Rozhodl pátý zápas, Vítkovice přetlačily Olomouc a jsou ve čtvrtfinále

Předkolo Generali Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Olomouc bylo podle očekávání hodně vyrovnané. Rozhodoval až poslední pátý zápas. V něm naplno domácího prostředí využili Vítkovičtí a proklestili si cestu do čtvrtfinále.

HC OlomoucPoprvé od semifinále 2011 si vítkovičtí fandové mohli ve své domovské hale užít postupovou radost v sérii play off. Vítkovice na domácí půdě přetlačily v rozhodujícím zápase Olomouc a zajistily si účast v play off.

Série měla být podle předpokladů vyrovnaná. Byla. Ale promluvily do ní i vnější vlivy. Ostravané totiž především do prvních zápasů nastupovali pod vlnou těžké virózy. Vysoké horečky kosily hráče, přesto modro-bílí dokázali doma vyhrát jeden zápas. Hned ten úvodní, který byl neuvěřitelně dramatický, Vítkovičtí v něm vedli, ale Olomouc dokázala dvakrát srovnat, naposledy v power play těsně před koncem. V prodloužení to pak byli Hanáci, kdo vstřelil vítězný gól, jenž ovšem pro postavení hráče v brankovišti a bránění ve hře brankáři neplatil. Vítkovický realizační tým chytře a úspěšně využil trenérskou výzvu, hrálo se tedy dál a v 73. minutě rozhodl duel tečí Lindbergovy střely Marek Kalus.

Olomouc srovnala zápasový krok o den později. Vítkovičtí dohrávali druhé utkání bez osmi hráčů základní sestavy. Hanáci rozhodli prakticky v první a zkraje druhé třetiny, kdy si vybudovali dvoubrankový náskok, který byli schopní si udržet až do konce – vítězství 3:1 znamenalo vyrovnání série 1:1.

Přes volnou neděli Vítkovičtí vyložili karty na stůl a přiznali problémy se sestavou vinou virózy. Podali žádost o odložení olomouckých odvet alespoň o jeden den, ale nebylo jim vyhověno.

Dle plánu se tak na Hané hrálo už v pondělí. Ostravané překvapili rozhodnutím nepostavit juniorský tým, ale zařadit do hry navzdory horečkám a užívání léků ty, kteří jen trochu mohli nastoupit. A sázka odhodlání a bojovnost vyšla, třebaže Olomouc třetí duel vyhrála. Stalo se tak po absolutně vyrovnaném průběhu a rozhodla až přesilovka pěti proti třem v posledních třech minutách utkání a gól hvězdného Davida Krejčího.

Za stavu 2:1 na zápasy v sérii na tři výhry měly Vítkovice nůž na krku a když v polovině čtvrtého utkání prohrávaly 0:2, zdálo se, že o čtvrtfinalistovi je rozhodnuto. Nebylo. Ostravané zabojovali, otočili utkání, ustáli srovnání a rozhodující střelou Lindberga urvali neskutečně důležité vítězství 4:3.

Rozhodující duel série přivítal vítkovický palác téměř vyprodaný. Bezmála devět tisíc diváků vytvořilo skvělou kulisu, ale i tlak na domácí. Nervozita mohla za to, že se Vítkovičtí dopustili v první třetině chyby a Olomouc se po jejich vlastním gólu při nedorozumění v brankovišti ujala vedení. Srovnal ještě do přestávky po krásné kombinaci celé formace Fridrich. Pak to byl vyrovnaný boj. Remízu rozčísl zkraje třetí třetiny Rob Flick a Olomouc odpověď nenašla. V euforické atmosféře trefil v poslední vteřině prázdnou bránu Lukáš Krenželok a výhrou 3:1 zpečetili Vítkovičtí postup do čtvrtfinále play off.

Generali Česká pojišťovna play off TELH

Předkolo

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc

Konečný stav série: 3:2

5. zápas – 17. 3. 2022

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Stav série: 3:2

Branky: 8. Fridrich (Lakatoš, Hruška), 43. Flick (Bernovský, Kovář), 60. Krenželok – 7.Tomeček. Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8 729 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 19:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Pedan, J. Stehlík, Plášil, L. Kovář, Prčík – L. Krenželok, Bitten, M. Kalus – Fridrich, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Flick, Bernovský – Illéš, Dej, Guman

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Navrátil, Krejčí, Tomeček – Kusko, Knotek, Bambula – Klimek, Kolouch, Lichanec – Burian, Nahodil, Kunc

4. zápas – 15. 3. 2022

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:4 (1:0, 1:1, 1:3)

Stav série: 2:2

Branky: 11. Burian (Kunc, Škůrek), 31. Kunc (Burian, Černý), 53. Krejčí (Černý) – 32. Bernovský (Flick), 48. Kalus (Krenželok, Bitten), 49. Lakatoš (Solovjev, Hruška), 54. Lindberg. Rozhodčí: Pešina, Pražák – Brejcha, Malý.
Vyloučení: 5:5, navíc Ondrušek (OLO) 5 min bitka + Lindberg (VIT) 10 min a Kalus (VIT) 5 min bitka. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 879. Střely na branku: 29:25.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Káňa, Krejčí, Tomeček – Kusko, Knotek, Bambula – Klimek, Kolouch, Navrátil – Burian, Nahodil, Kunc

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, Polák, Stehlík, Pedan, Kovář, Plášil, Prčík – Kalus, Bitten, Krenželok – Fridrich, Lindberg, Lakatoš – Guman, Hruška, Dej – Bernovský, Flick, Dostálek

3. zápas – 14. 3. 2022

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Stav série: 2:1

Branky: 8. Navrátil (Krejčí, Klimek), 37. Kunc (Dujsík, Burian), 58. Krejčí (Knotek) – 36. Solovjev (Lakatoš, Hruška), 53. Plášil (Stehlík, Fridrich). Rozhodčí: Jeřábek, Sýkora – Rampír, Gerát. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 050 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 26:23.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – J. Káňa, Krejčí, Tomeček – Kusko, J. Knotek, Bambula – Klimek, P. Kolouch, Navrátil – Burian, Lichanec, Kunc

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Pedan, Solovjev, Plášil, J. Stehlík, Prčík, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Dostálek, Flick, Fridrich – Guman

2.zápas – 12. 3. 2022

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Stav série: 1:1

Branky: 9. Bitten (Illéš, Koch) – 5. Bambula (Kusko, Knotek), 15. Knotek (Dujsík, Bambula), 21. Knotek (Ondrušek, Navrátil). Rozhodčí: Úlehla, Veselý – Kis, Gebauer. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 425 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 30:17.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pedan, Solovjev, Plášil, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Guman, Chlán, Fridrich – Bernovský

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Káňa, Krejčí, Nahodil – Kusko, Knotek, Bambula – Navrátil, Kolouch, Tomeček – Lichanec, Burian, Kunc

1. zápas – 11. 3. 2022

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 4:3 PP (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)

Stav série: 1:0

Branky: 17. Hruška (Kovář, Koch), 35. Lindberg (Polák, Pedan), 59. Hruška (Lakatoš, Krenželok), 73. Kalus (Lindberg) – 38. Kolouch (Ondrušek, Burian), 40. Krejčí (Škůrek, Navrátil), 60. Ondrušek (Krejčí, Knotek). Rozhodčí: Hejduk, Micka – Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 5:3, navíc Lakatoš (5 min bitka) – Klimek (do konce utkání). Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 005 (bez omezení). Střely na branku: 32:42.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Pedan, Gewiese, Koch, L. Kovář – L. Krenžlok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Guman, Chlán, Fridrich – J. Bernovský

HC Olomouc: Konrád – Černý, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček – Nahodil, Krejčí, Káňa – Bambula, Knotek, Klimek – Navrátil, Kolouch, Olesz – Tomeček, Kusko, Kunc