Banner Promo

Roman Šimíček: Základní část? Jsme rádi, ale nepřeceňoval bych to

Datum publikování:

Play off je rozhodující část sezony, pak se bude hodnotit. Taková jsou ve stručnosti slova sportovního ředitele HC VÍTKOVICE RIDERA Romana Šimíčka po úspěšné základní části. Co prozradil po zisku 2. místa a rekordu 102 bodů a před blížícím se play off?

 

A-tým uzavřel základní část na druhém místě s historickým ziskem 102 bodů. Jaké pocity ve vás zanechala letošní dlouhodobá soutěž?

Já bych začal jednou větou, a to tím, že já hrozně nerad hodnotím jednotlivé části sezony. Sezona jako taková končí až posledním zápasem a před námi všemi je teprve nyní to nejdůležitější a nejvážnější. Dvaapadesát kol hrajete jen pro to, abyste se dostali do play off a v play off pak jste proto, abyste hráli co nejlépe a dostali jste se co nejdál a co nejvýše. Máme to štěstí, že jsme se probojovali do první čtyřky, máme chvíli pauzu, budeme čekat na soupeře z předkola. Za to jsem samozřejmě hrozně rád. Ale pořád to všichni ve Vítkovicích bereme s obrovskou pokorou a vůbec bych nechtěl naše výsledky přeceňovat. Jsme rádi za to, co jsme zatím uhráli a jak to dopadlo. Ale o nějakých rekordech a umístěních se můžeme bavit skutečně až po úplně posledním zápase. Každopádně si dovolím za celý klub poděkovat všem, kteří nás na naší dosavadní cestě podporovali a podporují. Díky patří všem fanouškům, našim klubovým partnerům. Bez nich bychom jen těžko dosáhli toho, čeho se nám zatím podařilo dosáhnout.

 

Můžete alespoň základní část ve zkratce shrnout?

Základní část byla dlouhá, hodně náročná. Místy radostná, kdy jsme měli radost z vítězství nebo z něčeho, co se opravdu povedlo. Samozřejmě se objevily i horší věci, ale to k tomu patří. Nějaké cíle jsme si před sezonou vytýčili, a tak z pohledu cesty za nimi můžeme říct, že základní část byla dobrá, ale znovu opakuju, že nechci nic konkrétně hodnotit. Žádné rekordy, žádné milníky… To nejdůležitější nás pořád ještě čeká. A já věřím, že se na to všichni nachystáme tak, abychom odvedli sto procent.

 

Je pochopitelné, že k tomu takto přistupujete, dojem ze sezony a celkové hodnocení dělají až výsledky v play off. Nicméně dovolte se jen na chvíli zastavit u zmíněného bodového rekordu. Nějaký cíl jste si před sezonou stanovili, ale věřili jste, že byste mohli získat druhé místo a překonat hranici sta bodů?

Buďme realisté. Před sezonou si každý ze čtrnácti týmů přeje hrát co nejvýše. Každý si přeje se dostat do čtyřky, aby měl zajištěný přímý postup do čtvrtfinále a pauzu na play off. My jsme si vytýčili cíl semifinále před sezonou. Myslím, že během základní části jsme pro to odvedli kus práce. Druhé místo je super, vážíme si ho. Myslím, že se shodneme, že to nebyla náhoda, protože jsme na těchto pozicích byli prakticky od začátku. Takže jsme všichni věřili, že po posledním zápase základní části to druhé místo bude patřit nám a povedlo se nám to. Jsme za to všichni rádi, je to dobrý. Ale znovu, a já jsem na tyhle věci hodně opatrný: rekord – máme radost, ale popravdě řečeno, absolutně to nijak nevnímám, neřeším. Možná po sezoně si pak můžeme sednout a probrat to, ale ještě není konec. Sezona pokračuje a my všichni věříme, že pro nás bude ještě úspěšná a že bude taková, jakou si přejeme. Po ní pak můžeme hodnotit jednotlivě jak základní část, tak play off, tak různé momenty. Zajíci se počítají až po honu.

 

Druhé místo po základní části znamená automaticky vstupenku do Ligy mistrů, jak to vnímáte a co to pro vítkovický klub znamená?

Jsme rádi, že tam jsme a že jsme si místo v Champions Hockey League vybojovali výsledky, že hráči dokázali, že na to za nás mají. Jsme rádi, protože se podíváme do evropské špičky a bude to fajn i pro diváky, když přijede nějaký atraktivní soupeř. A bude to zajímavé i pro hráče, kteří budou moci zažít trochu jiný hokej. Myslím, že už v létě nám turné po Švýcarsku a Francii otevřelo oči a myslím, že i hodně pomohlo. Takže za účast v Lize mistrů jsme rádi. Ale upřímně, teď to na pořadu dne není, protože za necelé dva týdny začíná ta nejdůležitější část sezony, a to je play off.

 

Říká se, že play off je jiná soutěž. Vy máte za sebou bohatou kariéru hráče, trenéra nyní i funkcionáře. V čem vidíte největší úskalí a výzvy právě vyřazovací části? Co je potřeba pro to, aby tým byl v play off úspěšný?

Neřekl bych, že je to zcela jiná soutěž. Všichni to rádi používáme a říkáme, že to jsou jiné zápasy. Ale myslím, že už základní části jsme naznačili, jaká síla by v našem týmu mohla být. Teď ale přichází nová výzva. Za mě se v tom mění hlavně vnímání jednotlivých hráčů. Teď už nějaké individuální výkony musejí jít jednoznačně stranou a absolutně vše se musí podřídit týmu. Je bezpodmínečně nutné, aby do zápasů šli všichni jako jeden tým, ne jako jednotlivci. To je takový ten hlavní rozdíl od základní části. Pokud se nemýlím, tak programově je vměstnaných sedm zápasů do nějakých deseti dnů, takže se dá říct, že je to taková krátkodobá fáze, kdy je potřeba, aby se vše stmelilo. Půjde hodně o ten tým. Půjde hodně o srdce. Bude to hodně o bojovnosti. V play off se hraje na krev každý zápas, každá minuta, každé střídání. Takže tam, když dojde k sebemenšímu podcenění, tak už to nemusíte dohnat. Rozhodovat budou maličkosti. Ale já věřím, že se na to dobře nachystáme, a to od prvního po poslední článek týmu, ať už beru hráče, realizační tým, management. Prostě nachystat to tak, abychom byli všichni připravení a mohli odvést všichni do jednoho tu nejlepší práci.

 

Půjde hodně o ten tým. Půjde hodně o srdce. Bude to hodně o bojovnosti. V play off se hraje na krev každý zápas, každá minuta, každé střídání. Takže tam, když dojde k sebemenšímu podcenění, tak už to nemusíte dohnat. Rozhodovat budou maličkosti.

 

V play off dost hraje roli domácí nebo naopak venkovní prostředí a s tím spojená atmosféra. V Ostravě letos diváci chodí ve velkém a s blížícím se play off by mohl a snad i měl ten zájem být ještě větší. Co vy osobně říkáte na fanoušky v této sezoně?

Já myslím, že se o mě dobře ví, že pro mě fanoušci jsou a vždy byli to nejvíc. I když jsem ještě hrával. Já jsem to hrával proto, že diváci chodili na hokej. Hrál jsem to proto, protože jsem je chtěl bavit. Hrával jsem proto, že když bylo na místě fanouškům poděkovat, tak jsem neváhal a to poděkování se uskutečnilo… občas se to neobešlo bez nějakých opiček, že? (pousměje se) Ale ta návštěvnost letos, několikrát vyprodaná hala, to bylo super. A i když nebyla hala vyprodaná, tak atmosféra byla parádní. Je pravda, že ostravský fanoušek obecně je náročný, ale zároveň taky všichni vidíme, že se zase začal bavit vítkovickým hokejem. Lidé si to opravdu užívají. A velký podíl na tom mají i samotní hráči, kteří se naučili zkorigovat děkovačky s Fanclubem. Máme vynikajícího Aleše Stezku, který fanouškům vždy po zápase dá něco navíc, protože si to zaprvé zaslouží, zadruhé to potřebují a zatřetí se rádi těší na další zápas v očekávání, co si pro ně Aleš zase připraví. Je super, když z tribuny sledujete parádní zápas, výhru a ještě pak nějakou takovou show a poděkování za podporu. Já, když to shrnu, tak v Ostravě byla vždy parádní atmosféra, už v dobách, kdy jsem hrával, takže věřím, že diváci si na play off cestu najdou, že bude vyprodáno na zápasy a že nás fandové poženou dopředu. To je to nejvíc, co si i hráči mohou přát. Nikoho nebaví hrát před prázdnými tribunami, nebo před hledištěm, které mlčí. Díky našim fandům za to, jak nás v této sezoně dosud podporovali.

 

V Ostravě byla vždy parádní atmosféra, už v dobách, kdy jsem hrával, takže věřím, že diváci si na play off cestu najdou, že bude vyprodáno na zápasy a že nás fandové poženou dopředu.

 

Myslíte, že už také soupeři mohou vnímat, že to v Ostravě proti plným tribunám nebudou mít snadné?

Věřím v to. Věřím, že spousta týmů od letoška začala vnímat, že do Vítkovic se nejezdí zaprvé pro body, zadruhé, že to tady není jednoduché, že jim nedarujeme ani kousek ledu zadarmo. Chtěl bych, vždy to bylo mé přání, aby všichni soupeři vnímali, že do Vítkovic se jede s tím, že to bude obrovská dřina, obrovský boj. A že tady nebudou jezdit rádi.

 

Po dlouhé době se Vítkovice dostaly přímo do čtvrtfinále, to znamená, že se vás netýká předkolo. Jak tedy budou následné dny, kdy část ligy hrát bude, ve Vítkovicích vypadat?

Pro mě se toho moc nemění (pousměje se), já budu chodit do práce každý den, tak jako jsem chodil doteď. Výjimkou bude to, že nebudeme absolvovat zápasy. Ale i tak jsme s Patrikem Rimmlem domluvení, že se pojedeme podívat na některá utkání ať už Chance Ligy nebo předkola play off extraligy. Pořád nám zůstává dost práce kolem skládání co nejlepšího týmu na další rok. To se nedělá až po sezoně. Práce je spousta. Jedinou výjimkou je tedy asi jeden volný víkend, kdy nepojedeme někam ven na zápas, protože jinak jezdíme na každý náš venkovní zápas.

 

Soupeře Vítkovicím určí předkolo, koho byste vy osobně bral, kdybyste si mohl vybrat?

Já myslím, že odpověď asi každý tuší… Za mě, pokud chceme play off odehrát tak, jak chceme, a pokud chceme dokázat, že Vítkovice jsou kvalitní mančaft, tak si nemůžeme absolutně vybírat. Já říkám, kdo moc vybírá, vždycky přebere a pak je to opačně. Takže já bych počkal, koho nám osud přidělí, kdo na nás vyjde a na toho se maximálně připravit a udělat vše pro to, abychom přes něj přešli. A je jedno, kdo to bude. Náš cíl je jasný: pokud chceme uspět, musíme porazit kohokoli.

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761