Můj dům, můj hrad – tak to má fungovat! Přeje si Miloš Holaň

Foto: Jiří Holý

Vítkovice stojí před domácí premiérou. Po měsíci zápasů se teprve v pátek poprvé představí svému ostravskému publiku. Jak hodnotí trenér Miloš Holaň úvodní šňůru šesti zápasů venku, jaká je aktuální situace v kádru a s čím jde do nového startu sezony?

Vítkovice mají za sebou šest venkovních zápasů. Z maximálního počtu 18 bodů získaly polovinu, tedy 9. Jak to vnímáte, je to dost, je to málo?

Nebudu říkat, že je to hodně nebo málo. Já bych řekl, že můžeme být spokojení, protože získat bod venku, je strašně těžké. Zvlášť teď, když už jsou diváci zpátky na stadionech. My jsme hráli proti silným soupeřům, ale nebylo to jednoduché ani v tom prvním zápase proti Kladnu. Ve Zlíně jsme to urvali na naši stranu, teď v Brně to byl taky boj. Nechci říct, že jsme uspokojení, ale jsme spokojení, protože z tohoto šestizápasového výjezdového klání získat tři výhry je dobrý počin.

První měsíc extraligové sezony byl komplikovaný nejen tím, že jste hráli výhradně venku, ale také tím, že jste odehráli jen šest zápasů. Jiné týmy mají na kontě 10, 11 zápasů. Nebyli jste moc v tempu. Jak náročné to bylo po této stránce?

Hrát řadu zápasů venku je určitě nevýhoda. Ale větší nevýhoda, co já cítím a možná to cítí i hráči, je, když není zápasový rytmus. Připravovat se celý týden na jeden zápas není jednoduché. Pak ten zápas přijde a nějaký čas trvá, než se do toho člověk dostane, zvlášť proti mužstvům, které v tom tempu jsou. Naskakujete do rozjetého rychlíku, ve kterém ta mužstva jsou. A to bylo znát i v těch zápasech, kdy některé první třetiny – do zápasu na Kometě – jsme i prohrávali. A první třetina hodně ovlivňuje celý zápas, jak jsme viděli na Spartě, v Mladé Boleslavi. Takže tu malou vytíženost, jeden zápas za týden, bych viděl jako větší problém, než zápasy hrané venku.

S ohledem i na to, co vše zatím zaznělo, jak vnímáte výkon svého mužstva?

Sedá si to. Oproti minulé sezoně nám nezůstala jediná útočná trojka pohromadě. Z loňské sezony. V útoku pak není snadné najít tu chemii a je možné, že ji budeme dál hledat. Že se udělají jedna, dvě změny, tak jak se to povedlo na Kometě. Tam jsme během zápasu trochu sáhli do sestavy, Rado Bondra šel do druhé lajny, Petr Fridrich do třetí a dal gól. Takže je vidět, že to mužstvo pracuje. To je dobrý základ. Ale máme tady hráče, kteří tuhle ligu nikdy nehráli a zvykají si na ni, plus do toho diváci. To není výmluva, to jsou fakta. Mužstvo si sedá. Je to o té sehranosti a když se nám ji podaří ustálit, mužstvo svou sílu má.

Zůstaňme u kádru, tématem jsou samozřejmě brankáři. Daniel Dolejš a Aleš Stezka. V prvním měsíci jste je střídali…

Zatím jdeme dál zápas od zápasu. Měli jsme nějaký plán, ale ten se upravuje dle zápasů i dle výkonů každého toho gólmana. Reagujeme na to, zhodnotíme si to, druhý den si na to s čistou hlavou sedneme, rozhodneme, kdo bude chytat další zápas.

Do sezony jste šli bez zraněného obránce Jakuba Stehlíka a útočníka Vojtěcha Lednického, jak to s nimi aktuálně vypadá?

Stehlík už se dostává zpátky do kondice. Už byl s námi v plném tréninku a teď půjde na dva, tři zápasy na rozehrání do Třebíče do první ligy. Není absolutně rozehraný, zranil se nám v úvodu přípravy a je to strašně dlouhá doba, kdy nehrál zápas. Teď potřebujeme, aby se nakopnul v první lize, my základ obránců nyní máme. Rozehraje se, dostane příležitost u nás a pak už záleží na něm, jestli se v základu udrží. Lednický, škoda, mladý kluk, dravý, měli jsme s ním plány do čtvrté pětky. Má energii v sobě, ale měl smolné zranění ruky. Ten ještě není v plném tréninkovém tempu, protože zranění palce, vazy, to nebyla jednoduchá operace a my nechceme v jeho případě nic uspěchat. Já osobně to vidím asi tak na dva týdny, než se připojí. Ale je to podobný případ. Já budu chtít, ať jde nejdříve do první ligy se rozehrát, pak naskočí do rychlíku k nám.

V kádru máte na zkoušku ruského hráče Kristiana Afanasijeva, je zhruba v polovině své zkoušky, jak vnímáte jeho působení a výkony?

Když si vezmete hráče na zkoušku, tak by měl hrát. Proto jsme s ním v sestavě hýbali. Asi by neměl být ve čtvrté pětce, tam máme naše kluky. Když bych se já osobně měl rozhodovat, koho do čtvrté formace, jestli někoho z našich – Bernovského, Lednického, nebo cizince – Afanasijeva, tak určitě zvolím našeho hráče. Kristian v sobě určitě něco má, přišel na zkoušku, naskočil do toho, musí se prosadit. Je to cizinec. Je v dobrém věku. Některé věci má dobré, jiné slabší. Dáváme mu prostor, ubychom zjistili více. Uvidíme, jak se s tím popere.

První měsíc soutěže máte za sebou, ale až nyní je před vámi první domácí zápas a také se konečně dostanete do tempa. Je to pro vás nový začátek sezony?

Já to tak beru. My se na náš domácí led dostaneme poprvé až den před zápasem. My jsme na naší hale netrénovali skoro měsíc a půl. A já věřím, že i hráči to vnímají jako nový start. Každý se těší. Hrát doma, hrát před svými fanoušky, před svými známými. Touha se ukázat. Můj dům, můj hrad, to by mělo fungovat. Těšíme se na to. Potřebujeme domácí prostředí a já věřím, že podpora od fanoušků bude. Čím více bude domácích zápasů přibývat, i v tom tempu, tím lépe.

V prvním domácím utkání hostíte Litvínov, soupeře, který za současné konstelace je vaším tabulkovým sousedem. Je dobře, že to doma odstartujete právě takto důležitým a těžkým zápasem?

Letos si fakt v lize nevyberete. Nikdo není lehký, všichni jsou těžcí. Pak přicházejí výsledky jako Kladno s Třincem, Zlín s Libercem. Litvínov po sedmi prohrách vyhrál 3:0 v Budějovicích… Překvapení jsou a budou. Takže já se vůbec nezabývám tím, jaký soupeř by byl lepší, horší. Sled zápasů půjde po sobě. Máme před sebou těžkého soupeře a bude to bitva o každý bod. Zápasy s mužstvy kolem nás jsou důležité a my z nich chceme a musíme urvat každý bod.