Banner Promo

Ostrá derby, holení hlav, souboje zvratů. Jak si vedou Vítkovice historicky v semifinále?

Datum publikování:

V semifinále 2023 se Vítkovice sice poprvé postaví Hradci Králové, ale historie modro-bílých semifinále je bohatá. Devět sérií o účast ve finále Ostravané dosud odehráli a byly to ve většině případů nezapomenutelné série. Historická bilance je dobrá, pětkrát slavili Vítkovičtí postup. Připomeňte si v našem přehledu všechny semifinálové duely vítkovických hokejistů.

Semifinále 1992: S Plzní jako den a noc

SK Škoda Plzeň – TJ Vítkovice 3:2 (6:3, 3:4 SN, 0:8, 3:0, 5:3)

Poprvé šly Vítkovice do boje o finále v březnu 1992. Možná trochu nečekaně se mužstvo trenéra Vladimíra Vůjtka dostalo mezi čtyři nejlepší a ještě překvapivěji uspělo ve druhém utkání na ledě vítěze západní skupiny Plzně. Před odvetami v Ostravě byl stav na zápasy 1:1. Třetí duel byl koncertem Vítkovic a po výhře 8:0 už se všichni viděli ve finále. Jenže přišel tvrdý direkt 0:3 ve čtvrtém utkání, Škodovka tím utnula euforii Vítkovic a na domácím ledě si v rozhodujícím 5. zápase už postup nenechala vzít.

Rychle opouštěli Ostravané kabinu v Plzni, ale ne kvůli vyřazení, ale kvůli tomu, že domácí fandové při oslavách zapálili rachejtlemi vlastní stadion.

 

Semifinále 1993: Domácí nevýhoda

HC Chemopetrol Litvínov – SSK Vítkovice 2:3 (2:6, 2:7, 8:7 PP, 5:4 SN, 2:3)

Se zkušenostmi z rok staré bitvy s Plzní šli Vítkovičtí do semifinále 1993 proti vítězi základní části celé soutěže. Na litvínovském ledě Ostravané kompletně zaskočili favorita. Vedli 2:0 na zápasy a doma už všichni čekali potvrzení postupu. V paláci viděli diváci divoké přestřelky, gólové hody, infarktové závěry, ale jen ne postup. Litvínov srovnal sérii 2:2 na zápasy. Domácí prostředí ale bylo v této bitvě nevýhodou. Nic na tom nezměnil ani fakt, že v pátém zápase šli do vedení už v první minutě chemici. Vítkovice otočily zápas a po výhře 3:2 slavily vítězství i v sérii a postup do finále Federální hokejové ligy.

 

Semifinále 1997: Odveta za federální finále

HC Sparta Praha – HC Vítkovice 0:3 (2:6, 2:3 PP, 2:4)

Vzpomínky na křivdu ve finále 1993 byly ve vítkovických hráčích a fanoušcích ještě hodně čerstvé, když jim semifinále 1997 naservírovalo jako soupeře Spartu. Vítkovičtí neviděli jinou možnost, než vyhrát a postoupit a vrátit tím rivalovi emotivní porážku z minulosti. V prvním utkání to byla ostravská kanonáda, ve druhém těsné, ale přesto platné vítězství. Z Prahy vezli Ostravané vedení 2:0, ale asi nikdo nečekal, že by série skončila po třech zápasech. Stalo se. Tentokrát nebyla velká očekávání, ale o to větší byla radost. Vítkovice v nejkratším možném čase sestřelily Spartu 3:0 na zápasy a zpečetily postup. V útrobách stadionu se po skončení série konalo rituální holení hlav všech hráčů a členů realizačního týmu – modro-bílí si slíbili, že jestli vyřadí Spartu, půjdou všichni dohola.

 

Semifinále 1998: První derby ostré jako žiletka

HC Vítkovice – HC Železárny Třinec 2:3 (6:5, 0:4, 1:3, 4:1, 1:4)

Poprvé v historii se v play off nejvyšší soutěže střetly Vítkovice s Třincem. Vítkovice měly za sebou vynikající základní část a jako druhý tým tabulky bojovaly se třetím Třincem. Hokejově to byl souboj zvratů a obratů. Do boje do té doby ne tolik vyhroceného ale zasáhly mimohokejové okolnosti. Ve druhém utkání zasáhl při obranném zákroku vítkovický Škuta hokejkou do obličeje třineckého Kaděru. Byl to nepříjemný a byť nechtěný zákrok, hvězda Slezanů byla v bezvědomí. Kolem celého případu se rozdmýchaly velké emoce, které cloumaly fanouškovskými tábory, rezonovaly v regionálním i celostátním tisku a médiích a modro-bílí byli pod neustálou palbou jako viník vyhrocené situace. To přidalo na tým trenéra Vůjtka ještě větší tlak, zatímco Třinec mohl hrát ve větším klidu a i díky tomu sérii nervů zvládl lépe.

 

Semifinále 2001: Jednoznačná Sparta

HC Sparta Praha – HC Vítkovice 3:0 (3:2, 3:1, 3:2)

Vítkovice rok po záchraně senzačně přešly přes Pardubice v sedmizápasové bitvě. V ní ale nechaly také podstatnou dávku svých sil. Sparta, která si ten rok šla pro mistrovský titul a přetnula hegemonii Vsetína, byla lepší, jednoznačnější. Tři zápasy a konec. Jedinou větší emotivní situací byla účast Vladimíra Vůjtka mladšího, který ale namísto modro-bílého dresu oblékal červený dres nenáviděného rivala z Prahy a v zápase v Ostravě mu to domácí fandové dali hodně najevo.

 

 

 

Semifinále 2002: Moravský souboj v mezích

HC Continental Zlín – HC Vítkovice 1:3 (4:1, 1:5, 1:2, 2:5)

Tvrdý, ale férový play off hokej. Vítkovice měly navrch herně i mentálně. Pro Zlín to byla mise, která neměla moc nadějí na úspěch, byť ševci skončili v základní části druzí a vyhráli první zápas. Vítkovice srovnaly ve Zlíně, ovládly oba domácí zápasy a v poklidu postoupily do finále.

 

Semifinále 2005: Válka se Zlínem

HC Hamé Zlín – HC Vítkovice 4:3 (2:3 PP, 4:2, 2:3 PP, 1:3, 5:2, 4:3 SN, 4:1)

Vše, co bylo výše popsáno na řádcích o semifinále 2002, to v obnoveném souboji semifinále 2005 mezi Vítkovicemi a Zlínem vzala voda. Tohle byla válka. Neskutečná nervy drásající bitva. Vítkovice začaly výborně, druhé utkání už bylo emotivní, velká bitka, několikazápasové tresty pro ostravské hráče Hubáčka a Malíka. Dva vítězné zápasy před více než 10 000 diváků v Ostravě. Modro-bílí drželi vedení 3:1 na zápasy a zbývala jediná výhra. Která ale nepřišla. Souboj nervů a emocí gradoval a Zlín v něm měl bohužel navrch. Vše vyvrcholilo v sedmém rozhodujícím zápase, ve kterém původně Vítkovice byly lepší, ale vše se rozplynulo ve třetí třetině. Pachuť ovlivnění ze strany rozhodčích zůstala a řešila se u soudu ještě několik měsíců poté.

 

Semifinále 2010: Dokonaný poslední krok

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Slavia Praha 4:1 (7:2, 3:1, 3:5, 4:3, 3:1)

Na jaře 2009 vedly Vítkovice nad Slavií 3:1 na zápasy ve čtvrtfinále, ale poslední krok neudělaly. Rok na to, v semifinále 2010 se oba celky znovu střetly a byla to správná odveta ze strany modro-bílých. Bez větších emocí a bez větších komplikací. Vítkovice šly za postup jednoznačně a sebevědomě, jen klopýtnutí na pražském ledě je stálo čistou sérii, na druhé straně slavit postup do finále na domácím ledě bylo o to sladší.

 

Semifinále 2011: Eliminace šampionů

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Eaton Pardubice 4:1 (4:0, 2:3, 3:0, 3:2 PP, 3:2 SN)

Další odveta. Finále 2010 a Pardubice slaví na vítkovickém ledě mistrovský titul. Semifinále 2011 a úřadující šampion si brousí zuby na obhajobu, jenže neúspěšně. Vítkovice hned v prvním zápase na vlastním ledě dávají najevo, že tato série bude patřit jim. Rozhodující byl čtvrtý zápas, ve kterém Pardubice sahaly po srovnání série, ale spolupráce dua Pohl – Vrána z úvodu prodloužení znamenala mečbol pro Vítkovice. Na ostravském ledě pak postup do finále v nájezdech trefil kapitán Burger.

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761