PK5: VIT – KOM 1:3: Vítkovičtí vypili kalich hořkosti do dna. Postup slaví Kometa

Rychle inkasovaný gól, zranění brankářské jedničky. K tomu pouze jeden vstřelený gól, na druhé straně soupeř, který dokázal i využít přesilovou hru. Také pátý zápas série mezi Vítkovicemi a Kometou byl extrémně vyrovnaný, rozhodovaly maličkosti, ale Ostravanům se dařilo méně. Brněnští se nezalekli ani srovnání, v početní výhodě se vrátili do vedení a šikovným a zkušeným výkonem dotáhli svůj obrat v sérii i snažení do postupového cíle. Pro Vítkovice sezona skončila.

HC Kometa Brno

Rozhodující bitva. Za nerozhodného stavu 2:2 na zápasy se série předkola mezi Vítkovicemi a Kometou vrátila na ostravský led k finálnímu utkání. Ostravané do něj šli beze změn, stále bez absentujícího útočníka Irgla. Hosté provedli oproti zápasům v Brně změnu, do sestavy se vrátil ve čtvrté formaci Šoustal na úkor Kuska.

Hra se ani pořádně nerozjela, na obou stranách byly k vidění pouhá nahození a Kometa velice rychle otevřela skóre. Ve 47. sekundě zaútočil středem Tomáš Vincour, dvakrát nastřelil na bránu, Daniel Dolejš odrazil kotouč do strany, odkud se ale ujala dorážka Jakuba Valského – 0:1. Ostravané museli od začátku dotahovat, snažili se tlačit před Vejmelku, ale rychlé vedení povzbudilo choutky hostů, kteří se častěji dostávali na puk a působili na něm klidněji. Ve 4. minutě se brankář Komety dostal do dění, dvakrát na něj mířil Gewiese od bočního mantinelu a Pyrochta. A hned na to dvakrát Koch. Bylo to však kratší intermezzo, Vítkovičtí měli problém dostat se do tempa a Brňané působili mnohem uvolněněji a lehčeji. V 9. minutě se hosté utrhli do přečíslení dvou proti jednomu, Zaťovič hledal v jízdě na pravé straně Holíka, ale do finální přihrávky naštěstí vložil hůl domácí Hruška. Vítkovicím ztěžkl led v 11. minutě při vyloučení. Zprvu v oslabení dokázali držet kotouč mimo svou obrannou třetinu, ale Kometa se v ní nakonec stejně usadila a ždímala soupeře, Dolejš v rychlém sledu po sobě likvidoval tři dorážky ze střední pozice. Ostravané přestáli nevýhodu, ale jejich trampotám nebyl konec. Ve 13. minutě inkasoval Dolejš ránu Bondry do masky a musel se nechat ošetřit. Do brány se tak ve své premiéře postavil kmenový gólman Šumperka Marek Peksa a hned na úvod řešil obtížnou situaci v brankovišti. Kometa byla v ráži, ale Vítkovičtí bojovali, časem si začali vybudovávat lepší a lepší pozici, ale srovnání se dočkali především díky chytrosti. V 18. minutě zaútočila čtvrtá formace Ostravanů, Petr Fridrich zkusil střelu z nulového úhlu a puk díky odrazu o záda dezorientovaného Vejmelku doslova propašoval do branky – 1:1. Gól už na střídačce slavil i ošetřený brankář Dolejš, takže hned po něm mohl poděkovat kolegovi Peksovi a vrátit se do brány. Moc práce na závěr třetiny ale neměl, to na druhé straně bylo Jihomoravanům dost horko.

Brňané zahájili po přestávce aktivně, Vítkovice bojovně, a tak odpovědí na útočné pokusy v obranném pásmu Ostravanů bylo přitvrzení v soubojích Kalusem a Schleissem. Ve 23. minutě také domácí zahrozili na ofenzivní straně, Schleiss a Svačina stříleli střídavě z levé i pravé strany, bohužel trochu nepřesně. Šarvátka mezi Bondrou a Dejem si vybrala daň v podobě absence jednoho muže na každé straně, Vítkovičtí ve hře čtyř proti čtyřem byli aktivní, i když přímo Vejmelku vyloženě neohrozili. Zlepšení hry směrem dopředu ale bylo z jejich podání znát. Skrumáže a strkanice se stávaly stále častějším jevem. Hra měla spád a ve 27. minutě opět domácí operovali v útočném pásmu. Jenže i soupeř dokázal zahrozit, krátce na to se o střílenou teč z jízdy před bránou pokusil Šoustal, Dolejš v protipohybu měl štěstí, puk po sražení směřoval vysoko nad bránu. Další brejk na druhé straně už v bráně skončil, ale ne prostřednictvím puku, atak třetí vítkovické formace dokončil sražením Bartejse do jeho vlastní brány Polák. Brněnští našli tempo za půlkou utkání, Schneider prověřil připravenost Dolejše střelou ze strany a pár chvil na to musel vítkovický gólman hasit i přes clonu hráčů před sebou Gulašiho pokus. Ve 34. minutě zase přišla řada na domácí a pokusy Gewieseho a Galvinše. Utkání bylo v zaběhnutých kolejích série, tvrdá a nekompromisní přetahovaná. Tu ovšem rozčísla přesilová hra Komety, ve 38. minutě využil početní výhodu Peter Mueller, vyjel s pukem od mantinelu a i díky cloně dokázal domácího brankáře prostřelit – 1:2.

Zápas o bytí a nebytí dospěl do třetí třetiny. Za kratší konec tahali domácí, ti ovšem po přestávce chtěli vývoj změnit ve svůj prospěch. Po nájezdních útocích Komety zkusil štěstí zpoza kruhů Gewiese, Vejmelka zachytil. Stejně úspěšný byl i proti střele Poláka s tečí Krenželoka. Hosté si byli vědomi, že takhle by to nešlo a že nejlepší obranou je útok, Muellerova střela z kruhu ze 44. minuty mohla slavit úspěch i díky ataku do Dolejše. Vítkovický brankář ale i se soupeřem na klíně a v pádu dokázal zakročit. Ostravané přidávali na důrazu, na rychlosti, na kadenci střel, byli-li v útočném pásmu, jenže Brňané hráli nadmíru zkušeně, nezalezli do obranné ulity, ale dokázali efektivně bránit i v rámci útočné fáze své hry. Nemluvě o tom, že byli připravení kdykoli udeřit, tak jako například Valský ve 48. minutě. Na tento výpad odpověděli domácí atakem v útočném pásmu a střelou Galvinše, Vejmelka jen vyrazil, ale účinná dorážka chyběla. Až ve 49. minutě se dostali Vítkovičtí do početní výhody díky přesilovce. Nezačali ji ale nijak oslnivě, slibnou šanci měl Svačina po ráně od modré, ale teč Krenželoka neposlala puk do brány, nýbrž notně nad. Nepřesnosti pohřbily tuto výhodu. Kometa se ubránila a ušetřila také drahocenný čas. Tempo domácích nabralo na grádách, ale dobrý forčeking soupeře, rychlé přistupování ke hráčům na kotouči, to vše eliminovalo útočné a hlavně střelecké pokusy Vítkovic. Brno pak začalo kouskovat hru, za cenu častých zakázaných uvolnění, ale znovu účelně. Konec zápasu se nachýlil, Vítkovičtí zkusili hru vabank, neměli jinou možnost. Po oddechovém času odvolali brankáře a zkusili to v šesti. Nepovedlo se. V 59. minutě dokázal hostující kapitán Martin Zaťovič i v pádu dovézt kotouč do odkryté klece – 1:3. Razítko brněnského postupu do čtvrtfinále bylo na světě. Poslední sekundy už se dohrávaly za hurónského křiku hostů, kteří slavili úspěšný obrat, Vítkovičtí se se sezonou loučili, někteří z hráčů dokonce v slzách.

PŘEDKOLO – 5. zápas

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 1:3 (1:1, 0:1, X:X)

Konečný stav série: 2:3

Branky: 18. Fridrich (Dej, Werbik) – 1. Valský (Vincour, Rákos), 37. Mueller (Zámorský), 59. Zaťovič (Mueller, Holík). Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Ondráček, Šrámek. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 36:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš (13. – 18. Peksa) – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, R. Černý – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Svačina, Mikyska, Schleiss – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Werbik, Dej