Prestižní mezinárodní konfrontace. A tým čeká v srpnu švýcarsko-francouzské turné

Foto: Valeé de Joux – Centre Sportif

V rámci předzávodního období čeká A-tým Vítkovic prestižní herní soustředění za hranicemi Česka. Ostravané vyrazí na turné po Švýcarsku a přijali pozvání i k francouzskému šampionovi. V pěti dnech odehrají modro-bílí čtyři utkání s elitními evropskými kluby frankofonního okruhu.

Předzávodní období A-mužstva HC VÍTKOVICE RIDERA dostává reálné obrysy. Jeho středobodem bude prestižní turné po Švýcarsku a také Francii ve druhé polovině srpna. Ostravany postupně čeká konfrontace se Servette Ženeva, HC Lausanne a francouzským mistrem Bruleurs de Loups de Grenoble a také s Pionniers de Chamonix.

Základnou pro herní soustředění se Vítkovicím stane švýcarské městečko Vallée de Joux, které leží zhruba 50 km severně od Ženevy a circa stejně daleko od Lausanne v nadmořské výšce přes 1 000 m. „V místním sportovním středisku jsou špičkové podmínky pro přípravu sportovců včetně hokejistů. Plus je samozřejmě i nadmořská výška. V minulosti se sem jezdily připravovat nejlepší kluby evropské hokejové scény,“ prozrazuje Daniel Kysela, někdejší obránce Vítkovic, současný partner klubu, který díky svým dobrým kontaktům ve frankofonním okruhu pomáhal švýcarsko-francouzské turné Vítkovic zprostředkovat.

Právě do městečka Vallée de Joux, do místního Centre Sportif dorazí za Vítkovickými švýcarští soupeři – legendární Servette Geneve HC (dvojnásobný vítěz Spengler Cupu, devíti násobný vicemistr Švýcarska a historicky nejúspěšnější švýcarský klub z frankofonních kantonů země helvétského kříže) a HC Lausanne (tradiční účastník nejvyšší švýcarské soutěže, elitní klub).

Ostravané stráví ve Vallée de Joux tři dny, poté vyrazí přes hranice do Francie. Přijali pozvání letošního mistra francouzské Ligue Magnus a představí se v Grenoble proti místním Bruleurs de Loups. „Grenoble je aktuální mistr Francie. V bráně nastupuje Jakub Štěpánek, kterého ve Vítkovicích velice dobře známe. Je to elitní klub, který se i zápasem proti Vítkovicím chce co nejlépe připravit na účast v Champions Hockey League, ve které letos narazí například i na Hradec Králové,“ potvrzuje Kysela, který sám šest sezon působil ve Francii, takže o místním hokeji má dobrý přehled, důkazem je například vytipování a získání bratrů Treille do klubů české extraligy.

Ještě před tím, než se Ostravané postaví v Grenoble francouzskému šampionu, čeká je ještě zastávka k utkání v Chamonix. V krásném prostředí pod nejvyšší horou Evropy Mont Blanc se začala v roce 1909 psát historie moderního českého hokeje, konaly se zde také olympijské hry v roce 1924. Na tomto historickém místě se Vítkovičtí utkají s domácími Pionniers de Chamonix. „Máme radost, že se nám podařilo zajistit takový prestižní zahraniční program v rámci přípravy na novou sezonu. Díky patří Danu Kyselovi, který nám s realizací hodně pomohl,“ líčí sportovní ředitel HC VÍTKOVICE RIDERA Roman Šimíček a okamžitě navazuje. „Původně byly v plánu jen tři zápasy. S Ženevou, Lausanne a v Grenoble, ale jakmile se zpráva o turné Vítkovic po Švýcarsku a Francii dostala ven, zaznamenali jsme opravdu seriózní a velký zájem ze strany Chamonix. A vzhledem k tomu, že to je teoreticky po cestě do Grenoble, rozhodli jsme se i tuto nabídku přijmout,“ líčí sportovní ředitel HC VÍTKOVICE RIDERA Roman Šimíček.

Pro leckterého fanouška může především francouzský hokej evokovat předsudky o nižší kvalitě. Nicméně vítkovické turné po frankofonním okruhu severozápadních Alp bude mít pro přípravné období náležitou úroveň. „Švýcarské týmy mají svou špičkovou kvalitu, o tom není třeba diskutovat. Zápasy s francouzskými týmy, především s mistrovským Grenoble, ale i s Chamonix budou mít svou úroveň. Vítkovice mají stále v západní Evropě velice dobrý zvuk, platí za tradiční a kvalitní klub. Nejen ve Švýcarsku, ale i s přesahem do Francie. Francouzský hokej se hodně zvednul, je to vidět na mistrovství světa mužů i juniorů. Na klubové scéně hodně pomáhá i platforma Ligy mistrů, díky které se špičkové francouzské týmy mohou střetávat s nejlepšími evropskými celky vůbec. Motivace u těchto týmů bude veliká, protože půjde o hodně prestižní záležitost. Předsudky stranou, třeba právě Grenoble před třemi lety porazil v Lize mistrů švédský tým Skelleftea,“ míní Šimíček. Jeho slova potvrzuje i fakt, že loňský mistr Francie Rouen postoupil v uplynulém ročníku Champions Hockey League do čtvrtfinále.

„Nám tohle turné dává smysl. Vyjedeme za hranice a dostaneme se ze stereotypu. Tým čeká herní soustředění v nadmořské výšce, s kvalitními soupeři. Když to řeknu upřímně, je to i opuštění určitého stereotypu. Takže když se naskytla možnost vyrazit do Švýcarska a Francie, byli jsme i s trenéry za jedno, že toho využijeme,“ dodává vítkovický sportovní ředitel.

Turné po Švýcarsku a Francii je součástí předzávodního období, kromě něj budou Ostravané hrát i přípravné zápasy v Česku – program duelů vedení klubu a týmu finalizuje.

Vítkovice vyrazí do Švýcarska 14. srpna. V úterý 16. srpna je čeká ve Vallée de Joux zápas se Servette Geneve (19:00), hned následující den – ve středu 17. srpna – se utkají s HC Lausanne (19:00). Následovat bude den volna s tréninkem ve Vallée de Joux. V pátek 19. srpna se Ostravané představí na ledě Pionniers de Chamonix (18:30). Celé turné pak skončí na ledě mistra francouzské nejvyšší soutěže Bruleurs de Loups v Grenoble 20. srpna (18:00).

6HC ŠKODA PLZEŇ5624591891
7Bílí Tygři Liberec5625382089