Ondřej Palát vyhrál v dresu Tampy Bay slavný Stanley Cup

Foto: NHL.com

Rodák z Frýdku-Místku, který prošel vítkovickou hokejovou školou, Ondřej Palát se v dresu Tampy Bay Lightning stal vítězem Stanley Cupu 2020. Je čtvrtým hráčem vítkovické historie, který na nejslavnější hokejovou trofej dosáhl.

NHL sezona 2019/2020 skončila až 28. září 2020! Play off se dohrávalo v koronavirové době, za zavřenými dveřmi, bez diváků, pouze ve dvou kanadských městech, v takzvané bublině – karanténě pro všechny hráče a členy týmů bez osobního přístupu k rodině, kamarádům, známým. Takový byl boj o Stanley Cup 2020 a nejlépe ze všech jej zvládla Tampa Bay Lightning, pro kterou je to druhý zisk poháru lorda Stanleye v historii. V modro-bílém dresu zvedl slavný hokejový grál nad hlavu po vítězství nad Dallasem 4:2 na zápasy také rodák z Frýdku-Místku a absolvent vítkovické hokejové školy Ondřej Palát.

Díky úspěchu Ondřeje Paláta mají Vítkovice další zápis do výčtu vítězů Stanley Cupu. Palát se do Vítkovic přesunul v dorosteneckém věku v roce 2005. Jako člen silného ročníku 1989 (byť sám o dva roky mladší) má na kontě s Vítkovicemi oba cenné mládežnické triumfy, jak dorostenecký titul 2006, tak juniorský titul 2009 a v obou případech hrál klíčovou roli v modro-bílém vítkovickém dresu. Úspěchy ve vítkovickém dresu zužitkoval pak při odchodu do zámořské juniorky. Prokousal se do AHL a slavil i vítězství v Calder Cupu. Brány NHL otevřel v sezoně 2012/2013 jako hráč Tampa Bay Lightning. Bleskům z Floridy zůstal od té doby věrný, o Stanley Cup poprvé bojoval už v roce 2015, ale tehdy zůstal těsně pod vrcholem. Nyní, v netradiční sezoně 2019/2020 se společně se svými spoluhráči dočkal a po vítězství 4:2 na zápasy nad Dallasem Stars mohl Ondřej Palát zvednout nad hlavu nejslavnější hokejový pohár světa a historie.

Pro Vítkovice je Ondřej Palát čtvrtým hráčem – dalo by se říci odchovancem, tedy absolventem vítkovické hokejové školy, který Stanley Cup zvedl nad hlavu. Před ním se to podařilo v roce 2003 Richardu Šmehlíkovi s New Jersey Devils, v roce 2004 Pavlu Kubinovi rovněž s Tampou Bay Lightning a zapomenout se nesmí ani na australského hokejistu Nathana Walkera, který slavil zisk Stanley Cupu v roce 2018 v dresu Washingtonu Capitals (Walker je produktem vítkovického hokeje, od 12 let hrál v Ostravě a dostal se až do extraligy. Na Stanley Cupu ale jeho jméno vyryto není, a to přestože byl po celou sezonu v organizaci Capitals, v play off odehrál zápas a dokonce ve finálovém střetnutí, ve kterém Washington získal pohár byl jako hráč přítomen, jenže nenastoupil, takže nesplnil ani jednu z podmínek zapsání na pohár – odehrát více než polovinu utkání základní části nebo nastoupit alespoň v jednom zápase finále Stanley Cupu).

HC VÍTKOVICE RIDERA srdečně blahopřeje Ondřeji Palátovi k vítězství ve Stanley Cupu 2020

Ondřej Palát v dresu Tampa Bay Lightning – historicky 4. vítkovický vítěz Stanley Cupu

Na Stanley Cup dosáhl v roce 2018 i australský hokejista, ale vítkovický odchovanec Nathan Walker s Washington Capitals. Jeho jméno ale nakonec na poháru vyryto není (kvůli tomu, že neodehrál polovinu základní části nebo ve finále alespoň jeden zápas)

V roce 2004 vyhrál Stanley Cup s Tampou Bay obránce Pavel Kubina