PŘÍPR: LAU – VIT 5:2: Lausanne drama nedovolilo

Druhým soupeřem Vítkovic v rámci švýcarsko-francouzského turné ve městečku Vallée de Joux byl švýcarský celek HC Lausanne. Vítkovičtí využitou přesilovkou 10 minut před koncem třetí třetiny dotáhli stav na 2:3 ze svého pohledu. Drama se ale nekonalo, Lausanne dvěma góly během 44 sekund dostalo utkání zpět pod kontrolu.

Přesně čtyřiadvacet hodin po střetnutí s Ženevou vyrazili hokejisté Vítkovic do utkání s Lausanne HC. Trenéři Miloš Holaň a Radek Philipp tentokrát dali volno Lukáši Krenželokovi, Rastislavu Dejovi, Petru Gewiesemu, Patriku Kochovi a Willie Raskobovi. Kapitánské céčko ostravského celku při absenci Krenželoka převzal druhý nejzkušenější hráč týmu – Peter Mueller. V bráně dostal přednost a prostor Lukáš Klimeš.

Lausanne po úvodním nezdaru na podniku ve Vallée de Joux proti Grenoble chtělo uspět na úkor ostravského celku. Začátek zápasu se nesl v rychlém tempu a byli to modro-bílí, kdo si dokázal vypracovávat lepší náznaky šancí a prověřili brankáře Stephana. Lausanne na tom však bylo obdobně a svou první příležitost proměnili, od modré čáry střílel přesně obránce Frick – 1:0. Vítkovice mohly rychle najít odpověď, příležitostí jim k tomu byla přesilová hra, v ní nejprve přečíslení tří proti dvěma a slušný pokus Muellera, který ale propadl Stephanovou výstrojí mimo bránu. Riskatnější pokus o založení přesilovkového vzorce pak umožnil Lausanne vyrazit do brejku dvou proti jednomu, byl to Douay, kdo dostal možnost z první zakončit, ale Klimeše nepřekonal. Škoda nevyužité přesilovky, v 11. minutě zužitkoval odražený kotouč pohotovým lobem dojíždějící Genazzi a Lausan se ujalo dvoubrankového vedení – 2:0. Další větší příležitost si Ostravané vybudovali až v přesilové hře, Daniel Krenželok pálil tvrdě z kruhu, ale Stephan střelu pokryl.

Druhá třetina začala pro Vítkovice opravdu výborně. Peter Mueller dokázal vypíchnout kotouč na vlastní modré čáře a následný brejk neskutečně chladnokrevně proměnit – 2:1. Snížení mělo za následek, že Lausanne ubralo ze svých aktivit a švýcarští hráči se také začali soustředit na obrannou hru. Vyrovnané dění na ledě odnášeli především brankáři, obě strany likvidovaly útočné snahy soupeře a hrálo se rychle. Zdálo se, že Vítkovickým chybí už jen krůček k tomu, aby jednou povedenou akcí srovnali stav skóre. V té chvíli zaúřadovali Švýcaři potřetí, útočnou vlnu zužitkoval Jiří Sekáč a vrátil Lausanne dvoubrankové vedení – 3:1. Druhá perioda se prakticky celá obešla bez vyloučení. Až tři sekundy před jejím koncem se u trestné lavice strhla šarvátka mezi Grmanem a Audettem a výsledkem byl nerovnovážný stav ve prospěch Lausanne pro začátek třetí periody.

Poslední část začala se značným zpožděním poté, co za bránou Lausanne trvalo dlouho, než zamrzla voda po úpravě ledu. V deštivém, ale teplém počasí městečka Vallée de Joux to nebylo nic překvapivého. Prodloužená pauza uškodila spíše švýcarským hráčům, z přesilové hry nevytěžili nic a naopak to byl opět Peter Mueller, kdo si vytvořil slibnou šanci na další expresní snížení krátce po přestávce. Aktivita skutečně zůstávala na holích Vítkovic navzdory nerovnovážným stavům. Velikou příležitost měl z křídla útočící Marek Kalus ve 47. minutě, Stephan odolal. Krátce na to vynikl Lukáš Klimeš, to po buly v obranném pásmu Vítkovic, kdy se Lausanne udrželo a konkrétně Holdener pálil nadvakrát z mezikruží, Klimešův beton byl ale pohotovější. V 50. minutě se Ostravanům podařilo konečně aktivní hru přetavit i do výsledku, Marek Kalus stál na konci úspěšné přesilovkové akce, na kterou byl Stephan krátký – 3:2. Jenže Lausanne jako by se drželo taktiky „povolit – přitáhnout“, do dvaceti sekund poté Švýcaři opět odskočili, z mezikruží se prosadil Cory Emmerton – 4:2. A ani ne minutu na to už to bylo zásluhou Kena Jägera o tři branky – 5:2. Drama se tak rychle změnilo v celkem jasnou záležitost. Lausanne se vrátilo k obranné taktice, snad aby v poklidu kontrolovalo utkání do jeho závěru. Vítkovičtí nepolevili, ale i tak museli řešit nebezpečné situace ve vlastním pásmu, jako například hbitý pokus Emmertona v 54. minuty z pravého rohu. Zkušení Švýcaři si závěr zápasu pohlídali.

Vítkovice zápasem s Lausanne uzavřely švýcarskou část svého turné. V pátek vyrazí z Vallée de Joux přes hranice do francouzského Chamonix. V sobotu pak odehrají poslední zápas na ledě mistra Ligue Magnus Grenoble.

Hockeyades 2022 – příprava

Lausanne HC – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Branky: 6. Frick, 11. Genazzi (Sekáč, Kovacs), 33. Sekáč (Audette, Kovacs), 50. Emmerton (Genazzi), 51. Jäger (Raffl, Hügli)  – 21. Mueller, 50. M. Kalus (J. Mikuš). Rozhodčí: Lemelin, Ruprecht – Altmann, Stalder. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 1 050. Střely na branku: 44:28.

Lausanne HC: Stephan – Glauser, Heldner, Frick, Jelovac, Gernát, Marti – Sekáč, Jäger, Hügli – Audette, Emmerton, Riat – Kovacs, Maillard, Holdener – Raffl, Douay, Kenins – Bozon, Genazzi

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Grman, D. Krenželok, J. Stehlík, Prčík, L. Kovář – Lakatoš, Krieger, Mueller – Fridrich, Marosz, Bernovský – M. Kalus, Lindberg, Lednický – Krejsa, Chlán, Půček