Banner Promo

Miloš Holaň: Konečně jsme vyjeli na led

Datum publikování:

Foto: Petr Kotala

Od pondělí má k dispozici kompletní kádr se všemi hráči, zahraničními borci i novými posilami po kupě. Trenér Miloš Holaň shrnul první trénink Vítkovic na ledě a rozebral zajímavé otázky složení kádru i plánu na nejbližší týdny.

 

Trenére, v pondělí jste s týmem oficiálně zahájili letní přípravu na ledě. V jakém rozpoložení?

Trenérský štáb natěšený! Já osobně jsem si vyčistil hlavu, měsíc jsem byl v Americe… Ale natěšení cítím i z hráčů. To je vždy ten začátek, očekávání, kdy už to začne, pojďme na ten led po letní přípravě, kdy měli ještě dovolenou.

 

Už před dovolenou jste avizovali, že na ledě se sejdete už všichni v kompletním složení kádru. Takže máte už nyní k dispozici všechny hráče?

Sešli jsme se všichni. Velké pozitivum a jsem za to rád. Přímo na ledě s námi ještě netrénuje Peter Mueller, který doléčuje staré zranění z minulé sezony, ale jinak jsme trénovali v kompletu. Ten týden máme dělené tréninky: obránci – útočníci. Střídáme led s posilovnou. Je to ta těžká fáze toho začátku, protože od třetího týdne začínáme hrát i zápas a pak jedeme na trip ve Švýcarsku. Proto chceme věnovat teď velkou část tréninků té kondiční fázi. Potom už nebude tolik prostoru a času, protože zápasů je dost, sezona i díky Champions League začíná dříve. I toto máme v hlavě a podle toho to plánujeme. Ale když to shrnu, tak řeknu: Konečně jsme na ledě!

 

To, aby se od prvního tréninku na ledě zapojili i cizinci byla podmínka?

Byla to podmínka. Máme zase nové hráče a čím dříve je dáme do kupy, tím to bude lepší a kolektiv by měl fungovat takhle už od chvíle, kdy jsme poprvé vyjeli na led a jsem rád, že to tak i hráči přijali.

 

Už jste to sám zmínil, že máte obměněný kádr. Z těch nejvýraznějších odchodů to jsou Stezka a Koch, oba do NHL. Máte ale nové hráče, nové posily, tak jak vnímáte momentálně skladbu týmu?

Já věřím, že noví hráči ty odcházející nahradí. Já nemůžu ještě srovnávat detailně, protože ti noví hráči za nás ještě nehráli, ale očekávání od nich je velké. Známe jejich minulost, ať už je to Machovský, ať už je to Percy, Káňa… Takže věříme, že navážou na své předešlé sezony v minulých klubech a že to třeba i pozvednou výše. Každá ta změna s sebou něco přináší. A já se hodně moc těším na tu spolupráci.

 

Nějakou chvíli se nesly médii určité spekulace o setrvání Dominika Lakatoše. Ten je ale s vámi, trénuje s týmem, takže víte, že bude dál ve Vítkovicích…

Teď ano a já jsem rád. Pro nás, pro Vítkovice je dobře je tady s námi a bude za nás bojovat. Zůstal kapitánem. Já řeším to, že je tady. Nic jiného, žádnou jinou informaci jsem nedostal.

 

Zmínil jste, že zůstal kapitánem… Jak to máte? Určuje to volba kabiny, nebo jinak?

Já nemám kapitánskou volbu. Je to moje rozhodnutí, pokračujeme v tom, co bylo v minulé sezoně. A fungovalo. Takže Dominik je kapitán, Peter Mueller je asistent a nově je asistentem Rasťo Dej, který je vlastně služebně nejstarším hráčem týmu. Bylo to takové přirozené.

 

Zmínil jste váš pobyt v Americe, byla to čistě dovolená, nebo i pracovní záležitost?

Půl na půl. Byl jsem i v Anaheimu, kde jsem se setkal s některými lidmi, se kterými jsem i hrál. Ale byli jsme i s rodinou, například v New Yorku čtyři dny. San Francisko, Anaheim, Las Vegas. Takže velké cestování ale také využití těch kontaktů, které v Americe zaplať pánbůh ještě jsou. A řešili jsme ano i pracovní věci, i když jsem se na nějaký čas snažil vypustit Česko a vše, co se tady děje a ten čas vložit teď do rodiny, protože přece jenom v sezoně upřednostňuju hokej.

 

A co vám to dalo po pracovní stránce?

Mám zase nové informace, nové poznatky. Setkal jsem se s lidmi z klubu Anaheim Ducks a probírali jsme třeba, jak se vyrovnávali se sezonou, kdy se jim moc nedařilo a jak se přebudovává tým, aby byl za nějaký čas zase konkurenceschopný. Jsou to zajímavé interní věci, ke kterým se normálně člověk nedostane. A já říkám, že pokud není člověk hloupý, tak si vždy z těch informací něco vezme a může je použít i ve svém prostředí. Bavili jsme se třeba i o tom, že mám v týmu hodně kluků ze zámoří, tak jak s tím naložit. A mě spíš zajímalo taky to, jak oni vidí naši mentalitu a přizpůsobení se našemu hokeji.

 

Po sezoně vyplynula na povrch kauza s dopingem vašeho semifinálového soupeře Hradce Králové, která zatím ještě není definitivně dořešena. Co na to říkáte?

Já jsem toho názoru, že by se měla ctít pravidla, která jsou nastavená. A nedělat výjimky. Ale tak, jak se nechci moc vracet k minulé sezoně – když začínáme od nuly. Já nechci vzpomínat – loni bylo to, a loni bylo tamto. Ne, my se díváme dopředu, tohle je prostě už za námi a my víme, že je před námi znovu těžká výzva, kterou chceme zvládnout, ale půjde to jen každodenní poctivou prací.

 

Sezona začíná za více než měsíc, ale s jakými myšlenkami se k ní upínáte, prozradíte?

Máme jiné mužstvo… třeba to budeme muset jinak nastavit. Já se ale modlím, abychom především byli zdraví. Aby nikdo nevypadl, i když to se stane málokdy. Zápasů bude dost, cestování taky a tréninky budou náročné. Já si přeju, abychom po zdravotní stránce vydrželi, aby i ta sestava byla nějakým stylem ucelená. To ale neznamená, že nebudeme zkoušet, máme různé varianty dvojic a trojic, takže to budeme měnit, to k té přípravě patří. Ale beze zdraví to nepůjde.

 

Definitivní podobu kádru a především složení pětek budete chtít mít hotovo už před startem Ligy mistrů?

To bude záležet na tom zdravotním stavu. Já ani nejsem zastáncem toho, abych hráče přes třicet let stavěl na všech deset zápasů před startem extraligy. Takže s tou sestavou se nějak bude hýbat. Něco v hlavě mám, ale spíš bych to viděl, že to ideální složení budeme mít až na start extraligy. Ty změny někdy vezmou čas.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761