Banner Promo

SF1: VIT – MHK 0:1 SN: Bezbrankovou bitvu rozsekly až nájezdy

Datum publikování:

Foto: Petr Kotala

Semifinálové boje k sobě svedly dva týmy s propracovanou defenzivou, a tak nebylo velkým překvapením, že v téměř vyprodané OSTRAVAR ARÉNĚ bude vidět urputná bitva. Po průběhu zápasu by se dalo odhadovat, že kdo dá gól, vyhraje. Jenže nakonec ani toto nepsané pravidlo nerozhodlo a o vítězi úvodního střetnutí musely rozhodnout samostatné nájezdy. V těch byli úspěšnější královéhradečtí, kteří na Stezku dokázali vyzrát čtyřikrát.

Ostrava přivítala po dvanácti letech semifinále extraligy! Sice ne vyprodaná hala, ale návštěva přes 9 tisícovek fanoušků a diváků, tentokrát v drtivé většině vítkovické publikum. Velké těšení a velká očekávání. Atmosféru rozbouřili už před nástupem hráčů opět draví bubeníci z Bum-Bum-Bandu Kuby Kupčíka, po ohnivém entrée pak slavnostně zazpíval českou státní hymnu zpěvák a velký vítkovický fanoušek Petr Bende. Úvodní zápas série, které bylo předem souzeno, že bude dlouhá a hodně vyrovnaná, svedl dohromady dva odhodlané a připravené celky. Vítkovice nastoupily v kompletní sestavě, tedy i Dominikem Lakatošem, který před týdnem nedohrál šestý zápas čtvrtfinále v Brně. Hradec přijel do Ostravy s jednodenním předstihem a byl nachystán na to, aby obnovenou premiéru modro-bílých v souboji čtyř nejlepších zhatil a obrátil ve svůj prospěch.

Úvod prvního semifinálového utkání se nesl spíše ve smyslu vzájemného oťukávání. Stezka si musel poradit pouze se střelou z velkého úhlu, na dotírajícího Smoleňáka byl na brankovišti připraven Stehlík. První vážnější střelu měl na svědomí od modré střely pálící Filip Pavlík, ale Stezka našel kotouč bezpečně ve své výstroji. Zahrozili také domácí, když si Jarůšek si vybruslil s pukem z rohu kluziště, jenže vítkovický útočník trefil jen Machovského masku. Dobré oko u mantinelu ukázal Gewiese, když si dobře všiml mezi kruhy osamoceného Chlána, ale Machovský na jeho teč dokázal zareagovat a vyrazil kotouč levým betonem. Do velké šance se dostal Mueller, jenže tomu se nepodařilo zasáhnout kotouč tak, jak by potřeboval a puk tak zamířil jen do rohu. První přesilovou hru dostali k dispozici hosté, když si u mantinelu na Lva vyšlápl Krieger, jenže smolně jej zasáhl kolenem. Vítkovičtí tlak soupeře ustáli bez větších problémů, Stezka musel zasahovat pouze proti střele McCormack od modré čáry. Jenže zanedlouho si Krieger počínal před brankou soupeře znovu příliš důrazně a byl z toho opět faul na královéhradeckého Lva, kterého Krieger dle soudu rozhodčích zasáhl vysokou holí. Stezka v oslabení musel zasahovat proti střele McCormacka od modré čáry a mírné starosti mu nadělala i teč Perreta z bezprostřední blízkosti. V závěru královéhradecké přesilové hry mohl poslat hosty do vedení Jergl, ale tomu se nepodařilo bekhendem zasunout odražený kotouč za Stezku. Vítkovice na šance Mountfieldu zareagovaly velkou příležitostí Mikuše, který si dobře najel mezi kruhy na Chlánovu přihrávku. Jenže Mikuš nezamířil přesně a našel jen uprostřed branky připraveného Machovského. Souhru vítkovické první formace nastartoval tvrdý hit Raskoba na hostujícího Okuliara a k dobré střele se tak dostal Mueller, ale Machovský jeho dobře mířenou střelu se štěstím vyrazil lemem své lapačky. Na střelu Lakatoše po buly Machovský nedosáhl, ale pomohla mu jeho pravá tyč. K dorážce se na hranici brankoviště probojoval hákovaný Krenželok, ale Machovský se dokázal ke vzdálenější tyči přesunout včas.

Jako první dokázal blízkosti vlastní střídačky využít Mountfield, který zamknul vítkovickou čtvrtou formaci, ale ta se dokázala bránit dobře pozičně a nepustila svého soupeře do vážnější šance. Svižnou střelu na Stezku vyslal Werek, ale levý beton vítkovického brankáře byl připraven na svém místě. Dobré parametry měl i Fridrichův pokus po rychlém vítkovickém přechodu středního pásma, ale Machovský ramenem vyrazil puk do ochranné sítě. Po Marcelově střele od modré čáry se branková konstrukce rozezněla i za Stezkou. Královéhradečtí vsadili na palbu z každé pozice, ale Stezka zůstával dál pozorný, a to i proti nebezpečné Eberleho teči a následné dorážce. Do zajímavé šance se na druhé straně dostal Stehlík, kterého zpětnou přihrávkou vybídl Bukarts. Stehlík si položil bránícího hráče, ale jeho střela k brance nevedla. Vítkovická první formace ale dokázala držet hosty pod tlakem, ale i tentokrát Machovský dokázal horní část své branky pokrýt. Nebezpečné bylo i nahození Deje od modré čáry, protože před Machovským zůstal osamocen clonící Lakatoš. Machovský ale včas našel letící kotouč. Po faulu Zachara, který usedl za katr za sekání, si přesilovou hru zahráli i domácí. Po Muellerově přihrávce byl v dobré střelecké pozici Bukarts, ale ani jemu se nepodařilo najít mezírku v Machovského postoji. Krieger následně ještě zkoušel najít lépe postaveného Muellera, ale jeho pokus byl zblokován.

Vítkovice začaly třetí třetinu aktivně a Mikušovo nahození nadělalo Machovskému problémy. Werek se navíc u mantinelu dostal pod tlak a vystřelil kotouč mezi diváky, takže logicky následovala přesilová hra Vítkovic. V té pálil Mueller s Bukartsem a Machovský měl s jejich pokusy plné ruce práce. V závěru přesilové hry se ke střele dostal Fridrich, ale ani on vítkovickou smůlu v přesilových hrách neprotrhl a Stehlíkova dorážka branku také nepřinesla. Vítkovické nevyužitá přesilová hra mohla mrzet, protože po Lakatošově ztrátě puku ve středním pásmu, se ke střele přes obránce dostal Werek a kanadský útočník s čínským pasem trefil tyč. Povedené střídání měla čtvrtá vítkovická formace, která ale svou souhru překombinovala a sama se vyhodila z útočného pásma, což se jí mohlo vymstít, protože na druhé straně Eberle na brankovišti přetlačil Kocha, a královéhradecký útočník v pádu jen tak tak netrefil branku. I přesto byli vítkovičtí ve třetí třetině aktivnějším týmem. Jako správný kapitán to na sebe chtěl vzít Lakatoš, který nejprve před brankou tečoval nahození od modré čáry, následně si sám dojel odražený kotouč v rohu a nabruslil si ke své pověstné střele z vrcholu kruhu, jenže Machovský měl čistý výhled a dokázal puk bez větších problémů chytit. Sedm a čtvrt minuty zbývalo do konce třetí třetiny, když Rosandič po komplikovaném přechodu modré čáry napřáhl k nebezpečné střele, kterou ale Stezka zlikvidoval efektním semaforem. Poté, co Lakatoš dokázal udržet puk mezi pěticí soupeřů, byl za brankou podražen Jerglem, ale i tak dokázal udržet kotouč a vyslat překvapivou přihrávku na Fridricha. Jenže jeho přihrávka byla natolik překvapivá, že ani jindy pohotový Fridrich nedokázal zakončit. Na královéhradecké straně se nevylučovalo ani poté, co Okuliar přesekl hůl Muellerovi, za tento úder by se nestyděl ani kdejaký dřevorubec. Blízko první brance zápasu byl Dej, který dokázal při svém průjezdu před Machovským tečovat Gewieseho nahození, jenže kotouč se štěstím skončil na výstroji brankáře Mountfieldu.

Do prvního náznaku šance se po Dejově přihrávce dostával Krenželok, o kterého se ale postaral Kalina. Na pozoru se museli mít i vítkovičtí, protože série nebezpečných odrazů kolem Stezkova brankoviště vypadala nebezpečně. Po Blainově krosčeku zůstal v útočné třetině ležet Bukarts, ale ani zákrok na lotyšského kanonýra nebyl posouzen jako nedovolený. Střelou křižmo přes obránce to zkusil Fridrich, ale jeho střela skončila v lapačce Machovského. Vítkovice opět držely otěže zápasu ve svých rukou a uzamkly svého soupeře v obranné třetině. Největší šanci měl Krenželok, který si zády k brance zpracoval kotouč a z otočky dokázal vypálit. Po faulu Rosandiče z toho byla přesilová hra pro Vítkovice. Z mezikruží střílel v obrovské šanci Krieger, ale Machovský jej doslova vychytal. Muellerova střela byla následně nepřesná a Vítkovice musely začít až ve svém pásmu. Oba týmy dokázaly částečně vystřídat. Po Muellerově střílené přihrávce byl blízko gólu Kotala, ale Mountfield se dokázal ubránit. Po zákroku na Kriegera ve středním pásmu se zdálo, že z toho musí být další přesilová hra Vítkovic, ale sudí pokynul hlavou, že vylučovat nebude. Dvakrát na sebe upozornil Jarůšek, poprvé, když nemohl z důvodu držení hole přihrát svému spoluhráči, podruhé když dobrou střelou prověřil Machovského. Také královéhradečtí ukázali, že umí kousat, ale naštěstí pro vítkovické, ze svého tlaku nedokázali nic vytěžit. Po tvrdé střele od modré čáry ukázal svou stinnou stránku Lev, který úmyslně povalil vítkovického obránce na Aleše Stezku. Celá situace se obešla bez trestu a navíc se vhazovalo po Stezkově pravici. Na ledě se začalo přiostřovat a opět za to mohli hosté, když Smoleňák u mantinelu dohrál Lakatoše zřejmě loktem do obličeje. Jenže ani tento nebezpečný zákrok rozhodčí neviděli. Prodloužení mohl rozhodnout Krenželok, ale ani on Machovského neprostřelil a o vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy.

 

0:0 – Jako první se k nájezdu postavil Kotala, kterému ale ujel kotouč.

0:1 – Jergl zvolil forhendovou kličku, ze které zvedl kotouč pod horní tyč.

1:1 – Mueller zvolil střelu pod horní tyč a proměnil.

1:2 – Werek prostřelil Stezku na lapačku.

2:2 – Fridrich vymíchal Machovského a bekhendem zavěsil pod víko.

2:3 – McCormack zvolil střelu na lapačku a proměnil.

2:3 – Bukarts zkusil poslat pomalý kotouč mezi betony, ale neuspěl.

2:4 – Okuliar vystřelil na vyrážečku a prostřelil Stezku.

 

Ohlasy trenérů po utkání

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Tak samozřejmě zápas se mi hodnotí dobře, byl to vyrovnaný zápas. Myslím si, že jsme se drželi plánu, který jsme měli na domácí připravený. Celý tým pracoval zodpovědně a pracoval dobře, co se týče defenzivní práce. Samozřejmě máme pořád rezervy v ofenzivní zóně, v předbrankovém prostoru, proto jsme nebyli schopni dát gól. Nájezdy jsou trošičku loterie, ale dnes pro nás se šťastným koncem.

 

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Velice dobrý a vyrovnaný zápas. Ze začátku byl Hradec asi trošku lepší, ale ve třetí třetině a v prodloužení, si myslím, že jsme byli malinko lepší my. Měli jsme přesilové hry, tam si myslím, že jsme měli udeřit a měli jsme ten gól dát a třeba rozhodnout. Šlo to do nájezdů. Vynikající gólmani na obou stranách. Defenzivní hra, taky se máme co učit, jak chodit do předbrankového prostoru, že tam góly musíme dávat. Nemůžeme hrát na 0:0, musíme se o to více rvát a zítra k tomu budeme mít hned příležitost.

 

 

Generali Česká pojišťovna play off TELH 2023
SEMIFINÁLE

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK
0:1 SN
(0:0, 0:0, 0:0 – 0:0)

Stav série
0:1

Branky: rozhodující samostatný nájezd McCormack. Rozhodčí: Pražák, Květoň – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 2:3. Využití: bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 325. Střely na branku: 36:49.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický – Lindberg

Mountfield HK: Machovský – Jank, McCormack, Kalina, Ouellet-Blain, Rosandič, F. Pavlík, Marcel – Eberle, Lev, Werek – Perret, Lalancette, Jergl – R. Pavlík, Zachar, Okuliar – Pilař, Štohanzl, Smoleňák

 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761