Miloš Holaň: Osmé místo bychom měli docenit, teď ale začíná bitva

Pozvedl výkony svého mateřského klubu a nyní chystá své svěřence na klíčovou fázi sezony. Trenér Miloš Holaň pochválil tým za to, že zvládl přerod a vyšvihl se až na osmou příčku po základní části. Nyní ale, jak sám říká, se všechno maže. Ve středu začíná play off, série předkola s Kometou Brno. A Ostravané chtějí vyhrát.

Trenére, základní část jste zakončili na osmém místě, dělá vám umístění v dlouhodobé soutěži alespoň dílčí radost – před začátkem play off?

To osmé místo chci zdůraznit a kluky za tu odvedenou práci pochválit. Když jsme k mužstvu přicházeli a byli jsme u nějakého třináctého místa, tak si myslím, že výsledek, jakým je osmé místo, by se měl docenit. Samozřejmě dnes už je vše zapomenuto, chystáme se na play off, ale chtěl jsem, aby tohle zaznělo, to poděkování od nás trenérů směrem k hráčům za mimořádný výsledek, řekl bych.

Co podle vás k tomu, jak říkáte mimořádnému výsledku, vedlo?

Spousta práce. Spousta odříkání, dřiny. Je to takový dárek na konci toho, co jsme nastolili, té cesty. Jsme rádi, že se podařilo, že začínáme play off doma, to jsme také chtěli.

Když se dosáhne nějaké mety, může nastat nějaké uspokojení a polevení. Vy jste zvládli svůj prvotní cíl, kterým byl domácí začátek play off, jak to nyní udělat, aby hráči zůstali maximálně nažhavení a nabuzení?

A to já vám neřeknu, to je moje know how (rozesměje se). Jsme rádi za osmičku, pochvalu hráči dostali, ale tady toto skončilo. Vážíme si toho, jdeme do play off, s pokorou, ale teď začíná válka.

V posledním zápase základní části jste ale přišli o nejlepšího střelce a nejproduktivnějšího hráče Dominika Lakatoše. Jak to s ním vypadá?

Je play off, takže věřím, že všichni chápou, že se ke zdravotním stavům hráčů, kteří do utkání s Libercem nenastoupili, či jej nedohráli, nebudu vůbec vyjadřovat.

Play off je před vámi a jako soupeře pro předkolo máte Kometu Brno. Co od této série a od tohoto protivníka očekáváte?

Těžký soupeř, to jednoznačně. Co mě napadá jako první – přesilové hry, silná první pětka. Takže z naší strany to musí být o velké zodpovědnosti, obětavosti, důslednosti, nasazení. Musíme mít obrovskou chuť přes to předkolo projít a já věřím, že ji máme a mít budeme.

Mohou o té nadcházející sérii něco napovědět čtyři vzájemná střetnutí mezi vámi a Kometou ze základní části?

Já myslím, že se to všechno maže. V play off začíná válka a my do ní jdeme s tím, že ji chceme vyhrát. Chceme hrát svůj hokej, nechceme se přizpůsobovat soupeři, chceme myslet pozitivně. Naše mužstvo sílu má a když bude v plné sestavě, věřím, že přejdeme.

Vnímáte nějak fakt, že dosud jediná vzájemná série play off Vítkovic s Brnem…

(rázně vstoupí do řeči) Já vás zastavím. Já se v minulosti nehrabu, mě nějaké statistiky toho, co bylo, nezajímají. Já jdu do toho s čistou hlavou, od čistého stolu. Stačí se podívat na týmy, tu sérii nezažila snad ani polovina mužstva. Vůbec to nechci před hráče vytahovat a ani mě nezajímají. Stalo se to tehdy, byla tady jiná mužstva, jiní trenéři. Teď je tady ale nová série, nový den, nová výzva. Nejsou diváci, což je také důležitý faktor. S čistou hlavou do předkola.