Banner Promo

Tisícovka Jana Výtiska: Vítkovice i jubilant baráž počítají

Datum publikování:

Tisíc soutěžních zápasů v dresu extraligových týmů. Tolik má po pátečním duelu s Plzní na svém kontě obránce Jan Výtisk. Kolem magické hranice se ale vznášejí dohady. Některá oficiální místa tvrdí, že se do výčtu nepočítají zápasy baráže a tudíž k dosažení tisícovky Janu Výtiskovi zbývá ještě 16 zápasů…

HC Vítkovice RideraTisícovka zápasů je obrovská porce. A je jedno, jestli se jedná o NHL, KHL, či českou Extraligu. Obránce, bojovník, obětavec a lídr Jan Výtisk stojí na metě se čtyřmi ciframi zápasů. Dosud jediným hráčem Vítkovic, který bájnou tisícovku překonal, byl Jiří Burger.

Onen historický moment přišel v pátek v utkání Vítkovic s Plzní. Jan Výtisk v něm zapsal na své konto 1000. zápas, tedy včetně zmíněných duelů baráže. „Sám pořádně nevím, jak to vychází. Já se ale řídím tím, co mi říkali v klubu a podle celkových statistik hokej.cz. Před dvěma roky jsem tady ve Vítkovicích dostal dres za 900 zápasů, od tohoto momentu jsem odehrál dalších sto zápasů, takže tisícovka by měla padnout, ale vím, že někteří to počítají i jinak,“ krčí ramena samotný Jan Výtisk.

V čem je problém? Určitý chaos do celkového počtu jeho extraligových zápasů vnášejí zápasy baráže. Ve své kariéře hrál o záchranu v nejvyšší soutěži dvakrát. Nejprve v roce 2000 s Vítkovicemi, pak v roce 2013 v Liberci. Čtyři a dvanáct zápasů, dohromady tedy 16 duelů v takzvané prolínací soutěži. Někteří statistici tvrdí, že tato utkání se do extraligy nepočítají. Ovšem z jakého důvodu? Jan Výtisk tato utkání odehrál vždy v dresu extraligového celku, který nejvyšší soutěž bránil, jedná se tedy o soutěž po základní části a je jedno, zda jde o play off boj o titul, či o záchranářské bitvy. Baráž navíc vždy spadala do termínové listiny extraligy, čili počítat by se měla. Podle autora statistické knihy a komentátora České televize Ondřeje Zamazala ale zápasy baráže do extraligy nespadají.

„Já v tomhle směru budu věřit těm, kteří to mají na starosti. Ale sám za sebe moc nechápu, proč by se baráž do zápasů počítat neměla. Já ji hrál vždy v dresu extraligového týmu a bylo to pokaždé pomalu stejně náročné, ne-li náročnější, než zápasy play off. Na druhé straně, pokud to oficiálně někdo zpochybní, tak mi nezbývá, než těch dalších šestnáct zápasů odehrát a mít tak stoprocentní jistotu, ze všech stran,“ zamýšlí se s drobným úsměvem Jan Výtisk.

První extraligový zápas odehrál Jan Výtisk 17. září 1999. Ten teoreticky 1000. 28. prosince 2018, pokaždé v dresu Vítkovic. Sluší se dodat, že během oné tisícovky soutěžních zápasů se Jan Výtisk radoval jednou z mistrovského titulu (v roce 2016 s Libercem), v roce 2002 skončil s Vítkovicemi druhý, má dva bronzy s Vítkovicemi (2001) a se Spartou (2004). V bohaté kariéře oblékal nejprve dres mateřských Vítkovic, pak se přesunul na Spartu, krátce hrál i v Karlových Varech, v Plzni, pět sezon oblékal dres Třince, sedm let strávil v Liberci, aby se pak opět vrátil do rodné Ostravy a do Vítkovic. Za zmínku stojí i rekordní zápasy. Jan Výtisk odehrál nejdelší zápas v předkole play off 2017 proti Plzni 12. března 2017 (v utkání sám odehrál 29:01 minut času), nejkratší zápas pak sám odehrál v duelu 28. kola TELH 2018/2019 21. prosince 2018 proti Spartě, když byl po faulu kolenem vyloučen do konce utkání po pouhých 26 vteřinách hry (rekord celé Extraligy).

HC VÍTKOVICE RIDERA sdílí stejný názor, jako samotný Jan Výtisk, proto při prvním lednovém domácím zápase – v pátek 4. ledna 2019 před utkáním Vítkovice – Zlín dojde před úvodním buly k předání dresu s číslovkou 1 000 Janu Výtiskovi.

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025