HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Rozhodl pátý zápas, Vítkovice přetlačily Olomouc a jsou ve čtvrtfinále

Předkolo Generali Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Olomouc bylo podle očekávání hodně vyrovnané. Rozhodoval až poslední pátý zápas. V něm naplno domácího prostředí využili Vítkovičtí a proklestili si cestu do čtvrtfinále.

HC OlomoucPoprvé od semifinále 2011 si vítkovičtí fandové mohli ve své domovské hale užít postupovou radost v sérii play off. Vítkovice na domácí půdě přetlačily v rozhodujícím zápase Olomouc a zajistily si účast v play off.

Série měla být podle předpokladů vyrovnaná. Byla. Ale promluvily do ní i vnější vlivy. Ostravané totiž především do prvních zápasů nastupovali pod vlnou těžké virózy. Vysoké horečky kosily hráče, přesto modro-bílí dokázali doma vyhrát jeden zápas. Hned ten úvodní, který byl neuvěřitelně dramatický, Vítkovičtí v něm vedli, ale Olomouc dokázala dvakrát srovnat, naposledy v power play těsně před koncem. V prodloužení to pak byli Hanáci, kdo vstřelil vítězný gól, jenž ovšem pro postavení hráče v brankovišti a bránění ve hře brankáři neplatil. Vítkovický realizační tým chytře a úspěšně využil trenérskou výzvu, hrálo se tedy dál a v 73. minutě rozhodl duel tečí Lindbergovy střely Marek Kalus.

Olomouc srovnala zápasový krok o den později. Vítkovičtí dohrávali druhé utkání bez osmi hráčů základní sestavy. Hanáci rozhodli prakticky v první a zkraje druhé třetiny, kdy si vybudovali dvoubrankový náskok, který byli schopní si udržet až do konce – vítězství 3:1 znamenalo vyrovnání série 1:1.

Přes volnou neděli Vítkovičtí vyložili karty na stůl a přiznali problémy se sestavou vinou virózy. Podali žádost o odložení olomouckých odvet alespoň o jeden den, ale nebylo jim vyhověno.

Dle plánu se tak na Hané hrálo už v pondělí. Ostravané překvapili rozhodnutím nepostavit juniorský tým, ale zařadit do hry navzdory horečkám a užívání léků ty, kteří jen trochu mohli nastoupit. A sázka odhodlání a bojovnost vyšla, třebaže Olomouc třetí duel vyhrála. Stalo se tak po absolutně vyrovnaném průběhu a rozhodla až přesilovka pěti proti třem v posledních třech minutách utkání a gól hvězdného Davida Krejčího.

Za stavu 2:1 na zápasy v sérii na tři výhry měly Vítkovice nůž na krku a když v polovině čtvrtého utkání prohrávaly 0:2, zdálo se, že o čtvrtfinalistovi je rozhodnuto. Nebylo. Ostravané zabojovali, otočili utkání, ustáli srovnání a rozhodující střelou Lindberga urvali neskutečně důležité vítězství 4:3.

Rozhodující duel série přivítal vítkovický palác téměř vyprodaný. Bezmála devět tisíc diváků vytvořilo skvělou kulisu, ale i tlak na domácí. Nervozita mohla za to, že se Vítkovičtí dopustili v první třetině chyby a Olomouc se po jejich vlastním gólu při nedorozumění v brankovišti ujala vedení. Srovnal ještě do přestávky po krásné kombinaci celé formace Fridrich. Pak to byl vyrovnaný boj. Remízu rozčísl zkraje třetí třetiny Rob Flick a Olomouc odpověď nenašla. V euforické atmosféře trefil v poslední vteřině prázdnou bránu Lukáš Krenželok a výhrou 3:1 zpečetili Vítkovičtí postup do čtvrtfinále play off.

Generali Česká pojišťovna play off TELH

Předkolo

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc

Konečný stav série: 3:2

5. zápas – 17. 3. 2022

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Stav série: 3:2

Branky: 8. Fridrich (Lakatoš, Hruška), 43. Flick (Bernovský, Kovář), 60. Krenželok – 7.Tomeček. Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8 729 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 19:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Pedan, J. Stehlík, Plášil, L. Kovář, Prčík – L. Krenželok, Bitten, M. Kalus – Fridrich, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Flick, Bernovský – Illéš, Dej, Guman

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Navrátil, Krejčí, Tomeček – Kusko, Knotek, Bambula – Klimek, Kolouch, Lichanec – Burian, Nahodil, Kunc

4. zápas – 15. 3. 2022

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:4 (1:0, 1:1, 1:3)

Stav série: 2:2

Branky: 11. Burian (Kunc, Škůrek), 31. Kunc (Burian, Černý), 53. Krejčí (Černý) – 32. Bernovský (Flick), 48. Kalus (Krenželok, Bitten), 49. Lakatoš (Solovjev, Hruška), 54. Lindberg. Rozhodčí: Pešina, Pražák – Brejcha, Malý.
Vyloučení: 5:5, navíc Ondrušek (OLO) 5 min bitka + Lindberg (VIT) 10 min a Kalus (VIT) 5 min bitka. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 879. Střely na branku: 29:25.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Káňa, Krejčí, Tomeček – Kusko, Knotek, Bambula – Klimek, Kolouch, Navrátil – Burian, Nahodil, Kunc

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, Polák, Stehlík, Pedan, Kovář, Plášil, Prčík – Kalus, Bitten, Krenželok – Fridrich, Lindberg, Lakatoš – Guman, Hruška, Dej – Bernovský, Flick, Dostálek

3. zápas – 14. 3. 2022

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Stav série: 2:1

Branky: 8. Navrátil (Krejčí, Klimek), 37. Kunc (Dujsík, Burian), 58. Krejčí (Knotek) – 36. Solovjev (Lakatoš, Hruška), 53. Plášil (Stehlík, Fridrich). Rozhodčí: Jeřábek, Sýkora – Rampír, Gerát. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 050 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 26:23.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – J. Káňa, Krejčí, Tomeček – Kusko, J. Knotek, Bambula – Klimek, P. Kolouch, Navrátil – Burian, Lichanec, Kunc

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Pedan, Solovjev, Plášil, J. Stehlík, Prčík, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Dostálek, Flick, Fridrich – Guman

2.zápas – 12. 3. 2022

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Stav série: 1:1

Branky: 9. Bitten (Illéš, Koch) – 5. Bambula (Kusko, Knotek), 15. Knotek (Dujsík, Bambula), 21. Knotek (Ondrušek, Navrátil). Rozhodčí: Úlehla, Veselý – Kis, Gebauer. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 425 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 30:17.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pedan, Solovjev, Plášil, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Guman, Chlán, Fridrich – Bernovský

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Káňa, Krejčí, Nahodil – Kusko, Knotek, Bambula – Navrátil, Kolouch, Tomeček – Lichanec, Burian, Kunc

1. zápas – 11. 3. 2022

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 4:3 PP (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)

Stav série: 1:0

Branky: 17. Hruška (Kovář, Koch), 35. Lindberg (Polák, Pedan), 59. Hruška (Lakatoš, Krenželok), 73. Kalus (Lindberg) – 38. Kolouch (Ondrušek, Burian), 40. Krejčí (Škůrek, Navrátil), 60. Ondrušek (Krejčí, Knotek). Rozhodčí: Hejduk, Micka – Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 5:3, navíc Lakatoš (5 min bitka) – Klimek (do konce utkání). Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 005 (bez omezení). Střely na branku: 32:42.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Pedan, Gewiese, Koch, L. Kovář – L. Krenžlok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Guman, Chlán, Fridrich – J. Bernovský

HC Olomouc: Konrád – Černý, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček – Nahodil, Krejčí, Káňa – Bambula, Knotek, Klimek – Navrátil, Kolouch, Olesz – Tomeček, Kusko, Kunc