Před deseti lety se konal bronzový návrat Vítkovic na slavný Spengler Cup. Ostravský celek během pěti dní pobláznil švýcarskou hokejovou scénu a vynutil si respekt největších evropských klubů. Na nebi poprvé zasvítila hvězda australského hokejisty Nathana Walkera.
Vpravdě shakespearovské drama, ovšem s dobrým koncem. To byla pro Vítkovice účast na 85. ročník Spenglerova poháru. Od bronzového úspěchu ostravského celku na nejstarším mezinárodním klubovém turnaji je to právě deset let.
Vítkovice se na slavný Spengler Cup vracely po dlouhých 30 letech. Prestižní turnaj v Davosu je specifický tím, že není možné se na něj nijak kvalifikovat, ale pořadatelé si jej musejí vybrat. Kritéria jsou přitom zcela jednoduchá, ale neúprosná – výborné výkony a výsledky plus atraktivita klubu samotného. Dvojnásobný český vicemistr s historicky výborným jménem především v německy mluvicích zemích byly pro Vítkovice jednoznačně výhodou. A tak se konalo velké překvapení, když organizátoři 85. ročníku v létě 2011 oznámily, že kromě domácího Davosu, výběru Kanady, lotyšské Rigy, německého Wolfsburgu a švýcarského Klotenu budou o slavnou trofej bojovat i hokejisté Vítkovic.
Vítkovičtí hokejisté se do Davosu vydali už ráno 25. prosince. Zatímco jejich blízcí ještě pospávali po štědrovečerní večeři, vydala se výprava jedenadvaceti hráčů, dvou trenérů, dvou masérů, jednoho kustoda, jednoho lékaře, jednoho vedoucího mužstva a šesti členů vedení klubu autobusem nejprve na letiště Leoše Janáčka do Mošnova. Odtud leteckým speciálem do Curychu a pak znovu autobusem do 150 km vzdáleného Davosu. Zatímco v Česku bylo spíše sychravo a v Curychu skoro jarně, v Davosu přivítala vítkovické pravá vánoční a hlavně hokejová atmosféra s více než metrovou sněhovou pokrývkou.
To, co se v Davosu děje během Spengler Cupu, si člověk, který to nezažil, jen stěží dokáže představit. Celé město doslova žije hokejem. Všude plakáty hrdě se hlásící buď k partnerství, a nebo jen prostě k podpoře velkého turnaje a týmů zde. Tisícovky usměvavých lidí, kteří se jdou v prvé řadě bavit a až pak možná upřednostňovat své klubové zájmy. Báječná a vřelá nálada všude okolo na úpatích švýcarských Alp. Kdo nezažil, neuvěří. Téměř každý zápas vyprodán, tisíce diváků uvnitř Vaillant Areny minimálně hodinu před začátkem utkání netrpělivě čekající na zápas. To vše je Spengler Cup! Byl v roce 2011.
Vítkovice do něj bohužel nevstoupily zrovna nejlépe. Proti Kanadě, která se ve vysokohorském prostředí (1560 m n. m.) pohybovala už týden, toho ani příliš asi uhrát nešlo. Než se Ostravané rozkoukali, prohrávali 0:5 a nakonec prohráli 7:1. Krutý začátek, ovšem jediná vysoká prohra. Spengler Cup už je takový, vždyť švýcarský vicemistr Kloten v prvním utkání podlehl Rize 2:9, aby pak porazil Wolfsburg 6:0. A ani Kanada to neměla lehké, vyhrála 7:1 nad Vítkovicemi a podlehla 1:8 Davosu.
Po duelu s Kanadou nenechala ani česká média, ani švýcarská média a dokonce ani fanoušci na vítkovickém týmu niť suchou. Nahlas se hovořilo o ostudě, o zbytečné účasti a dalších negativních věcech. Tiskoviny v Davosu se dokonce zamýšlely nad tím, zda má vůbec smysl zvát české týmy, když poslední dobrý výsledek na Spengler Cupu uhrála Sparta v roce 2004 – před 7 lety.
Vítkovice na kritiku odpověděly po svém, v následujících třech utkáních předvedli hráči statečné, srdnaté, bojovné a hlavně skvělé výkony. Vždyť tým odjížděl do Davosu bez sedmi hráčů základní sestavy! A i přesto byl schopen konkurovat ultrasilnému domácímu Davosu a přehrát ve čtvrtfinále švýcarského vicemistra z Klotenu. A to vše dokonce i bez onemocněného Jiřího Burgra.
Debakl s reprezentanty javorového listu přesto napsal jeden velký příběh. Jediný čestný zásah ostravského týmu zaznamenal tehdy sedmnáctiletý Australan Nathan Walker! Ten Walker, který následně dva roky hrál českou Extraligu, aby pak odešel do zámoří, v roce 2018 zvedl nad hlavu Stanley Cup a dnes byl jednou z „exotických“ hvězd nejslavnější ligy světa. Na Spengler Cupu 2011 vstřelil dvě branky, Kanadě a pak v semifinále proti Davosu poslal Ostravany do vedení 2:1.
Ale zpět na turnaj o pohár doktora Spenglera.
Vítkovice po porážce s Kanadou 1:7 už žádný debakl nečekal. Ve druhém zápase skupiny padly těsně s domácím HCD 1:2, ve čtvrtfinále však srazily Kloten 5:1! Byl z toho postup do semifinále a v něm měli Ostravané nad Davosem i mírně navrch, bohužel za modro-žluté úřadovala česká legie v čele s Petrem Tatíčkem a Petrem Sýkorou. Porážka 2:4 znamenala konec na turnaji, ale zároveň díky lepšímu skóre ze všech utkání historické třetí místo! Bronz! Naposledy český celek přivezl medaili z Davosu v roce 2004.
Byl to právě srdnatý výkon v těsné porážce proti domácímu mistru Davosu a především jednoznačná výhra ve čtvrtfinále nad stříbrným Klotenem (5:1), které pro Vítkovice získaly srdce švýcarských fanoušků a obrátily kritické hlasy odborníků a novinářů. Zaplněná Vaillant Aréna po semifinále úplně zapomněla na vítězné hráče domácího Davosu a nahlas skandovala jméno Vítkovic a vyvolávala ostravské hráče. „Jestliže fanoušci soupeře, i ti skalní, vám tleskají ve stoje a skandují jméno vašeho týmu, je to obrázek toho, že jste podali velice dobrý výkon, který ocenil i soupeř. Na mě osobně a myslím, že i na ostatních klucích to zanechalo hodně pozitivní dojem. Na to, jak jsme sem do Davosu jeli s různými otazníky v hlavách – jak si poradíme s marodkou, se soupeři, s nadmořskou výškou – tak jsme odehráli parádní turnaj, ze kterého můžeme jen těžit. Hlavně pro mladé kluky to byla zkušenost k nezaplacení, která se strašně dlouho nemusí opakovat. Musíme a chceme z toho vytěžit maximum. A jestliže se náš výkon fanouškům soupeře – Davosu – líbil natolik, že byli ochotní nám ve stoje zatleskat a zakřičet si Vítkovice, tak je to pro nás hodně vysoké ocenění, kterého si nesmírně vážíme,“ řekl po semifinále Marek Malík, který nosil po celou dobu Spengler Cupu na svém dresu kapitánské „C“.
A jak vlastně dopadl 85. ročník Spengler Cupu mimo to, že Vítkovice získaly třetí místo? Vítězem se stal domácí Davos, který přehrál ve finále Dinamo Rigu 3:2. Kromě Vítkovic měl turnaj další příjemné překvapení. Wolfsburg po dvou prohrách vyřadil ve čtvrtfinále Kanadu a urval čtvrté místo. A aby nezůstalo zapomenuto, vítkovický brankář Roman Málek byl nominován do All Stars ročníku 2011 a nejproduktivnějším hráčem byl jistý Roberts Bukarts z Dinamo Riga.
85. Spengler Cup (26. – 31. 12. 2011)
Výsledky Vítkovic
26. 12. 2011
Kanada – Vítkovice 7:1 (5:0, 1:0, 1:1)
Branky: 3. Kwiatkowski (Pelletier, Wasler), 4. Ritchie (Roest, Heins), 8. Perrault (Hendry), 11. B. McLean (Heins), 18. Fata (Parent), 38. Kwiatkowski (Pittis, K. McLean), 53. K. McLean (Williams, Pittis) – 49. Walker (Pohl). Rozhodčí: Kurmann, Jablukov – Müller, Kohler. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. Diváci: 6018.
Kanada: Turco – Kwiatkowski, Walser, Heins, Murphy, Hendry, Parent, Williams – Fata, Hartigan, Roest – B. McLean, Metropolit, Vigier – Down, Ritchie, K. McLean – Pelletier, McKelvey-Gunson, Perrault.
Vítkovice: Falter – Kudělka, Malík, Ovčačík, Punčochář, Collenberg, Sedlák, Randegger, Voráček – J. Káňa, Burger, Klimek – Walker, Húževka, Pohl – Strapáč, Kucsera, Šedivý – T. Káńa, Štefanka, Pabiška.
27. 12. 2011
Davos – Vítkovice 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 39. Tatíček (R. Von Arx), 40. Tatíček (R. Von Arx, Brendl) – 25. Pohl (Walker). Rozhodčí: Stricker, Massy – Arm, Kohler. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 6 500 (vyprodáno).
Davos: Genoni – Forster, Joggi, Grossman, Ramholt, Back, A. Von Arx, Untersander – Tatíček, R. Von Arx, P. Sýkora – Earl, Marha, Guggisberg – Sejna, Rizzi, Sciaroni – Brendl, Steinmann, Burgler.
Vítkovice: Málek – Kudělka, Malík, Ovčačík, Punčochář, Collenberg, Sedlák, Randegger, Voráček – J. Káňa, Burger, Klimek – Walker, Húževka, Pohl – Kucsera, Strapáč, Šedivý – T. Káňa, Štefanka, J. Sýkora.
Čtvrtfinále – 29. 12. 2011
Kloten – Vítkovice 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 59. Du Bois (Blum) – 17. J. Káňa (Šedivý), 22. T. Káňa (J. Sýkora, Randegger), 39. J. Sýkora (Collenberg), 41. Pohl (Malík), 57. Štefanka. Rozhodčí: Jablukov, Massy – Kohler, Küng. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 5677.
Kloten : Rüeger – Blum, Dupont, Schelling, Du Bois, Winkler, Westcott, Steiner – Nordgren, Santala, Jenni – Jacquemet, Liniger, Bodenmann – Stancescu, Nylander, Wick – Hoffmann, Bieber, Keller.
Vítkovice: Málek – Kudělka, Malík, Ovčačík, Punčochář, Collenberg, Sedlák, Randegger, Voráček – J. Káňa, Štefanka, Walker – Klimek, Húževka, Pohl – Kucsera, Strapáč, Šedivý – T. Káňa, J. Sýkora, Pabiška.
Semifinále – 30. 12. 2011
HC Davos – Vítkovice 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 4. Scarioni (Earl, Sejna), 25. Tatíček (Joggi, R. Von Arx), 30. Brendl (Guggisberg, Niinimaa), 60. P. Sýkora (Tatíček) – 12. Šedivý (Collenberg), 24. Walker (Kucsera). Rozhodčí: Stricker, Jablukov – Kohler, Kaderli. Vyloučení: 4:3, bez využití. Diváci: 6500 (vyprodáno).
Davos: Genoni – Forster, Joggi, Ramholt, Grossman, Back, Niinimaa, Untersander – Tatíček, R. Von Arx, P. Sýkora – Brendl, Earl, Guggisberg – Sejna, Rizzi, Sciaroni – Sieber, Steinmann, Bürgler.
Vítkovice: Málek – Kudělka, Malík, Ovčačík, Punčochář, Collenberg, Sedlák, Randegger, Voráček – Klimek, Štefanka, Pohl – Kucsera, Húževka, Pohl – J. Káňa, Strapáč, Šedivý – T. Káňa, J. Sýkora, Pabiška.
Skupina Torriani:
Poř. Tým Z V P Skóre Rozdíl B
1 Dinamo Riga 2 2 0 12:3 9 6
2 Kloten Flyers 2 1 1 8:9 -1 3
3 GA Wolfsburg 2 0 2 1:9 -8 0
Skupina Cattini:
Poř. Tým Z V P Skóre Rozdíl B
1. HC Davos 2 2 0 10:2 8 6
2. Team Canada 2 1 1 8:9 -1 3
3. Vítkovice 2 0 2 2:9 -7 0
Čtvrtfinále
Semifinále
Finále
Konečné pořadí 85. ročníku Spengler Cupu
- HC Davos, 2. Dinamo Riga, 3. VÍTKOVICE, 4. GA Wolfsburg, 5. Team Canada, 6. Kloten Flyers
Pozn.: O konečném umístění mimo finále rozhodují počty bodů ze základní skupiny, dále počet vstřelených branek, dále rozdíl brankového poměru. O umístění Kanady na 5. místě rozhodl vyšší počet vstřelených branek ve čtvrtfinále.