RETRO ZÁPAS: První vítkovické modré dresy – co jsou „ostravské dresy“ a kde se vzaly?

Současný tým Vítkovic v retro utkání 27. února proti Kometě Brno k oslavě 100. výročí vzniku Velké Ostravy obléne dresy inspirované svetry z přelomu 40. a 50. let, kterým vévodí heraldický znak města. Co to je za dresy a jakou mají spojitost s Vítkovicemi?

Inspirací pro dresy, ve kterých současný A-tým HC VÍTKOVICE RIDERA připomíná 100. výročí Velké Ostravy, byly historické svetry z druhé poloviny 40. let.

Nejedná se primárně o klubové dresy z této doby, i když určitá návaznost na vítkovický tým zde je. Mezi historickými fotografiemi byly nalezeny takové, ve kterých hráči Vítkovic mají na sobě dresy se znakem města Ostravy na hrudi. Začalo tak pátrání po tom, o co jde. První myšlenka, že šlo o exhibiční dresy, byla správná.

Střídačka výběru Ostravy ze zápasu proti LTC Praha v březnu 1949

V těchto historických svetrech nastupovaly především takzvané výběry Ostravy v exhibičních a propagačních utkáních proti nejlepším českým i evropským klubům či podobným výběrům.

Hokejové výběry Ostravy se tvořily na přelomu 40. a 50. let z nejlepších hráčů ostravských klubů, především tedy hráči už tehdy nejlepších Vítkovic, doplnění o nejlepší hráče dalších ostravských celků, jako například Ostravské Slavie atd.

„Správní výbor Družstva Ostravského zimního stadionu rozhodl v lednu 1948 o zakoupení nové sady dresů v tmavěmodré a bílé barvě, aby v nich mohli hráči ostravského výběru nastupovat při exhibičních zápasech. Zároveň bylo povoleno užívat na těchto dresech znak města, takže je pravděpodobné, že to musela schválit rada Národního výboru,“ vysvětluje odborný archivář Radoslav Daněk z Archivu města Ostravy.

Dresy – svetry – ostravského výběru byly jednoduché, dominoval jim heraldický znak Ostravy s erbovním orámováním v podobě, v jaké byl přijat pro Velkou Ostravu v roce 1924.

Pokud jde o historické nasazení „ostravských dresů“, tak nejlepší hráči Ostravy, vedení vítkovickou většinou, v nich nastoupili určitě v zápase s Racing Club de Paris (tým francouzských Kanaďanů) v prosinci 1948. Také proti československým mistrům světa z LTC Praha v březnu 1949. V únoru 1951 v zápase Ostrava – Stockholm, kdy prakticky kompletní sestava Vítkovic vyzvala téměř celou švédskou reprezentaci (která nastoupila v dresech AIK Stockholm).

Momentka ze zápasu Ostrava – Stockholm z února 1951

Samostatnou kapitolou je nasazení „ostravských dresů“ jako alternativní sady pro Vítkovice v domácí ligové soutěži. Vítkovičtí obhájci mistrovského titulu v nich občasně nastupovali během sezony 1952/1953. Například v zápase finále Mistrovství republiky 1953 v Ostravě proti Spartě, která tehdy měla obdobné červeno-žlutě pruhované dresy, jako měli Vítkovičtí, proto domácí tým nastoupil „alternativní“ ostravské sadě. Díky tomu se vlastně jedná o historicky první modré dresy, které Vítkovice oblékly, do té doby totiž vítkovičtí hokejisté oblékali červeno-žluté svetry.

Tým Vítkovic před zápasem finále mistrovství republiky 1953 proti Spartě v „ostravských“ dresech (s výjimkou brankáře Nachmilnera). Kolorováno

Moderní podoba „ostravských dresů“, ve kterých Vítkovice nastoupí v úterý 27. února proti Kometě Brno k oslavě 100. výročí Velké Ostravy

Tabulka A tým 2023/2024

8Mountfield HK52168111775