PK2 VIT – OLO 1:3: Oslabené Vítkovice druhé vítězství nepřidaly

K pěti absentérům, kteří nemohli zasáhnout do dnešního utkání, se po rozbruslení přidal Flick a v průběhu utkání navíc ještě Lakatoš s Chlánem. Vítkovice svému soupeři i navzdory improvizované sestavě, ve které chybělo hned osm hráčů srdnatě vzdorovaly, ale nakonec nedokázaly přidat druhé vítězství. Série se tedy za vyrovnaného stavu přesouvá do Olomouce.

HC OlomoucPáteční první zápas zvládli v prodloužení lépe Vítkovičtí a ujali se vedení v sérii na tři vítězná utkání. Sobota servírovala druhý díl série, která se hned ve svém úvodu profilovala jako vyrovnaná, emotivní i vyhrocená. Znovu velice slušná návštěva a hlasitá atmosféra přivítala oba celky. Týmy naskočily v mírně pozměněných sestavách, především domácí. Bohužel chyběl kapitán Roman Polák, do hry se vrátili po absenci obránci Stehlík a Plášil, do brány putoval Daniel Dolejš. Olomouc se musela obejít bez zraněného Olesze a také distancovaného Klimka.

Úvodí střelu zápasu měl a svědomí po buly Stehlík, byli to ale hosté, kteří měli optickou převahu a dobrým forčekinkem komplikovali domácím obráncům rozehrávku. Nicméně také domácí dokázali svému soupeři zatopit a zasloužila se to o Hruškova formace. Jako první ale udeřili hosté. Kuskova přihrávka z rohu hřiště byla bránícími hráči sražena přesně na najíždějícího Bambulu, který neměl problém trefit odkrytou branku Vítkovic – 0:1. Krátce na to navíc Lindberg fauloval a hosté mohli navýšit své vedení v přesilové hře. V ní nejprve Krejčí zlomil při střel hůl, takže Dolejš nemusel zasahovat. Proti střele Ondruška od modré čáry včas vyšvihl svůj beton. Nejnebezpečněji vypadala akce Krejčího, který zpoza branky hledal v předbrankovém prostoru zaparkovaného Nahodila, kterého ale včas obránci zablokovali. Šanci si vypracovali také domácí, když Bondra s Kalusem přečíslili obranu, Bondra hledal místo pro přihrávku, ale nakonec to vzal na sebe, ale Konrád zasáhl. Vítkovicím se ale o chvíli později podařilo vyrovnat, když z pravého kruhu zamířil přesně ke vzdálenější tyči Bitten – 1:1. Podobně jako Bitten to hned v následující minutě zkoušel Tomeček, který ale trefil jen připraveného Dolejše. Ve střehu musel být na druhé straně také Konrád, který zasahoval proti Solovjevově střele od modré čáry. Přímo před hostující střídačkou si tvrdý hitem našel Koch olomouckého kapitána Ondruška a ihned se tak musel bránit dvěma olomouckým hráčům, kterým se jeho zákrok nelíbil. Zatímco fanoušci čekali hvizd rozhodčího, který by vznikající potyčku zastavil, hra pokračovala. Ke střele se dostal Dujsík, který netrefil kotouč přesně, a po nečekaném odrazu se kotouč dostal před branku, kde byl nejpohotovější Knotek – 1:2. Po Bittenově dorážce bylo před Konrádem opět rušno a rozhodčí celou situaci vyřešil dvouminutovým trestem pro Bittena a hostujícího Škůrka. Pokračovalo se tedy ve čtyřech na obou stranách, než brejk, do kterého mířil Dej společně s Gumanem přerušil faulem Kolouch a Vítkovice tak dostaly 49 vteřin dlouhou přesilovou hru čtyři na tři. V ní Hruška našel v dobré palebné pozici Gumana, ale do jeho střely se včas vložil Švrček, od kterého kotouč zamířil do ochranné sítě. Po další Hruškově přihrávce byl blízko branky také Krenželok, ale tomu byla na poslední chvíli zablokována hokejka. Vítkovice pokračovaly v klasické přesilovce, ale ani tu nedokázali proměnit. Těsně po návratu vyloučeného Koloucha pálil z úhlu Pedan. S hosty cloumaly emoce a na ledě to jiskřilo. Nejprve po Káňově zákroku na Deje ve střední třetině a následně Švrček neunesl atak Pedana na druhé straně pásma, zatímco v obranném pásmu Vítkovic byl k zemi zápasnickým chvatem sražen Kalus. Vítkovičtí sice nezůstali svému soupeři nic dlužni, ale rozhodnutí rozhodčích, kteří tuto situaci vyhodnotili ve prospěch soupeře, se fanouškům vstřebávalo těžce.

Olomouc do druhé třetiny vstoupila v početní výhodě, a i když hlavní mozek přesilových her David Krejčí seděl na trestné lavici, dokázali si olomoučtí poradit, když Ondrušek propálil vše, co mu stálo v cestě, a o přesnou teč se před Dolejšem postaral Knotek – 1:3. Vítkovice se navíc ve druhé třetině musely obejít bez Lakatoše, který v průběhu první třetiny zamířil do kabiny. Z té se po první přestávce nevrátil ani Chlán. Vítkovice se tlačily do koncovky, důrazně se do ní dostal Kalus, ale jeho bekhend Konráda nepřekvapil. Bittenova formace se postarala o rozruch v útočném pásmu. Nejprve Bitten tvrdě srazil k zemi svého soupeře, čímž vybojoval kotouč pro Deje, ten ale nezakončil, neboť byl zezadu podražen Tomečkem. Nepovšimnuta zůstala i hra hostů v šesti po špatném střídání. Přesilovou hru si domácí zahráli až o chvíli později, když byl Fridrich zasažen vysokou holí. Domácím se ale nepodařilo ideálně rozestavět přesilovkový vzorec a největší šancí tak byla Dejova tvrdá střela do Konrádovy masky. K vidění byl svižný hokej a hra plynula ze strany na stranu, k zajímavé střele se dostal Bitten, ale Konrád stále držel dvoubrankové vedení Hanáků. Koch při střele zlomil svou hokejku a Krejčí s Nahodilem tak mohli přečíslit Kováře. Koch se ale i bez hokejky dokázal vrátit a pomohl přerušit akci hostů. Ve velké šanci byl Kalus, který nejprve ještě hledal lépe postaveného Bondru, ale kotouč se k němu vrátil, a tak přece jen přišla střela vítkovické jedenáctky, která se zastavila o boční oblouk branky. V akci pokračoval Bondra, ale místo hledání lépe postaveného spoluhráče musel vyklepávat ruku po sekeře soupeře.

Vítkovice byly v úvodu třetí třetiny aktivnějším týmem a Olomouc téměř nepouštěly na dostřel vlastní branky. Dokázaly z toho ale vytěžit pouze tyč po Fridrichově střele. Vítkovickým se nedalo nic vytknout, bojovali o každý metr ledu, drali se do zakončení, ale ne a ne se dostat přes hanáckou tvrz. Ostrou střelou z rohu se pokusil Dej ohrozit olomouckého branáře, který ale vyrazil puk až do ochranné sítě. K olomouckému brankáři se přiklonilo i štěstí, když vyrazil střely Plášila a Gumana, které jej trefily do výstroje. Po faulu Ondruška na Bernovského se domácí dočkali přesilové hry. V té dobře pálil Bitten a následně i Hruška, proti kterému ale skvěle zasáhl Konrád. Olomoučtí si byli dobře vědomi náskoku dvou branek, a proto jim stačilo čekat na to, co předvedou domácí. Něco málo přes šest minut zbývalo do konce základní hrací doby, když po Ondruškově faulu dostali domácí k dispozici přesilovou hru. V ní Guman pořádně protáhl Konráda, i když mu při tom viseli dva olomoučtí na zádech. Bohužel absence Marosze, Bukartse nebo Lakatoše šla poznat především v přesilových hrách. Necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny zamířil Dolejš na střídačku a vítkovičtí to zkoušeli se šesti hráči. Hruška při střele zlomil hokejku a hosté se osvobodili za pomoci zakázaného uvolnění. Bondrova střela měla dobré parametry, ale ke gólu nevedla. Po konci zápasu se na Krenželoka vrhnul Švrček, ale více toho už více než sedm tisícovek fanoušků nevidělo.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Já musím vyslovit spokojenost jak s výsledkem, tak i s předvedenou hrou, protože my jsme se z toho včerejšího zápasu ponaučili a myslím si, že jsme dneska předvedli velice dobrý, kvalitní a zodpovědný výkon a zaslouženě bereme bod.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dnešní zápas byl v mých očích rozhodnutý v první třetině. Tam jsme udělali dvě obrovské chyby, neprokrytí hráče v brankovišti. Myslím si, že jsme měli možná ve třetí třetině optickou převahu, měli jsme čtyři přesilové hry, bohužel ani jednu jsme nevyužili. Olomouc ten výsledek ubránila a odváží si odsud jeden bod.

Generali Česká pojišťovna play off TELH – předkolo

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc
1:3
(1:2, 0:1, 0:0)

Stav série: 1:1

Branky: 9. Bitten (Illéš, Koch) – 5. Bambula (Kusko, Knotek), 15. Knotek (Dujsík, Bambula), 21. Knotek (Ondrušek, Navrátil). Rozhodčí: Úlehla, Veselý – Kis, Gebauer. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 425 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 30:17.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Pedan, Solovjev, Plášil, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Guman, Chlán, Fridrich – Bernovský

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Káňa, Krejčí, Nahodil – Kusko, Knotek, Bambula – Navrátil, Kolouch, Tomeček – Lichanec, Burian, Kunc