Banner Promo

Roman Šimíček před sezonou: Chceme semifinále! Je to přání, ale i závazek

Datum publikování:

Sportovní ředitel Roman Šimíček před startem nové extraligové sezony jednoznačně prohlásil, že Vítkovice chtějí v nové sezoně udělat oproti loňsku znovu krok dopředu. To znamená, že Ostravané cílí na semifinále. Jak to bylo v letním období se skladbou kádru, jak je klub zajištěn po finanční stránce, jak se modro-bílí těší na fanoušky a co prodej permic? To vše ve velkém rozhovoru s Romanem Šimíčkem.

Stojíte na prahu nové extraligové sezony, jak se na ni těšíte?

Samozřejmě se těšíme, ale já bych chtěl v prvé řadě poděkovat všem našim partnerům, bez jejichž podpory by to v dnešní době určitě nešlo. Chci poděkovat i statutárnímu městu Ostrava a Moravskoslezskému kraji za podporu naší mládeže, jak víme všichni dobře, bez kvalitní mládeže se nedá dělat kvalitní mužský hokej.

 

Vždy před začátkem nové sezony se tradičně oznamují ambice jednotlivých klubů. Jaký cíl jste si pro sezonu 2022/2023 stanovili ve Vítkovicích?

Tak jak tady ve Vítkovicích jsme, tak jsme se všichni hodně snažili udělat co možná nejlepší a nejkvalitnější kádr. A tak samozřejmě i ta očekávání z naší strany bude vyšší, než bylo loni. Já už jsem to říkal před dvěma lety, pak loni, říkám to i letos: vždy se chceme o krok zlepšit. Všichni, co hokej sledují a mají rádi, tak vědí, o čem to je. Také letos bychom chtěli udělat ten krok navíc, což znamená postoupit ze čtvrtfinále do semifinále. A udělat radost vítkovickým fanouškům a všem lidem, kteří nás mají rádi a podporují nás. Je to naším velkým přáním.

 

To je docela odvážné už takto před sezonou konkrétně hovořit o umístění, většinou fandové i v jiných klubech slýchají spíše obligátní metu v podobě postupu do play off a pak podle aktuální formy. Nebojíte se, že vyhlášením útoku na semifinále si sami na sebe vytváříte tlak?

Je to přání, ale je to i závazek. Víme, že si tím možná vytváříme sami na sebe velký tlak, ale bez toho to nejde. Naše přání jsou taková, chceme se posunout o krok dále. A já věřím, že se nám to povede. Kádr je za nás kvalitní. Tréninky jsou hodně kvalitní. Vím, o čem mluvím, jsme spolu s Patrikem Rimmlem v podstatě na každém tréninku, sledujeme je shora, můžeme posoudit s loňskou sezonou i s předloňskou sezonou a vidíme, že tým postupuje správným směrem. Ale pořád musíme být pokorní, protože sezona teprve začne.

 

Začátek je příští pátek, v Litvínově…

Vyjíždíme na těžký led Litvínova, čeká nás tam hodně těžký zápas, ale já věřím, že podáme stoprocentní výkon, porveme se o výsledek. Jak to dopadne, to budeme vědět po zápase, ale já věřím, že do toho dají kluci všechno. Jako v každém zápase. Že tam nechají to srdce, o kterém já vždy mluvím. Věříme, že tomu tak bude. A já si nepřeju nic víc, aby se to, o čem tady mluvím, splnilo.

 

Aby byla sezona úspěšná, tak i ty nejlepší týmy potřebují dávku štěstí, aby se mužstvu vyhýbala zranění a další nepříjemnosti, souhlasíte?

Samozřejmě, i to k tomu patří. Přejeme si všichni, aby kluci byly zdraví, aby nás nezastavila zranění, nebo aby tu sezonu nepřerušilo něco neočekávaného. Věřím, že to bude všechno v pohodě, že si splníme ty velké sny, a že ty Vítkovice budou zase někde o ten krok výše.

 

Opusťme na chvíli sportovní stránku a přejděme ke chodu klubu. Už v létě se hovořilo o tom, že bylo nutné navýšit rozpočet, aby bylo možné přivést například Petera Muellera a přitom udržet stávající kádr. Jak jsou na tom Vítkovice po této stránce? Je chod klubu zajištěn?

Děláme všechno pro to, aby chod klubu byl zajištěn a já jsem přesvědčený, že teď zajištěný je. Samozřejmě je to zase díky partnerům, kteří navýšili své peníze. Díky tomu jsme mohli udělat to, co jsme udělali, že jsme angažovali Petera Muellera, že jsme dokázali udržet Bukartse. A jsme za to rádi, protože když jsme tyto dva viděli na ledě, tak ta chemie mezi nimi byla a my si přejeme, aby jim to vydrželo hlavně v sezoně.

Tisková konference HC VÍTKOVICE RIDERA, 6. září 2022 v Ostravě.

 

Poslední týdny a měsíce se často hovoří o cenách energií. Jak řešíte toto nenadálé navýšení cen?

Co se týče energií, tak to je otázka momentálně celé společnosti. Určitě to nebude jednoduché, ale i na tom pracujeme. Náš majitel klubu Aleš Pavlík dennodenně vyjednává s městem – vlastníkem a provozovatelem haly – tyto konkrétní věci tak, abychom sezonu mohli zvládnout. Věříme, že tato jednání dopadnou dobře, že nám město Ostrava podá pomocnou ruku a dokážeme tyto problémy zvládnout. Já věřím i v podporu našich partnerů, kteří nám zachovávají přízeň. A současně taky věřím, že í kvůli tomu bude tato sezona úspěšná, protože mám osobní zkušenost, že když je něco komplikovaného, tak to většinou dobře nakonec dopadne.

 

Zmínil jste, že se podařilo sehnat několik nových partnerů, jiní zase navýšili své smlouvy. Můžete o tom povyprávět blíže?

Samozřejmě jsou u nás i noví sponzoři. Pár nových sponzorů přibylo. Ale je to i tom, že s našimi stávajícími jsme se dohodli na určitém navýšení. My jsme rádi za každého jednoho partnera, sponzora, který je ochoten nás podpořit a pomoci nám. A i díky tomu jsme mohli poskládat ten současný silný kádr. Hokej děláme pro lidi, děláme to i pro partnery, aby i je hokej bavil, aby nás s radostí podporovali.

 

Po dvou sezonách úplných i částečných omezení se naplno mohou od začátku sezony vrátit na tribuny diváci a fanoušci. To je jistě nejen plus pro atmosféru, ale také pro klubovou pokladnu. Přece jen fanoušci přispívají na chod klubu prostřednictvím nákupu vstupenek a permanentek…

Ano, každý jeden divák, který přijde do hlediště, tak je také vlastně náš partner, který podpoří vítkovický hokej. Proto jsme rádi za každého fandu, který si koupí permici, nebo potom v sezoně vstupenku na zápas. Bez lidí v hledišti, bez fanoušků, to taky nejde. Proto chceme, aby si lidé co nejvíce kupovali permice, lístky. Moc si přejeme, aby bylo co nejvíce lidí na hokeji. A my je budeme bavit. I ze strany fanoušků je to, že budou na nás chodit a vracet se do haly a fandit nám, nějaká podpora nám, vítkovickému hokeji a my jsme za to vděční.

Jak je to pro letošní sezonu s prodejem permic? I přes mírné zdražení zůstávají Vítkovice fakticky nejlevnějším extraligovým klubem v porovnání kvality a diváckého komfortu a ceny. Jaký jste na tom se zájmem o permice?

Prodej permic určitě nestagnuje ani neklesá. Je tam cítit mírně větší zájem. Věříme, že se to projeví. Já věřím, že ano, protože jsme pro to udělali maximum. Když jsme měli křest dresu s fanoušky, byla to hezká akce, přišlo hodně lidí, povedlo se to. Až jsme byli překvapení, protože jsme s ohledem na termín konání měli trošičku obavy, ale lidé za námi přišli a naše obavy se nepotvrdily. Atmosféra tam byla velice dobrá. Věřím, že je mezi fanoušky obrovské očekávání, diváci už mohou bez omezení do haly, naplnit ji z celkové kapacity a je už pak jenom na nás, jak my je budeme bavit, jak budeme hrát. Vždycky je to jen o nás, o tom, jak se předvedou kluci na ledě. Že tam nechají srdce. Pokud se to stane, tak věřím, že i když se stane, že nevyhrajeme, tak to lidé na tribunách prominou, protože budou vědět, že jsme pro to udělali maximum. A tím se vrátím k otázce. Myslím, že zájem je a my jsme za to jen rádi. A věřím, že když se nám podaří udělat pár dobrých zápasů, tak ten zájem poroste a diváci si k nám najdou cestu.

 

Zpět ke sportovní stránce a ke skladbě mužstva. V mezisezonním období Vítkovice doslova odpálily přestupovou bombu v podobě příchodu Petera Muellera. V týmu už je, jaké poznatky z jeho dosavadního působení ve Vítkovicích máte?

To je neuvěřitelný profík, což jsme viděli už během jednání. Tehdy jsme měli společný videocall s Milošem Holaněm do Ameriky a už z toho bylo vidět, že je to profík každým coulem. Mě na Peterovi Muellerovi fascinuje, to, že na to, jaká je hvězda, si vůbec na nic nehraje. A má obrovskou vůli po vítězství, kterou chceme do toho týmu za každou cenu dostat. Je to člověk, který hrozně nerad prohrává. A on nás na to už během jednání upozorňoval, že bude možná po prohraném zápase i nepříjemný, ale za to jsme rádi. Nikdo z nás nechce prohrávat, všichni chceme vyhrávat. Všichni do toho jdeme, abychom vyhrávali. Jsme rádi, že to nakonec takto dopadlo.

 

Dost se o Vítkovicích nyní hovoří v souvislosti s tím, že by mohly být týmem, který zaskočí favority soutěže. Jak složité bylo pro vás sestavit kádr, který se v přípravě zatím jevil velice dobře?

Nebylo jednoduché skládat ten tým, ale podařilo se nám to. Společně s trenéry, kdy jsme konzultovali každého jednoho hráče, tak, aby zapadl to té týmové mozaiky. Ne vždy je dobře, když máte tým plný jenom plejerů a špílmachrů, to si pak nemusí sednout chemie a týmu a nedaří se. Ale my to chceme tak, aby tam byl tým. Aby byl tým silný, pevný. Samozřejmě musíte mít hvězdu, střelce, ale musíte mít tým. Tým je vždy silnější než jednotlivec.

Vítkovice hrají v OSTRAVAR ARÉNĚ, která je multifunkční, což znamená, že se v ní konají i jiné akce, nejen hokej. Jak vnímáte fakt, že obdobně jako loni, také letos váš tým na úvod soutěže hraje drtivou většinu zápasů venku a v prvním měsíci soutěže doma jen dva zápasy?

Jsou tady akce, ale my nejsme jediný tým, který to takhle má. I další týmy mají ve svých halách akce. Potýká se s tím například Sparta, tam jsou z toho úplně nešťastní. Ano, je to těžký los, ale tak to je dané a je zbytečné se nad tím nějak pozastavovat. Je potřeba jít zápas od zápasu.

 

Fandové už loni ocenili klubovou kampaň „VAL NA VÍTKY“, vy v ní letos pokračujete a Vítkovice jsou v Ostravě, fyzicky i v prostoru sociálních sítí hodně vidět.

Chceme přitáhnout co nejvíce lidí. Nenecháváme to spát. Chceme, aby nás lidé podporovali. Záleží nám na tom. Jasně, řekli jsme si nějaké vize, nějaké cíle, ale nebude to lusknutím prstu. Musíme jít zápas od zápasu, poctivě, s pokorou, ale důsledně. Jít do toho tím srdcem.

 

Už jste zmínil, že Vítkovice chtějí letos dosáhnout semifinále. Kádr na papíře vypadá silně a může toho dosáhnout. Očekávání ale budou velká a co konkurence?

V extralize je dalších třináct týmů, které se chtějí dostat taky co nejvýše. Titul může vyhrát jen jeden – když to úplně přeženu. Ale vždy o něj bude bojovat všech čtrnáct týmů. A musí se sejít hodně věcí, aby se vám to podařilo. Já si moc přeju, aby se nám to všechno sešlo tak, jak je potřeba a že pak uděláme ten co možná nejlepší výsledek. Ta zpráva lidem, fanouškům, partnerům, i možná soupeřům, od nás je taková, že chceme vítkovický hokej letos posunout zase o krok dál.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025