PŘÍPR: CHX – VIT 2:10: Vítkovice dominovaly pod Mont Blancem

Na historickém ledě pod majestátním Mont Blancem vítkovičtí hokejisté doslova dominovali. V přípravném utkání místnímu Chamonix nastříleli 10 branek a zaznamenali první vítězství na švýcarsko-francouzském turné, které uzavřou v sobotu na ledě mistra Francie Grenoble.

Druhou část herního soustředění po frankofonním okruhu odstartovali Vítkovičtí už ve Francii. V pátek je čekal zápas na ledě Chamonix – historicky nejúspěšnějšího klubu francouzského hokeje. Přes hranice necestovali Peter Mueller, Juraj Mikuš a Matěj Prčík, kteří tentokrát dostali ze zápasu volno, naopak do sestavy se vrátili Patrik Koch, Lukáš Krenželok, Rastislav Dej a Willie Raskob. Mezi tři tyče se postavil opět Aleš Stezka.

V historickém prostředí pod majestátnou horou Mont Blanc, tentokrát zahalenou v mracích, vyjeli Vítkovičtí na led, na kterém se v roce 1924 konala první zimní olympiáda a kde v roce 1909 poprvé Češi poznali kanadský hokej. Přivítal je útulný a zaplněný zimáček, plný očekávání sledovat domácí Pionniers v boji proti slavnému českému soupeři. Ostravané začali výborně, už v první minutě nachytal Rostislav Marosz brankáře Sabola v nedbalkách a poslal modro-bílé do vedení – 0:1. Chamonix udeřilo rychle, ve 2. minutě se kolem brány protáhl Joonas Alanne a srovnal – 1:1. Remíza dlouho nevydržela, vedení Vítkovicím vrátil ve 4. minutě Dominik Lakatoš – 1:2. Odhodlání a nadšení domácích, podporované temperamentními fandy, bylo znát a snaha držet krok s ostravským celkem byla značná. Modro-bílí rozhodně nemohli hrát v bez zápalu. Hokejovost Vítkovických se ale postupem času začala projevovat. V 18. minutě navýšil skóre Rastislav Dej po povedené útočné kombinaci s Lindbergem, Kalusem a Raskobem – 1:3. Využitá přesilovka pak uzavřela první třetinu. Vítkovičtí se prosadili po ose Lindberg – Daniel Krenželok – Dej – 1:4.

Vítkovičtí svého soupeře rozhodně nešetřili ani ve druhé třetině. A to jak po gólové, tak herní stránce. Modro-bílí byli důslední, dohrávali souboje, což domácí publikum oceňovalo, byť jeho hráči byli terčem hitů. Co už ovšem francouzským fandům tak příliš nešlo pod fousy, to byly gólové momenty, které Ostravané oponentovi připravovali. Ve 24. minutě se protáhl kolem brankáře Sobola Josef Krejsa a byl úspěšný – 1:5. Krátce před polovinou utkání pálil zpoze kruhů přesně Daniel Krenželok – 1:6. Brankář Richard Sabol se poté poroučel z brány a jeho místo zaujal Olivier Richard. A hned v úvodu svého působení likvidoval sólo Marka Kaluse. Drouhou půlku zápasu načal ve 33. minutě druhou trefou Dominik Lakatoš – 1:7. V závěru druhé periody se misky trošku převážily, na vině bylo zdvojené vyloučení na vítkovické straně. Přesilovou hru pět na tři Chamonix zvládlo, radoval se Matt Tagnutt jako autor druhé branky – 2:7.

Druhá přestávka na obrazu hry mnoho nezměnila. Prakticky nic. Ještě ve 41. minutě se střelecky prosadil Petr Fridrich a navýšil tím už tak značný náskok Ostravanů – 2:8. Mohlo by se zdát, že Aleš Stezka v bráně může v poklidu přihlížet útočné smršti svých spoluhráčů, ale i on se občas dost zapotil. Ve 45. minutě, krátce po úspěšném zákroku při brejku domácích, se dokonce vžil do role mstitele, když se obořil na Poikkolu, který hodně tvrdě a hlavně nedovoleně srazil v rohu Kocha. Vítkovičtí sice neudeřili v početní výhodě, ale podařilo se jim to poté, Marek Kalus se prosadil v 50. minutě – 2:9. Ostravané byli prakticky neustále usazení v útočném pásmu a vysledkem byl onen kýžený a v minulosti dlouho nedosažitelný desátý gól, Tobias Lindberg v 51. minutě proměnil skóre v dvojciferné – 2:10. Výborná ale byla reakce domácího publika, které debakl svého týmu přijalo statečně a srdečným potleskem ocenilo výkon soupeře z Ostravy.

Příprava 2022

Pionniers de Chamonix Mont-Blanc – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:10 (1:4, 1:4, 0:2)

Branky: 2. Alanne (Černý), 36. Tugnutt (Alanne, Silfver) – 1. Marosz, 4. Lakatoš (Gewiese), 18. Dej (Lindberg, M. Kalus), 19. Dej (D. Krenželok, Lindberg), 24. Krejsa (Lednický, Grman), 29. Lindberg (D. Krenželok, Lednický), 41. Fridrich (Bernovský, L. Kovář), 50. M. Kalus (Lakatoš, Krieger), 51. Lindberg (Koch). Rozhodčí: Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: XXXX. Střely na branku: X:X

Pionniers de Chamonix Mont-Blanc: Sabol (od 29. Richard) – Moller, Convert, Zotov, Durand, Coffy, Silfver – Masson, Poikola, Černý – Delemps, Henin, Kara – Tugnutt, Ville, Alanne – Chapuis, Nikiforov, Terrier

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – D. Krenželok, Grman, Koch, L. Kovář, Gewiese, Raskob, J. Stehlík – L. Krenželok, Krieger, Lakatoš – Fridrich, Marosz, Bernovský – Dej, Lindberg, M. Kalus – Lednický, Chlán, Krejsa – Půček