POR – VIT 0:8: Modro-bílí bez debat a inkasovaného gólu

Zkouškou nervů prošli hokejisté Vítkovic na výbornou. V městském přátelském derby na ledě druholigové Poruby nepodcenili soupeře ani utkání, po celou dobu přistupovali k zápasu na sto procent a před velice solidní návštěvou a ve slušné atmosféře nadělili týmu RT TORAX jednoznačných osm branek. Dvakrát se trefili Lev a Stránský.

Jak už trenér Jakub Petr avizoval den před utkáním, Vítkovice rozhodně neměly v plánu postavit proti druholigovému celku nějaký oslabený výběr. Na soupsice modro-bílého celku v podstatě nechyběla žádná velká jména, výjimkou byli jen částečně zdravotně indisponovaní obránci Ivan Baranka a Karol Sloboda, jinak Vítkovičtí nastoupili se všemi hvězdami i posilami. Samotný začátek ukázal, jakým směrem se asi bude utkání vyvíjet. Domácí Poruba se chtěla soustředit na úzkostlivou obranu a čekat, zda se ve hře soupeře neotevře okénko pro nenadálý výpad. Tak také málem Jakub Schwarz ve 2. minutě ujel v samostatném úniku, jenže nezpracoval přihrávku a z šance tak vůbec nic nebylo. Patrik Bartošák se v bráně Vítkovic v první třetině mohl vlastně nudit, puku se za celých dvacet minut nemusel ani dotknout. Útočné akce druholigového celku se daly spočítat na prstech jedné ruky. Zato na druhé straně bylo hodně rušno. Nejprve se snažil prosadit se Roman Szturc, brankář Kůdela ale dokázal rozklekem zakročit. Nebezpečně pálil z modré čáry Lukáš Kucsera. Gólový moment přinesla ale až 8. minuta. Vítkovice hrály přesilovou hru, minutu motaly svého soupeře v pásmu až ideální palebné postavení našel Jakub Lev a za pomocí odrazu od levé tyče otevřel skóre – 0:1. Jednoznačná převaha Ostravanů pokračovala, domácím z toho musela jít hlava kolem. Ve 14. minutě vyrazil po křídle Šimon Stránský, na kruhu předvedl florbalovou stahovačku a přesně se švihem trefil – 0:2. Také v závěru první periody měly Vítkovice několik slibných šancí, ale nutno uznat, že klidně chytající Kůdela předváděl dobré zákroky.

Poruba se na úvod druhé periody snažila vzdorovat, osmělila s k více akcím, než jen bezhlavému držení modré čáry a vyčkávání. Patrik Bartošák měl několik zákroků, přičemž střela Zachara jej trefila do masky. Ollenderův únik naštěstí vůbec hasit nemusel a s přečíslením dvou proti jednomu se střelou Fojtíka si bez problémů poradil. Vítkovice svou dominanci začaly dokazovat znovu od 28. minuty. Poruba hrála přesilovou hru, ale modro-bílým to v jejich akcích rozhodně nevadilo. Kolouch se prokličkoval až před Kůdelu, zkusil vyzvat Hrbase, ale ten minul. Jakub Lev se vydal sám na bránu a jeho švih s problémy Kůdela likvidoval. V polovině utkání opustil bránu Vítkovic Bartošák a nahradil jej Daniel Dolejš. Krátce poté se převaha Vítkovic promítla i do skóre. V přečíslení tří proti dvěma našel David Květoň z levého křídla přesně připraveného Radoslava Tybora na pravé straně a ten už jen trefil růžek porubské branky – 0:3. Modro-bílí sice i přes značný tlak nevyužili přesilovou hru, ale krátce po jejím skončení se ze situace dvou proti jednomu po spolupráci s Rostislavem Oleszem prosadil podruhé v zápase Jakub Lev – 0:4. Uplynulo jen 12 sekund ze hry a svou druhou trefu v utkání slavil i Šimon Stránský, který přesně umístil kotouč pod horní víko Kůdelovy klece – 0:5.

Do poslední periody nasadila Poruba místo brankáře Kůdely exvítkovický Andreas Kubáň, ale ani on to neměl ve své svatyni lehké. Modro-bílí hned v úvodu třetiny využili přesilovou hru, z horní hranice kruhu se trefil David Květoň – 0:6. Poruba ale neřekla poslední slovo, chvilkového zaváhání hostů se snažila maximálně využít, ve 49. minutě se po křídle snažil procpat Jakub Gelnar, byl zastaven nedovoleně Klokem a rozhodčí Mikula nařídil trestné střílení. S nájezdem si ale Daniel Dolejš poradil a krátce poté odolal i dalším několik nebezpečným pokusům, které by se již v této fázi hry daly z pohledu červeno-bílých označit za finální. Vítkovice nepustily otěže zápasu. Hnali se na bránu soupeře, ale ne bezmyšlenkovitě a ani ne exhibičně. V 54. minutě se z dorážky snažil prosadit Kolouch, ale Kubáň se dokázal rychle přemístit. Hned po něm se ale po vyhraném buly Jáchyma trefil Roman Szturc – 0:7. Rozlítaný přelom 54. a 55. minuty ještě dotvořily dvě akce. Stejskalův samostatný průnik dokázal dosprintovat a zastavit David Květoň. Klasické nedáš – dostaneš pak z následného brejku potvrdil úspěšnou trefou Ondřej Roman, který zakulatil výsledek – 0:8. Vítkovičtí fandové se sice dožadovali desítky, která nakonec nepřišla, nicméně i tak po utkání předvedli svým modro-bílým borcům srdečné ovace. Kaňkou na městském přátelském derby, které se hrálo před slušnou dvou a půl tisícovou návštěvou a v hodně bouřlivé atmosféře tak byl jen fakt, že někdo z porubských fandů během utkání posprejoval vítkovický klubový autobus.

Ohlas trenéra po utkání:

„V naší hře byl jeden krátký úsek, kdy jsme polevili a přineslo to trestné střílení proti nám. Ta hlavní věc je ale ta, že jsme měli přirozený respekt, že jsme k utkání přistoupili poctivě, nic nepodcenili, hráči plnili naše pokyny. Samozřejmě rozdíl mezi oběma ligami je a byl vidět, ale za nás z pohledu předvedené hry a dodržování systému dobrý. Potěšilo nás, že po celý zápas jsme u našich hráčů viděli snahu dělat hokejové věci, nepředvádět se, nevytvářet kontraproduktivní situace. Utkání se po všech stránkách povedlo, střídání brankářů bylo plánované. Zápas se hrál ve výborné atmosféře, sportovně to byla ona oslava ostravského hokeje. Nás akorát mrzí, že nám tady v Porubě pomalovali klubový autobus. To se nám nestalo ani v těch nejvíce nepřátelských destinacích. To mě osobně nebere hlava, hlavně i z pozice manažera klubu, kdy nám náš partner vytvoří skvělé podmínky, zajistí nám nádherný autobus a někdo to takhle zbytečně zničí. To nás mrzí, protože se nám to nestalo nikde a stane se nám to v Ostravě při zápase, který má být oslavou ostravského hokeje. To je opravdu kaňka tohoto utkání,“ řekl po utkání trenér Vítkovic Jakub Petr.

Příprava 2017

HC RT TORAX Poruba – HC VÍTKOVICE RIDERA 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Branky: 9. Lev (Trška, Dej), 14. Š. Stránský (Tybor), 32. Tybor (D. Květoň), 35. Lev (Olesz, Trška), 35. Š. Stránský (Kurovský, Klok), 42. D. Květoň (Trška), 54. Szturc (Jáchym), 55. Roman. Rozhodčí: Mikula, R. Janda – Cirkl, Hlavatý. Vyloučení: 5:1. Využití: 0:2. Diváci: 2439.

HC RT TORAX Poruba: Kůdela – Popela, Janota, Puškár, Adam, Dresler, Bail, Kaluža, Slavík, Baca – Haas, Zachar, Ballner – T. Káňa, Zdeněk, Luka – Gelnar, Schwarz, Ollender – Sztefek, Fojtík, Stejskal – Chomič

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Urbanec, Hrbas, Klok, Puzič, Výtisk, Tršk, D. Krenželok, Rudl – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Dej – Š. Stránský, Jáchym, Szturc – Kurovský