Banner Promo

Nedohrané utkání mrzí: Na takovém ledě to nešlo, ví Roman Šimíček

Datum publikování:

První utkání play off Champions Hockey League mezi Vítkovicemi a finským Lahti Pelicans bylo ukončeno ve 12. minutě pro nezpůsobilost ledové plochy v Isku Areeně. Ani po dvou hodinách oprav se finským pořadatelům nepodařilo kluziště uvést do odpovídajícího stavu, a tak na základě regulí CHL bylo utkání kontumováno ve prospěch ostravského celku výsledkem 3:0.

První zápas osmifinálové série play off Champions Hockey League mezi domácím Lahti Pelicans a HC VÍTKOVICE RIDERA zůstal po pouhých 12 minutách nedohrán. Na vině byla nezpůsobilost ledové plochy. Duel nebylo ani přes dvouhodovinovou snahu finských ledařů možné dohrát, kluziště nebylo ve stavu, aby se na něm dal hrát hokej. „Dost nás to mrzí, protože jsme se na tenhle zápas těšili. Je to play off evropské soutěže. Šli jsme do utkání s novými hráči a chtěli se porvat o vítězství a úspěch. Bohužel po 12 minutách bylo utkání ukončeno. Ale na druhé straně musím říct, že to bylo správné rozhodnutí. Led opravdu nebyl ve stavu, aby se na něm mohlo hrát utkání,“ prozradil sportovní ředitel HC VÍTKOVICE RIDERA a zároveň asistent trenéra A-týmu Roman Šimíček.

„Nebylo to o jedné díře v ledu. Po těch necelých dvanácti minutách byla celá ledová plocha, především na kruzích, v opravdu havarijním stavu. Tady šlo skutečně o zdraví hráčů,“ zdůraznil Šimíček.

Pro zápasy play off Champions Hockey League již musejí domácí kluby připravit ledovou plochu s reklamami celoevropské klubové soutěže. Právě ty na středovém kruhu a v kruzích v obranných pásmech kluziště způsobily problém. „Byly tam díry, kusy ledu se odštipovaly. Jen během těch pár minut hry jsme viděli několik nezaviněných pádů jak hráčů, tak také rozhodčích,“ připomenul vítkovický sportovní ředitel.

 

Přesně po 11 minutách a 2 sekundách hry tak sudí přerušili hru a vyzvali ledaře v Isku Areeně k opravě ledové plochy. Po krátkém zhodnocení situace poslali rozhodčí oba týmy do kabin a na led vyjela i rolba a četa pracovníků. Ti nejprve začali díry v ledu řešit klasickým zaléváním vodou, následně došli k závěru, že lepší bude problematické části ledové plochy na kruzích kompletně zbrousit. „Jenže to celý problém jenom zhoršilo, protože na ledě kvůli tomu vznikly velké hrboly. My jsme celou situaci řešili průběžně jak se zástupci rozhodčích, tak se supervisorem utkání, tak se zástupci CHL a samozřejmě také s vedením Lahti. Byl jsem po celou dobu v kontaktu s generálním manažerem Pelikánů Janne Laukkanenem a pak i s majitelem klubu Pasi Nurminenem. Na straně Lahti byla znát velká snaha o to, aby byl led uveden do způsobilého stavu a utkání se dohrálo. To samozřejmě bylo i naším přáním, protože jsme tenhle zápas chtěli odehrát,“ vylíčil Roman Šimíček.

Regule Champions Hockey League, na rozdíl od například pravidel mistrovství světa nebo Tipsport Extraligy, dovolují přerušení hry až na 2 hodiny. Během tohoto času hráči obou týmů čekali v kabinách a připravovali se na případné pokračování utkání. „Po hodině a půl čekání jsme dostali informaci, že by se do dvaceti minut mělo začít hrát, takže jsme na to hráče připravili,“ pokračoval Šimíček.

Těsně před návratem týmů na led byli přímo na plochu povoláni zástupci vedení obou klubů, aby společně s rozhodčími, zástupcem CHL a supervisorem utkání zhodnotili stav ledové plochy. „Na takovém kluzišti to opravdu nešlo. Sami rozhodčí okamžitě říkali, že na takovém ledě se hrát nedá. Velké hrboly na ledě, odštipující se další kusy ledu na nevyfrézovaných místech. Tohle byl velký risk se zdravím hráčů i samotných rozhodčích. Já sám jsem něco odehrál, ale takový led jsem ve své kariéře nezažil,“ prozradil Šimíček.

Arbitři utkání tak s definitivní platností rozhodli, že utkání bude ukončeno – nedohráno. „V takové situaci regule Champions Hockey League nepřipouštějí nic jiného, než kontumaci v neprospěch pořádajícího týmu, tedy výsledek 3:0 pro nás. Žádná dohrávka či náhradní termín nepřipadaly vůbec v úvahu a byla to informace jasně od zástupců Champions Hockey League, kterou jsme museli – jak my, tak Lahti – respektovat,“ popsal sportovní ředitel Vítkovic.

Oba týmy se tak alespoň symbolicky vrátily na led a poděkovaly fanouškům za trpělivost při čekání na osud utkání. Play off Champions Hockey League se hraje na dvě utkání, ze kterých se sčítá skóre. Vítkovice mají před domácí odvetou náskok 3:0. „Máme náskok, ale zůstáváme na zemi. Víme, že i s ohledem na pravidla o přesilovkách a oslabeních v CHL tříbrankový náskok nemusí znamenat vůbec nic. Jsme připravení doma před našimi fanoušky bojovat a porvat se o vítězství, ale zároveň víme, že to nebude jednoduché. Vnímáme to tak, že v Ostravě se začíná od stavu 0:0,“ pokýval hlavou Šimíček.

Druhé utkání série se hraje v Ostravě v úterý 21. listopadu od 18:00 hodin. Také v OSTRAVAR ARÉNĚ bude vyroben led s reklamami CHL. „S lidmi z naší haly jsme v dennodenním kontaktu a i po utkání v Lahti jsme rychle komunikovali všechny náležitosti tak, aby k podobnému problému u nás nedošlo. Věříme, že zápas v Ostravě bude sehrán na kvalitním ledě a bude to opravdu atraktivní utkání odpovídající významu play off hokejové Ligy mistrů,“ uzavřel sportovní ředitel HC VÍTKOVICE RIDERA.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761