Ubráněná oslabení byla klíčem, pokyvuje Vladimír Svačina

Druhé utkání série s Kometou zlomili Vítkovičtí nejen díky dvoubrankovému vedení, ale také, a to především, díky ubráněné třetí třetině v řadě oslabení. Střelec vítězné branky Vladimír Svačina jednoznačně vypíchnul tyto momenty, kdy Ostravané ustáli tlak druhé nejlepší přesilovky základní části.

Vladimíre, kde byl podle tebe klíč k výhře ve druhém utkání série?

Za mě jednoznačně ubráněná oslabení, protože těch byla spousta. A víme, že Kometa má ty přesilovky extradobré. Ale kluci odvedli skvělou práci a obětavě to ubránili. To myslím, že rozhodlo zápas.

V tomto utkání jsi dal gól ty i Alex Mallet, oba jste v minulosti oblékali dres Komety. To je docela pikantní, nemyslíš?

Tak abych řekl pravdu, tak mě se často nestávalo, že bych dával góly týmům, ve kterých jsem kdysi hrál. Ale upřímně, tohle nikdo nesleduje. Důležité je, že jsme ty góly dali, že jsme vedli. Chtěli jsme vyhrát první třetinu, abychom Kometě ukázali, že si odsud nic neodvezou, že to tady v Ostravě budou mít těžké.

Čím to, že se vám dařilo tak úspěšně pokrývat Muellera a v podstatě jej nepustit do střely, hlavně v přesilovkách?

Já na mítinky ohledně oslabení nechodím, takže těžká otázka na mě.

Každopádně, jak se na to dívá, když kluci předvádějí takovou obětavost, třeba konkrétně v tomto zápase lehl do hodně tvrdé střely Lukáš Krenželok, dost to bolelo?

Je to těžké, určitě. Když si řekneme, že musíme zopakovat výkon z prvního utkání, kdy jsme fauly nedělali, protože pak nejsme v tempu a hraje se to pomalu na šest lidí a zbytek mrzne. Bohužel ta situace nastala. Ale jak už jsem říkal, že oslabení rozhodlo zápas, tak to musím zopakovat. Kluci tam toho neskutečně pochytali padáním do střel. Kržel, ten to odskákal, protože to dostal někam na líco a měl to chudák pořádně oteklé. To byl klíč k vítězství a klobouk dolů před klukama, protože ubránit tolik oslabení proti Kometě, to je kumšt.

Kromě oslabení, myslíš, že důležité bylo i to, že jste šli opět do vedení jako první?

Je to tak. Tam Kalousek udělal krásnou prostorovou nahrávku, Alex – všichni víme, že je rychlý – si to dojel a proměnil. Vždycky lepší, když se vede, než když pak člověk musí ten výsledek nějak dohánět. Jak jsem říkal, taktika byla jasná, za každou cenu vyhrát. To se povedlo a nastolilo to potom taky nějaký řád do toho zápasu.

Když už jsi chválil za přihrávku Marka Kaluse u gólu Alexe Malleta, tak určitě i Josef Mikyska si zaslouží pochvalu za tu vracečku do brankoviště, ze které jsi dal ty druhý gól, nemyslíš?

Já myslím, že celá ta akce byla pěkně založená už v obranné třetině. Pěkně na krátko jsme si to vyjeli a Páťa Koch to tam dobře podpořil. Já jsem hned věděl, že mu to posunu do druhé vlny. A on to ještě hodil na Mikeše do strany, jenže tam ho Vejmelka dobře vybruslil, takže neměl moc, kam vystřelit. Pak tam ten puk vyplaval přímo před bránu ke mně – asi jeden z nejlehčích gólů pro mě této sezony.

Vedete 2:0, ale ještě není konec. Co podle tebe je potřeba udržet do zápasů v Brně a co případně ještě zlepšit?

Disciplína, ale to je těžko se k tomu nějak vyjadřovat… Já si myslím, že ty zápasy v Brně nebudou nějak zásadně odlišné od těch tady v Ostravě. Bude to boj, bude to vyrovnané, rozhodnou zase maličkosti a bude to opět o jednom, dvou gólech.

13HC VÍTKOVICE RIDERA12320713