Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Turné ve Švýcarsku nám odkrylo mnohé, je spokojen Jakub Petr

Datum publikování:

Vítkovičtí hokejisté prošli zatěžkávací zkouškou ve Švýcarsku, kde dvakrát uspěli a také dvakrát padli. V těžkých zápasech pod tíhou únavy z programu a přejezdů ale nezklamali, což si trenér Jakub Petr pochvaluje. Finiš přípravy se blíží. Jak to vypadá s týmem a připraveností na start sezony, prozradil vítkovický kouč.

Zatím jste ještě nestihl zhodnotit poslední zápas švýcarského turné proti Ambri-Piotta. Jak jste viděl toto hektické utkání?

Je možná dobře, že jej hodnotíme až teď a ne přímo po zápase. Stačí se podívat na celkové statistiky utkání a poměry vyloučených. To je vypovídající. Je jen škoda, že to takto dopadlo, protože jsme si oboustranně v tomto utkání chtěli vyzkoušet některé herní věci a takový zápas vám mnoho příležitostí k tomu nedá. Sám jsem marně pátral v paměti, abych našel podobný zápas s podobným počtem vyloučených. Tolikrát hrát tři na pět… Nevím, proč rozhodčí zápas tak úzkostlivě vedli. Asi jsme se k tomu měli postavit jinak, ale i tak jsme si z toho vzali jen to pozitivní. Viděli jsme bojovnost i soudržnost týmu, zkusili si hru v oslabení, a i když jsme inkasovali tři góly, tak v porovnání s počtem oslabení to není až tak vysoké číslo. Mě na tom obecně štvalo, že se v utkání hrálo pět na pět asi sedm minut. To od utkání, ke kterému jedete, až k italským hranicím moc nečekáte. Nějaké extra emoce tam nebyly, některé situace byly spíš až k smíchu. Ale tím nechci snižovat kvalitu Ambri, u nich platilo také, že ty přesilovky mají opravdu hodně silné, dobře sehrané a ve videu z celého průřezu turné budeme také Ambri mít jako příklad, jak se hrají přesilové hry. Není to o kráse, ale o důrazu a rychlé střelbě a schopnosti najít si cestu ke skórování. Zápas nám tedy posloužil v mnoha aspektech, jen škoda, že jsme to nedotáhli alespoň k remíze, protože i k tomu jsme příležitosti měli.

Během švýcarského turné jste odehráli čtyři zápasy v šesti dnech. Co vám toto turné ukázalo a jak jej celkově hodnotíte?

Splnilo to přesně to, co jsme si od něj slibovali a jak jsme jej plánovali. Chtěli jsme vidět tým hrát proti těžkým soupeřům, v rychlém sledu po sobě a v únavě. Trochu nám do toho promluvila nominace do nároďáků i zdravotní situace. Ale my jsme si z toho opět vzali to pozitivní. U obránců jsme dohrávali s mladšími hráči, postavili se k tomu čelem a ukázalo nám to, co jsme vidět chtěli. Mimozápasový program byl koncipován také hodně náročný, k tomu přejezdy. Mužstvo i přesto fungovalo velmi dobře, což jsou věci, které oceníte, i v únavě hráči reagovali na naše pokyny dobře. Všechny zápasy měly jednoho společného jmenovatele, kterým byla hra v prvních dvou třetinách. Ve všech zápasech jsme v nich byli lepším týmem. A to především v tom nakonec prohraném zápase s Zugem. Je pravda, že ve třetích třetinách to nebylo ideální a na to se kupila oslabení.

Čím si vysvětlujete, že ve třetích třetinách jste nebyli schopní navázat na dobrý výkon z úvodních dvou?

To je otázka, zda to bylo náročným programem nebo něčím jiným. Pravdou ale je, že jen v zápase s Langnau jsme do toho jako trenéři sáhli. Jinak jsme do toho vstupovat nechtěli, chtěli jsme pořád hrát aktivní hokej. V Langnau jsme ale sáhli poprvé a naposledy v turné k odstoupené obraně a soustředili jsme se na bránění výsledku a musím hráče pochválit, že se nám to podařilo i přes trochu méně atraktivní hru. I my trenéři jsme si s tím hráli a výsledkům jsme nevěnovali až takovou pozornost. Všechny zápasy byly vyrovnané, výsledkově a obecně můžeme být spokojení.

Zdravotně jste na tom dobře, nebo jste si ze Švýcarska přivezli nějaké komplikace?

Určité zdravotní problémy měl Karol Sloboda, ale po víkendu už se hlásil na ledě a předpokládáme, že v pátek bude hrát. Ivan Baranka nejel do Švýcarska, měl být v reprezentaci, ale pro zranění ani tam nenastoupil. Tam jde o zranění v horní části těla. Nejde o problém, který by jej měl limitovat nějak dlouho, ale nemůže s tím aktuálně hrát. Věřím, že do startu extraligy bude připraven. Já vím, že chceme být k fanouškům otevření, ale jeho problém konkretizovat nechceme, faktem ale je, že je to teď na hraně začátku extraligy, ale rozhodně by se nemělo jednat o něco, co by jej připravilo o půlku sezony, to ne. Na led už chodit bude a každým dnem by se to mělo zlepšovat.


Start extraligy se blíží, do prvního utkání zbývají necelé dva týdny, jak jsou na tom Vítkovice aktuálně, ať už jde o zúžení kádru nebo o herní stránku věci?

Kluci dostali po návratu ze Švýcarska volno. Sešli jsme se opět v pondělí k tréninku. Trénujeme už ve čtyřech pětkách s jedním útočníkem navíc, což vypovídá o tom, že kádr už zúžen byl a někteří hráči jsou v jiných týmech, to je ale vše v rámci toho, co se dělo loni. Někteří hráči jsou v Havířově, ještě vyjednáváme s jiným týmem. To ale neznamená, že tito hráči už u nás definitivně nebudou, naopak. Tito hráči mají s námi dvoucestné smlouvy, mají vyřízené starty k nám a v případě potřeby je vždy můžeme zavolat nahoru. Všichni hráči jsou pod drobnohledem. U nás už jsme ve fázi, kdy trénujeme jako v lize. Pomalu najíždíme na extraligový režim i se zápasy v úterý a v pátek, je pravda, že máme v tréninku občas ještě druhou fázi, ale ta je spíše na doladění některých činností.

V mužstvu jste měli dva hráče na zkoušku, konkrétně Marka Kaluse a Jana Káňu, jak dopadli?

Jan Káňa už u nás není a v týmu nebude. Není to o tom, že by se nám až tak nelíbil, ale není to smluvní hráč. Já jsem stál hodně o to, aby restartoval svou kariéru, dlouho na tom pracoval, makal, dostal několik zápasů, ale bohužel nás o tom nepřesvědčil. Já mu jen přeji, aby sehnal dobré angažmá u nás nebo v zahraničí. Bohužel rozpočet nafukovací nemáme, máme dost útočníků, Honzovi to bohužel nevyšlo. Marek Kalus ještě uzavřený není, teď aktuálně bych to nechtěl detailněji rozebírat právě proto, že ještě nějaká jednání probíhají. Více budeme vědět koncem týdne.

V úterý vás čeká zápas s druholigovou Porubou, jak k němu hodláte přistoupit, v jaké sestavě nastoupíte?

Z pohledu sestavy asi není moc co řešit. Je to oslava ostravského hokeje, loni se to povedlo. S Porubou máme určité partnerství v rámci druhé ligy. Pro fanouška je to zpestření. My to rozhodně nemůžeme brát na lehkou váhu. Nemůžeme postavit půlku juniorky. My to bereme jako jedno z deseti přípravných utkání a sestava bude hodně podobná, jako v pátek proti Trenčínu a v jakém nastoupíme za dva týdny proti Zlínu. Režim bude stejný jako v lize. Co bude v hlavách hráčů, to už je na nich, jsme ale všichni profíci. Zápas s Zugem nám ukázal za stavu 5:1 mnohé, nevstupovali jsme do toho a hráči si to zažili a je dobře, že jsme si to zažili v přípravě. Ale stejně tak si hráči musí uvědomit, že zápas v Porubě není jen o účasti, že na druhé straně stojí hráči, kteří mají také své zkušenosti. A především si hráči musejí uvědomit, že hrají za klub i za své jméno a také pro ostravského fanouška. Očekáváme stoprocentní přístup, loni jsme ho měli a nevidím důvod, proč by tentokrát měl být.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2022/2023

PozTýmZVVPPPPB
1HC DYNAMO PARDUBICE4527846101
2HC VÍTKOVICE RIDERA452349986
3HC Sparta Praha4424521384
4HC Oceláři Třinec4420451573
5Bílí Tygři Liberec45157101369
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >