Petr Fridrich skóroval při reprezentační premiéře

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Vítkovický útočník Petr Fridrich se při své premiéře v reprezentačním dresu uvedl gólem a asistencí. Český národní tým v přípravném utkání na znojemském ledě přehrál Rakousko 5:1. V českém výběru je i brankář ostravského celku Aleš Stezka, ten ovšem proti Rakousku nenastoupil.

Trojice vítkovických hráčů dostala po konci klubové sezony pozvánku do reprezentace. Brankář Aleš Stezka a útočníci Petr Fridrich a Dominik Lakatoš. Lakatoš se následně ze zdravotních důvodů novopečenému finskému kouči českého národního výběru Kari Jalonenovi omluvil.

Národní tým po krátkém přípravném kempu vyzval ve středu 6. dubna na znojemském ledě v přátelském utkání reprezentaci Rakouska a byla z toho výhra 5:1. Vítězný debut pro nového trenéra a hlavně skvělá premiéra pro ostravského rodáka a vítkovického odchovance Petra Fridricha – ten v zápase zaznamenal gól a asistenci.

Puk po své premiérové trefě dostal až na druhý den, ale dočkal se. „Doma si ho vystavím,“ přiznává Fridrich. „Je klidný. Všichni trenéři jsou pozitivní a je radost pod nimi hrát,“ potvrdil vítkovický odchovanec v rozhovoru pro server hokej.cz v narážce na finského trenéra českého národního týmu.

Pro jedenadvacetiletého ostravského rodáka byla reprezentační premiéra a v ní vstřelení debutový gól nezapomenutelným zážitkem. „Je to jedna z nejvíc věcí, co se může podařit: dát gól za nároďák. Je to senzační zážitek,“ komentoval s nadšením. „Celkově jsem si ten zápas strašně užil. Strašně rychle mi utekl,“ přiznává. „Bylo to prostě super: hrát za repre a ještě před takovýma lidma… K tomu asi není víc co říct.“ Ve Znojmě bylo na utkání s Rakouskem vyprodáno a panovala výborná atmosféra. „Je to zase něco jiného, když se fandí Čechům. Všichni fandí společně. Moc jsme si to užili a jsme rádi, že přišla taková návštěva,“ děkuje Fridrich fantastickému publiku.

Na Fridrichově příběhu je zajímavé i to, že kvůli nominaci do reprezentace si musel odložit vysokoškolské povinnosti. Ale nelituje toho. „Teď bych měl mít státnice, ale abych se přiznal, zatím jsem to úplně vypustil hlavy. Jsem na repre a řeším repre. Bude to pak samozřejmě těžší, to teď ale neřeším a soustředím se na hokej.“

Radost z výhry nad Rakouskem si užil i brankář Vítkovic Aleš Stezka, který ovšem do utkání jako druhý brankář nezasáhl, nicméně není vyloučeno, že by mohl dostat příležitost při jednom z nadcházejících duelů přípravy na blížící se mistrovství světa.