PLZ – VIT 3:1: Škoda, v Plzni se radovala domácí Škoda

Vítkovice, které vstoupily do utkání pouze s jedenácti útočníky, počítaly v zápase další ztráty, když bez vyloučených Kaluse a Stehlíka dohrávaly utkání pouze se šestnácti hráči v poli. I přesto ale vítkovičtí v dlouhých oslabeních neinkasovali a do poslední minuty se rvali o body.

Vítkovičtí se do Plzně přesunuli rovnou v neděli po zápase v Praze. Na plzeňském ledě proto probíhala i finální část přípravy na úterní utkání. Vítěznou sestavu z předešlého zápasu však musel trenér Miloš Holaň upravit, pro zranění z ní totiž vypadl Švéd Lindberg. Také proto Ostravané nastoupili ve složení pouze tří kompletních útoků, zatímco čtvrtý zůstal nekompletní.

První závar utkání byl vidět před Dolejšem poté, co se Bulířova formace usadila v útočném pásmu. Nejproduktivnější hráč Plzně následně zůstal po střetu s Pedanem ležet v rohu kluziště a do akce musel lékař domácích. Pokračovalo se v plném počtu. První šanci Vítkovic měl na holi Lednický, který s lehkostí prošel kolem bránícího obránce, ale jeho přihrávka na Bondru byla sražena. Utkání se začalo přiostřovat. Kalus dvakrát tvrdě dohrál svého soupeře, ale ve druhém souboji správně neodhadl svou tvrdost a byl vyloučen do konce utkání. Plzeň tak rozehrála pětiminutovou přesilovku, v ní ale v úvodu zahrozil Kovář, který využil chyby v rozehrávce domácích, ale jeho dělovka se zastavila na levé tyči Pavlátovy branky. Následně se faulem provinil Blomstrand a síly na ledové ploše se dočasně vyrovnaly. Hra ve čtyřech šance nepřinesla a Plzeň tak pokračovala v původní přesilové hře po Kalusově faulu. V té musel Dolejš zasahovat pouze proti střele Kodýtka, se kterou si bez problému poradil. O chvíli později ale muset lovit kotouč ze své sítě. Střelu Kindla od mantinelu Dolejš bez problému vyrazil, ale kotouč se odrazil na levý kruh, kde byl nikým nehlídaný Sebastian Malát, který pohotově dorazil kotouč do branky – 1:0. Vítkovice ale téměř okamžitě srovnaly, ale Bondra po Hruškově přihrávce podruhé rozezněl konstrukci plzeňské branky, následně z dorážky Fridrich minul branku. Po Schleissově faulu měli k dispozici přesilovou hru také vítkovičtí, ti ale měli problém s aktivním napadáním domácích, a tak nebyli úspěšní. V závěru třetiny plzeňská trojice přečíslila vítkovické obránce, ale střela Budíka nebyla přesná. Vyrovnání měl v závěrečných vteřinách první třetiny Petr Fridrich, který se individuálně dostal do dobré střelecké pozice mezi kruhy, ale i ve své druhé příležitosti Pavláta nepřekonal.

Ve druhé minutě prostřední periody plzeňští znovu přečíslili Vítkovice, tentokrát se na osamoceného Pedana řítili tři soupeři, kteří ale situaci nevyužili, jelikož Thorellova střela nemířila mezi tři tyče. Následně ale Dolejš musel zasahovat proti Budíkově tvrdé střele a dorážce Thorella. Na druhé straně pocítil Pavlát tvrdost Lakatošovy střely, když promáchl lapačkou a kotouč tak musel vyrazit maskou. Vítkovice měly opticky více ze hry, ale svou převahu nedokázaly přeměnit v góly. Tlak Vítkovic mohl vygradovat po Mertlově. Střelu Solovjova od modré čáry ale Pavlát dobře viděl, a tak neměl problém zasáhnout. Vítkovická přesilovka mohla být dvojnásobná, když byl Flick poslán hlavou proti mantinelu. Rozhodčí se rozhodli nevylučovat a v závěru přesilové hry Vítkovic tak Dolejš musel čelit Kvasničkově střele. Po dlouhé době se Plzeň dostala do útočné třetiny a okamžitě trestala. Dzierkals obkroužil Dolejšovu branku a dokonale využil toho, že vítkovický brankář nedokázal stoprocentně pokrýt prostor u levé tyče, kudy lotyšský střelec propasíroval kotouč – 2:0. Vítkovice měly hned z následného útoku obrovskou šanci. Marosz dokázal kličkou oklamat Pavláta a za jeho zády poslal puk Lakatošovi, který si sjížděl do brankoviště. Vítkovický střelec ale těžký kotouč netrefil. Po Blomstrandově sekání byla signalizována další přesilovou hru Vítkovic, po Schleissově krosčeku se navíc strhla menší mela, ale zákrok ex-vítkovického útočníka potrestán nebyl a Vítkovice tak měly výhodu pouze jednoho muže. Tuto výhodu ale nedokázali vítkovičtí využít. Po skončení přesilové hry si na hranici brankoviště dobře počínal Bernovský, který ustál souboj s plzeňskými obránci a brankářem Pavlátem, který souboj neustál a skončil na ledu. To se nelíbilo plzeňským obráncům, kteří si po odpískání před Pavlátem nepočínali zrovna v rukavičkách. Po faulu Lakatoše dostali v závěru třetiny domácí možnost navýšit své vedení. Vítkovický útočník si tak na trestné lavici musel vyslechnout další urážky místních diváků. Blomstrand ostřeloval Dolejše, ale první střelou trefil pouze clonícího Thorella a druhý pokus skončil na břevnu. Pár vteřin před koncem třetiny Lednický narazil na mantinel Budíka, a byť se jednalo o podobný zákrok, jakému o pár minut dříve čelil Flick, tentokrát se vylučovalo.

Třetí třetinu tak zahájila Plzeň v přesilové hře. První šanci ale měla na svědomí dvojice Dej – Bondra. Vítkovičtí přežili oslabení a po Pedanově střele kotouč poskakoval před Pavlátovou brankou. Dolejš musel hasit dvě situace před domácí brankou. Nejprve vychytal Thorella a následně ustál i výpad Budíka. Po zakázaném uvolnění Plzně udeřily také Vítkovice. Hruška vyhrál kotouč přesně na Polákovu hůl a vítkovický kapitán posunul kotouč ještě na Solovjova, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:1. Snahu Vítkovic ale přerušil faul Stehlíka, který u mantinelu přimáčkl Kodýtka. I přesto, že Stehlíkův zákrok postrádal intenzitu a Kodýtek v souboji doplatil na svou nízkou výšku, inkasoval obránce Vítkovic pětiminutový trest do konce utkání. Nervózní utkání plné potyček po odpískání pokračovalo. Suchý upadl v bruslařském souboji s Chlánem a plzeňští opět rozjeli pošťuchovanou za Dolejšovou brankou. Se střelou Kaňáka od modré čáry si Dolejš poradil a obránci nedovolili plzeňským dorážet, následná Blomstrandova střela mířila mimo. Bránící čtveřice toho měla plné zuby, ale přesto plzeňský nápor zastavila. Šanci srovnat měl Fridrich, který prokázal svou rychlost ve středním pásmu, ale bekhendem Pavláta nepřekonal. Ani Plzeň se nechtěla spokojit s hubeným náskokem, ale Dufek z přečíslení nevyzrál na Dolejše. Vítkovicím se v závěru nedařilo přerušit hru v útočném pásmu, aby trenéři mohli naordinovat oddechový čas a odvolat Dolejš z branky. Stalo se to až minutu a čtvrt před koncem. Marosz vyhrál důležité buly, ale domácím se podařilo posunout kotouč do středního pásma. Vítkovičtí se znovu dostali do útočného pásma, ale proti střílejícímu Solovjovovi domácí dobře vystoupili, zblokovali jeho pokus a Schleiss následně pečetil výhru Plzně gólem do prázdné branky – 3:1.

Miloš Říha (HC Škoda Plzeň): Dá se říci, že to byl zápas o šest bodů. Kluci tam nechali všechno, ti co ten zápas dohrávali, nechali maximum. Urvali jsme to bojovností, maximálním nasazením, které jsme měli. Jsem strašně rád za to, že jsme ten zápas zvládli. Musím poděkovat klukům za bojovnost a jak k zápasu dneska přistoupili. Bylo to perfektně odpracované, od celého týmu.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme přijeli do Plzně s cílem uhrát nějaké body. Kluci makali celý zápas, měli jsme vyložené šance, ty jsme ale bohužel neproměnili. Měli jsme bohužel hodně vyloučených hráčů. V závěru se Plzeň strachovala o vítězství, my jsme zápas poctivě odmakali, hráčům nelze nic vytknout.

HC Škoda Plzeň – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:1
(1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 12. Malát (Kindl, Mertl), 31. Dzierkals (Mertl, Schleiss), 60. Schleiss (Kodýtek, Suchý) – 46. Solovjov (Polák, Hruška). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Komárek, Gerát. Vyloučení: 5:3, navíc Kalus a Stehlík (oba VIT) do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 889 (dle nařízení vlády je kapacita omezena na cca 50%). Střely na branku: 28:27.

HC Škoda Plzeň: Pavlát – Kaňák, Kvasnička, Graňák, Kremláček, Budík, Kindl, Hamšík – Suchý, Kodýtek, Schleiss – Blomstrand, Bulíř, Přikryl – Lang, Mertl, Dzierkals – Malát, Thorell, Dufek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Solovjev, R. Polák, Pedan, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – M. Kalus, Marosz, Lakatoš – R. Bondra, J. Hruška, Fridrich – Dej, Flick, Lednický – Bernovský, Chlán