Banner Promo

OLO – VIT 5:4 SN: Nájezdové drama rozhodla až desátá série

Datum publikování:

Foto: Daniel Klement

Vítkovice na Hané dotahovaly dvougólovou ztrátu, což se jim zásluhou využitých přesilových her a proměněného trestného střílení povedlo. Olomouci se ale povedla hra v power play a k vidění bylo prodloužení, ve kterém i přes četné šance na obou stranách branka nepadla. O vítězi se tak rozhodlo až v desáté sérii samostatných nájezdů.

Malé derby na Hané nebylo pro oba celky jen reprízou loňského předkola, ale více spíše soubojem dvou týmů z čela tabulky. Vítkovice dorazily do Olomouce v roli lídra, zatímco domácí Mora jako třetí celek pořadí s dvoubodovou ztrátou mohla v případě výhry pomýšlet na vedení. Modro-bílí bohužel ani tentokrát nemohli do hry poslat své klíčové hráče – Lukáš Krenželok, Peter Mueller i Mário Grman stále zapsaní na marodce. Pro obranu ovšem jistě bylo povzbudivé, že se do sestavy vrátil po odpykání distancu Patrik Koch.

V úvodu utkání začaly oba celky opatrně, nikdo nechtěl chybovat. Po zákroku Kováře se zdálo, že domácí dostanou možnost přesilové hry, tentokrát byl ale rozhodčí shovívavý a Kovář pak mohl nebezpečně pálit od modré čáry. Olomouc mohla otevřít skóre utkání díky rychlému protiútoku, který vedl Nahodil podél levého mantinelu. Olomoucký útočník hledal před brankou Lukáše Klimka, před kterým ale na poslední chvíli dokázal odpálit kotouč Fridrich. Vítkovice okamžitě reagovaly střelou Deje, který dnes dostal příležitost vedle Bukartse a Kriegera, jeho nenápadná střela skončila na levé tyči Konrádovy branky. Chyby v rozehrávce mohl využít Lakatoš, ale jeho střela skončila pouze ve výstroji Konráda. Naopak po akci domácích se již skóre měnilo. Po faulu na Lukáše Nahodila pokračovali Hanáci v ponechané výhodě, ve které Klimek nadvakrát překonal Stezku – 1:0. Pro vítkovické mohlo být ještě hůře, když se nedovoleným bráněním provinil Koch a Olomouc tak hrála přesilovou hru. V té měl obrovskou šanci po Káňově přihrávce Orsava, který ale trefil jen boční síť branky. Dobrý střelecký pokus zaznamenal Kunc, ale Stezka byl proti jeho střele připraven. Po buly měli vítkovičtí velkou šanci. Mikušova střela se od zadního mantinelu odrazila před branku, kde na dorážku číhal Marosz, který ale v poslední chvíli netrefil kotouč. Na druhé straně Stezka zasáhl ramenem proti Káňově střele a Orsavu, který se dral za dorážkou, včas zpacifikoval Lindberg. Šanci na vyrovnání měl Dej, který ujel olomoucké obraně. Očkem sice sledoval Bukartse najíždějícího z druhé vlny, ale nakonec se odhodlal ke střele, která ale mířila jen doprostřed branky. V závěru první třetiny to s důrazem při napadání přehnal Kalus a Olomouc tak měla k dispozici další přesilovou hru. V té si Hanáci příležitost nevypracovali a navíc si museli dát pozor na Lakatoše s Dejem. Po střele vítkovického kapitána se vhazovalo před Konrádem.

Úvod druhé periody přinesl jednu letmou střelu na obou stranách. Nejprve to zkoušel od mantinelu Švrček, který schoval své nahození za clonící beky. Na druhé straně nahazoval před branku puk za pomoci odrazu od mantinelu Kovář, ale Krieger byl Ondruškem natlačen do brankové konstrukce. Ve třetí minutě se ale skóre utkání měnilo, když olomoučtí předvedli rychlou souhru na jeden dotek, na jejímž konci byl Bambula. Ten dokázal přebruslit Kováře a díky tomu se před Stezkou objevil zcela osamocen a navýšil vedení domácích – 2:0. Vítkovice mohly snížit v přesilové hře po faulu Menšíka. Dvakrát dobře střílel Lakatoš, jeho první pokus tečoval Kalus mimo branku a druhou střelou vítkovický kapitán rozvlnil síť, ale bohužel jen tu boční. Vítkovice ale pokračovaly v kombinaci a kotouč se dostal na levý kruh, odkud Roberts Bukarts propálil Konráda ke vzdálenější tyči – 2:1. Vítkovickou radost ale přerušil faul Petra Fridricha, který následoval ihned po buly. V přesilové hře nebezpečně střílel Orsava, ale minul levou tyč. Možnost vyrovnat měl Krieger, který šel aktivně do brankoviště, ale Konrád se štěstím udržel kotouč před brankovou čarou. Vítkovicím chyběly po rychlé akci centimetry. Aktivní druhá formace překonala Konráda, kotouč ležel za betony olomouckého brankáře, ale Fridrich s Lindbergem nedokázali puk dotlačit za brankovou čáru. Fridrich byl ale před brankou faulován a Vítkovice tak mohly pokračovat v tlaku v přesilové hře. Mikušova střela od modré byla zblokována, ale Vítkovice se dokázaly udržet na kotouči. Mikuš posunul puk na pravý kruh, kde byl ke střele připraven Lakatoš a vítkovický kapitán propálil Konráda a vymetl pavučiny z horního rohu branky – 2:2. Olomouc se vrhla do útoku, pomohlo tomu také vítkovické zakázané uvolnění. Stezka si ale se střelou Švrčka poradil. V souboji s Lindbergem šel k ledu hodně ochotně Navrátil a domácí tak měli možnost zareagovat na vyrovnání Vítkovic v další přesilové hře. V té Nahodil tečoval puk před Stezkou, ale následně atakoval brankáře Vítkovic, díky čemuž se síly na ledě vyrovnaly. Koch se natlačil s kotoučem na branku Olomouce a došlo k jejímu jasnému posunutí. Rozhodčí ale nepřerušili hru a domácí vyrazili do protiútoku. Menšíkův střelecký pokus Stezka pokryl, ale k odraženému puku se dostal Ondrušek, který vrátil Hanákům vedení – 3:2. Navíc po buly pálil Škůrek a trefil tyč Stezkovy branky. V samotném závěru druhé třetiny měl branku na své holi Lakatoš, ale netrefil kotouč ideálně.

Vítkovice šly do třetí třetiny se ztrátou jedné branky a logicky se tak musely drát do útoku více než domácí. Vyrovnání viselo ve vzduchu. Koch tvrdě vypálil od modré čáry a Konrád puk vyrazil jen před sebe, kde se puk ještě odrazil k Chlánovi, ale i proti jeho dorážce dokázal Konrád zareagovat. Solidní útočný výpad předvedl obránce Prčík, jehož akci zakončoval Dej. O malou chvíli později se Fridrich prohnal podél levého mantinelu, odkud si to namířil rovnou před Konráda. Zezadu jej stíhal Ondrušek a po zákroku domácího kapitána rozhodčí nařídil trestné střílení. To si vzal na starost Roberts Bukarts, který vymíchal Konráda a bekhendem s přehledem zavěsil pod horní tyč – 3:3. Vítkovice by si za svou aktivitu zasloužily jít do vedení. Od modré čáry dobře vystřelil Gewiese a aktivně si před brankou domácích počínal Bukarts, Konrád ale se štěstím udržel kotouč před brankovou čárou. Čím dál aktivnější byli také domácí, ale jejich snahu přerušil faul Orsavy. Po střele Lakatoše se musela přerušit hra, protože na ledě zůstal ležet domácí Švrček. Vítkovice v přesilové hře drtily Hanáky a nedovolili jim vyhodit kotouč. Mikuš úřadoval na modré čáře a rozděloval puky na křídla, ze kterých pálili Bukarts s Lakatošem. Právě po Lakatošově střele se puk zastavil v brankovišti, odkud Kalus zadovkou vyzval ke střele Kriegera, který se nemýlil – 3:4. Olomoučtí ale stále měli více než pět minut času na vyrovnání.  Tři minuty před koncem třetí třetiny vítkovičtí vyhodili na zakázané uvolnění, po kterém následoval oddechový čas domácích, po kterém již Konrád zůstal na střídačce a domácí to zkusili se šesti bruslaři. A olomouckým se tento krok vyplatil. Po vítězném buly následovala střela Káni. S tou si Stezka poradil, Nahodil se k dorážce nedostal, ale puk si v brankovišti našel Orsava, který vyrovnal – 4:4. Po buly v útočném pásmu navíc nebezpečně střílel Navrátil a puk jen těsně minul branku.

Lakatoš se rozhodl pro individuální akci a dostal se až před Konráda, který ale dobře zasáhl. Velkou šanci olomouckých měl Navrátil, ale Stezka byl přesný. Do protiútoku se dostal Koch, ale ani on nebyl úspěšný a Konrád zasáhl lapačkou. Mikuš dobře hledal před brankou Kriegera, ale ten dostal puk pouze na brusle. V závěrečných vteřinách mohl rozhodnout Kunc, ale Stezka dovedl utkání až do samostatných nájezdů.

0:0 Jan Káňa zvolil pomalý rozjezd a střelu mezi betony, na kterou si Stezka počkal.

0:0 Krieger mířil ke vzdálenější tyči, ale minul.

1:0Nahodil si před Stezkou přibrzdil a zamířil přesně do horní části branky.

1:1 – Fridrich zvolil podobné zakončení, jako Nahodil a také se mu povedlo zamířit přesně do horního roku.

1:1 – Navrátil zvolil střelu na lapačku, kterou ale přesně zasáhl Stezka.

1:2Marosz si najel k levému mantinelu a následně zamířil přesně do pravého horního rohu.

1:2 – Orsava mířil mezi betony, ale Stezka byl přesný.

1:2 – Rozhodnout mohl Bukarts, ale střelou na lapačku Konráda nepřekonal.

2:2Kunc si před Stezkou prudce přibrzdil a střelou k tyči srovnal.

2:2 – Lakatoš zvolil střelu k tyči, ale nezamířil přesně.

2:3 – Konrád si proti Fridrichovi lehl, ale i přesto se Fridrichovi povedlo střelou po ledě jej překonat.

3:3Nahodil musel proměnit a to se mu také povedlo, když trefil pravý horní roh.

3:3 – Fridrich nastoupil k dalšímu nájezdu, ale tentokrát neuspěl a minul branku.

3:3 – Nepřesný byl také olomoucký Nahodil.

3:4 – K dalšímu pokusu se rozjel Marosz, naznačil kličku do bekhendu a poté prostřelil Konráda mezi betony.

4:4Kunc pod tlakem zvolil bekhendovou střelu, kterou umístil přesně pod horní tyč.

4:4 – Marosz zvolil dlouhou kličku do forhendu, ale Konráda nepřelstil.

4:4 – Neuspěl ale ani Kunc, který nezvedl kotouč přes pravý Stezkův beton.

4:4 – Bukartsovi se Konráda nepodařilo rychlými kličkami rozhodit.

5:4 – K puku se postavil Nahodil, který bekhendem rozhodl o vítězi utkání.

 

Ohlasy trenérů po utkání

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas ve vynikající atmosféře. Já děkuji našim fanouškům, že to podpořili, byli hodně slyšet. Nebylo to jednoduché utkání, určitě zajímavé pro fanoušky. Ten průběh určitě pro trenéry nebyl tak atraktivní, jak pro lidi kolem, ale čtyři góly na naší straně, venku, na to bychom měli asi udělat více bodů. Když to vezmu popořádku, v tom zápase jsme tahali za kratší konec, prohrávali jsme 2:0. Tam si nesmírně vážím charakteru toho mužstva, že to dokázali otočit a srovnat. Znovu jsme prohrávali 3:2. Možná trošku klíčový moment, že jsme proměnili trestné střílení ve hře, kdy jsme to potřebovali na 3:3. Pak jsme šli do vedení, dostali jsme gól v power play. Takový bod budeme asi brát, jako že je pro nás hodně dobrý. Body, které přibývají na začátku sezony, jsou velmi cenné a zvlášť, když Mora má výborný start do sezony, takže je pro nás cenné tady získat bod. Jsem ale takový rozpolcený z toho, jestli je to dobře nebo špatně. Podle toho průběhu to asi bereme. Podruhé jsme prohráli nájezdy, což je škoda, protože věřím, že na to máme kluky, kteří to umí rozhodnout a podruhé se nám to nepodařilo. Berme bod, buďme za něj rádi, pracujme dál a myslím si, že až se nám vrátí ti zranění hráči, ta síla bude ještě větší. Dali jsme tři přesilovkové góly, což je velké plus, že jsme si pomohli přesilovkami, ale ve hře 5 na 5 ne. Je to takové půl na půl.

Boris Žabka (HC Olomouc): Já musím navázat na slova Miloše, protože opravdu ta atmosféra tady byla výborná. Musím pochválit naše fanoušky, opravdu nám pomáhají. Doufám, že budou chodit dál, my uděláme maximum pro to, aby to takhle bylo dál. Musím pochválit soupeře. Opravdu se mu podařilo dát dva góly. Myslím si, že ten zápas se v náš prospěch vyvíjel slušně. Hráli jsme na kotouči, ale pak byla cítit síla z týmu Vítkovic. Dokázali dvakrát vyrovnat a pak otočit. Myslím si, že jsme byli šťastnější i z důvodu toho, co předvádějí naši hráči v oslabení i při hře 5 na 5. Je tam neskutečná obětavost. Opět říkám, že jsem dlouho neviděl takhle obětavý tým a moc si toho jako trenéři vážíme. Samozřejmě je to podpořeno výborným výkonem gólmana. Začátek sezony je pro nás hrozně důležitý, protože každý bod bude dobrý. Moc si toho vážíme a uděláme maximum pro to, abychom takhle pokračovali.

 

Tipsport Extraliga

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA
5:4 SN
(1:0, 2:2, 1:2 – 0:0 – 1:0)

Branky: 9. Klimek (Nahodil), 23. Bambula (Rutar, Kunc), 39. Ondrušek (Menšík), 58. Orsava (Nahodil, Káňa), rozhodující samostatný nájezd Nahodil – 27. Bukarts (Mikuš, Lakatoš), 36. Lakatoš (Mikuš), 47. Bukarts z trestného střílení, 55. Krieger (Kalus, Lakatoš). Rozhodčí: Jeřábek, Kubičík – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 884. Střely na branku: 40:40.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Dujsík, Rašner, Škůrek, Řezníček, Švrček, Rutar – Káňa, Musil, Orsava – Klimek, Nahodil, Navrátil – Kunc, Menšík, Bambula – Kusko, Anděl, Strapáč

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Prčík, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – M. Kalus, Marosz, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Bukarts, Krieger, Dej – Lednický, Chlán, Maciaś

 

 

Tipsport Extraliga 2022/2023

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025