Banner Promo

Tipsport extraliga vítá velké osobnosti i nové partnery. Hrát se bude 60 kol!

Datum publikování:

Foto: ilustrační Text: hokej.cz

Tipsport extraliga ve středu odstartuje svůj 29. ročník. Poprvé v její historii hned s patnácti týmy – počet hracích kol tak vzroste na 60.

Poslední celek po základní části sestoupí rovnou, čtrnácté mužstvo čeká baráž s vítězem Chance ligy. Do play off postupuje prvních dvanáct mužstev.

Počet zápasů potom naroste z 364 na 420. „Právě kvůli nabitému programu jsme se v únoru rozhodli nemít olympijskou přestávku. Potřebujeme hrát,“ vysvětlil na středeční tiskové konferenci ředitel soutěže Josef Řezníček. „Snad se divák nepřesytí. Doufám, že ne. Věřím, že k tomu přispějí kvalita soutěže, návraty Davida Krejčího a Jaromíra Jágra, cizinci nebo marketingové aktivity.“

Tipsport extraliga odstartuje dnes v 17:30 předehrávkou mezi Karlovými Vary a Brnem. Vysílá ji ČT sport. Půjde už o 65. ligovou sezonu v České televizi, hned třicáté výročí potom oslaví magazín Buly.

Přímý přenos najdete také na Hokejka TV, kde stejně jako v předešlých sezonách můžete sledovat všechna extraligová a prvoligová utkání (vyjma těch, které exkluzivně poběží na O2 TV Sport). Bez omezení lze sledovat zápasy prostřednictvím TV Tipsport.

V pátek půjdou do akce zbylé týmy v čele s Olomoucí, která nasadí Davida Krejčího – společně s Jaromírem Jágrem nejsledovanějším hokejistou v lize. „Praštil s NHL a řekl: Jdu domů! Bude to velký příběh,“ těší se Řezníček. „To, čeho David dosáhl, to nebudu komentovat. Je to prostě vynikající hokejista. Jsem na to velmi zvědavý.“

Tahákem pátečního programu bude rovněž souboj mistrovského Třince s posíleným Motorem, jenž proběhne před kamerami O2 TV Sport. Zmíněná stanice má nachystáno spoustu novinek: expert Jakub Koreis bude nově i reportérem a předzápasová studia se prodlouží na třicet minut.

Diváci O2 TV Sport se můžou těšit i na – v zámoří tolik oblíbené – analytické statistiky, a to už v průběhu utkání. V Tipsport extralize se totiž několik sezon po sobě, právě po vzoru NHL, sbírají podrobná data. K dispozici jsou mimo jiné na webu hokej.cz.

Jedním z vrcholů sezony budou prosincové Winter Hockey Games. Pod sjezdovkou ve Špindlerově Mlýně se představí pořádající Kladno, dále Sparta, Pardubice a Hradec Králové.

U napínavých bojů budou po roční pauze zase diváci. Nejpohodlnější cesta, jak se dostat na stadiony, vede přes očkování. Jinak bude ke vstupu do arény potřeba ukázat negativní výsledek PCR (platnost sedm dnů), respektive antigenního testu (72 hodin).

Fanoušci se opět mohou těšit na Hokejovou tombolu 50:50. Polovina vybrané částky poputuje k výherci, druhá část potom pomůže mládežnickému hokeji. Soutěže pro fanoušky chystá také Kaufland a v rámci projektu Náš hokej i Škoda Auto.

Nejen diváci si potom musí zvyknout na nová pravidla, která od letošní sezony zavedla IIHF.

Mezi nejvýraznější osobnosti Tipsport extraligy se kromě výše zmíněných útočníků Davida Krejčího a Jaromíra Jágra zařadí Tomáš Plekanec, Milan Gulaš, Jakub Kindl, Ladislav Šmíd, Peter Mueller, Roman Polák, Ondřej Němec nebo litvínovský kapitán Viktor Hübl, který bude dál trhat extraligové rekordy.

Výčet všemožných milníků najdete v aktualizované verzi Knihy rekordů ELH od Ondřeje Zamazala.  Dočtete se v ní třeba, že se tisícovky startů brzy dočká vítkovický útočník Lukáš Krenželok. Na ikonickou metu by mohli dosáhnout také zlínský Bedřich Köhler a českobudějovický Lukáš Pech.

Titul chce obhájit Třinec, mezi favority odborníci pasují také Mladou Boleslav, Liberec a Spartu, jež na zlato čeká od roku 2007. „Naši bookmakeři favorizují právě Spartu Prahu. A to v kurzu 4,2. Fanoušci Sparty už by si určitě přáli, aby se to konečně povedlo,“ uvedl generální ředitel Tipsportu Petr Knybel.

Vítěz extraligy jako tradičně obdrží od Tipsportu bonus ve výši milionu korun, poražený finalista potom 500 000 korun na rozvoj mládeže.

Zajímavou změnu hlásí obsazení disciplinární komise, kterou bude v pozici předsedy nadále řídit Viktor Ujčík, poradní panel ovšem rozšíří někdejší vynikající útočník Jan Alinč. „Přijal to s velikým nadšením. Navštívil jsem ho, mluvil jsem s ní. Řešíme už jen detaily. Do budoucna bychom ho mohli zapojit i do dalších strukturálních změn v rámci Tipsport extraligy,“ prozradil Řezníček.

Tipsport extraliga zároveň hlásí posily na partnerském poli. Mezi hlavní sponzory nově přibyly Komerční banka (její jméno se objeví v názvu populární ankety Zlatá helma) a potravinářská společnost Maspex, mezi jejíž produkty patří například nápoje Dr Witt, Tiger nebo Kubík. 

„Komerční banka bude nejen partnerem Tipsport extraligy, ale i juniorské reprezentace,“ oznámila předsedkyně představenstva BPA sport marketing Jana Obermajerová. „Dr Witt bude spojený s extraligou a národním týmem v příštích dvou sezonách.“

„Nechali jsme se inspirovat důležitými hodnotami, které pro nás hokej představuje: týmový duch, maximální nasazení a tvrdá, ale férová hra. Je pro nás čest, že jsme spojili své jméno s českým hokejem,“ říká předseda představenstva Komerční banky Jan Juchelka.

Pro snadnější hledání hokejových informací vyvíjí Tipsport extraliga mobilní aplikaci. Když si ji stáhnete, díky notifikacím vám neuniknou žádné podstatné informace o vašem oblíbeném týmu. „Kluby budou dodávat i svůj individuální obsah. Budeme také postupně přidávat další zábavné prvky,“ nastínila Jana Obermajerová.

A ještě jedna informace, tentokrát pro sběratele: hokejové kartičky z české nejvyšší soutěže vyrobí SportZoo. Chystá se tedy mnoho grafických inovací. „První edice bude vydána na přelomu prosince a ledna,“ avizuje Jana Obermajerová.

Kurzy Tipsportu na vítěze Tipsport extraligy

HC Sparta Praha – 4,2:1
HC Oceláři Třinec – 4,7:1
Bílí Tygři Liberec – 6:1
BK Mladá Boleslav – 10:1
HC Dynamo Pardubice – 10:1
HC Kometa Brno – 11:1
Mountfield HK – 17:1
HC Olomouc – 18:1
HC Škoda Plzeň – 18:1
HC VERVA Litvínov – 33:1
Motor České Budějovice – 40:1
HC Energie Karlovy Vary – 45:1
HC VÍTKOVICE RIDERA – 45:1
PSG Berani Zlín – 75:1
Rytíři Kladno – 100:1

 

Herní řád Tipsport extraligy 2021/2022

Zdroj: Tisková zpráva Českého hokeje.

Vzhledem k dopadům pandemie a s tím souvisejícími riziky pro průběh soutěží byl poslední ročník TELH nesestupový. Před letošní sezonou tak vzrostl počet účastníků soutěže ze 14 na 15, počet zápasů, které sehrají v základní části, z 52 na 56, počet hracích dnů z 52 na 60 a celkový počet utkání ze 364 na 420.

Herní řád pro sezonu 2021/22 je nastaven tak, aby se již v nejbližším ročníku vrátil počet účastníků na původních 14 a aby model soutěže byl po co nejdelší dobu motivující pro co nejvíce týmů.

Přímo do Generali Česká pojišťovna play off se kvalifikují čtyři nejlepší mužstva ze základní části. Celky, které se umístí na páté až dvanácté příčce, čeká předkolo play off, celek na čtrnácté příčce baráž s vítězem Chance ligy a mužstvo na posledním, patnáctém místě přímý sestup.

Vyřazovací část se bude hrát na tři (předkolo), resp. čtyři vítězná utkání (play off, baráž). V důsledku počtu utkání nepočítá rozpis s přestávkou během olympijského turnaje, základní část TELH skončí 8. března a mistr České republiky bude znám nejpozději 30. dubna 2022.

Pro případ karanténních opatření bylo stanoveno, že odložená utkání základní části musí být sehrána do 30 dnů. Pro postup do vyřazovací části je nutné absolvovat nejméně 50 % utkání, jinak získá toto právo mužstvo, které se umístilo na dalším místě a podmínku splňuje. Nesehraje-li některý z účastníků úplný počet zápasů, do tabulky mu bude započítán počet bodů podle průměrného bodového zisku.

V případě nesehraných utkání vyřazovací části může sportovně technická komise ČSLH rozhodnout o jejich kontumaci, oboustranné kontumaci nebo o zkrácení série tak, aby bylo možné určit vítěze. Pokud by ani potom nebylo možné sehrát takový počet utkání, který umožňuje určit vítěze, stane se postupujícím lépe umístěné mužstvo ze základní části nebo v baráži mužstvo, které bylo účastníkem TELH.

Na základě komunikace s účastníky TELH předpokládá vedení soutěže, že k zahájení ročníku by mohlo být proočkováno až 95 % hráčů a členů realizačních týmů.

Novým rekordmanem TELH se velmi pravděpodobně stane Viktor Hübl, který v ní dosud sehrál 1 220 zápasů (stávající maximum Petr Kadlec 1 250) a shromáždil 878 kanadských bodů (Petr Leška 909). Tisícímu utkání v TELH se nejvíce přiblížil Lukáš Krenželok (989), jubilejního, sedmistého vítězství v základní části dosáhnou HC Oceláři Třinec (696) a hranici pětiset zápasů v nejvyšší soutěži překoná Radim Rulík (496).

Nezabrání-li tomu protiepidemická opatření, překročí TELH, jejíž zápasy navštívilo od roku 1993 celkem 53 970 907 diváků, během sezony hranici 55 000 000 diváků.

Součástí letošního ročníku TELH budou i Winter Hockey Games, které se uskuteční 7. až 11. prosince 2021 ve Špindlerově Mlýně. Na ledové ploše, vybudované v dojezdu sjezdovky ve Svatém Petru, se uskuteční zápasy Rytíři Kladno – HC Dynamo Pardubice (9. prosince 2021) a Mountfield HK – HC Sparta Praha (11. prosince 2021).

Vítězství v základní části a Pohár prezidenta Českého hokeje obhajuje v sezoně 2021/22 HC Sparta Praha, titul mistra České republiky a Pohár T. G. Masaryka HC Oceláři Třinec.

 

Nominační listina rozhodčích TELH 2021/22

Hlavní rozhodčí (23): Oldřich Hejduk, Pavel Hodek, Tomáš Horák, René Hradil, Antonín Jeřábek, Adam Kika, Zbyněk Kubičík, Petr Lacina, Tomáš Micka, Roman Mrkva, Pavel Obadal, Jiří Ondráček (nováček), Vladimír Pešina, Luděk Pilný, Daniel Pražák, Peter Stano (Slovensko), Roman Svoboda, Matěj Sýkora, Jakub Šindel, Robin Šír, Petr Úlehla, Tomáš Veselý a Filip Vrba.

Čároví rozhodčí (26): Michal Axman, Ondřej Bohuněk (nováček), Tomáš Brejcha, Jakub Frodl, Jiří Ganger, Jiří Gebauer, Tomáš Gerát, Marek Hlavatý, Daniel Hynek, Lukáš Kajínek, Milan Kis, David Klouček, Vít Komárek, Vít Lederer, Miroslav Lhotský, Ladislav Lučan, Ondřej Malý, Jiří Ondráček, Tomáš Pešek, Lukáš Rampír, Vladimír Rožánek, Jiří Svoboda, Petr Šimánek, Josef Špůr, Jan Votrubec a Michal Zíka.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761