Banner Promo

Musíme zůstat hlavně pokorní, velí trenér Holaň

Datum publikování:

Vítkovice v mezisezonním období obměnily kádr. Skončil kapitán a pilíř obrany Roman Polák, odejít musel i produktivní Alexej Solovjov. Na druhé straně přišli noví hráči, v čele s kanonýrem Muellerem. Trenér Miloš Holaň je se skladbou nového kádru spokojený. Pozitivně zhodnotil i přípravu, ale její výsledky nepřeceňuje. Ví, že zrcadlo nastaví až samotná sezona.

 

 

Přípravné období, celkové, je za vámi. S jakými myšlenkami se za ním ohlídnete?

Od letní přípravy si myslím, že jsme udělali kus dobré práce. Díky vedení se nám podařilo zajistit soustředění, které jsme hodně chtěli. Absolvovali jsme jej bez cizinců, kteří měli individuální přípravu, ale musím za ně zodpovědně říct, že se připravili velice dobře. Příprava na ledě – nebylo jednoduché dát ty pětky dohromady, protože přišla řada nových hráčů. Ale nějak se nám to krystalizuje a už máme představu o tom, v jakém složení vstoupíme do sezony. Podle toho pak budeme reagovat, jak ty zápasy budou. V hlavě už ale samozřejmě varianty máme.

 

Samozřejmě tím gró léta je předzávodní období. Jak jste byl v obecné rovině spokojený s ním?

Pokud jde o přípravné zápasy, tak znovu zopakuji, že jsem strašně rád, že se nám podařilo vyjet do zahraničí. Získali jsme tam nesmírné zkušenosti. Ať už trenéři, tak hráči. Zápasy ve Švýcarsku a ve Francii byly velice kvalitní. Soupeři, především ze Švýcarska, byli nadstandardní a nám to otevřelo oči. Jsme rádi, i hráči, že se nám takové zápasy podařilo sehrát. Respektuju každého soupeře, ale určitě nám tyto zápasy daly více, než duely s týmy z naší první ligy.

 

V přípravě jste prohráli jen na švýcarsko-francouzském turné, kdy jste nestačili na špičkové celky švýcarské ligy a francouzského mistra.

Výsledky jsou akorát, bych řekl. Už jsem zažil, když se v přípravě vše vyhrálo a pak si mužstvo myslí, že je všechno v pořádku a nemusí na ničem pracovat. Takže to bylo i do plusu i do minusu. Neříkám, že by bylo dobré v přípravě vše prohrát, to ne. To pak má vliv na psychiku hráčů a není nic jednoduchého se z toho potom dostávat. Věřím tomu, že to máme nastaveno akorát.

 

Klub vyhlásil jako hlavní cíl sezony semifinále, s čímž souhlasíte. Pojďme se ale zaměřit na samotný začátek soutěže, s čím do něj jdete?

Budeme bojovat. Nečeká nás na úvod lehký los, to bych chtěl zdůraznit. Z deseti zápasů hrajeme osm venku, což bude velice náročné. Připravujeme na to hráče. Vědí, že rozlosování je takové. Samozřejmě naším cílem je dobře odstartovat extraligu, ale to si přeje dalších třináct extraligových trenérů. Já se k tomu připojuji a těším se na tu cestu.

Tisková konference HC VÍTKOVICE RIDERA, 6. září 2022 v Ostravě.

 

O příchodu amerického kanonýra Petera Muellera už se v létě napsalo spousta. Jak vy osobně ze svého postu vidíte jeho přínos s ohledem na to, co zatím v mužstvu ukázal?

Peter zapadl do týmu velice dobře. V našich očích, výborný profesionál, dobře zapadl do kolektivu. Je to i tom, že povzbudí nejen ty starší hráče, ale také mladé kluky. Předává zkušenosti, což jsme si vyzkoušeli třeba v zápase s Trenčínem, kdy jsme do lajny k němu a Bukartsovi dali na centra jako alternativu Petra Chlána. Pro něho to byl šok a taky se z toho dvě třetiny dostával. Ale v tom bych chtěl zdůraznit Peterovu parádní roli, kdy předává zkušenosti a komunikuje s mladšími hráči namísto toho, aby tam po nich křičel a byl nespokojený. Pro mě obrovská osobnost. Těšíme se na práci s ním. Bude i trenérské obohacení, o tom jsem přesvědčený, protože on je hvězda. Nebudeme si nalhávat, že není.

 

Co od něj čekáte v sezoně je asi jasné…

Je to střelec v prvé řadě. Ale střelec bez týmu nic neudělá. My se budeme soustředit  na to, aby každý to své osobní ego někam zahodil a splnil si svou roli, kterou každý hráč dostane a bude znát ještě před tím, než začne extraliga.

 

Vždy v mezisezonním období dochází ke změnám. V létě kariéru ukončil Roman Polák. Kvůli současné mezinárodní situaci nemohl pokračovat ruský obránce Alexej Solovjov, byť měl platnou smlouvu. Přišli Američani Raskob a Krieger, slovenští reprezentační zadáci Mikuš a Grman. Jak vnímáte změny v kádru?

Změny k hokeji patří. Je mi líto, že musel skončit třeba Poly. Byl osobnost. Solo – góly, které dával on a body, které nasbíral bude těžké nahradit. Ale vzali jsme do kádru hráče, o kterých jsme přesvědčení, že role po těchto hráčích převezmou. Když to vezmu konkrétně, tak u Juraje Mikuše si slibujeme hodně. Je to zkušený hráč, umí přitvrdit v obraně, zvedl nám výšku, což jsme také chtěli. Mário Grman výborný v obraně, defenzivně. Raskob zase spíše do ofenzivy. Počkejme si na to, až se sezona rozběhne. Pak budeme vědět více. Ale vypadá to dobře. Byla to jen příprava, ale vypadalo to dobře.

Změny se dotkly i brankářské dvojice. Po dlouhých letech odešel Daniel Dolejš a vedle Aleše Stezky tak nyní stojí Lukáš Klimeš. Jak zatím hodnotíte toto duo?

Já jsem mile překvapen. Máme velice vyrovnanou brankářskou dvojici. Oba poctivě v přípravě pracovali. Výsledky měli také velice dobré. Čeká nás dobrá cesta v tomto směru. A možná se budeme rozhodovat v této otázce zápas od zápasu.

 

Už jste zmínil komplikovanější start sezony. Stejně jako loni vás na úvod soutěže čeká hromada utkání venku. V prvním měsíci extraligy hrajete pouze dvakrát doma. Jak je těžké se s tím vyrovnat a hlavně zvládnout to?

Co je dané, to je dané. Každý má to rozlosování nějak uspořádáno. My nejsme v NHL, kde se třicet mužstev dopředu domluví, že to nějak bude a tak to je. V Česku je spousta hal, kde se dějí i jiné akce a zápasy hokeje se pak musejí přehazovat. Ale když to vezmu za sebe, tak mám raději, když je více domácích zápasů spíše v závěru soutěže. To je zkušenost, kterou mi předal jeden ze starších trenérů – čím více domácích zápasů budeš hrát v závěru soutěže, tím více šancí na body máš. Takže pokud nám tohle k tomu pomůže, budu jen rád.

 

Vraťme se ještě k výsledkům v přípravě. Střetli jste se v pěti zápasech se třemi extraligovými soupeři a vždy jste vyhráli, porazili jste i Třinec. Co vám to říká směrem do sezony?

Po posledním zápase v Brně jsme udělali tlustou čáru za přípravou. Vytáhli jsme si z ní poznatky, které samozřejmě použijeme pro přípravu na ostrý start soutěže. Musíme zůstat hlavně pokorní, i k těm výsledkům, které jsme udělali v přípravě. To vše se s prvním buly nové sezony maže.

 

Výkony a připravenost vašeho týmu před startem sezony hodnotíte pozitivně?

Jsme s tím spokojení, ale ti hráči to musejí dokázat právě teď v sezoně.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
OSTRAVAR ARÉNA

POSLEDNÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
Home Credit Aréna Liberec

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec4922342076
8Mountfield HK49157111670
9HC VÍTKOVICE RIDERA4917572068
10HC Olomouc4917752167
11HC ŠKODA PLZEŇ4914642558