Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Návrat do minulosti (7): Válka a první sestup

Datum publikování:

Nahlédněte s naším seriálem pod pokličku historie hokejových Vítkovic. Příběhy populární i ty méně známé. Tradice našeho klubu je velká a jak se říká – opakování je matka moudrosti. V sedmém díle si připomeneme dění ve Vítkovicích na začátku 40. let. 

Slibně rozehraná celostátní hokejová liga se dočkala jen dvou kompletních ročníků. Do dění v celém Československu na konci 30. let promlouvala silně mezinárodní krize a vyostřené vztahy s nacistickým Německem. Vše vyvrcholilo mnichovskou dohodou v říjnu 1938, odstoupením pohraničního území, tzv. Sudet. Československo ve své původní podobě tak přestalo existovat, byly zpřetrhány dopravní trasy, takže cestování bylo značně ztížené. Prostě v sezoně 1938/1939 se na celostátní úrovni nehrálo vůbec. Hrála se jen župní mistrovství, Vítkovice se tak utkávaly s týmy nejdále z Olomouce.

Paradoxem sezony 1938/1939 bylo také vítkovické derby. V té době už totiž fungovala B-tým Vítkovic, družstvo nazvané HC Stadion Vítkovice, které bylo jednak záložním mužstvem a jednak vlastně platformou pro mladé dorostence. Stadion Vítkovice byl nasazen do župního mistrovství. Po zrušení celostátní ligy se do stejné soutěže ale posunulo i vítkovické ligové A-mužstvo. Dvakrát se A-tým utkal s B-týmem a logicky to byli ligoví hráči, kdo se radoval z vítězství (4:0 a 3:1).

Rok 1939, ještě před okupací Německem, zaznamenal hostování LTC Praha ve Vítkovicích, přátelské utkání skončilo výhrou hostů 10:1. Zlatým hřebem komplikované sezony měl být následně exhibiční zápas kanadských profesionálů Trail Smoke Eaters. Vítkovičtí chtěli odčinit rok starou ostudu, kdy pro oblevu museli zrušit utkání s kanadskými Sudbury Wolves. Jenže ani proti Trailu jim osud nepřál, opět nezpůsobilý led překazil i tuto atraktivní exhibiční záležitost.

Dne 15. března 1939 okupoval německý Wehrmacht zbytek rozbitého Československa a na našem území zřídil Protektorát Čechy a Morava, zatímco Slovensko se osamostatnilo. Základem pro hokejovou soutěž na „celostátní“ úrovni tak byly opět župní mistrovství. V nich si Vítkovice, již nesoucí název ČSK (Český sportovní klub), celkem snadno proklestily cestu do finále Mistrovství Čech a Moravy. Úspěch zaznamenali Ostravané i ve Svazovém poháru, ve kterém jen jednou remizovali. Ve finále mistrovství mezi čtyřmi nejlepšími z Protektorátu to ale byla spíše blamáž. Vítkovice ve třech zápasech nezískaly ani bod, padly postupně doma s LTC Praha (0:9), doma se Spartou (0:2) a doma s Třebíčí (1:6), čtvrté místo ze čtyř s úhrnným skóre 1:17 pomalu začalo odkrývat problém, který ve vítkovickém mužstvu nastával.

Vítkovický tým odchodem některých hráčů z původního ligového mužstva (například Schauer, bratři Klevarové aj.) ztrácel na síle. Ti, kteří zůstávali, zase stárli. Mladí hráči přicházeli do týmu pomalu a postupně a nestačili tak rychle nahrazovat odcházející či končící opory.

V sezoně 1940/1941 už se hrála Národní liga, z šesti účastníků sestupoval jeden a Vítkovice zachránila jediná výhra hned v prvním kole, když doma přehrály 4:2 Velké Popovice, které se pak s nejvyšší soutěží také rozloučily.

Ročník 1941/1942 by se dal nazvat zlepšením před klinickou smrtí. Vítkovičtí totiž z pěti utkání Národní ligy vyhráli dvě – s Budějovicemi a s Třebíčí. Se ziskem 4 bodů se vrátily mezi 4 nejlepší týmy země. Pouhý bodík za Spartou byly dokonce nejlepším mimopražským týmem. Jenže i tak se pád nedal zastavit a vybral si svou daň o rok později.

Rok 1943 byl rokem prvního sestupu Vítkovic z nejvyšší soutěže. Tým nenavázal na dobré výkony z předešlé sezony. V pěti utkáních získal jediný bod za remízu v Praze na ledě SK Podolí. V posledním kole, den po výprasku 0:9 s LTC. Situace už byla prohraná dávno, Ostravané doma nezvládli zápas s Budějovicemi, což byl rozhodující faktor. Dlouhé trmácení z Prahy 31. ledna 1943 bylo hořkým koncem ČSK Vítkovice v nejvyšší soutěži. Ostrava pak čekala na nejlepší týmy dlouhých šest let.

Zatímco parta vítkovických ex-ligových hráčů vystupovala z vlaku na nádraží v Přívoze a zpytovala svědomí po vypadnutí z elitní soutěže, na ledě i vítkovického Pavilonu, ale také v Mariánských Horách nebo v Hrušově už své hokejové umění pilovali mladíci, kteří se za pár let měli stát základem a hlavním pilířem první zlaté vítkovické generace…

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >