PŘÍPR: VIT – OLO 4:3 SN: Skvělý obrat Vítkovic, vítězství v nájezdech vystřelil Marosz

Druhý domácí zápas Vítkovic a druhé vítězné derby. Olomouc šla díky dvěma využitým přesilovkám do dvoubrankového vedení, ale Vítkovice díky dvěma brankám v rychlém sledu dokázaly ve třetí třetině vyrovnat a dovést zápas do prodloužení. To branku nepřineslo, a tak o vítězi rozhodla až pátá série nájezdů, ve které výhru vystřelil Rostislav Marosz.

HC OlomoucDruhý zápas přípravy, podruhé doma a podruhé v repríze jedné ze sérií jarního play off. Vítkovice ve čtvrtek znovu svedly přípravné utkání na vlastním ledě, tentokrát proti Olomouci. Také tentokrát vedl tým jako dosavadní hlavní trenér Radek Philipp, zatímco Miloš Holaň doléčoval zánět nosohltanu před blížícím se turné po Švýcarsku a Francii. Sestava v podstatě kopírovala tu, ve které modro-bílí slavili úspěch proti Třinci v úterý. S jedinou výjimkou, kterou byl debut brankáře Lukáše Klimeše. Znovu mimo sestavu zůstali útočníci Bukarts, Lakatoš a obránci Grman, Stehlík nebo Daniel Krenželok, Ostravané zkoušejí všemožné varianty sestavy.

Začátek zápasu byl ve znamení vzájemného oťukávání a ani jeden z brankářů neměl příliš práce. První zajímavou střelu na branku vyslal olomoucký Škůrek, ale Klimeš se proti ní dokázal včas přesunout. Tvrdou střelou na druhé straně odpověděl Koch, ale Dej s Chlánem se k dorážce neprobojovali. O malou chvíli později Konrádovi nadělala starosti střela Kriegera. Lednického, který pronikal podél pravého mantinelu, podrazil Švrček a k vidění tak byla první přesilová hra zápasu. V ní domácí zahrozili ne zcela typickou přesilovkovou akcí, když Krieger převzal kotouč ve středním pásmu a sám se prokličkoval až k zakončení, Konrád si s jeho střelou ale poradil. Domácí pokračovali v náporu a Gewiese hledal před brankou zaparkovaného Krenželoka, ale Rutarovi se na poslední chvíli podařilo kotouč srazit mimo dosah vítkovického kapitána a Hanáci tak první oslabení přečkali bez úhony. Za malou chvíli se navíc po faulu Lindberga sami dostali do početní výhody, ve které ale nenašli recept na důraznou obranu domácích. Co se olomouckým nepovedlo v přesilové hře, to se jim povedlo o malou chvíli později. Tomáš Dujsík na modré čáře napřáhl ke střele a po teči Petra Koloucha se kotouč zastavil až v brance – 0:1. Olomoučtí povzbuzení úvodní brankou dále tlačili, ale se střelou Anděla po buly a Řezníčka od modré čáry si Klimeš poradil. Druhou branku mohli Hanáci přidat při přečíslení tří na jednoho, které ale nevyřešili ideálně a jediný vítkovický hráč si s přesilou poradil. Ve velké šanci se objevil Klimek, ale Klimeš se dokázal proti jeho střele z levého kruhu přesunout a nechal vyniknout svou lapačku. Vítkovice mohly vyrovnat v poslední minutě úvodní třetiny, když se kotouč příhodně odrazil ke zcela volnému Muellerovi, ale americkému kanonýrovi se nepovedlo překvapit Konráda střelou mezi betony.

Do druhé třetiny nastoupili domácí bez Lindberga, který odstoupil v první periodě s krvavým poraněním v obličeji. Vítkovičtí měli povedený vstup do třetiny a Chlán si dobrým pohybem řekl o faul, po kterém na trestnou lavici putoval Řezníček. Dlouho se hrálo bez přerušení v ponechané výhodě a velkou šanci měl na holi Krieger, ale pouze vyprášil levý Konrádův beton. Puk se odrazil k Bernovskému, který byl připraven v mezikruží, ale ani jeho střela neměla ideální parametry a neskončila brankou. Vítkovice strávily téměř celou přesilovou hru v pásmu svého soupeře a po Maroszově přihrávce zpoza branky střílel Chlán, ke smůle domácích ale pouze doprostřed branky. V závěru přesilové hry se Navrátilovi podařilo ujet domácí obraně, ale Raskob se zvládl včas vrátit a čistě odzbrojit mladého útočníka Hanáků. Podobný únik se po chvíli povedl také Fridrichovi a po zákroku jednoho z hostujících beků by s největší pravděpodobností byl k vidění samostatný nájezd. Fridrich ale dokázal i přes faul zakončit a od Konrádových betonů se puk odrazil k dojíždějícímu Kriegrovi, který bez problémů trefil odkrytou branku – 1:1. Vrátit vedení mohl olomouckým Švrček, který se dostal k propadlému puku ve středním pásmu, ale tváří v tvář Klimeše nepřekonal. Živo bylo před vítkovickou brankou po Škůrkově dělovce z 36. minuty, ale Mikuš s Geweisem obětavě vystavěli svými těly na brankovišti hradbu a vydatně tak Klimešovi pomohli. S blížícím se závěrem druhé třetiny si již podruhé svým dravým pohybem řekl o faul Lednický a na trestnou lavici znovu usedl Švrček. Po dobré kombinaci jen o pár centimetrů minul horní roh branky Gewiese a tvrdá střela švihem v podání Kriegera skončila po teči hostů v ochranné síti. Hrozili ale i Hanáci, když Bambula využil nepředvídatelného odrazu puku o mantinel a vyrazil do úniku. Poctivě se k němu vracel Raskob, který ale tentokrát musel sáhnout k nedovolenému zákroku. Při hře ve čtyřech za zmínku stála Kovářova dělovka, která se ale zastavila na zadním mantinelu. S návratem vyloučeného Švrčka se hra přesunula do obranného pásma Vítkovic, kde Orsava využil toho, že se Kovářovi nepovedlo posunout kotouč do středního pásma a přistrčil kotouč na Švrčka, kterému se devět desetin vteřiny před druhou sirénou povedlo procpat kotouč za Klimeše – 1:2.

Třetí třetinu zahájil brzkým faulem Gewiese a Hanáci tak měli možnost navýšit své vedení. Už to vypadalo, že se Vítkovice osvobodí, ale olomoučtí udrželi kotouč v útočném pásmu a Dujsík tvrdou ránou propálil blokujícího Prčíka tak, že Klimeš na puk nedokázal zareagovat – 1:3. Vítkovice chtěly co nejdříve snížit a na Gewieseho přihrávku si před branku sjel Mikuš, který ale přestřelil. Po střele Muellera to vypadalo, že se Vítkovicím povedlo snížit. Rozhodčí však viděli, že puk orazítkoval pouze tyč, a tak se pokračovalo ve hře. Puk se od tyče odrazil na hůl Kriegera, ale tomu se tentokrát nepovedlo odkrytou branku trefit. O malou chvíli později ale ke snížení přece jen došlo. Střelu Kocha sice obránci dokázali zblokovat, ale kotouč se odrazil k Bernovskému a tomu už se povedlo Konráda prostřelit – 2:3. O minutu později bylo dokonce vyrovnáno!  Krieger před brankou nezazmatkoval a přesnou přihrávkou našel na kruhu číhajícího Muellera, který ve druhém utkání v řadě ukázal přesnou mušku – 3:3. Hra nabírala na atraktivitě a Kovářovu chybu v rozehrávce mohl potrestat Kusko. Vedení mohl na vítkovickou stranu překlopit Fridrich, ale mladý útočník mířil jen do chráničů Konráda. Ten byl v souboji s Fridrichem úspěšnější i při dalším střídání, kdy lapil jeho střelu z mezikruží. Reprezentační útočník v dresu Vítkovic se do šance dostal i v dalším střídání, kdy jej ale za cenu faulu nenechal zakončit Švrček. Sudí ale viděli zároveň i faul Muellera, a tak se i přes nevoli amerického útočníka hrálo ve čtyřech na obou stranách. Fridrichovi dnes nebylo evidentně přáno a jeho střela po Maroszově přihrávce skončila opět na připraveném Konrádovi.

V prodloužení měl gól na holi Marosz, který v přečíslení dvou na nikoho zvolil střelu na vyrážečku. Gólem zaváněla také spolupráce Kriegera se střílejícím Muellerem, ale Konrád dokázal zakročit lapačkou. Tři sekundy před koncem prodloužení mohl rozhodnout Krenželok, který ale bekhendem nezasunul kotouč za Konráda. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy.

Nájezdy zahájili hosté. Nahodil si před Klimešem přibrzdil a prostřelil jej mezi betony. Na druhé straně Mueller zvolil rozvážný krok a zamířil přesně nad vyrážečku. Bambula se pokusil o kličku do forhendu, ale kotouč mu ujel z čepele. Neúspěšný byl také Krieger, který zvolil bekhendové zakončení mezi betony. Orsava dlouho míchal s kotoučem, ale nakonec zvolil střelu mezi betony a byl úspěšný. Srovnat mohl Fridrich, ten předvedl nádherné zakončení, kdy si před Konrádem přibrzdil a překonal jej bekhendem. O totéž zakončení se pokusil Navrátil, ale kotouč skončil v Klimešově lapačce. Raskob zvolil střelu na vyrážečku, kterou Konrád chytil. Na stejné místo se stejným výsledkem mířil také Kolouch. Nájezdy ukončil elegantní kličkou do bekhendu Rostislav Marosz.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Utkání splnilo účel. Určitě jsme rádi, že jsme vyhráli. Mužstvo ukázalo ve třetí třetině charakter, že dokázalo zremizovat utkání a následně vyhrát na nájezdy, kde jsme byli lepším mužstvem. Spousta šancí, řekl bych. Na obou stranách. Moc nám nefungovala obrana, na které určitě budeme dále pracovat. Nic nekončí, jede se dále, v tréninku na plné pecky.

Příprava 2022

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 4:3 SN (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0 – 1:0)

Branky: 28. Krieger (Fridrich, Prčík), 46. Bernovský (Koch, Marosz), 48. Mueller (Krieger, Krenželok), rozhodující nájezd Marosz – 11. Kolouch (Dujsík), 40. Švrček (Orsava), 43. Dujsík (Švrček, Navrátil). Rozhodčí: Cabák, Koziol – Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 482

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Gewiese, Koch, Raskob, Prčík, L. Kovář – L. Krenželok, Krieger, Mueller – Fridrich, Marosz, Lednický – M. Kalus, Lindberg, Bernovský – Dej, Chlán, Půček

HC Olomouc: Konrád – Švrček, Škůrek, Řezníček, Dujsík, Rašner, Rutar – Bambula, Knotek, Kusko – Anděl, Kolouch, Orsava – Klimek, Nahodil, Navrátil – Fasner, Kučera, Tomeček