Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Před 94 lety vznikl dnešní HC VÍTKOVICE RIDERA

Datum publikování:

Parta nadšenců kolem Viléma Rokyty začala s pravidelným tréninkem tehdy nového moderního sportu – hokeje – 23. prosince 1928 na kluzišti u krematoria, kde nyní stojí Dům kultury města Ostravy. Začala se tím psát historie vítkovického hokeje.

 

Dlouhá léta zůstávalo přesné datum a vlastně i veškeré okolnosti založení dnešního vítkovického hokejového klubu zahaleny tajemstvím. Vždy se uváděl rok 1928. Ale kdy a jak přesně? Až v předvečer oslav 90. výročí klubu se podařilo najít klíčové informace a tehdy poprvé vyšlo po dekádách opět na světlo ono magické datum – 23. 12. 1928.

Krátký novinový článek z 23. prosince 1928 uvádí: „Kanadský hockey v Ostravě! Jak jsme již včera (22. 12., pozn. red.) odpol. oznámili, zřídil hockeyový odbor SKMO po ruském vzoru kluziště pro kanadský hockey. Agilní sekretář sekce hockeyové vyjednává již pilně matche s mimoostravskými kluby, z nichž start vynikajícího hockeyového teamu Troppauer E. V. vzbudí jistě sensaci. Počítá se s tím, že již dnes (23. 12., pozn. red.) bude započato s trainingem. Sparring partnerem bude hockeyový team místního Makabi, kteří disponují velmi dobrým teamem.“

Na vysvětlenou je na místě trochu celý článek rozvést. Hokej byl ve druhé polovině 20. let 20. století v Československu něčím novým, progresivním a moderním. Zájem o něj začínali mít především již zaběhnutí sportovci, fotbalisté, atleti, tenisté, kteří v něm našli novou zábavu pro zimní měsíce, kdy se nemohli věnovat svému hlavnímu sportu.

Byl to zmrzlinář a cukrář Vilém Rokyta, majitel vyhlášené cukrárny na Masarykově náměstí v Ostravě, kdo se pro hokej nadchnul snad nejvíce ze všech. Byl známým sportsmanem, hrával fotbal za SK Moravská Ostrava, ve své době slavný ostravský klub, jeden z nejstarších ve městě. Rokyta byl sportovcem tělem i duší a on se chopil role hlavní hybné síly, která měla uvést ostravský hokej v život.

 

Před založením hokejového týmu SKMO

Vlastně Ostrava jako taková začala pozvolna koketovat s hokejem už kolem roku 1923, to tehdy do Ostravy přestoupil Jaroslav Srp. Fotbalista, ale zároveň velký hokejový nadšenec. Ten si z Prahy nechal zaslat plány a výkresy, aby mohl v Ostravě postavit kluziště a branky dle platných rozměrů a regulí. Úplně první hokejové krůčky dělala Ostrava na kluzišti zřízeném na kurtech německého MOSC (Mährisch Ostrauer Sport Club), naproti městských jatek u nadjezdu (v roce 1947 zde vyroste zimní stadion Josefa Kotase, pozn. red.). Jenže byly to jen nepatrné a neúspěšné pokusy. Nadšenci, kteří se rekrutovali především z řad fotbalistů SK Moravská Ostrava a Vilém Rokyta mezi nimi nemohl chybět, stačili odehrát do roku 1928 vlastně jen jediné propagační utkání. To když v roce 1924 zajel do Ostravy tehdy již zaběhnutý tým opavských Němců Troppauer EV. Zápas skončil výhrou Opavy 9:2. Šlo v pravdě pouze o exhibici. Navíc, zimy 1925, 1926 a 1927 byly velmi mírné a teplé a tudíž nebylo možné rozvíjet hokej prakticky vůbec. Však také z původní sestavy „ostravského výběru“ ze zápasu proti Troppaueru zůstal u hokeje pouze Rokyta, který onen zápas dochytával za zraněného Daňka.

Každopádně cokoli, co se stalo před rokem 1928, nelze vůbec brát jako regulérní začátek hokeje v Ostravě. I když zájemců o ledový sport bylo dost a postupně s ním více či méně koketovali nejen fotbalisté SKMO, ale i hráči židovského SK Makabi, již zmíněného německého MOSC a dokonce také německého DSV Witkowitz, sídlící ve Vítkovicích.

 

SKMO, kluziště u krematoria a zrod vítkovického hokeje

Zpět do roku 1928. Tehdejší zimní sezona byla skvělá. Československo sevřely kruté mrazy a zatímco státní infrastruktura se potýkala s problémy, hokejoví nadšenci měli pré.

Fotbalový SKMO se rozhodl na svém hřišti u krematoria zřídit přes zimu kluziště. Hřiště stálo tam, kde v dnešních dnech stojí Dům kultury města Ostravy, zatímco dnešní sad Milady Horákové byl ústředním ostravským hřbitovem – odtud název hřiště „u krematoria“. Kluziště na hřišti SKMO, to byla ideální příležitost pro Rokytu a založení hokejového týmu. Rokyta byl hlavní postavou, připojili se k němu Rudofl Blažek, Alois Šmidák, bratři Václav a Bohuš Klevarové. To byla ona základní osa.

Hřiště SKMO, tzv. u krematoria. Fotbalové hřiště, na kterém bylo zřizováno kluziště, na němž 23. 12. 1928 vznikl tým Viléma Rokyty, pozdější dnešní HC VÍTKOVICE RIDERA

Tým, vzhledem k tomu, že hrával na hřišti SKMO a jeho hráči byli téměř výhradně fotbalisty a sportovci SKMO, se zrodil taktéž pod hlavičkou SK Moravská Ostrava.

Sluší se dodat, že první sestava nově zrozeného týmu SKMO byla v průběhu sezony: Rokyta – Blažek, Šmidák, V. Klevar, B. Klevar, Gebauer, Jurda, Srp. Vzhledem k tomu, že se nejednalo zatím o organizovaný sport, ale čistě zájmové uskupení, registrace se ještě neřešily a bývalo běžné, že hráči se často měnili a občas nastoupil i někdo jiný – prostě pokud bylo málo hráčů, hrál ten, kdo přišel, uměl bruslit a měl zájem.

První hokejový tým SKMO. Vilém Rokyta, zakladatel a brankář,uprostřed. Po jeho levici Alois Šmidák, po pravici Rudolf Blažek, dole klečí bratři Václav a Bohuš Klevarové

 

SKMO ve své první sezoně našel zdatné soupeře v již zmíněných ostravských týmech, ale už tehdy, na přelomu let 1928 a 1929 se zrodila nová velká rivalita. Svůj hokejový tým totiž založili i studenti z SK Slovan. Městské derby lákalo diváky a bylo ozdobou první ostravské hokejové sezony. Dva zápasy. První vyhrál na svém ledě Slovan 9:1, ve druhém SKMO doma vybojoval remízu 1:1.

 

Jak to bylo dál? Odchod do Vítkovic…

 

Sezona 1928/1929 přinesla zrod ostravského hokeje. Tým Viléma Rokyty pravidelně trénoval i hrál, sbíral zkušenosti a hlavně sbíral fanoušky. Už zmíněná derby se Slovanem se hrála za velkého zájmu ostravské veřejnosti, která si v hokeji našla oblibu.

Ne tolik obliby si ale hokej získal u vedení do té doby čistě fotbalového SKMO. Zisk ze vstupného nepokryl náklady na provoz kluziště a navíc po dlouhé zimě a tedy dlouhém užívání kluziště bylo primárně fotbalové hřiště na jaře dlouho nezpůsobilé pro fotbal. Proto se funkcionáři SKMO rozhodli, že v příští zimní sezoně už kluziště provozovat nebudou. A v tu chvíli hokejisté přišli o domov…

Celé léto vyjednával Rokyta možnosti. Ta klíčová se nakonec otevřela v organizaci největšího sportovního klubu Ostravska, v SSK Vítkovice, který sice kluziště provozoval, ale vlastní hokejový tým neměl. Rokyta za přispění Šebora a Žáčka vyjednal přesun do Vítkovic, na základě meziklubové dohody mezi SKMO a SSKV. V neděli 1. prosince 1929 se konala první ustavující schůze hokejového odboru SSK Vítkovice, který potvrdil přestup kompletního mužstva i s hokejovým vybavením z SKMO do Vítkovic…

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2022/2023

PozTýmZVVPPPPB
1HC DYNAMO PARDUBICE4527846101
2HC VÍTKOVICE RIDERA452349986
3HC Sparta Praha4424521384
4HC Oceláři Třinec4420451573
5Bílí Tygři Liberec45157101369
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >