Banner Promo

Roman Polák přiznává: Vítkovice byly pro mě vždy číslo jedna!

Datum publikování:

Spekulace končí! Obránce Roman Polák se po konci sezony 2019/2020 v NHL přesune rovnou do Vítkovic, se kterými je domluven na podpisu dlouhodobého, rovnou tříletého kontraktu. Pod palbou otázek novinářů na mimořádné tiskové konferenci otevřeně přiznal, že primárním cílem bylo se vrátit do Vítkovic. Rozpovídal se ale také o NHL, kterou ještě před definitivním návratem do ostravských modro-bílých barev musí uzavřít.

 Romane, co tě vede k návratu vůbec do Česka a konkrétně do Vítkovic?

Nejen ta hokejová stránka, ale také ta rodinná. Už jsem pochopil, že je čas se vrátit. Teď na to přišlo. Bohužel zrovna takhle špatně, že je ta situace trochu jiná. Ale i s manželkou jsme se rozhodli, že v NHL už nebudu pokračovat a zůstaneme doma.

 

Co rozhodlo pro to, že se vrátíš opět do Vítkovic?

Musím říct, že Vítkovice byly vždycky číslo jedna. Takže rozhodování bylo celkem jednoduché, s tím, že primární cíl jsou Vítkovice. Pak samozřejmě, kdyby to nevyšlo, tak potom tam byly v úvahu jiné kluby. Například Třinec, kdy jsem byl v kontaktu s panem Peterkem celou dobu. On taky čekal na to, jak se rozhodnu. Ale jak už jsem řekl, primárním cílem bylo dohodnout se s Vítkovicemi. A to se povedlo.

 

 

Stále je hráčem Dallasu, kdy se připojí k Vítkovicím?

Foto: nhl.cz

 

Sezona NHL ale ještě ukončená není, jak to tedy nyní vypadá v tvém případě?

To je pořád ještě otázka, kterou sám nevím. Jsem tam pořád smluvně vázán, mám tam ještě nějaké povinnosti. Ty se musí splnit. Jestli se tam budu muset vracet, tak se tam vrátím a dohraju to. A potom nastoupím rovnou tady ve Vítkovicích. Pokud by se tedy dohrávalo a pokud se nic nezmění, tak pravděpodobně začnu za mořem.

 

Dokážeš si vůbec představit po takové pauze vletět do NHL? Do play off?

Popravdě si to představit nedokážu a ani nechci a vůbec mě tahle představa trošku děsí. Ne, že bych byl nejstarší, ale přece jen jsem starší ročník a ta příprava trochu trvá a je specifická. Tady to je takové trošku vězení, jak už jsem to jednou vzpomněl. Čas na tu přípravu není takový a hrozí zranění.

 

Dává vůbec smysl sezonu dohrávat?

Co se týče hráčů, tak si myslím, že to moc smysl nedává, protože pokud jde o nějaký formát čtyřiadvaceti týmů a další sezona má začít někdy v lednu, tak ti kluci, kteří nejsou v tom turnaji play off, nebo jak bych to nazval, budou mít asi deset měsíců pauzu a začnou až v lednu. A ostatní zase budou mít pauzu jen šest týdnů, nebo já nevím. Já kdybych nastoupil, tak pak půjdu rovnou do Vítkovic, rovnou přiletím a rovnou naskočím ve Vítkovicích do soutěže. Za hráče to vůbec žádný smysl nedává, na druhou stranu za majitele klubů a za NHL to asi smysl dává, když po tom tak moc pořád touží.

 

Sezona ale z pohledu Dallasu nebyla špatně rozehraná, už loni jste byli blízko boje o Stanley Cup, nechtěl by ses přece jen rozloučit s NHL případným ziskem slavného poháru, když ta šance tady eventuálně je?

Samozřejmě, kdyby se to vyhrálo, tak by to bylo super a krásný pocit. Ale na druhou stranu já jsem byl ve finále Stanley Cupu a když se to pak prohraje a vy skončíte teoreticky druzí, ale nic jste nevyhráli, a přitom tam byli celou tu dobu, je to naopak strašně velké zklamání. Takže nevím, co je větší. Když navíc já si myslím, já osobně si myslím, že této sezoně se nebude přikládat takový důraz. Prostě i o tom týmu, který Stanley Cup letos vyhraje, se bude říkat, že to není opravdový Stanley Cup, že to nebyla ta opravdová základní část a opravdové finále, protože teď to opravdu může vyhrát každý. A naopak týmy, které mají více mladých a rychleji se do toho dostanou, mají větší šanci na úspěch.

 

„Přišel jsem, takže tým Vítkovic vypadá dobře,“ směje se

Roman Polák v dresu Vítkovic při výluce v NHL v roce 2012. Foto: Petr Kotala

 

Co říkáš na skladbu vítkovického týmu?

Já si myslím, že je to složené velice dobře, protože jsem přišel já, takže je to super (směje se). Ne, já si myslím, že když se vracejí kluci zpátky a chtějí hrát, tak je to super pro ten klub. Já myslím, že je to super postavený a můžeme překvapit.

 

Jak velkou výzvou pro tebe je, něco v Extralize v dresu Vítkovic, ve kterých jsi ve velkém hokeji začínal, dokázat?

Všude, kde hraji, chci uspět. Ale samozřejmě ten úspěch někdy trvá. Já jsem toho byl součástí v St. Louis, takže když se vychovává ten klub a roste, tak je jasné, že se ti hráči nejprve musí stvořit a od toho jsme tady my starší hráči, aby ti kluci dostali nějakou sebedůvěru a zkušenosti. Takto se to vychovává. Samozřejmě chvilku to trvá. Nemůžeme chtít hned medaile a hned být první. Jak už jsme vedli jednání s Romanem Šimíčkem a Patrikem Rimmelem, tak jsem jim řekl, že chci ať to má tu stoupající tendenci. Řekl jsem jim, že jestli mi řeknou, že to bude příští sezonu na mistra a chceme to vyhrát, tak se zvednu a z toho jednání odejdu, protože to nemá ani hlavu, ani patu. Ale jestli mi řeknou, že jsou dány určité cíle, které se musejí splnit a chtějí, aby to mělo stoupající tendenci, tak to dává smysl.

 

Nejsi jediný, kdo se vrací, vrátil se Zbyněk Irgl, Lukáš Krenželok…

Já už jsem psal Lukáši Krenželokovi, že se asi uvidíme a že budeme spolu hrát, tak ten byl rád. Já jsem taky rád. Jsou to známé tváře, známe se a už tehdy nám to kamarádství fungovalo, takže teď to tam můžeme stmelit a udělat ten tým, protože to je podle mě hodně důležité. Aby se udělala parta kluků, kteří jsou rádi spolu. Protože jestli se to tam rozhádá a kluci nejsou rádi spolu, potom to vázne i na ledě.

 

Nebude pro tebe Extraliga trochu nová, například zvyknout si na jiné posuzování rozhodčích oproti NHL?

Já myslím, že to problém nebude, já si myslím, že si zvyknu rychle.

 

Lukáš Krenželok se vyjádřil o Zbyňku Irglovi, že je tréninkový maniak. Co říká o tobě?

Já nevím, co říká o mě, ale je pravda, že Zbyňa Irgl je tréninkový maniak, který dře a myslím, že i proto tady bude taková další role. On bude mít roli toho tahouna, který opravdu nevynechá jediný trénink a i v jeho věku je vždy stoprocentně připravený.

 

A tvá role by mohla být tedy jaká?

Já se budu snažit dělat všechno tak nějak do kupy. Ale rozumně, ať se to vše skloubí.

 

Vítkovice procházejí změnou nejen v kádru, ale také ve vedení, přišel Roman Šimíček, Patrik Rimmel. Co říkáš těmto změnám?

Já už jsem říkal, že to je jeden z důvodů, abych se i já vrátil zpátky. Protože je vidět, že je tady zájem o ten ostravský hokej a vrátit tady tváře, které tady hokejově vyrostly. I to mi pomohlo v rozhodování se vrátit do Vítkovic.

 

kompletní rozhovor s Romanem Polákem

 

 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024
ČPP Aréna, Hradec Králové

POSLEDNÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
OSTRAVAR ARÉNA

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761