Banner Promo

Skandinávská inspirace. Kondiční kouč Tomáš Bystroň na stáži ve Frölundě

Datum publikování:

Kondiční trenér vítkovické mládeže Tomáš Bystroň absolvoval týdenní stáž ve švédské Frölundě. Poznatky a zkušenosti nyní může aplikovat v přípravě a sezonních trénincích mladých hokejistů Vítkovic, především v týmech Akademie Českého hokeje.

Švédský klub Frölunda HC je v poslední dekádě jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším evropským hokejovým klubem. Celek sídlící ve městě Göteborg vyhrál v letech 2015 až 2020 čtyřikrát Champions Hockey League, jednou byl druhý. Švédskou Elitserien vyhrál v posledním období v letech 2003, 2005, 2016 a 2019. Což jen potvrzuje jeho výsostné postavení v rámci kontinentální klubové scény. Klub si ovšem tajemství svého úspěchu nenechává pro sebe, na začátku června pořádal například stáž pro kondiční trenéry se zaměřením na mládež. Vítkovický Tomáš Bystroň měl to štěstí, že se dostal mezi „vyvolené“ a mohl sledovat práci švédských mistrů v praxi.

„Jednalo se o týdenní edukativní stáž. Přes kondičního trenéra Pardubic jsem se propojil s kondičním trenérem Frölundy, se kterým jsme se pak dohodli na mé účasti,“ říká kondiční trenér Akademie Českého hokeje HC VÍTKOVICE RIDERA Tomáš Bystroň.

Nevyrazil takto sbírat inspiraci a zkušenosti do zahraničí poprvé. „Před rokem jsem byl ve Finsku, konkrétně v Jyväskylä v místním klubu JYP,“ připomíná. Už loňská návštěva mu v mnohém ukázala současné trendy. Například ve Finsku je kladen mnohem větší důraz na běžecké tréninky, než je tomu obecně v Česku. Tento fakt potvrdil například i útočník A-mužstva Dominik Lakatoš, který před rokem absolvoval letní přípravu ve Finsku při působení v týmu SaiPa.

Co je vlastně cílem takových edukativních stáží? „Především získávání nových zkušeností, výměna poznatků na téma silovo-kondiční přípravy. Je to o komunikaci a sdílení vlastních názorů a nápadů. Nebylo to jen o tom, že bych jen pozoroval, jak ve Frölundě trénují, ale i jejich kondičního trenéra zajímalo, jak probíhají tréninky v Česku, co děláme a tak,“ prozrazuje Bystroň.

Vítkovický kondiční kouč měl jedinečnou příležitost sledovat tréninky švédského klubu v praxi napříč kategoriemi. „Celý týden jsem absolvoval tréninky týmů od U18 až po A-tým a mohl jsem sledovat i tréninky hráčů NHL, jako jsou Rasmus Dahlin nebo Arvid Söderblom a další. S jejich trenéry jsem pak konzultoval a probíral věci na různá témata, jako jsou třeba tréninkové metody, periodizace, rozvoj energetických systému a další,“ vyjmenovává Bystroň.

Zkušenosti a poznatky získané loni ve Finsku a letos ve Švédsku se samozřejmě snaží aplikovat v praxi i ve Vítkovicích. Skandinávská hokejová škola patří v současnosti k nejlepším, především v mládeži má výborné výsledky. Proto se Tomáš Bystroň snaží přenášet vše do praxe v rámci přípravy především dorostenců a juniorů HC VÍTKOVICE RIDERA, které má jako kondiční trenér mládeže Vítkovic v kompetenci. „Jako zase to není úplně tak, že bych po návratu ze Švédska začal dělat všechno úplně jinak. To se říct nedá. Nicméně opět jsem se přesvědčil o tom, že klíčem k úspěchu je kvalita, nikoli kvantita. Velmi důležité v dnešní době je také sbírat data a individualizace. Díky této stáži ve Frölundě jsem získal nové zkušenosti a pohled na věc. Nasbíral jsem nepřeberné množství dat, kterými bych chtěl kluky u nás ve Vítkovicích motivovat k lepším výkonům v tréninku. V praxi bych pak chtěl u nás ve Vítkovicích tyto poznatky využít především na velmi důkladné práci s daty a monitorování progresu hráčů. Bez těchto věcí můžeme jen hádat, jestli se nám hráči v tréninkovém procesu zlepšují, nebo ne,“ dodává.

 

 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761