PK 1: VIT – KOM 2:1 PP: Vítkovice o krok napřed. Prodloužení jen 16 sekund

První zápas série Předkola Generali Česká pojišťovna play off TELH mezi Vítkovicemi a Kometou se stal kořistí domácích Ostravanů. Urputná a vyrovnaná bitva jim hrála do karet přece jen o něco více. Ujali se vedení a po srovnání Brňanů ukončili prodloužení po 16 vteřinách hry. Odveta je na programu hned ve čtvrtek od 15:00 hodin.

HC Kometa BrnoPrvní bitva letošního play off. Vítkovice do domácího úvodu mohly nasadit Dominika Lakatoše, což po hrozivě vypadajícím zranění jen tři dny před duelem bylo jistě příjemné zjištění. Do brány domácího celku se postavil Daniel Dolejš, záda mu kryl původně šumperský Marek Peksa, Miroslav Svoboda byl mimo z blíže nespecifikovaného důvodu.

Vítkovičtí avizovali, že budou chtít být od úvodu aktivní a dařilo se jim to, v prvních okamžicích byl skutečně více pod tlakem brankář Komety Karel Vejmelka. Brňané ale působili trpělivým dojmem, hlavně dokázali úvodní nápor soupeře zachytit. A hosté ani neměli problém přitvrdit, odnesl to u mantinelu Petr Gewiese, který se jen těžce po hitu zvedal z ledu. Daniel Dolejš se do tempa dostal později, ale například v 8. minutě musel řešit těžkou situaci po střele Bartejse z modré, který svůj pokus choval za projíždějící a clonící spoluhráče. Brňané zatlačili a domácí museli likvidovat nebezpečí u vlastní brány. Přitvrdit uměli i oni. Alex Mallet za bránou sestřelil jednoho z dotírajících soupeřů. Ve 12. minutě zůstal trestuhodně u brankoviště zapomenut Dávid Bondra, měl čas svou šanci propracovat, ale Daniel Dolejš zázračně lapačkou dokázal udržet bezbrankový stav. Hosté si jako první zahráli početní výhodu, ale zkrátili si ji sami poté, co vítkovická čtveřice ohrozila Vejmelku. Každopádně část pověstné brněnské přesilovky Vítkovičtí ustáli a pak měli minutu vlastní početní výhody k dispozici. Vzorec postavili dobře, stříleli, ale gólu se nedočkali. V 16. minutě se Ostravané dočkali druhé početní výhody, tentokrát kompletní a znovu v ní byli minimálně pozičně velice nebezpeční, zhuštěný prostor před Vejmelkou jim ale příliš příležitostí nedal. Po skončení přesilovky, v 18. minutě se poprvé v sérii rozhořely emoce, za bránou došlo ke strkanici, ve které byli nejvíce aktivní Pyrochta a Dej za domácí a za hosty Rákos, sudí konflikt ale řešili domluvou.

Druhou třetinu načal možná nenápadný, ale o to nebezpečnější pokus Poláka z modré čáry, který chtěl těsně před Vejmelkou tečovat Lakatoš. Krátce na to se z mezikruží hbitou střelou pokoušel prosadit Fridrich. Vítkovičtí zaujali palebná postavení a tvrdě dotírali na Kometu. Hra se nadále přelévala, vyložené šance úplně nepřinášela, ale za to řadu střetů, nervózních strkanic. Play off ve své plné nahotě, kdy nikdo nikomu nedaruje ani píď ledu zadarmo. Ve 27. minutě měl hostující Martin Zaťovič štěstí, vyrazil nastřelený kotouč a znenadání mohl vyrazit prakticky sám přes celé kluziště na Dolejše, výbornou práci ovšem odvedl domácí kapitán Roman Polák, když Zaťoviče dostihl a čistě jej připravil o puk, čímž nebezpečí zažehnal. Bruslařský souboj svedl na druhé straně za domácí Irgl s hostujícím Gulašim, ale tento skončil tvrdým nárazem vítkovického veterána do mantinelu. Těžce se ostravská čtyřiadvacítka zvedala z ledu. Kometa se začala tlačit do zakončení více za půlkou utkání, Dolejš musel likvidovat šanci Zaťoviče a krátce po ní také pokus o agresivní a důrazný průnik Muellera. Druhá komerční přestávka druhé třetiny jako by zmobilizovala síly hostů, Ostravané se dostali pod velký tlak v pásmu. Urputný boj sváděly oba celky dál a nutno podotknout, že sudí velice citlivým způsobem v podstatě jen korigovali dění na ledě, hru nechali plynout bez zbytečných zásahů, ku prospěchu hokejovosti bitvy. V závěru druhé periody se o rychlou kombinaci pokoušeli domácí, třetí formace zatopila soupeři, ale Vejmelka dokázal včas situaci uklidnit. Jen na chvíli. Ve 39. minutě zahrozili domácí znovu, Vejmelka první pokusy nakrátko zneškodnil, ale k odraženému puku se až za kruhy dostal najetý Lukáš Kovář a nechytatelnou bombou poslal Vítkovice do vedení – 1:0.

Návrat po druhé přestávce měl být pro domácí krušný vinou přesilové hry, kterou si Kometa s výjimkou pěti vteřin celou přenesla do třetí třetiny. Brňané působili nepříjemně, ale opravdovou šanci si vytvořili až s koncem přesilovky, Rákosovu dorážku Dolejš vytěsnil. Svižnou lapačku předvedl ve 45. minutě po ráně Holíka. Hra dostala rychlejší nádech, Brňané přece jen museli přidat, pokud se nechtěli smířit s první prohrou. Vítkovickým netrvalo dlouho srovnat krok. V mezihře sice pukem vládli více hosté, ale připravená obrana domácích jim mnoho příležitostí nedávala. A pak se o slovo přihlásili Ostravané, nejprve Polák z modré provětral Vejmelkovu lapačku a pak v krátkém sledu na rozhraní 47. a 48. minuty pálili z mezikruží, respektive kruhu Koch a Mikyska. Vítkovičtí uměli zachytávat pokusy Komety o brejky, i tak se ale dostali pod tlak, v 53. minutě Rákosova dorážka měla parametry střely na srovnání, Dolejšova vyrážečka ale byla proti. Kometa neřekla poslední slovo, zastřelovala se a v 55. minutě udeřila. Zámorského střelu tečoval před Dolejšem Peter Schneider – 1:1. Přetahovaná pokračovala, ale ani jeden z týmů neudělal fatální chybu, kterou by soupeř mohl potrestat a v závěru zlomit utkání na svou stranu. Duel pokračoval prodloužením.

Dvacetiminutovka ve hře pět na pět, takové je prodloužení v play off, samozřejmě formou náhlé smrti. Ta přišla pro Kometu okamžitě, rychlý výpad a Dominik Lakatoš v čase 60:16 ukončil první utkání – 2:1. Vítkovice získaly první bod ze tří potřebných.

Druhý zápas série se hraje ve čtvrtek znovu na ostravském ledě, a to od 15:00 hodin před kamerami ČT SPORT.

PŘEDKOLO – 1. zápas

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 2:1 PP (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

Stav série: 1:0

Branky: 39. L. Kovář (Werbik, Fridrich), 61. Lakatoš (J. Hruška) – 55. Schneider (Zámorský, Král). Rozhododčí: Šindel, Pešina – Rampír, Zíka. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 32:21

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, R. Černý – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Svačina, Mikyska, Irgl – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Werbik, Dej

HC Kometa Brno: Vejmelka – Bartejs, Holland, Král, Zámorský, Gulaši, Kučeřík, Svozil – Vincour, Rákos, Klepiš – Zaťovič, Holík, Mueller – Bondra, V. Němec, Schneider – Valský, Kusko, Šoustal