Patrik Bartošák o cíli pro závěr základní části: Udržet čtyřku a naladit se na play off

Měsíc nechytal, tři týdny trénoval, když byl součástí olympijského kolosu v Pchjongčchangu. Brankář Patrik Bartošák se sice vrátil z Koreje bez cenného kovu, nicméně o to větší je jeho motivace pro vyvrcholení extraligové sezony. Bude už chytat ve středu proti Hradci? Uvidí se v den zápasu…

Jaká byla olympiáda z pohledu Patrika Bartošáka?

Užil jsem si ji výborně. Samozřejmě po sportovní stránce jsem tam jel s tím, že budu trojka a že si tedy pravděpodobně vůbec nezachytám v zápase. Takže realita byla taková, že to bylo spíše tréninkové. Ale jsem rád, že jsem mohl před play off a před závěrem základní části potrénovat a zapracovat na nedostatcích. Mezi českou brankářskou elitou jsem měl šanci znovu své nedostatky najít a odhalit a měl jsem i dost času na tom zapracovat.

Samozřejmě je ale jasné, že čtyřiadvacet hodin denně jsi netrénoval. Co olympiáda z pohledu účastníka – fanouška?

Byla to pohoda. Moc času jsme sice vzhledem k programu neměli, protože se trénovalo v různé časy. Navíc jsme byli v dolní vesnici, ne přímo v Pchjongčchangu, takže jsme byli jen dvakrát na rychlobruslení, viděli jsme stříbrný úspěch Martiny Sáblíkové, což bylo super. Samozřejmě jsme měli možnost potkávat se s ostatními sportovci, takže fotka nebo rozhovor s nejlepšími na světě byly také super. Závěrečný ceremoniál jsem si taky užil, to byla opravdu bomba. Po téhle stránce jsem si to užil hodně. Po sportovní, jak už jsem řekl, taková třítýdenní tréninková fáze.

Do zápasů jsi sice nezasáhl, ale obecně, celý český tým a český hokej byl velice blízko medaili z olympiády. Mrzí hodně fakt, že cenný kov nakonec necinkl?

Určitě to mrzí, mrzí to všechny. Tím, že nejeli hráči z NHL, se nám rapidně zvýšila šance na zisk medaile. Měli jsme obrovskou příležitost. Jestli jsme někdy měli od roku 2006 šanci přivézt z olympiády medaili, tak to bylo letos. Ale nepovedlo se nám to. Tím, že jsme narazili na favorizované Rusy a zápas o bronz s Kanadou nám nevyšel, je z toho jen ta brambora a o to víc to mrzí. Vyhráli jsme čtyři zápasy v řadě, i když někdo může polemizovat, že tam byly nájezdy a tak dále, ale vyhráli jsme, nad Kanadou, nad Amerikou. Bohužel, kdybychom v semifinále dali Rusům alespoň jeden gól, vypadalo by to úplně jinak. Je z toho velké zklamání.

V úterý ses připojil k týmu ve Vítkovicích. Ve středu se hraje extraligový zápas. Jak se cítíš?

Ve Vítkovicích už jsem hned trénoval a cítím se výborně. Tím, že jsme v neděli nehráli a během pondělka jsme cestovali, měl jsem možnost se připravit na časový posun zpět. Neřekl bych, že jsem unavený. Už se na extraligu moc těším, protože poslední zápas, kdy jsem chytal, byl na začátku února s Jihlavou, to je skoro měsíc. S Brnem už jsem byl na lavičce. Těším se a uvidím, jestli mě trenéři do brány postaví už ve středu proti Hradci.

Závěr základní části je z pohledu vaší účasti v play off vyřešen, ale motivaci stále máte, je to tak?

Samozřejmě. Já osobně se těším, že si zahraju. I v těch posledních třech kolech půjde o důležité body, pro nás především směrem k tomu, aby se nám podařilo se udržet ve čtyřce.

Čtyřka je pro vás hodně důležitá?

Pro závěr základní části bych vyzdvihl dvě věci – udržet se ve čtyřce a naladit se na play off. Čtyřka nám pomůže play off začínat doma a taky chceme už vše směřovat k play off, abychom byli v dobrém rozpoložení. Samozřejmě máme nějakou marodku, ale i tak potřebujeme naladit formu na play off, protože čtvrtfinále, ať už v něm na nás bude čekat kdokoli, bude nejdůležitější část sezony. Takže teď už jde o udržení čtyřky a naladění se na play off.