OLO – VIT 2:5: Na Hané rozhodovaly přesilovky, Vítkovice zlomily odpor Mory

Vítkovice se výročním rokem 2018 rozloučily vítězně. Ostravané na ledě Olomouce vedli, ale houževnatí Hanáci dokázali srovnat. Klíčovým faktorem se ukázaly přesilové hry, ačkoli oba týmy využily dvě, hosté měli i díky trefě z rovnovážného stavu navrch. Domácí riskli dvakrát hru bez brankáře a modro-bílí ji dvakrát využili.

HC OlomoucVítkovičtí se k poslední bitvě kalendářního roku 2018 vypravili do Olomouce. Malé moravské derby mělo podtext téměř tabulkových partnerů, oba celky totiž bojují v nejlepší šestce a bodové rozdíly byly před utkáním minimální. Ostravané přijeli na Hanou s tím, že poslední utkání hráli v pátek, to domácí Mora odehrála v sobotu těžký, leč neúspěšný zápas na ledě Hradce Králové.

Bitva slibovala hokej s velkým nábojem a od prvních okamžiků tomu tak i skutečně bylo. Dost se také hned na úvod vylučovalo a Vítkovice se díky sérii přesilovek a výhod dostaly do lepšího tempa. Převahu ani v početních výhodách, ani v rovnovážném stavu ale nedokázali promítnout do stavu zápasu. Naprázdno vyšly šance Deje, Stránského nebo Kucsery. Olomouc zahrozila snad jen v úvodu, když na straně zůstal před bránou Vítkovic volný Jergl, ale odražený kotouč do volného prostoru nedostal. Vítkovičtí dál pokračovali v nátlakové hře a úspěchu se dočkali v 15. minutě. Michal Poletín posunul od zadního mantinelu puk před bránu na volného Romana Szturce, který si kotouč potáhl a zasunul za záda Jana Lukáše – 0:1. Ostravané následně ubránili dvě oslabení a je potřeba zdůraznit, že se blýskl i Patrik Bartošák, který dokázal vychytat dvojitou šanci Hanáků v posledních vteřinách první periody, především přečíslení, po kterém pálil Ostřížek.

Olomouc po pauze navázala tam, kde v první třetině skončila. Vítkovičtí byli nuceni soustředit se primárně na obranu a odrážet útoky Hanáků. Petr Strapáč nebezpečně hned v prvních okamžicích po závaru v pásmu vracel na bránu, ale neuspěl. K dobru Ostravanům bylo potřeba jistě přičíst skvělé blokování střel. Málokterý pokus šel rovnou na Bartošáka. Vítkovičtí se připomenuli v polovině utkání díky dvěma slepeným přesilovkám. V té první se sehrávali, ve druhé už se zásluhou úspěšné střely Šimona Stránského ze strany opět radovali – 0:2. Mora byla v mírné křeči, o čemž svědčí i fakt, že se jí nepodařilo potrestat chybu, při které Bartošák vyjel z brány a klec zůstala zcela odkrytá. K radosti domácích fanoušků se ale červeno-bílí rychle oklepali. Své v tom sehrála také vyloučení na straně hostů. Modro-bílí ustáli čtyřicetisekundové oslabení tří proti pěti, ale v pokračující klasické přesilovce už Hanáci udeřili. Radoval se David Ostřížek, který z mezikruží pohotovou střelou zavěsil – 1:2. Druhá třetina se dohrávala znovu před Bartošákem při početní výhodě domácích, hosté ovšem dokázali odolávat až do sirény.

Vítkovičtí do třetí třetiny nastoupili bez zdravotně indisponovaného Jakuba Lva. Své vedení navzdory tomu mohli v brzké početní výhodě navýšit, jenže se od nich střelecké štěstí odklonilo. Šimon Stránský střelou ze strany překonal Lukáše, ale puk vypadl mimo bránu. Nevyšlo ani přečíslení Tybora se Schleissem, který kotouč zcela minul v zakončení. Nevyužité šance se měly Ostravanům vymstít. Olomouc svou početní výhodu zužitkovala, enormní tlak v pásmu proměnil ranou od modré čáry Jiří Ondrušek – 2:2. Domácí už už vyhlíželi obra v zápasu, měli další přesilovku a i po ní se dokázali udržet v pásmu. Pak se ale karta obrátila, dva fauly Olomouce v 50. minutě za sebou znamenaly pro hosty zdvojenou početní výhodu. Proti třem se sice ostravská pětice neprosadila, ale vytěžila tlak, který už proti čtyřem proměnila. Radoslav Tybor se blýskl gólem z předbrankového prostoru – 2:3. Pro Olomouc začal boj s časem. Snaha jí upřít nešla. Dvě minuty před třetí sirénou se domácí odhodlali ke hře bez brankáře, jenže pásmo neudrželi, David Květoň pak z hranice útočné třetiny trefil odkrytou klec – 2:4. Konec boje ale nenastal, Hanáci znovu zkusili hru vabank, a tak přišlo i druhé potrestání chyby trefou do prázdné brány, tentokrát kotouč do brankoviště dovezl Ondřej Roman – 2:5. Vítkovice se s rokem 2018, který byl pro ně výroční, rozloučily vítězně.

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)

Branky: 35. Ostřížek (Jergl, Ondrušek), 47. Ondrušek (Kolouch, Nahodil) – 15. Szturc (Poletín), 30. Š. Stránský (Gregorc, Kucsera), 52. Tybor (Roman, Schleiss), 59. D. Květoň (Baranka, Tybor), 60. Roman. Rozhodčí: Hribík, Horák – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:8, navíc Jergl (OLO) 10 minut osobní trest za vražení. Využití: 2:2. Diváci: 5 171. Střely na branku: 38:28

HC Olomouc: Lukáš – Jaroměřský, Škůrek, Staněk, Švrček, Ondrušek, Rutar, Hlaváč – Ostřížek, J. Knotek, Tomeček – Burian, Strapáč, Kolouch – Holec, Nahodil, Jergl – Laš, Skladaný, Mráz

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Poletín, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal