PK3: KOM – VIT 2:1 PP: Zaťovič v nastaveném čase prodloužil sérii

Kometa na domácím ledě v posledním možném okamžiku odvrátila ve třetí bitvě hrozbu vyřazení. Vítkovičtí odvedli pod Špilberkem dobrý výkon, jeden gól jim sudí neuznali, přesto dokázali dotlačit duel do prodloužení, v něm byli o povedenou akci kapitán Brna Martin Zaťovič. Výhra 2:1 v prodloužení protáhla sérii do zápasu číslo čtyři – v neděli od 17 hodin.

HC Kometa Brno

Třetí bitva série mezi Vítkovicemi a Kometou. Tentokrát pod majestátním Petrovem a hradem Špilberk. Domácí chtěli stůj co stůj vynutit si pokračování série, museli, protože za dvouzápasového vedení měli Ostravané k dispozici mečbol, byli krůček od postupu. Na jih Moravy dorazili beze změny v sestavě.

Brňané pořádně zatápěli Ostravanům od prvních sekund, vinou vyloučení už po 22 sekundách. V přesilové hře střílel Holík, ale Dolejš byl více zaměstnán různými odrazy a sraženými kotouči v bezprostřední blízkosti své branky. Úspěšně tlak ustál a až tedy ve 3. minutě mohli hosté začít pomýšlet na útočné akce vlastního plánu. Ofenzivní přetahovanou ale opět kryla dobrá kompaktní defenziva obou celků a také, nezvykle, nepřesná kombinace. Ani jeden z týmů se ale nenechal rozhodit, už se ukázalo, že trpělivost je to, co rozhoduje. První větší ohrožení Vejmelky přišlo také v nerovnovážném stavu. Kometa se sama poslala do čtyř po chybném vyhození kotouče Svozilem. Vítkovičtí zaujali palebné postavení, dvakrát pálil tvrdě Pyrochta, Lakatoš to zkoušel ze strany zblízka, domáci odolali. Ostravané si ale udrželi útočnou aktivitu a proti plnému počtu hráčů soupeře pálil nebezpečně Koch. V 11. minutě se Kometa po dlouhé době podívala do útočného pásma a hned z toho byl tvrdý pokus Gulašiho, který Dolejš s problémy vyrazil. Ve 13. minutě se před úplně volného Mikysku před bránou Komety odrazil puk, hostující forvard ale jako by byl sám překvapen a než si srovnal puk ke střele, promeškal ideální šanci. Hned z další akce na druhé straně se mezi dvěma bránícími Ostravany protáhl Mueller a byl blízko gólu, zastaven však nedovoleně a Brňané získali druhou početní výhodu. Po křížném pasu Zaťoviče stílel z levého kruhu Klepiš, Dolejš opět puk srazil. Další nebezpečnou střelu vyslal přes clonící hráče Král. Ostrá šarvátka v brankovišti Vítkovic se strhla už po konci trestu a byla do ní zatažena první formace hostů. Na trestnou lavici za její vyprovokování putoval domácí Plášek. Síly se prohodily, ale přesto dokázal Bondra v oslabení ujet a zakončit, Dolejš jako by přesně věděl, co slovenský forvard vymyslí a od své levé tyče se ani nehnul. Ještě jednu situaci do přestávky Dolejš hasil, přečíslení tří proti jednomu, ve kterém ale domácí selhali v zakončení. Závěrečné okamžiky první třetiny přinesly další šarvátku, po ní ovšem inkasovala trestná lavice domácích dvě trestné minuty.

Bez osmi desetin celou dvouminutovku přesilové hry si Vítkovičtí přenesli do startu druhé periody. Brňané však díky vyhranému úvodnímu vhazování ukrajovali z trestu drahocenné sekundy na úkor ostravské snahy přejít do útoku. Pak přišel vítkovický zámek, střely Pyrochty, Svačiny, Lakatoše, dokonce zajímavý odrazový ťukes na hranici brankoviště, ale vše bezvýsledně. Přetahovaná, jedno slovo, charakterizující dění na ledě. Tvrdá, nekompromisní přetahovaná, oba týmy trpělivě, ale důrazně zkoušely dobývat území soupeře a najít skulinku na šanci, která by otevřela skóre utkání. Další velkou šanci zápasu přineslo vyloučení hostujícího Pyrochty ve 28. minutě, ránu Muellera tečoval těsně před Dolejšem jeden z domácích, ale akci střídala akce, a na druhé straně, přečíslení navzdory vlastnímu oslabení předvedl Lakatoš s Krenželokem, ale zakončení bylo nepřesné. Další brejk předvedli hosté ve 30. minutě, Mikyska hledal před bránou Svačinu, ale puk přeskočil hokejku druhého jmenovaného. Ostravané hrozili ve své čtvrté výhodě, dvě šance si vypracoval kapitán Roman Polák, k pumelici od modré čáry přidal hbitou dorážku z levé strany z kruhu a krátce na to střílel příklepem zase z druhé strany Gewiese, Vejmelka všechny pokusy úspěšně kryl. Tlak si Vítkovice vytvořily neskutečný, Hruška mířil nad rameno, Vejmelka i se štěstím puk zachytil. Kometa oslabení ubránila a ve 32. minutě vytáhl nečekaně rychlou střelu z mezikruží na druhé straně Jakub Valský. Lapačka Daniela Dolejše byla však ještě rychlejší. Od 33. minuty si Vítkovičtí začali vytvářet převahu a byli častěji usazení před Vejmelkou, Kometa byla zatlačena do defenzivy ale i tak dokázala z brejků hrozit. DRFG Aréna byla prázdná, ale i tak se napětí pod její okrouhlou střechou dalo krájet. Houstlo i dění na ledě, střety se přiostřily a také čím dál častější diskuze mezi jednotlivými soupeři dávaly znát rivalitu mezi oběma tábory. Ve 38. minutě se do šance dokázal dostat domácí Rákos, vyrazil na Dolejše prakticky sám středem, Dolejš dokázal puk krýt, že si tohle ale nemůže brněnský hráč dovolovat, poznal z následné reakce Ostravanům, kteří se na něj důrazně sesypali. Ve 39. minutě následoval brejk Alexe Malleta, vítkovický Kanaďan se dokázal dostat i k dorážce vlastní střely, a chyběly opravdu centimetry, aby propasíroval puk za Vejmelkova záda. Vítkovice utáhly smyčku kolem Komety v závěru druhého dějství, v přesilové hře vzaly soupeře na kolotoč a v posledních sekundách sice nejprve Svačina trefil tyč, ale následná dorážka Jana Hrušky už skončila v bráně. Domácí trenér Libor Zábranský si však okamžitě vyžádal coach challenge, která tentokrát ještě jeho tým zachránila. Gól neplatil, dle verdiktu sudích proto, že Hruška v dorážce bránil Vejmelkovi v brankovišti v zákroku.

Neuznaný gól měl ještě více vyburcovat snahu Ostravských, kteří si tak přenesli ještě minutu přesilovky do třetí části, jenže Kometa zbytek oslabení ubránila. Jistá nervozita trochu svazovala ruce hráčům obou stran v následujících okamžicích, vinou toho trochu vázla souhra či zakončení. Ale ne na dlouho. Brňané se snažili získat v utkání navrch. Byl to Karel Plášek, který ve 46. minutě třikrát krátce po sobě ohrozil Dolejše, jednou střelou, podruhé dravým průnikem a potřetí tečí Klepišovy střely. Vítkovičtí ale zareagovali a začali lépe pokrývat přechod Komety přes útočnou modrou, respektive jej efektivněji znesnadňovat. I tak se ale ve 48. minutě v neprospěch hostů měnil stav. Závar před bránou Vítkovic slavil úspěch, Petr Holík od zadního mantinelu nahrál do mezikruží Peteru Muellerovi, který se hbitou ranou poprvé v sérii prosadil – 1:0. A míček byl na straně Ostravanů, zatlačili domácí do těžké defenzivy a snažili se o co nejrychlejší srovnání. A povedlo se. V 51. minutě se napodruhé z kruhu prosadil Jan Hruška a tentokrát už mu gól nikdo nesebral – 1:1. Srovnání samozřejmě vlilo ještě více krve do žil hostů, ale samozřejmě udrželi emoce, nemohli se začít bezhlavě hnát do útoku, to by Kometa potrestala. Boj tak začal nanovo, se stejnou razancí. Remíza se otřásla v 54. minutě, kdy Vojtěch Němec už už překonával Dolejše střelou zblízka, Dolejš v rozkleku dokázal i za přispění lapačky jasnou šanci zvrátit. Pak gól visel ve vzduchu na druhé straně, Vejmelka byl mimo klec, ale nikdo ze třetí formace nedokázal puk do odkrytého prostoru dopravit. Sedma a osmapadesátá minuta se odehrávaly výhradně v obranném pásmu hostů, Kometa chtěla rozhodnout před třetí sirénou a vytvořila si k tomu slibný tlak. Vítkovice se chtě nechtě musely soustředit na obranu.

Prodloužení začalo ve velkém stylu, oba brankáři v prvních několika sekundách čelili nebezpečným šancím. Vítkovičtí sázeli více na poziční pojetí útoku, zatímco Kometa hrozila z brejků. Nikdo nejevil známky únavy nebo chybějících sil. Svačinovo přiťuknutí v 63. minutě se jen lehce zvnějšku otřelo o brankovou konstrukci. V další akci pálil tvrdě po zadovce Hrušky Lakatoš, ale nepřesně. Přesněji a stejně tvrdě mířil Kovář v 65. minutě, Vejmelka ale puk skryl v náručí. Takové tempo nešlo udržet úplně po celých 20 minut, a tak i když intenzita rozhodně neuvadla, přece jen skončily až tolik agresivní útoky. V 69. minutě pálil z levého kruhu za domácí Holík, ale naštěstí pro hosty přestřelil. Krátce na to z opačného gardu střílel Král, tentokrát puk poslal mimo bránu odraz Dolejšovy vyrážečky. Vítkovická branka se začala dostávat do většího ohrožení, Ostravané byli nuceni odolávat tlaku a bránit se. V 70. minutě si po kruhu nabruslil ke střele Mueller, ale projektil našel Dolejšovu lapačku připravenou. Vítkovické akcie stouply po závaru třetí formace, trio Mallet, Flick, Kalus bylo opravdu hodně při chuti, jenže podobné, jako například domácí Mueller. Zápas doplynul do 73. minuty, v ní se k puku na pravém kruhu dostal Martin Zaťovič, zkusil jednoduchou střelu a uspěl, puk prošel mezi betony – 2:1. Kometa vykřesala v nastavení prodloužení série.

Čtvrtý zápas se hraje opět na brněnském ledě hned v neděli od 17:00 hodin.

Jiří Horáček (HC Kometa Brno): My jsme do utkání šli s tím, jak už jsme říkali, že tak, jak jsme hráli třetí třetinu druhého zápasu ve Vítkovicích, se budeme chtít prezentovat v následujících utkání. Tomu jsme všechno podřídili. Snažili jsme se udělat maximum pro to, abychom byli v tomto zápase úspěšní a abychom mohli být úspěšní i v následujících dvou utkání. Při vší pokoře samozřejmě.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Myslím, že s výjimkou toho, že Kometa vyhrála to bylo naprosto stejné, nebo velice podobné utkání těm, které se odehrály v Ostravě. Byl to veliký boj od začátku zápasu až do jeho konce s tou šťastnou tečkou pro Kometu. My ale máme vztyčenou hlavu, bojovali jsme, jeli jsme nadoraz a já věřím, že tu odměnu dostaneme.

PŘEDKOLO – 3. zápas

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 PP (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Stav série: 1:2

Branky: 48. Mueller (Holík, Zaťovič), 73. Zaťovič (Holík, Zámorský) – 51. J. Hruška (L. Kovář, Lakatoš). Rozhodčí: Pražák, Kika – Frodl, Komárek
Vyloučení: 6:4. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 40:31

HC Kometa Brno: Vejmelka – Král, Zámorský, Kučeřík, Holland, Gulaši, Svozil, Bartejs – Zaťovič, Holík, Mueller – Valský, Rákos, Vincour – Plášek, Klepiš, V. Němec – Bondra, Kusko, Schneider

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, R. Černý – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Svačina, Mikyska, Schleiss – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Werbik, Dej