Banner Promo

Suchá příprava se uzavřela: Hráči měli příkladný přístup, chválí trenér Holaň

Datum publikování:

Devět týdnů suché letní dřiny se uzavřelo. Nyní hráči A-mužstva HC VÍTKOVICE RIDERA nastoupí na zkrácenou dovolenou a v před posledním červencovým týdnem se už v kompletním složení sejdou k plnohodnotné přípravě na ledě. Jaká byla první velká fáze přípravného období před novou sezonou, zhodnotil hlavní trenér Miloš Holaň.

Suchá příprava A-mužstva na novou sezonu končí. Co vše během ní hráči absolvovali?

Bylo to devět týdnů tréninků. Drželi jsme se prakticky podobného plánu, jako v minulé sezoně. Většina týmu trénovala společně, ale zahraniční a někteří další hráči měli umožněnou individuální přípravu, což je dnes už běžné ve většině klubů. I když je to trochu škoda, protože když je tým opravdu kompletní a trénuje společně, tak tréninky mají ještě vyšší úroveň, kdy mladší hráči vnímají starší, probíhá ještě větší hecování mezi hráči. Ale jinak to byla pestrá příprava, náročná a řeknu, že i povedená. Musím pochválit samozřejmě našeho kondičního trenéra Igora Horyla, který měl tréninky v prvé řadě na starost a zvládl to velice dobře. Nastavil nám zrcadlo, abychom viděli, jak na tom hráči před zahájením tréninků na ledě jsou.

 

Toto období se nazývá suchá letní příprava, protože se trénuje mimo led. Vy jste ale letos zvolili i částečně kombinaci s tréninky na ledě. Splnilo to očekávaný účel?

Bylo to svým způsobem zpestření kondiční přípravy prostřednictvím tréninků na ledě. Dvakrát v týdnu jsme chodili na led, ale čistě jen pro potřeby kondice, kondičního bruslení, tedy bez kotouče. I pro hráče to bylo příjemné zpestření, protože jsme bruslením částečně nahradili některé běhy. Účel to splnilo – což zní jako klišé, ale je to tak, že to, co jsme si předsevzali a co jsme si od zapojení těchto tréninků do přípravy slibovali, se splnilo.

 

Také letos zhruba v polovině celého přípravného cyklu jste vyrazili na soustředění do Tater. Jaké bylo?

Já bych chtěl poděkovat našemu sportovnímu úseku a vedení klubu, že se podařilo sehnat prostředky a zajistit soustředění ve špičkových podmínkách v Nízkých Tatrách. Po všech stránkách to bylo vynikající. Nejen po tréninkové, ale je důležité, že proběhne i to poznání v partě, utužení kolektivu. Sice s námi nebyli zámořští a mimo česko-slovenští hráči, ale i tak to hodnotíme velmi pozitivně. Odtrénovali jsme týden prakticky třífázových tréninků ve výborných podmínkách. A budu se opakovat. Účel, za kterým jsme na Slovensko jeli, byl v tom kvantu tréninků splněn. Já jsem o tom přesvědčen.

 

Poslední týden přípravy už se nesl ve znamení kondičních, ale i zdravotních testů. Takže máte i jednoznačně statistický ukazatel, jak úspěšná letošní letní příprava byla?

Je to tak. Myslím, že náš stanovený cíl jsme splnili. To ostatně výsledky kondičních testů, těch závěrečných, ukázaly. Bylo by samozřejmě špatně, kdyby tam určité zlepšení oproti začátku přípravy nebylo. My jsme se ale zaměřili především na to, o kolik jsou dosažené hodnoty jednotlivých hráčů lepší, jak velké zlepšení bylo. Konkrétní hodnoty u konkrétních hráčů nebudu zmiňovat, ale dopadlo to podle předpokladů. Samozřejmě zdůrazním, že je to pořád jenom začátek. Pokračování nás ještě v průběhu následujících týdnů ještě čeká.

 

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený HC VÍTKOVICE RIDERA (@hcvitkovice)


 

S přístupem hráčů jste byl spokojený?

Ano. Hráči měli příkladný přístup.

 

Je běžnou praxí, že do tréninků letní přípravy se také zapojují hráči juniorského věku, kteří připadají eventuálně v potaz při sestavě kádru na sezonu. Vy jste letos do přípravy vzali celkem až deset juniorů. Jak se jevili?

Je to pro ně určitě veliké plus do budoucna. Někteří z nich zažili přípravu s muži poprvé a není to snadné se přizpůsobit a udržet to tempo. Je také důležité, že sami mladší hráči vidí, že ta cesta existuje. Že hráči, takříkajíc z vlastní kuchyně, dostávají šanci. A mají i příklad ve svých o něco starších předchůdcích, ať už jde o Fridricha, Bernovského, Lednického, kteří také prošli naší mládeží a udrželi se v týmu. Je dobré, že tahle skupina letošních juniorů touhle fází přípravy prošla. Někteří z nich s námi půjdou také na led, aby pokračovali a dál se oťukali.

 

Čili první velká první fáze přípravy je za vámi.

Je to tak. Ve všech směrech je to ten základ, který jsme do sebe potřebovali dostat. Teď nás čeká dovolená a pak budeme znovu všechno stejně obnovovat a díky tréninkům na ledě a zápasům také přidávat.

Už jste zmínil, že především zahraniční hráči s vámi týmovou přípravu neabsolvovali. Nicméně je jasné, že jste byli v kontaktu s nimi či jejich kondičními trenéry, aby byli na stejné úrovni, jako ostatní?

Ano, byli jsme v kontaktu. Ono nešlo jen o zahraniční hráče, ale i o naše hráče, kteří měli individuální přípravu a i s nimi jsme byli v kontaktu. Konzultace probíhaly oboustranně, proto nemám důvod pochybovat o tom, že i tito hráči budou dobře připravení.

 

Dovolená končí 24. července a tím startuje příprava na ledě. První přípravné utkání ale máte na programu až 9. srpna. Jaká bude náplň tohoto předzápasového, ale tréninkového období?

Byl to náš záměr – oproti loňsku trochu změna, kdy půjdeme na led a budeme trénovat těch čtrnáct dnů bez zápasu. A to proto, abychom se mohli věnovat hned od začátku i kondiční složce. Protože potom, jak zápasy půjdou v rychlém sledu po sobě, toho prostoru nebude tolik. První týden ještě budeme rozdělení na obránce a útočníky a budeme se věnovat individuálním dovednostem, ale nebudeme zapomínat na kondici. V dalším týdnu to už bude v pětkách a budeme led prokládat i tréninky na suchu s důrazem na kondici. A ve třetím týdnu už nás čekají zápasy, pak turné ve Švýcarsku a Francii. Takže tam potom tréninky kondice budou nahrazeny zápasy v rychlém sledu po sobě.

 

K prvnímu tréninku na ledě se sejdete již v kompletním složení?

Ano. Byla to naše podmínka. Probíhala komunikace s hráči ze zámoří, kteří chtěli trochu upravený režim, ale i po domluvě s Romanem Šimíčkem jsme rozhodli, že nebudeme dělat výjimky. Chceme být jako jedna parta, chceme tak působit i v sezoně, a to je důvod, proč se na prvním tréninku potkáme všichni.

 

 

Poslední, ale klíčová otázka a informace. Prošli jste suchou letní přípravou bez vážnějšího zdravotního problému či zranění?

Ano. Velké plus! Hodnotím to jako velké plus, protože občas se něco přihodí. Nepočítám nějaké tahání svalů nebo bolesti kolen a kotníků. To k tomu patří, to není zranění. Ono se s tím musí počítat, když je ta zátěž až třífázová – což na soustředění byla. Ale nikdo nevypadl na delší dobu, nikdo neměl nějaké vážnější zranění. Všichni hráči odjeli přípravu s minimem problémů.

 

Až vyjedete k prvnímu tréninku na ledě, tak už to bude lidově řečeno fičák až do startu sezony, je to tak?

Je to tak. A já už se na to těším. Suchá příprava se uzavřela a teď už nás čeká to gró, tréninky na ledě, zápasy. Je to pořád týmová práce, to zdůrazňuji, ale tak nějak symbolicky to nyní přebereme od našeho kondičního trenéra Igora Horyla do rukou my s Radkem Philippem a budeme pracovat na tom, aby do sezony vstoupilo mužstvo v nejlepší možné kondici a co nejlépe připraveno na soutěž.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761