Banner Promo

PŘÍPR – GEN – VIT 4:1: Švýcarský šampion překvapení nedovolil

Datum publikování:

Švýcarský šampion splnil roli favorita, Vítkovice ale znovu i přes prohru obstály se ctí. Duel proti hvězdné Ženevě před zaplněným zimáčkem ve Vallée de Joux Ostravané odbojovali, navzdory čtyřem inkasovaným gólům opět skvělý výkon podal brankář Klimeš. Gól zapsal znovu Američan Krieger.

Švýcarský mistr jako poslední soupeř na švýcarském turné pro Vítkovice. Ostravané se Vallée de Joux postavili Ženevě, domácímu šampionovi, který je dle aktuálního žebříčku 6. nejlepší evropský hokejový klub. Síla Servette je už jen při zběžném pohledu na sestavu obrovská, ale jak říká staré přísloví – každý tým je k poražení. Trenéři Miloš Holaň a Radek Philipp vrátili do branky Lukáše Klimeše, mimo sestavu zůstali útočníci Josef Krejsa a Petr Chlán a obránci Juraj Mikuš a Matěj Prčík.

Ženeva dorarzila do Vallée de Joux jako skutečně královský průvod. Před zápasem se místní rodák Simon Le Coultre pochlubil mistrovským pohárem pro vítěze švýcarské National League az účasti plného prostranství před zimním stadionem. Z pohledu sestavy Servette nechala mimo zápas z finských legionářů jen Hartikainena a do brány se místo nedávné reprezentační jedničky Mayera postavil Gauthier Descloux.

Vítkovice začaly nebojácně, nebyly zatažené a i když je Ženeva kombinační hrou dokázala vracet do obranného pásma, v úvodních minutách utkání byli Ostravané sebevědomí a útočně ladění. Brankář Descloux se dokonce dostal pod tlak při útoku Jana Káni a následně přesilová hra modro-bílé dostala do většího tlaku na švýcarského šampióna. Ženeva hrála v úvodu trpělivě a o to s větší razancí udeřila v 7. minutě, kdy z druhé vlny doslova expresně z příklepem pálil Roger Karrer – 1:0. Vítkovičtí se pokusili oplatit útočnou vlnou, ale Švýcaři znovu udeřili celou vahou své pětice a byl z toho v 8. minutě druhý gól Ženevy, tentokrát z kruhu z dorážky Noaha Roda – 2:0. Třetí gól přišel okamžitě poté. Servette využila přesilovou hru po 10. vteřinách, kdy se prosadil Sakari Manninen – 3:0. Po gólové stránce se pak hra zklidnila, ale Ženeva se logicky dostala hodně na koně a především defenziva Vítkovic a Lukáš Klimeš měli plné ruce práce. Zvláště pak v závěru první periody, kdy museli Ostravané podruhé hrát oslabení. Tato početní nevýhoda ale byla pro český celek úspěšná.
 

Začátek druhé třetiny připomínal úvod utkání, kdy Vítkovičtí znovu chtěli nastoupit a překvapit rozjetého soupeře. I když se Ženeva dostávala často do útočného pásma, důraznější přístup modro-bílých jim až tolik nedovoloval zakončit. A tak byli Švýcaři opět trpěliví a ve 25. minutě se dočkali přesliové hry. A v ní doslova dominovali a i když trochu krkolomně, dočkali se čtvrtého gólu poté, co si Sakari Manninen dorazil sám svou křížnou střelu po odrazu – 4:0. Hra pokračovala, Servette z ní mělo více. Modro-bílí se ale nevzdávali. Ve 30. minutě předvedl skvělou lapačku Lukáš Klimeš proti rychlému švihu Richarda v přesilové hře a tím ubránili druhé oslabení v zápase. Nejen lapačkou umí Klimeš čarovat, proti Joorisově dvojdorážce z bezprostřední blízkosti zasáhl betonem. Vítkovičtí díky těmto zákrokům získali jistotu a rázem začali sami rozvíjet svou útočnou aktivitu. Nejprve zahrozil zpoza kruhu Bukarts a pak ve 36. minutě měl na hranici brankoviště velikou příležitost Lednický, jenže proti Desclouxovi neuspěl. Ostravané následně získali přesilovou hru a v ní mohli účinně korigovat stav skóre. Bohužel se vlastní chybou o kompletní dvě minuty v početní výhodě připravili a pokračovala výhoda Ženevy.

Odhodlání Vítkovicím na úvod třetí třetiny nechybělo, z modro-bílých byla znát touha zkorigovat skóre, smazat nulu a pokračovat dál. Příležitost k tomu dalo dvojité provinění hráčů Ženevy, ze kterého byla kompletní přesilovka pět na tři. Vítkovice ji vytěžily naplno. Peter Krieger se ve 48. minutě prosmýkl středem a nedal Desclouxovi šanci – 4:1. Lukáš Klimeš dál držel svůj tým výbornými zákroky a našlapané hlediště zimáčku ve Vallée de Joux, které přišlo oslavovat především švýcarského mistra, nadšeně aplaudovalo i umění vítkovického brankáře. Vítkovičtí byli aktivní, Ženevu neopustily útočné choutky, ale hra na nezaujatého diváka minimálně v závěru mohla působit dojmem vyrovnanosti obou soupeřů. Pro Ostravany škoda výraznějšího rozdílu ve skóre, v tomto utkání se nevzdali a bojovali až do konce. Těsně před ním mohl udělat stav ještě příznivější v přesilové hře v samostatném úniku Káňa, ale neproměnil. Ženeva už si pak následné vteřinky pohlídala a znovu po roce porazila Vítkovice, tentokrát výsledkem 4:1.

 

Ohlasy trenérů po utkání

Přípravujeme…

 

Hockeyades 2023

Genéve-Servette HC – HC VÍTKOVICE RIDERA
4:1
(3:0, 1:0, 0:1)

Branky: 7. Karrer, 8. Rod, 10. Manninen (Tanner, Lenström), 26. Manninen (Richard) – 48. Krieger (Bukarts, Percy). Rozhodčí: Wiegand, Ruprecht – Kehrli, Francey. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. V oslabení: X:X. Diváci: XXXX. Střely na branku: X:X

Genéve-Servette HC: Descloux – Lennström, Karrer, Maurer, Vatanen, Le Coultre, Chanton, Jacquemet – Winnik, Filppula, Miranda – Rod, Manninen, Jooris – Maillard, Richard, Praplan – Vouillamoz, Cavaleri, Guignard – Berthon

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, L. Kovář, Raskob, Gewiese, J. Stehlík, Zeleňák – Bukarts, Krieger, Fridrich – J. Káňa, Claireaux, Lakatoš – Lednický, Dej, M. Kalus – Ślusarczyk, Přibyl, Půček

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761