Banner Promo

PK1: MHK – VIT 4:3: Mountfield si obratem zajistil první bod

Datum publikování:

Foto: Stanislav Souček

Domácí hokejisté do zápasu vstoupili jednoznačně aktivněji a brankáře Klimeše zasypali sprškou střel. Nicméně to byli vítkovičtí, kteří se využitou přesilovou hrou dostali do vedení a otupili tak tlak domácích. I přesto, že vedení Vítkovicím nevydrželo dlouho, šli do kabin s jednobrankovým náskokem. Zápas se lámal ve třetí třetině, ve které se vítkovičtí dopustili hned několika zbytečných zákroků, které domácí v přesilové hře trestali. Snížení Percyho ještě modro-bílým vykřesalo naději, ale hradečtí si závěr zápasu pohlídali.

Start play off 2024. Po roce se opět do sebe zaklesly Vítkovice s Hradcem Králové, tentokrát v sérii předkola na tři vítězné zápasy. Lepší umístění po základní části vybojoval Mountfield, a tak se začínalo na východě Čech. Ostravané šli do boje už s uzdravenými forvardy Dejem a Kalusem a samozřejmě s maximálním odhodláním vrátit soupeři emotivní porážku z loňského semifinále.

 

Královéhradečtí se do útočné třetiny vydali téměř okamžitě, Perret bekhendem hledal před brankou Jespera, který se ale ke kotouči neprobojoval. Počáteční tlak domácích byl místy téměř drtivý. Okuliar po buly obkroužil branku a zkusil zasunout kotouč k tyči, Klimešův beton byl ale na svém místě. Puk se odrazil na vzdálenější tyč, kde neúspěšně dorážel Klíma. Jen o chvíli později pálil znovu Klíma, který dostal nabito na střelu z první. Blízko gólu byl po přihrávce Estephana Eberle, který střílel z mezikruží, ale nedokázal dostatečně zvednout kotouč a Klimeš jej tak našel ve své výstroji. Vítkovice dostaly příležitost chytit se v přesilové hře, kterou dostaly k dispozici po faulu Pavlíka na Deje. Modro-bílí měli problém usadit se v útočném pásmu, ale přesto se radovali z branky. Auvitu se opřel do Fridrichovy přihrávky a po teči obránce Pilaře se kotouč odrazil mimo Paříkův dosah – 0:1. Vedení ale Vítkovicím příliš dlouho nevydrželo, nahození Okuliara před brankou zblokoval Prčík, jenže nejrychleji se před Klimešem zorientoval Klíma, který odražený kotouč pohotově poslal Klimešovi mezi betony – 1:1. Vítkovické hokejisty ale brzké vyrovnání nezaskočilo, zlepšený pohyb vedl k dalšímu faulu domácích. Tentokrát se proti pravidlům provinil obránce Blain, který podrazil Barinku. Přesilovkové střely Robertse Bukartse a Patrika Zdráhala ale brankou neskončily. Sotva se Blain vrátil na ledovou plochu, dopustil se faulu Miškář, který podrazil Fridricha. Tentokrát měla vítkovická přesilovka dobré parametry. Kriegerova střela úspěch neslavila a v další zajímavé situaci to modro-bílí spíše překombinovali. I tak se ale udrželi u puku a Rihards Bukarts využil clonění svého bratra a přesnou ranou poslal Vítkovice do vedení – 1:2. Necelé dvě minuty zbývaly do konce úvodní třetiny, když Blain v rohu přesekl Lednického hůl a logicky tak musel znovu usednout na trestnou lavici, i když se tomu hodně divil. Barinka neprostřelil Paříka střelou z první a poté se před brankou strhla drobná šarvátka, když Perret zahodil vítkovického hráče na Paříkova záda.  

Do druhé třetiny vítkovičtí vstoupili v přesilové hře, ale ta měla pouze krátké trvání. Přesto Krieger našel před brankou Rihardse Bukartse, ale tomu se nepodařilo prudkou přihrávku usměrnit do branky.  Odvážný nájezd Miškáře, který si před Klimeše sjel od pravého mantinelu, skončil drobnou rozmíškou, když se hradecký útočník zbytečně ohnal po Prčíkovi. Po faulu Raskoba, který za brankou lehce přidržel Blaina si přesilovou hru vyzkoušeli i domácí. Ti zahrozili dvěma pokusy Klímy z levého křídla a poté se museli dávat pozor na přečíslení Deje s Lednickým, ale ten nakonec upřednostnil střídání, protože byl dlouho na ledové ploše. Po faulu vysokou holí, kterého se dopustil Lalancette, mohli vítkovičtí navýšit své vedení v přesilové hře. Jenže vítkovickou rozehrávku na modré čáře vystihl obránce Pavelka, který se tak dostal do samostatného úniku. V něm naznačil mezi kruhy střelu, potáhl si puk do forhendu a přesnou střelou do odkryté branky vyrovnal – 2:2. Krátce za polovinou zápasu McCormack v souboji přidržel hůl Fridrichovi, ale byl to právě vítkovický útočník, který na trestnou lavici usedl za hákování. Modro-bílí odolávali, ale v závěrečných vteřinách přesilové hry měl na holi gól Jesper, ale Klimeš fantastickým zákrokem lapačkou sebral soupeři gólovou radost. V závěru druhé periody po Zdráhalově křížné přihrávce pálil Fridrich, ale Pařík se štěstím vyrazil betonem.

Jergl se v úvodu natlačil přes Mikuše a v pádu vítkovického obránce zasáhl bruslí do přilby. Po buly Grman nešťastné podrazil Šťastného a daroval tak soupeři výhodu. Modro-bílí se ale s přehledem ubránili. Jenže zanedlouho se za brankou zaklínila Auvitova hokejka pod brusle soupeře a ten hrál znovu v početní výhodě. Klímova střela z kruhu mířila jen na připraveného Klimeše, ale kotouč se odrazil k Perretovi, který pohotově uklidil do branky a pak si v rámci gólových oslav neodpustil nesportovní výsměch do tváře Kaluse – 3:2. Vítkovičtí se ale znovu provinili proti pravidlům a za faul vysokou holí na trestnou lavici usedl znovu obránce Grman. Hradečtí tentokrát potřebovali pouze čtyřiadvacet vteřin a Lalancette přesnou ranou navýšil vedení – 4:2. Ridera se mohla vrátit do hry po zbytečném faulu Marcela, který mimo hru atakoval Kriegera. Signál druhé přesilové formace lahodil oku, ale Krieger nedokázal zamést kotouč do odkryté branky. Vítkovice tedy přesilovou hru nevyužily, nicméně o malou chvíli později si v souboji s Grmanem počínal bezohledně Perret, který sekl slovenského obránce ve službách Vítkovic a poté mu ještě přidal od cesty krosček. Vítkovičtí se v další přesilové hře dostali do tlaku a šest sekund před návratem vyloučeného Perreta se přesnou ranou do horního rohu prosadil Percy – 4:3. Dvě a půl minuty před třetí sirénou byl ve středním pásmu zasažen vysokou holí Petr Chlán. Vítkovická střídačka si možná trochu překvapivě nevzala oddechový čas a Klimeš ještě zůstal v brance. Ten na střídačku zamířil až poté, co modro-bílí obsadili pozice v útočné třetině. Po střele Rihardse Bukartse, kterou Pařík lapil, už ale nebylo na co čekat a na řadu přišel oddechový čas Vítkovic. Ve velké šanci ale Raskob trefil jen Paříkův beton.

 

Ohlasy trenérů po utkání

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas měl z našeho pohledu lepší i horší momenty. V konečné fázi jsme tahali za kratší konec a v sérii prohráváme 0:1.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): My si vážíme toho prvního bodu. Vítězství se nerodilo lehce, ale znovu jsme si ověřili, že při hře pět na pět, když se budeme držet principů naší hry, tak jsme soupeře schopní přehrávat. Samozřejmě je tam spousta věcí, které se nám nelíbily a ze kterých si musíme do dalšího zápasu vzít ponaučení.

 

PŘEDKOLO

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA
4:3
(1:2, 1:0, 2:1)

Stav série
1:0

Branky: 14. Klíma (Okuliar, Jergl), 28. Pavelka, 45. Perret (Klíma, McCormack), 46. Lalancette (Pavelka) – 12. Auvitu (Fridrich, Barinka), 18. Ri. Bukarts (Auvitu, Krieger), 53. Percy (Ri. Bukarts, Raskob). Rozhodčí: Mrkva, Obadal – Ondráček, Svoboda. Vyloučení: 10:7. Využití: 2:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 545. Střely na branku: 33:20.

Mountfield HK: Pařík – Freibergs, Blain, Pavelka, Pláněk, Pilař, McCormack, Marcel – Perret, Tamáši, Jasper – Okuliar, Klíma, Jergl – Eberle, Estephan, Šťastný – Pavlík, Lalancette, Miškář

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, J. Stehlík – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – M. Kalus, Chlán, Dej – Půček, Claireaux, Lednický

 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025