý rozjezd a střelou na lapačku neuspěl.

2:2 – Jarůšek si přikopl puk, ale pak nenašel mezeru v postoji Kváči.

2:2 – Melanconova střela nebyla úspěšná.

2:2 – Lakatoš prováhal vhodnou chvíli po zakončení.

3:2 – K puku se postavil Vlach a zamířil přesně k tyči.

3:2 – Bukarts kličkou do bekhendu neuspěl.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Bylo to parádní utkání. Těžko se nám prokousávalo přes jejich obranu. Dostali jsme gól z prvního oslabení, ale pak jsme do nich tlačili a po zásluze jsme vyrovnali. Jsme rádi, že jsme před play-off takový zápas zvládli.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Nechtěli jsme pustit Liberec do přesilovek, protože víme, že v nich umí trestat. To se nám docela dařilo. Bylo to vyrovnané utkání. Dlouho jsme vedli, ale pak jsme dostali gól z hezké střely po otočení hry. V prodloužení zářili oba gólmani. V následných nájezdech pak byli šťastnější střelci z Liberce. Bod bereme.

2:1 SN
(0:1, 0:0, 1:0 – 0:0 – 1:0)

Branky: 42. Ivan (Rychlovský), rozhodující samostatný nájezd Vlach – 15. Lindberg (Mueller). Rozhodčí: Jeřábek, Hradil – Rampír, Šimánek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 901. Střely na branku: 35:24.

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Balinskis, Nedomlel, Derner, Melancon, Ivan, Kolmann, Štibingr – Birner, Filippi, Ordoš – Frolík, Najman, Flynn – Vlach, Jelínek, Rychlovský – Šír, Dlouhý

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Prčík, Gewiese, L. Kovář – Bukarts, Lindberg, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – L. Krenželok, Dej, Lednický