PREVIEW: Vítkovice – Kometa (10. 3., 17:30 – 1. předkolo)

Play off je tady! Vyřazovací boje začínají předkolem a Vítkovice jdou do boje. Proti stojí třináctinásobný šampion Kometa Brno. Začíná se od nuly a na ostravském ledě. První zápas série Předkola Generali Česká pojišťovna Play Off 2021 mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Kometa Brno hostí vítkovická OSTRAVAR ARÉNA ve středu 10. března od 17:30. Duel je možné sledovat na streamu HokejkaTV.

1. zápas – Předkolo

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno
čtvrtek 10. 3., 17:30

Rozhodující fáze sezony je tady. Dvaapadesátikolový maraton je minulostí a za ním tlustá čára. Teď je play off, boj jeden na jednoho, v předkole na tři vítězná utkání. Série Vítkovic s Kometou láká na podtext moravského souboje, je pikantní bitvou řady hráčů, kteří ještě nedávno oblékali dres soupeře a především je střetnutím dvou klubů, z nichž ani jeden nechce končit před branami čtvrtfinále. Play off je tady. Série mezi Vítkovicemi a Kometou začíná ve středu na ostravském ledě, v 17:30 hodin.

Soupeř: HC Kometa Brno

HC Kometa BrnoNení to ani přehnaná chvála, ani na oko vymýšlení silných stránek. Každý musí brát v potaz sílu Komety Brno. Klubu, který má na své pažbě třináct mistrovských zářezů. Klubu, který je od roku 2007 jediným týmem, který dokázal obhájit titul. Klubu, který v minulosti dokázal projít do finále z předkola a vůbec zadní pozice úspěšně využívá jako odrazové můstky k bojům o příčky nejvyšší.

Pěkně popořadě. Kometa v letošní sezoně obsadila po základní části devátou příčku, s jednobodovou ztrátou na svého soupeře z předkola Vítkovice. Její nejdelší černá série v sezoně čítala pouze čtyři prohrané zápasy, vícekrát za sebou Brňané neprohráli. Obrovskou silou Jihomoravského mužstva byly přesilovku, v jejich využívání byla z celého extraligového pole lepší jen Sparta, která vyhrála základní část. Meta 23,5% využití početních výhod je hodně důležitým ukazatelem směrem k play off, které ve vypjatých utkáních rozhodují právě nerovnovážné stavy.

I když play off je nová soutěž a veškeré statistiky ze základní části, včetně individuálních, se v něm mažou, je potřeba brát v potaz sílu Komety jako takové i jejích jednotlivých hráčů. Americký útočník Peter Mueller nasbíral ve 46 zápasech 64 kanadských bodů za 29 gólů a 35 nahrávek. Nejen, že tím vytvořil sezonní rekord cizince v české nejvyšší soutěži, ale svým výkonem také vyhrál kanadské bodování celé Extraligy. Až za ním zůstali borci jako Martin Růžička či král posledních sezon Milan Gulaš. Peter Mueller se svým kolegou Peterem Schneiderem vstřelili v sezoně dohromady 21 přesilovkových gólů, to je téměř půlka všech gólů týmu v početních výhodách, další ukazatel síly prvního brněnského útoku a především speciálního týmu na přesilovky.

Peter Mueller je rovněž nejvytěžovanějším hráčem týmu a také má nejlepší bilanci +/-, konkrétně +21. Defenzivní síla je v Michalu Gulašim, ten vyhrál Radegast Index základní části s 208 body. V bráně, byť na první pohled má vyšší procentuální úspěšnost Lukáš Klimeš s 91,76%, je číslem jedna Karel Vejmelka s 91,13% úspěšnosti a hlavně třemi čistými konty ve 35 odchytaných zápasech. Speciální příchuť bude mít série s Vítkovicemi pro obránce Petera Tršku, který ještě v této sezoně oblékal ostravský dres, ale v lednu byl z Vítkovic uvolněn a zakotvil zpět v Kometě, se kterou v roce 2017 slavil mistrovský titul. Z významných hráčů Komety je jistě potřeba zmínit útočníky Jakuba Klepiše, Martina Zaťoviče, Petra Holíka či Tomáše Vincoura, kteří mají zkušenosti a umí především v play off rozhodovat zápasy. Mezi beky pak Petr Zámorský, či zmínění Gulaši a také Trška, krom jiných.

Z kabiny Vítkovic

Vše podstatné už bylo řečeno. Vítkovice se dokázaly skvělým finišem základní části dostat z původně 12. pozice na 8. příčku zajišťující domácí úvod předkola. O bod před Kometou. Ostravané ale neusínají na vavřínech, postupný cíl splnili, ale celkově splněno ještě nemají. „Na jednu stranu je osmé místo úspěch, ale to už je dávno smazáno a minulostí. Teď je před námi play off, to nejdůležitější. Chceme v něm uspět, chceme v něm vyhrát. Máme domácí výhodu, takže do toho jdeme naplno a věříme, že budeme úspěšní,“ hlásí hlavní trenér Miloš Holaň před první sérií kariéry, ve které povede svůj mateřský klub z pozice hlavního kouče.

Bilance, statistiky vzájemných zápasů ať už z play off (čtvrtfinále 2018 – 4:0 výhra Komety) nebo z této sezony (výhry vždy hostující tým) nechávají trenéra zcela bez emocí. „Takové věci neřeším, play off je nová soutěž, začínáme s čistým stolem.“

Všichni se ptají, jak je na tom nejproduktivnější hráč týmu Dominik Lakatoš, který po střetu s Vitáskem nedohrál nedělní poslední zápas základní části s Libercem. Jakkoli zájem veřejnosti trenér Holaň vnímá, bližší informace neposkytne: „Je play off a věřím, že všichni chápou, že během něj se nebudeme nijak ke zdravotnímu stavu hráčů vyjadřovat.“

Vítkovice o soupeři

Vítkovice s Kometou letos sehrály čtyři zápasy základní části, pokaždé se ale radoval hostující celek. Z pohledu Ostravanů je na místě nyní trend změnit. Jak vnímají soupeře? „Kometa? Silný soupeř, výborné přesilovky, silná první formace, celkově nebezpečný soupeř,“ míní ve stručnosti trenér Holaň.

1. ZÁPAS – PŘEDKOLO

středa 10. BŘEZNA, 17:30

První zápas Předkola Generali Česká pojišťovna Play Off Tipsport Extraligy mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Kometa Brno hostí vítkovická OSTRAVAR ARÉNA ve středu 10. března od 17:30 hodin. Utkání je dle platných vládních nařízení a protiepidemických opatření striktně bez diváků. Duel bude možné sledovat živě na streamu HokejkaTV.