Banner Promo

PLAY OFF PREVIEW: Kometa – Vítkovice (ČF6, 27. 3., 17:00, ČT SPORT)

Datum publikování:

ŠESTÉ ČTVRTFINÁLE. Série míří ke svému vyvrcholení. Hraje se pod Špilberkem, Vítkovice jsou jeden krok od postupu, Kometa jeden krok od vyřazení. Ale souboj je vzácně vyrovnaný! Pondělní duel může rozhodnout, nebo vrátit boj znovu do Ostravy ke královskému utkání. Šestý zápas čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna TELH 2023 mezi HC Kometa Brno a HC VÍTKOVICE RIDERA se hraje v brněnské Winning Group Aréně v pondělí 27. března od 17 hodin. Fanclub HC VÍTKOVICE chystá na utkání autobusový výjezd – vice informací zde. Utkání vysílá přímým přenosem kanál ČT SPORT.

Generali Česká pojišťovna play off TELH
Čtvrtfinále
HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
pondělí 27. 3., 17:00
Winning Group Aréna, Brno

Teď už se začíná lámat chleba. Vítkovice jsou po sobotní výhře na domácím ledě jeden úspěch od postupu. Kometa ale hraje doma a bude chtít naplno využít domácí prostředí k odvrácení mečbolu a navrácení série do Ostravy k rozhodujícímu královskému utkání číslo 7.

Vývoj série

Vítkovice zvládly vždy lépe první v sérii dvojzápasů. Opanovaly první zápas na ostravském ledě. Dva rychlé góly v rozmezí 35 sekund mezi 14. a 15. minutou byly klíčem, vítěznou branku vstřelil Peter Mueller, když zvyšoval na 3:1 zkraje třetí třetiny. Kometa se snažila dotahovat, ale marně, největší šance v závěru třetí třetiny při power play pochytal výborný Stezka. Úvodní duel byl vzácně disciplinovaný, rozhodčí vyloučili celkem dva hráče, po jednom na každé straně. To druhý d už byl o poznání hektičtější, ale až na střet Stezky s Raskobem za přispění Pospíšila a následnou šarvátku bez větších excesů. Ostravané pokračovali v aktivní hře a měli po většinu utkání převahu, jenže se neprosadili. Byl to duel o jednom gólu, byť to konečný výsledek 3:0 neprozrazuje. Brňané se dostali do vedení ve 38. minutě po nenápadné střele Horkého z mezikruží a pak už jen drželi vedení. Další dva góly padly do prázdné brány v 59. a 60. minutě při pokusu Vítkovic o power play.

Třetí střetnutí přesunulo boje do Brna. Kometa v domácím prostředí začala fantasticky, když už po 20 sekundách hry vedla 1:0. Jenže Vítkovice rychle srovnaly z dorážky Kotaly. Pak se téměř hodinu nehrálo pro díru v ledu a nezpůsobilost ledové plochy. Po přestávce se vrátili v lepším rozmaru hosté, obrat dokonal v 17. minutě Fridrich. Zkraje třetí třetiny střelou z těžkého úhlu dal mužstvu zvýšením na 3:1 klid Krenželok a výhru Vítkovic 4:1 pečetil Kalus do prázdné brány. Čtvrtý zápas byl v dosavadním průběhu série nejvyhrocenější, provázela jej řada šarvátek a potyček. Z vyrovnaného úvodu vytěžili vedoucí gól v první třetině po brejku dvojice Ďaloga – Zaťovič vedoucí gól Brňané. Na 2:0 zvyšoval v přesilové hře Horký. Odpověď Vítkovic přišla 29 vteřin na to, po kombinaci Muellera s Raskobem do prázdné brány. Od té doby byli Ostravané herně opět lepší, aktivnější, ale na účelnou Kometu nevyzráli. Zvlášť, když nedokázali proměnit přesilovku 5 na 3 a častými vyloučeními zbytečně rozbíjeli šanci na souvislejší tlak. A tak Kometa po hubené výhře 2:1 slavila druhé srovnání v sérii.

Pátý zápas hostil na ostravském ledě vyprodaný vítkovický palác. Jenže domácí v duelu nebyli poprvé v sérii tím, kdo by soupeře přehrával. Vyrovnaný zápas herně, hlavně výsledkově. Na šance měla více ze hry Kometa, ale výborný Stezka Ostravany podržel. Postupem času bylo jasné, že tohle bude opět utkání, které rozhodne jediný gól. Vítkovičtí spíše protrpěli prvních 40 minut, ale ve třetí třetině přidali a vyplatilo se jim to. Ve 47. minutě vyrazil na zteč Petr Fridrich, ale těsně před bránou posunul na střed na neobsazeného Petera Muellera, který rychlou střelou otevřel skóre a vlastně i rozhodl o výhře Vítkovic. Brňané se prakticky k ničemu nedostali, téměř ani nestihli tlak v šesti bez brankáře. Výhru mohl umocnit v závěru Kalus, ale trefil jen tyč, i tak po výhře 1:0 slavili třetí bod v sérii Vítkovičtí.

 

Soupeř: HC Kometa Brno

Kometa zažila rozporuplnou sobotu. Poprvé v sérii byla v utkání lepším celkem s větší aktivitou, větším počtem šancí. Jenže z toho nic nebylo. Brněnští střelci nepřekonali Aleše Stezku, zatímco Dominik Furch za svá záda pustil jeden puk, paradoxně navíc z hole Petera Muellera. Tedy opět z hole bývalého hráče brněnského celku.

Trenér Patrik Martinec po utkání chtěl pochválit své svěřence za předvedený výkon, jenže bohužel pro něj tento výkon nevedl k výhře. „Tak ve mně se mísí dva protichůdné pocity. První je, že jsem hrdý na kluky, jak ten zápas dneska odehráli. Za mě odehráli nejlepší zápas v sérii ve Vítkovicích a bohužel nebyli za tu svoji práci odměnění. Zejména ve druhé třetině jsme měli zápas rozhodnout a vyhrát. Druhý pocit je, že jsem obrovsky zklamaný, že jsme prohráli.“

Kometa je logicky za stavu 2:3 krok od vyřazení, ale zároveň je stejně daleko také od odvrácení mečbolu Vítkovic a navrácení série do Ostravy k sedmému rozhodujícímu duelu. „Potřebujeme fanoušky, kteří jsou u nás skvělí. Jsou u nás šestým hráčem a umí nám dodat energii do žil. Věříme, že nám pomůžou vrátit sérii ještě do Ostravy,“ hřímal kouč Martinec.

Z pohledu sestavy je dobré připomenout, že v sobotním zápase se do sestavy vrátili Gulaši a Kollár, mimo byli nadále Vincour a Koblížek a také Šalé, který ani do Ostravy necestoval. Na severu Moravy nebyl ani Rhett Holland, který si odpykává disciplinární trest na dvě utkání, takže nezasáhne ani do šestého zápasu na brněnském ledě.

 

Z kabiny Vítkovic

Pro Vítkovice byl sobotní pátý zápas extrémně těžký, ale s příjemným koncem. Ostravané se hodně nadřeli, zdálo se, že možná bojují i sami se sebou. Dvě třetiny odolávali nátlakové hře Komety, Aleš Stezka byl rozhodujícím faktorem. A ve třetí třetině k tomu konečně přidali i ofenzivnější složku a doslova vydupali ze země rozdílový vítězný gól. Průnik Petra Fridricha s následnou žabkou na střed na hůl Petera Muellera, který se z první nemýlil. A ta exploze radosti v OSTRAVAR ARÉNĚ, to byl také zážitek pro všechny.

„Hráči u nás mají vysoký kredit za výkon, který předvedli. Děkujeme fanouškům, kteří nás podporovali po celou dobu. Byl to zase zápas o jednom gólu. Kometa nás ve druhé třetině přehrávala, měla šance, byl tam vynikající Stezka, který nám dal tu šanci vyhrát další bod. K tomu, že jsme vstřelili tu branku, pomohlo asi i to promíchání lajn a od té doby si myslím, že jsme si byli jisti v kramflecích, hráli jsme parádně dozadu a už jsme si to nenechali ujít,“ shrnul trenér Miloš Holaň.

Právě risk se zúžením sestavy kouči Holaňovi a jeho štábu vyšel. Před zápasem sice do sestavy hlásili návrat Bukarts, Chlán a Gewiese, nicméně třeba právě Bukartse v závěru trenér nechal mimo hru, ale nebylo to na škodu týmové věci. Jestli ale podobné promíchání sestavy bude aplikovat i v pondělí v Brně, to samozřejmě kouč neprozradil. „Tak to vám neřeknu,“ zmínil krátce.

Je jasné, že Ostravané by velice rádi přidali hned v pondělí vytouženou čtvrtou výhru a uzavřeli účet série. Na druhé straně ale právě oni jsou si moc dobře vědomi, jak těžká tato série byla, je a stále i bude. Obzvláště na brněnském ledě, kde domácím půjde úplně o všechno.

Do sobotního zápasu nenastoupili útočník Richard Jarůšek a také obránce Lukáš Kovář. Je jasné, že Kovář nebude figurovat v zápasovém složení ani v Brně, neboť si odpykává dvouzápasový trest od disciplinární komise.

 

Jak se hraje čtvrtfinále

Série na čtyři vítězné zápasy. Začíná se na ledě lépe postaveného týmu po základní části, proto se první dva zápasy hrály v Ostravě. Následovaly v odvety v Brně a nyní už se střídají duely jeden po druhém.

Nyní hraje 6. duel série. Pakliže nedojde k rozhodnutí a stav po pondělním zápase bude srovnán na 3:3, přijde na řadu sedmý duel, na vítkovickém ledě ve středu 29. března od 17 hodin.

 

Teď už bez nájezdů, jen „nekonečné“ prodloužení

V zápasech play off dochází k úpravě pravidel při nerozhodném výsledku po 60 minutách hrací doby. V případě remízy po základní hrací době následuje:

  • VŽDY 18minutová přestávka s úpravou ledu. Po ní následuje 20minutové prodloužení při hře 5 na 5
  • V ZÁPASECH 5. – 7. se v případě nerozhodného stavu po 20minutovém prodloužení nepřistupuje k nájezdům, ale po další 18minutové přestávce s úpravou ledu následuje další 20minutové prodloužení, přičemž tento systém se opakuje do doby, kdy jedno z družstev nevstřelí vítěznou branku

 

6. ZÁPAS – PONDĚLÍ 27. 3., 17:00, ČT SPORT

HC KOMETA BRNO - HC VÍTKOVICE RIDERA

Šestý zápas čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna TELH 2023 mezi HC Kometa Brno a HC VÍTKOVICE RIDERA se hraje v brněnské Winning Group Aréně v pondělí 27. března od 17 hodin. Fanclub HC VÍTKOVICE chystá na utkání autobusový výjezd – vice informací zde. Utkání vysílá přímým přenosem kanál ČT SPORT.

 

Další termíny zápasů série

případný 7. zápas: středa 29. 3, 17:00, OSTRAVAR ARÉNA

 

Dosud odehrané zápasy v sérii

5. zápas – 25. 3., OSTRAVAR ARÉNA

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 1:0 (0:0, 0:0, 0:0)

Stav série: 3:2

Branky: 47. Mueller (Fridrich, Gewiese). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Rampír, Axman. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0, Diváci: 9 833 (VYPRODÁNO). Střely na branku: 32:24.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, J. Stehlík, Prčík – Bukarts, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Ščotka, Hrbas, Gulaši, R. Černý – Okál, Holík, Horký – Flek, Kollár, Pospíšil – Ondráček, Boltvan, Zembol – Zaťovič, Strömberg, Zbořil

 

4. zápas – 22. 3., Winning Group Aréna

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Stav série: 2:2

Branky: 18. Zaťovič (Ďaloga, Pospíšil), 26. Horký (Zbořil, Kundrátek) – 27. Raskob (Mueller, Krieger). Rozhodčí: Květoň, Pražák – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0, navíc Kovář (VÍT) a Pospíšil (KOM) oba 5 minut za bitku. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 24:27

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Flek, Strömberg, Pospíšil – Boltvan, Zembol, Šalé – Zaťovič, Ondráček, Zbořil

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, L. Kovář, J. Stehlík, Prčík – Bernovský, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Gřeš, Lednický

 

3. zápas – 21. 3., Winning Group Aréna

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Stav série: 1:2

Branky: 1. Okál (Kundrátek) – 10. Kotala (Gewiese, Kalus), 17. Fridrich (Lednický, Gewiese), 45. Krenželok (Koch, Stezka), 59. Kalus (Kotala). Rozhodčí: Mrkva, Hradil – Šimánek, Hynek. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 25:22.

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka – Okál, Holík, Horký – Flek, Kollár, Pospíšil – Zbořil, Strömberg, Koblížek – Vincour, Dvořák, Zaťovič

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Jarůšek, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický

 

2. zápas – 18. 3.,  OSTRAVAR ARÉNA

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Stav série: 1:1

Branky: 38. Horký (Holík), 59. Flek (Vincour), 59. Stömberg (Holland). Rozhodčí: Kika, Veselý – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3, navíc Koch (VIT) a Pospíšil (KOM) oba 5 minut za bitku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 725. Střely na branku: 33:19.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – L. Krenželok, Lindberg, Dej

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Pospíšil, Kollár, Flek – Zbořil, Strömberg, Koblížek – Vincour, Ondráček, Zaťovič

 

1. zápas – 17. 3., OSTRAVAR ARÉNA

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Stav série: 1:0

Branky: 14. Bukarts (Mueller, Raskob), 15. Kotala (Gewiese, Stehlík), 44. Mueller (Koch) – 30. Okál (Holík), 47. Hrbas (Flek, Kollár). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Ondráček, Zíka.
Vyloučení: 1:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 593. Střely na branku: 22:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – L. Krenželok, Lindberg, Dej

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Zaťovič, Strömberg, Šalé – Flek, Kollár, Pospíšil – Vincour, Ondráček, Zbořil

 

HC Kometa Brno

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761