PK3 OLO – VIT 3:2: Vítkovičtí vzdorovali statečně, padli až v závěru v oslabení

Nemocí zdecimované Vítkovice na olomouckém ledě rozhodně nebyly horším týmem, ba naopak. Modrobílí srdnatě vzdorovali, dvakrát srovnali, ale na vítězství to nestačilo. Olomouc si v závěru poradila s dvojnásobnou přesilovkou a rozhodla. Vítkovice budou na Hané v úterý bojovat o vyrovnání a návrat série na led OSTRAVAR ARÉNY.

HC OlomoucZa vyrovnaného stavu 1:1 na zápasy se série přesunula do Olomouce. Vítkovičtí už v domácím prostředí nastupovali pod tíhou virózy a vysokých horeček, které postupně kosily jednoho hráče za druhým. Když se v neděli na tréninku sešlo jen minimální torzo týmu, ostravský klub požádal alespoň o jednodenní odklad odvet na olomouckém ledě. Neuspěl. A tak na Hanou vyrazil dle původního plánu, bez juniorů, ale s hráči ve značně dezolátním stavu, nicméně s bojovným duchem a odhodláním poprat se s virózou i soupeřem. Další překážkou byl nečekaný třízápasový distanc pro obránce Patrika Kocha za střet ve druhém utkání. V Olomouci oba týmy přivítala bouřlivá atmosféra místní „plechárny“, jak Hanáci svému stadionu přezdívají.

Úvodní zákrok musel Stezka vytáhnout proti Černého střele od modré čáry. Po Dujsíkově přistrčení skončil Stehlík vleže na zadním mantinelu, pokračovalo se bez vyloučení. Již od úvodních minut bylo zřejmé, kdo je na tom se silami lépe. Vítkovičtí se převážně bránili a první vítkovickou střelu měl na svědomí Jakub Illéš ve čtvrté minutě. O minutu později šel k zemi velmi ochotně Bambula, ostatně jako už několikrát v této sérii. Tentokrát z toho ale přesilová hra pro Hanáky nebyla. V sedmé minutě se vítkovickému Flickovi povedlo vstřelit branku, ale jeho střele předcházel ofsajd. Vzešla z toho menší strkanice mezi Flickem a Kuncem a Gumanem s Dujsíkem, kterou vyřešil rozhodčí dvouminutovým trestem pro všechny zúčastněné, a pokračovalo se v pěti hráčích na obou stranách. Bezbrankový stav drželi vítkovičtí do osmé minuty, kdy po Krejčího přihrávce zpoza branky přesně zamířil Navrátil – 1:0. Odpovědět mohl ale hned v další minutě Lindberg, ale jeho střela nakonec mířila nad branku. Po Bondrově chybné přihrávce ve středním pásmu se k tvrdé střele dostal Ondrušek. V dobré šanci se ocitli i vítkovičtí po kombinaci Dostálka s Hruškou, ale Hurškově střele chyběla potřebná přesnost. Ostravané zlobili domácí celek a po Prčíkově nabídce dobře tečoval Hruška, kotouč ale minul horní roh branky. Po střelách Kováře a Fridricha musel znovu zasahovat Konrád. Olomoučtí působili poněkud zaskočeně. Po Kalusově přihrávce navíc dobře pálil Bondra. Z protiútoku se ke střele dostal střelec první branky Navrátil, ale tentokrát na Stezku nevyzrál. Druhá polovina úvodní třetiny dávala vítkovickým naději, jelikož dokázali i přes svůj zdravotní hendikep zatlačit domácí do defenzivy.

I v úvodu druhé třetiny byli vítkovičtí aktivnějším týmem, olomoučtí jako by čekali na to, co Vítkovice předvedou. Ale byli to právě domácí, kteří se objevili ve skvělé šanci, ale Káňa z levého kruhu nezužitkoval přesnou přihrávku z hole Krejčího. Ani Dujsík nepřekvapil Stezku na bližší tyči. Olomoučtí našli okénko při střídání Vítkovic, ale přečísleni nevyřešili úplně nejlépe a Stezka si s Kolouchovou střelou poradil. Do obrovské šance se prokličkoval Ruslan Pedan, ale jeho bekhend nebyl přesný a trefil pouze boční síť Konrádovy branky. V sedmé minutě se Vítkovicím povedlo využít blízkosti střídačky a zamkli domácí v obranném pásmu. Dobře dostal nabito Stehlík, ale jeho pokus obětavě zblokoval jeden z bránících hráčů. Hosté dále pokračovali v dobrém výkonu a Flick dobrým napadáním získal kotouč ve středním pásmu, načež krátkou přihrávkou vyslal do šance Fridricha, který orazítkoval levou tyč olomoucké branky. Vítkovice navíc dostaly možnost přesilové hry, protože na trestnou lavici usedl Navrátil. V přesilové hře pálil ze své klasické pozice Lakatoš, ale olomoucký brankář se včas přesunul ke své levé tyči. Více nebezpečných šancí si ale vítkovičtí v první přesilové hře zápasu nevytvořili. Také domácí dostali zanedlouho k dispozici přesilovou hru. Zdálo se, že Ondrušek byl do tváře zasažen pukem, ale Prčík byl potrestán dvěma minutami za hru vysokou holí. Olomoucké přesilovce dlouho chyběla střelba, a tak jako první zavelel Krejčí, s jehož pokusem si ale Stezka poradil. Pro návratu vyloučeného Prčíka se dlouho v plném počtu nehrálo, protože po faulu usedl na lavici hanby Dujsík. Vítkovicím tentokrát stačily pouhé čtyři vteřiny k tomu, aby po buly švihem Solovjev prostřelil vše před sebou a vyrovnal – 1:1. Vedení Vítkovicím ale nevydrželo příliš dlouho. Ostravané se nechali zatlačit do defenzivy a Kunc dokázal z hranice brankoviště dopravit odražený kotouč za Stezkova záda – 2:1. Šanci srovnat dostal Flick, který nejprve střílel z mezikruží a následně zkoušel obkroužit branku a bekhendem zasunout, Konrád ale nakonec našel kotouč pod svou výstrojí.

V úvodní minutě třetí třetiny Plášil nahazoval na teč Lakatošovi, ale Konrád zasáhl pohotově lapačkou. Do šance se dral také Fridrich, kterému se před brankou dvakrát nabízel Flick, ale olomoučtí dokázali puk odpravit do bezpečí. Vítkovice měly v úvodní pětiminutovce jednoznačnou převahu, ale ne a ne ji vyjádřit góly. Také Olomouc zahrozila, ale Kolouch před Stezkou jen promáchl. Velká šance Vítkovic na srovnání přišla po Stehlíkově nahození od modré čáry, na které Konrád reagoval na poslední chvíli a puk se po jeho zákroku odrazil do tyče a následně k dorážejícímu Lakatošovi. Vítkovický útočník ale v těžké pozici trefil pouze boční stranu branky. Olomoučtí hrozili po ojedinělých útocích, jako v deváté minutě, když Knotkovu střílenou přihrávku tečoval Bambula, Stezka nakonec našel puk pod svými betony. Vítkovicím se jejich aktivita přece jen vyplatila. Fridrich ustál důležitý souboj u mantinelu, odkud následně posunul kotouč na modrou čáru a Karel Plášil se přesnou střelou zasloužil o vyrovnání – 2:2. Vítkovice si následně musely dát pozor na okamžitý tlak domácích. Tvrdou Škůrkovu střelu od modré čáry zblokoval Dej, který se dlouho na ledě svíjel v bolestech a rozhodčí tak musel přerušit hru. Vítkovičtí se museli mít na pozoru zejména proti střele Dujsíka, se kterou si ale Stezka poradil. Vítkovický brankář se musel bránit také po nájezdu Kuska, který na něj nesportovně postrčil obránce Prčíka. Tři a půl minuty před koncem se museli vítkovičtí bránit po faulu Stehlíka, který tak trochu smolně nechal hokejku pod nohami Kuska. Nebezpečně pálil Ondrušek, ale vítkovičtí dorážku před Stezkou nedovolili. Tomeček se dokázal prosmýknout mezi vítkovickými obránci a za záchrannou brzdu musel zasáhnout Krenželok. Olomouc tak dostala k dispozici téměř minutu a čtvrt dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. Olomouc nabídnutou přesilovou hru využila po pěti vteřinách po střele Davida Krejčího a Hruška se pak hodně zlobil na rozhodčí, protože nedovolené bránění Knotka po buly bylo evidentní – 3:2. Olomoučtí navíc pokračovali v přesilové hře, ve které si už závěr zápasu pohlídali.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Nehráli jsme úplně dobrý zápas. Bojovnost a nasazení k tomu patří, ale chyběla nám hokejovost a lepší založení útoků. Často jsme byli pod tlakem, nicméně velice si vážím toho, že jsme přidali další bod. Zítra se znovu budeme snažit bojovat na maximum.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Velice dobré utkání a bojovné. Krásný zápas play-off. Připravovali jsme se na to, že na nás bude tlak od obecenstva. Podařilo se nám srovnat, ale Olomouc vždy odskočila. Nesložili jsme zbraně, kluci bojovali. Zítra budeme mít nůž na krku, ale jdeme bojovat a urvat to tady.

Generali Česká pojišťovna play off TELH – předkolo

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:2
(1:0, 1:1, 1:1)

Stav série: 2:1

Branky: 8. Navrátil (Krejčí, Klimek), 37. Kunc (Dujsík, Burian), 58. Krejčí (Knotek) – 36. Solovjev (Lakatoš, Hruška), 53. Plášil (Stehlík, Fridrich). Rozhodčí: Jeřábek, Sýkora – Rampír, Gerát. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 050 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 26:23.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – J. Káňa, Krejčí, Tomeček – Kusko, J. Knotek, Bambula – Klimek, P. Kolouch, Navrátil – Burian, Lichanec, Kunc

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Pedan, Solovjev, Plášil, J. Stehlík, Prčík, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Dostálek, Flick, Fridrich – Guman