Ostrava Hockey Cup – dorostu: Zlato do Polska, Vítkovice stříbrné, bronz pro Třinec

Týden po juniorském podniku se o trofej Ostrava Hockey Cupu vydaly bojovat dorostenci. Čtyři týmy ze tří zemí se sjely do Vítkovic k další porci letního hokejového soutěžení. Prvenství zaslouženě vybojovali v dramatickém finále reprezentanti Polska do 18 let. Vítkovice ve finále bojovaly statečně, ale polského soupeře nepřetlačily. Bronz po vyhroceném a emotivním duelu o 3. místo odvezl Třinec.

Den první

Turnaj pořádaný za finanční podpory městského obvodu Vítkovice v pátek nadepsal několik zajímavých hokejových příběhů, které stálo za to shlédnout. Vítězi dne byli domácí, také Třinec i polská reprezentace, zpytovat svědomí mohli hosté z Berlína.

První brzký ranní zápas mezi Vítkovicemi a Eisbären Berlín nabídl zajímavou konfrontaci dvou herních stylů. Vítkovičtí byli hokejovější, Berlín se snažil uplatňovat přímočařejší a fyzičtější pojetí hry. Přestože první třetina byla více méně vyrovnaná, kombinační pojetí Ostravanů nakonec slavilo finální úspěch, domácí zvítězili 6:1.

Ve druhém utkání zaskočila polská reprezentace do 18 let třinecký výběr. Poláci si od začátku šli za úspěchem, Ocelářům se podařilo pouze snížit. Český celek si ale ve svém podvečerním zápase napravil chuť i reputaci. Duel s Eisbärenem Berlín patřil jenom jim, výhra 8:0 je vrátila do boje o případné první místo.

Den druhý

Sobota odstartovala opět zápasem domácích. Vítkovičtí se utkali s polskou reprezentací a nutno přiznat, že Poláci byli minimálně v první třetině lepším celkem. Vedení 2:0 je toho důkazem, ale ve druhé periodě se rozplynulo díky hattricku kapitána ostravského týmu Matěje Štiaka. Reprezentanti zabojovali a dokázali srovnat. Stav 3:3 rozsekly až nájezdy, ve kterých rozhodl paradoxně hrát vítkovické juniorky Krzysztof Macias.

V odpoledním utkání na sobě nedali Poláci vůbec znát fakt, že ráno hráli těžké utkání s Vítkovicemi a v duelu s Eisbärenem Berlín vítězstvím 6:1 potvrdili roli favorita a řekli si o místo v nedělním finále.

Druhý finalista měl vzejít z moravskoslezského derby mezi Vítkovicemi a Třincem. Byl to pořádný boj. Opravdový souboj rivalů. Vítkovičtí vedli 2:0, aby Oceláři manko ve druhé třetině smazali a naopak se dostali do vedení 3:2. Třetí perioda, plná střetů, dokonce i jedné rvačky však ve svém finále přála více domácím. Modro-bílí přetlačili Třinec 6:4 a zajistili si účast ve finále proti Polsku

Den třetí

Zápas o bronz byl extrémně vyhrocený. Souboj mezi Třincem a Berlínem byl po první třetině vyrovnaný 1:1. Pak začali Oceláři získávat výsledkově navrch, nicméně Eisbären herně drželi krok a ke slovu se čím dál více začaly tlačit emoce. Šarvátky, ostré střety, vzájemné napadání, slovní výpady vůči rozhodčím i soupeřům. Ve vypjatém závěru Třinec v přesilové hře vybudoval dvoubrankový náskok, který udržel až do vítězného konce 5:3. Slavnostní ceremoniál a předávání pohárů a medailí pro bronzový tým se ale nekonaly, na vině byla hrozící šarvátka mezi oběma kompletními týmy, kterou odstartoval slovní a gestikulační výpad jednoho z německých hráčů vůči trenérovi Třince Marku Malíkovi. Oba týmy pak předčasně z rozhodnutí svých realizačních týmů zamířily do kabin. Oceláři nakonec převzali medaile v civilu těsně před startem finálového zápasu.

Finále bylo přesným opakem boje o bronz. Bylo hokejovou podívanou, velkým dramatem, ale bez zbytečně zvířených emocí. Poláci vykročili za prvenstvím jasně, po vyrovnaném úvodu dvěma rychlými góly opanovali stav utkání. Ve druhé třetině ale Vítkovice zabraly, srovnaly. Ve třetí třetině to byla dlouho přetahovaná, třetí branku vstřelili domácí v 55. minutě a zdálo se být hotovo. Jenže nebylo. Drama hamletovského stylu, Poláci srovnali na 3:3 zhruba do minuty. Reprezentace se chytla šance a už ji nepustila. Gól na 4:3 necelé 3 minuty před třetí sirénou byla jistotou a trefená prázdná brána při power play byla potvrzením triumfu Poláků. Vítkovičtí se ale nemají vůbec za co stydět, bojovali statečně a srdnatě.

Pátek 20. srpna

HC VÍTKOVICE RIDERA – Eisbären Berlín 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)

Branky: 12. Milata (Štiak), 14. Vítek, 35. Krčmarský (Kalandra, Saxa), 51. Štiak (Milata), 53. Žídek (Falhar), 60. Fojtík (Lerch) – 20. Abramov (Markelov). Rozhodčí: Rimmel – Hladík, Veselý. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bednář – Falhar, Kalandra, Bialy, Lazár, Čuba, Řehulka, Činčala – Drábek, Krčmarský, Fojtík, Milata, Glas, Tobola, Saxa, Vítek, Štiak, Hanák, Lerch, Žídek

Eisbären Berlín: Döge – Plauschin, Bajai, Elwing, Morasch – Gärtner, Beer, Feldhus, Haberling, Sager, Ockert, Fitschen, Belimenko. Jäger, Jahn, Panocha, Rehberg, Abramov, Klassen, Markelov, Tripcke

HC Oceláři Třinec – Polsko U18 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Branky: 26. Blaha (Buják) – 10. Musiol (Ciepielewski), 14. Napiórkowski (Malisiński), 47. Chmiel (Macias), 49. Chodor (Kurnicki), 56. Musiol (Ciepielewski). Rozhodčí: Polášek – Golaň, Krakovčík. Vyloučení: 9:6, navíc Buják (TRI) 10 minut osobní trest za vražení na hrazení. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 55.

HC Oceláři Třinec: Michalík – Holub, Buják, Čmiel, Ročák, Pospíšil, Blaha, Solowski – Volas, Lipka, Martiňák, Holinka, Gerych, Masnica, Urbánek, Mikula

Polsko U18: Ciućka – Kurnicki, Chodor, Chmiel, Sobecki, Sarościak, Kapa, Lukawski, Rocki – Siekierka, Kucharski, Macias, Malisiński, Pisula, Napiórkowski, Ratajczak, Spyrka, Zberek, Musiol, Ciepielewski, Mos

Eisbären Berlín – HC Oceláři Třinec 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Branky: 14. Blaha, 17. Lipka (Čmiel, Volas), 27. Ročák (Urbánek, Lipka), 30. Volas (Urbánek, Gerych),  30. Mikula (Blaha), 41. Holinka, 52. Masnica (Lipka), 60. Holinka (Pospíšil). Rozhodčí: L. Janda – Kořistka, M. Cirkl. Vyloučení: 6:3, navíc O. Plauschin (BER) a Holub (TRI) 10 minut osobní trest. Využití: 0:2. Diváci: 21.

Eisbären Berlín: Brandt – Bajai, Morasch, N. Plauschin, O. Plauschin, Elwing – Gärtner, Balimenko, Feldhus, Fitschen, Haberling, Tripcke, Jahn, Jäger, Klassen, Markelov, Ockert, Panocha, Rehberg, Sager, Abramov, Beer

HC Oceláři Třinec: Heczko – Holub, Buják, Čmiel, Ročák, Pospíšil, Blaha, Solowski – Volas, Lipka, Martiňák, Holinka, Gerych, Masnica, Urbánek, Mikula

Sobota 21. srpna

HC VÍTKOVICE RIDERA – Polsko U18 3:4 SN (0:2, 3:0, 1:0)

Branky: 30. Štiak (Milata, Tobola), 33. Štiak (Tobola), 39. Štiak (Milata, Tobola) – 17. Macias (Chodor), 18. Chmiel, 50. Musiol (Malisiński), rozhodující nájezd Macias. Rozhodčí: Rimmel – Golaň, Chamrád. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 76.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bednář – Falhar, Kalandra, Bialy, Řehulka, Lazár, Čuba, Činčala – Lerch, Hanák, Drábek, Vítek, Žídek, Milata, Saxa, Štiak, Tobola, Fojtík, Krčmarský, Glas

Polsko U18: Kubiaczyk – Kurnicki, Chodor, Chmiel, Sobecki, Kapa, Lukawski, Rocki, Schafer – Siekierka, Kucharski, Macias, Malisinski, Pisula, Ratajczak, Spyrka, Zberek, Musiol, Ciepielewski, Mos

Eisbären Berlín – Polsko U18 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)

Branky: 5. Feldhus (Jahn) – 10. Macias (Kucharski), 11. Musiol (Schafer, Zberek), 27. Malisinski (Ratajczak), 51. Macias (Siekierka), 59. Kucahrski (Chmiel), 60. Ciepielewski. Rozhodčí: T. Janda – Krakovčík, Hranoš. Vyloučení: 3:1, navíc Schafer (POL) 5 minut + do konce za faul kolenem. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 26.

Eisbären Berlín: Döge – Bajai, Morasch, N. Plauschin, O. Plauschin, Elwing – Gärtner, Belimenko, Feldhus, Fitschen, Haberling, Tripcke, Jahn, Jäger, Klassen, Markelov, Ockert, Panocha, Rehberg, Sager, Abramov, Beer

Polsko U18: Kura – Kurnicki, Chodor, Chmiel, Sobecki, Starościak, Lukawski, Rocki, Schafer – Siekierka, Kucharski, Macias, Malisiński, Pisula, Ratajczak, Spyrka, Zberek, Musiol, Ciepielewski, Mos

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 6:4 (2:0, 0:3, 4:1)

Branky: 11. Milata (Řehulka, Čuba), 13. Milata (Tobola, Štiak), 42. Krčmarský (Fojtík, Saxa), 45. Drábek (Lerch), 47. Bialy (Falhar, Štiak), 56. Saxa (Bialy) – 31. Masnica (Lipka), 35. Pospíšil, 37. Gerych (Volas), Buják), 50. Lipka (Masnica). Rozhodčí: L. Janda – Kořistka, M. Cirkl. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 93.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Smolka – Falhar, Kalandra, Bialy, Řehulka, Lazár, Čuba – Lerch, Hanák, Drábek, Vítek, Žídek, Milata, Saxa

Ostrava Hockey Cup 2021 – základní skupina

Neděle 22. srpna – zápasy o umístění

O 3. místo

HC Oceláři Třinec – Eisbären Berlín 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Branky: 12. Volas (Ročák, Gerych), 25. Gerych, 26. Kubiesa (Pohludka, Sikora), 30. Pohludka (Solowski), 57. Holinka (Masnica) – 13. Haberling (Jahn), 26. Markelov (N. Plauschin), 51. O. Plauschin (Jahn). Rozhodčí: L. Janda – Kořistka, M. Cirkl. Vyloučení: 6:7, navíc Masnica (TRI) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Diváci: 28.

HC Oceláři Třinec: Heczko – Holub, Buják, Čmiel, Ročák, Pospíšil, Blaha, Solowski, Sedláček – Volas, Lipka, Martiňák, Holinka, Gerych, Masnica, Urbánek, Mikula, Sikora, Kubiesa, Pohludka

Eisbären Berlín: Brandt – Bajai, Morasch, N. Plauschin, O. Plauschin, Elwing – Gärtner, Belimenko, Feldhus, Fitschen, Haberling, Tripcke, Jahn, Jäger, Klassen, Markelov, Ockert, Panocha, Rehberg, Sager, Abramov, Beer

Finále

Polsko U18 – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:3 (2:0, 0:2, 3:1)

Branky: 10. Siekierka, 11. Zberek (Ratajczak), 57. Ciepielewski (Mos), 58. Kapa (Kucharski, Lukawski), 60. Lukawski (Macias). Rozhodčí: Polášek – Goláň, Chamrád. Vyloučení: 7:2. Využití: 0:1. Diváci: 84.

Polsko U18: Ciućka – Kumicki, Chodor, Chmiel, Sobecki, Starościak, Kapa, Lukawski, Schafer – Siekierka, Kucharski, Macias, Malisiński, Pisula, Ratajczak, Spyrka, Zberek, Musiol, Ciepielewski, Mos

HC VÍTKOVICE RIDERA: Smolka – Falhar, Kalandra, Bialy, Řehulka, Lazár, Čuba, Činčala – Lerch, Hanák, Drábek, Vítek, Žídek, Milata, Saxa, Štiak, Tobola, Fojtík, Krčmarský, Glas