Sezona Aleše Stezky: Nejlepší brankář extraligy a cesta do Seattle Kraken

Foto: Petr Coufal (BPA)

Aleš Stezka má za sebou životní sezonu. V ročníku 2022/2023 byl oficiálně vyhlášen nejlepším brankářem Tipsport Extraligy a celoroční práce se mu zúročila v podobě nabídky z NHL, začátkem května podepsal smlouvu s týmem Seattle Kraken a zkusí štěstí za mořem.

Brankář Aleš Stezka míří díky svým výkonům a své poctivé práci vysoko. V roce 2021 přišel do Vítkovic z prvoligového Havířova zabojovat o šanci v extraligovém celku. O dva roky později je z něj nejlepší gólman nejvyšší soutěže a má v kapse podepsanou smlouvu s týmem NHL. Jeho kroky nyní míří do týmu Seattle Kraken, se kterým podepsal jednoroční kontrakt. A není asi jediný fanda Vítkovic, který by to populárnímu Stezkičovi nepřál.

Na slavnostním galavečeru Tipsport Extraligy k uzavření sezony 2022/2023 dostal Aleš Stezka cenu deníku Právo pro nejlepšího brankáře sezony.

„Pro mě je to strašně fajn odměna za práci, kterou se snažím v brance celý rok pro mužstvo dělat. Chytám ale proto, abych zažil týmový úspěch, takže bych trofej určitě vyměnil za titul pro Vítkovice. Ale jsem vážně rád za označení nejlepším brankářem sezony. Beru to i jako motivaci do další práce, abych neusnul na vavřínech a makal na sobě dál,“ zmínil Stezka v rozhovoru pro deník Právo, který cenu pro nejlepšího brankáře sezony uděluje.

Stezka je teprve třetím hráčem Vítkovic, který získal ocenění pro nejlepšího brankáře sezony. V minulosti na prestižní trofej dosáhli Jiří Trvaj (v roce 2002) a Roman Málek (v roce 2011).

Ačkoli s modro-bílým týmem nedosáhl v této sezoně na medaili, patřil Aleš Stezka skutečně k nejlepším a k ozdobám celé sezony. Dva roky poctivé práce a výborných výkonů ve vítkovickém dresu mu přinesly ještě jedno ocenění, které jej v kariéře posune mnohem dál. Strhl na sebe totiž pozornost zámořských skautů potenciální zájem ze strany NHL se stal skutečností. Aleš Stezka na nabídku z nejlepší ligy světa kývnul a začátkem května podepsal smlouvu s celkem Seattle Kraken. „Říkal jsem si, že ta šance nemusí přijít znovu. A vyčítal bych si, kdybych ji nezkusil využít. Čeká mě i celou moji rodinu docela dobrodružná cesta. Mám hodně flexibilní ženu, která toho hodně obětuje pro komfort rodiny. Také v Americe zabezpečí její chod, abych měl možnost soustředit se na hokej,“ líčí šestadvacetiletý rodák z Plzně. Draftem NHL prošel v roce 2015, tehdy na něj ukázala Minnesota. Ovšem bude to nejmladší z klubů NHL, jehož barvy bude nyní hájit. Co jej na západním pobřeží USA čeká? „Nic jednoduchého. Z klubu jsem se dozvěděl, co se jim líbí na mém chytání, na čem mám zapracovat. Beru všechno s velkou pokorou. Věřím ale, že to mám v hlavě správně nastavené a budu trpělivý. Kontrakt neberu jako záruku toho, že budu chytat NHL. Chci se ale jednou podívat do zrcadla a říct si, že jsem pro to udělal maximum. Každý tam musí všechno vybojovat sám, ale potřebujete být dobře nachystaný a jít i štěstí naproti,“ tuší Aleš Stezka.

Aleš Stezka je teprve druhým brankářem Vítkovic, který míří přímo z A-týmu po úspěšné sezoně rovnou do NHL. V roce 2001 byl prvním Martin Prusek, který po bronzovém ročníku 2000/2001 v létě podepsal kontrakt s Ottawou Senators. Dalším ze zástupců vítkovické brankářské školy, jenž se dostal do NHL byl a dodnes také je Petr Mrázek, ovšem ten šel cestou z mládeže přes kanadské juniorské soutěže. Obdobným způsobem měl do NHL nakročeno i Patrik Bartošák, ale ten nakonec dveře slavné soutěže neotevřel.

Fandy Vítkovic na jednu stranu mrzí odchod populárního brankáře a člověka, který je bavil nejen výborným chytáním, ale jehož děkovačky po vítězných zápasech se staly už nyní legendárními. Na druhé straně ale není nikdo z modro-bílých, kdo by Stezkovi odchod do nejslavnější soutěže světa nepřál a kdo by mu nedržel palce, ať je v zámoří úspěšný. Také vítkovický klub už popřál svému, dnes již někdejšímu brankáři, hodně štěstí a úspěchů v NHL. V den, kdy Stezka podepsal se Seattlem nováčkovskou smlouvu Vítkovice oznámily příchod brankáře, který jej může bez problémů nahradit. Ostravané podepsali víceletý kontrakt s Matějem Machovským, který se Stezkou a Vítkovicemi svedl souboj v nervy drásajícím semifinále a který v dresu Mountfield HK pověsil na krk stříbrnou medaili pro vicemistra TELH 2022/2023.