PLZ – VIT 6:3: Comeback Vítkovic byl blízko, Plzeň ale vedení uhájila

Vítkovické odhodlání nakonec na plzeňskou kvalitu nestačilo, i když chybělo málo. Škodovka ovládla úvod zápasu, čímž si vybudovala rozhodující náskok. Ostravané se pokusili o comeback a byli ve třetí třetině lepším týmem, jenže na vyrovnání nedosáhl a bohužel opět odjížděli z Plzně s prázdnou.

HC Škoda Plzeň

Přesně devatenáct hodin po skončení zápasu ve Varech nastoupili Vítkovičtí k dalšímu těžkému duelu, tentokrát na ledě Plzně. Kromě změny na brankářském postu, kdy dostal příležitost Daniel Dolejš, však k úpravě sestavy nedošlo. Ostatně i Škodovka hrála v pátek a po těsné porážce od Komety si chtěla ve druhém domácím duelu po sobě spravit náladu. Také Plzeňští dali volno brankáři Frodlovi a jeho místo převzal mladý Dominik Pavlát.

První momenty zápasu na plzeňském ledě patřily tradičně domácím. Po několika spíše zkušebních šancích přišel už ve 3. minutě první přesný zásah. David Jiříček z kruhu nastřelil puk do klubka hráčů před Dolejšem a v předbrankovém prostoru se nejlépe a nejrychleji zorientoval Petr Kodýtek, jehož druhá dorážka už do klece prošla – 1:0. Výborný úvod záhy potvrdil znovu z bezprostřední blízky Jaroslav Kracík. Tento gólový moment ale trenéři Vítkovic rozporovali a využili možnosti trenérské výzvy. Přezkoumání gólového momentu jim ale zapravdu nedalo, Plzeň se mohla radovat z dvougólového vedení v 6. minutě – 2:0. Vítkovické ohrožení měl v úvodu utkání na svědomí především Adam Polášek, který dvakrát nebezpečně pálil na Pavláta. Příležitost nabídla také početní výhoda, Peter Trška pálil z kruhu a ve skrumáži před Pavlátem byl hodně aktivní Rostislav Marosz, bohužel puk se mu za čáru procedit nepodařilo. Hra se vyrovnala a i když Škodovka se mohla vést na vlně dvoubrankového vedení, větší příležitosti nepřicházely ani na jedné straně. Utkání dostalo tvrdší ráz. Klíčové věci se odehrávaly nadále v bezprostřední blízkosti branek, Vítkovice se dočkaly v 16. minutě snížení po nastřelení puku na bránu Adama Poláška a pohotové dvojdorážce Rostislava Marosze – 2:1. A přišla naděje i na vyrovnání, to když přišla druhá početní výhoda pro Ostravany. Byl to znovu Polášek, kdo rychle rozdával puky do brankoviště Plzně a Škodovka pocítila, že to nebude nijak snadné. V poslední půlminutce první periody se do samostatného úniku dostal Dominik Lakatoš a zakončil, Pavlát vykopl puk, k dorážce se ale Lakatoš po tvrdém zásahu jednoho z bránících hráčů nedostal a na ledě se málem strhla rvačka, když se vítkovický forvard ohradil proti zásahu zezadu.

Živější vstup do druhé třetiny Vítkovicím rychle překazilo dvojité vyloučení, díky kterému získala Škodovka půl minuty přesilovky pěti proti třem. Ostravané dvojnásobné oslabení ustáli. Dolejš vytáhl na střelu Kracíka z voleje rychlý přesun. V klasické výhodě vyzrál i na Gulaše po ráně z kruhu znovu, jenže tentokrát se puk odrazil k Davidu Stachovi, ten jej pohotově vrátil na bránu – 3:1. Hosté se nesložili, pokračovali v dobývání pozic v útočném pásmu, škoda, že ve 25. minutě nedosáhl Mallet na puk u pravé tyče, Pavlát tam chyběl. I nyní se vše odbývalo především na hraně brankoviště nebo v nejbližší vzdálenosti od něj. Plzeň dobře pokrývala střední pásmo a ve vlastním obranném pásmu byla nekompromisní, to logicky dělalo Ostravanům při pokusech o útočné výpady problémy. Ale byli trpěliví, neúnavní. Jenže další početní nevýhoda ještě umocnila vedení soupeře. Petr Kodýtek ve 31. minutě zametl puk do volného prostoru u levé Dolešjovy tyče – 4:1. Reakce na inkasovaný gól byla ze strany Vítkovic okamžitá, do 30 sekund se radovali z puku v bráně po závaru před Pavlátem. Rozhodčí Pešina se ale zdráhal gól uznat, jel se poradit s videem a nakonec byl nucen rozpažit, protože dle dostupných záběrů puk nepřešel celým objemem brankovou čáru. Ostravané nadále ztráceli tři góly.

Vítkovičtí ale nehodlali nic zabalit a vstup do třetí třetiny toho byl jasným důkazem. V ponechané výhodě při signalizovaném trestu přihrál Dominik Lakatoš zpoza brány najetému Jan Schleissovi, který hbitým zakončením snížil – 4:2. Vyloučení na ostravské straně mohlo z pohledu domácích situaci uklidnit, ale bylo tomu přesně naopak. V čase 45:00 se hosté radovali ze snížení na rozdíl jediné branky, druhý gól večera vstřelil ve vlastním oslabení Rostislav Marosz po úniku a dlouhé kličce – 4:3. Vítkovice ustály zbytek oslabení a najednou se do utkání vrátily jako mnohem aktivnější a iniciativnější celek. Plzeň byla pod tlakem a Pavlát pod palbou. Převaha Vítkovic měla delšího trvání i díky dvěma slepeným přesilovým hrám, které ale bohužel zůstaly taktéž nevyužity. Byl to onen rozhodující faktor. Času zbývalo méně a méně a Škodovka držela zuby nehty a s vypjetím všech sil sice hubené, ale přesto vedení. V 56. minutě pak přišel blesk z čistého nebe, Matyáš Kantner úspěšně propálil svou individuální akci a dal domácím potřebný klid a odstup – 5:3. Poslední naděje svitla Ostravanům v samotném závěru, vrhli síly do poslední početní výhody, kterou i znásobili powerplay bez brankáře. Nepovedlo se a Suchý trefil ve vlastním oslabení prázdnou klec soupeře, čímž určil konečnou podobu výsledku – 6:3. Comeback Vítkovic byl blízko, ale plzeňská kvalita přece jen slavila úspěch v duchu domácí tradice.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): Velice slušné dvě třetiny z naší strany. Oproti včerejšímu zápasu jsme měli ve hře lepší pohyb, kontrolovali jsme puk a po právu jsme šli do vedení. Vstup do třetí třetiny a hned jsme dostali po minutě gól, následně jsme inkasovali ve vlastní přesilové hře a z utkání bylo drama. Naše výkonost je taková křehká, dnešní zápas jsme si měli zkušeněji pohlídat. Dostal nás z toho až gól Matyáše Kantnera na 5:3, který byl hodně důležitý.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme měli špatných prvních pět minut v utkání, kdy jsme hráli velice špatně a inkasovali jsme dva góly. Následně jsme to herně srovnali, brankou jsme se dostali na kontakt a ve druhé třetině jsme mohli i srovnat. Plzeň se vrátila do hry našimi třemi fauly krátce po sobě, dvě početní výhody využila a v prostřední části naprosto dominovala. Před třetí periodou jsme věřili, že i manko tří branek se dá dohnat. Opět jsme se dostali až na rozdíl jediné trefy. Na spadnutí bylo i vyrovnání, bohužel se to nepodařilo a Plzeň z brejku a gólem do prázdné brány pak rozhodla.

HC Škoda Plzeň – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Branky: 3. Kodýtek (Jiříček, Vráblík), 6. Kracík (P. Musil), 24. Stach (Gulaš, Kracík), 31. Kodýtek (Stach, Vráblík), 56. Kantner (Pour), 60. Čerešňák – 16. Marosz (Polášek), 41. Schleiss (Lakatoš), 45. Marosz (Dej). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Šimánek, Zika. Vyloučení: 6:4, navíc Schleiss 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Bez diváků. Střely na branku: 32:40

HC Škoda Plzeň: Pavlát – Kaňák, Čerešňák, Lang, Stříteský, Vráblík, Jiříček, Kvasnička – Suchý, Mertl, Gulaš – Musil, Kracík, Malát – Pour, Stach, Kantner – P. Straka, Kodýtek, Eberle

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Trška, R. Černý, Koch – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Šišovský – Dočekal, Mikyska, Mallet – Lednický. Werbik, Bernovský