MHK – VIT 3:2 SN: Vítkovice ustály častá oslabení a vezou cenný bod

Vítkovice jely na led Hradce Králové s cílem potvrdit vítězství v úvodních dvou kolech. Situaci jim ale komplikovaly častá vyloučení, která brala vítkovickým důležité síly. I přesto se však modrobílým povedlo v závěrečném tlaku při powerplay vyrovnat a získat cenný bod. O vítězi rozhodly samostatné nájezdy.

Vítkovičtí na led Hradce Králové přijeli po dvou výhrách v pozici zatím stoprocentně úspěšného týmu, nikoli však v roli favorita. Tím byl bezesporu domácí Mountfield, jakožto vítěz základní části uplynulé sezony a znovu velmi ambiciózní celek. Utkání se hrálo před kamerami O2TV Sport a modro-bílí do něj nasadili stejnou sestavu jako v předchozích dvou vítězných zápasech.

Hradečtí na úvod zvolili jasnou taktiku. Eliminovat elitní formaci Vítkovic, na kterou nasadili formaci, která v předchozích utkáních naskakovala jako čtvrtá v pořadí. Modrobílí poprvé zahrozili střelou Kocha od modré čáry, ale clonící Krieger se k teči nedostal. Na druhé straně se do předbrankového prostoru dral Smoleňák, ale branku nakonec neohrozil. To až Kevin Klíma o malou chvíli později, když se středním pásmem prosmýkl až do zakončení, Stezku se mu ale překonat nepodařilo. Zahrozil také Radovan Pavlík, který si nabruslil od mantinelu před Stezku, ale nepodařilo se mu kotouč zasunout za beton vítkovického brankáře. Po Maroszově faulu těsně po vhazování byla v osmé minutě k vidění první přesilová hra a bohužel pro ostravské byla domácími využita. Dobrého clonění Smoleňáka před Stezkou dokázal využit střílející McCormack, který od modré čáry zamířil přesně k tyči – 1:0. Nebezpečně pálil z první Filip Pavlík, jehož střelu ještě pravděpodobně tečoval Radovan Pavlík, ale puk minul branku. Prosadit se mohli také vítkovičtí, když Lindberg hledal před brankou Fridricha, ale tomu se nepovedlo zpracovat kotouč ideálně. Za malou chvíli se k puku dostal opět Lindberg, ale v dobré příležitosti minul branku. V přerušené hře to s důrazem před vlastní brankou přehnal Patrik Koch a Hradec Králové tak dostal druhou početní výhodu. V té musel Stezka zasáhnout proti Lalancettově střele z první. Nebezpečná byla také souhra bratří Klímů, když Kelly hledal zadovkou zpoza branky Kevina, ale ten u levé tyče nadvakrát Stezku nepřekonal a vítkovičtí si tak s druhou přesilovou hrou soupeře poradili na výbornou.

Druhou třetinu zahájilo přečíslení domácích, když obraně Vítkovic ujel Zachar s Pavlíkem, ale Zacharovu přihrávku vleže zblokoval Grman. Hradec v úvodu dobře střídal a využíval blízkost své střídačky, Štohanzl mohl využít únavy první vítkovické formace, ale vylámal si zuby na připraveném Stezkovi. Vítkovice přečkaly úvodní tlak královéhradeckým a samy udeřily. Tři vítkovičtí se dostali do přečíslení, které vyřešil Lakatoš nejlépe, jak mohl, když střelou na lapačku překonal Kiviaha – 1:1. Vítkovice zatlačily svého soupeře do defenzivy a Lakatoš dvakrát tvrdě pálil. Navíc Kriegrův únik podél levého mantinelu přerušil faulem Zachar a vítkovičtí si vyzkoušeli první přesilovou hru. V té se ale modrobílým nepodařilo zásadně ohrozit branku soupeře. Za malou chvíli navíc hráli přesilovku královéhradečtí, poté co si v souboji nedovoleně pomohl Fridrich. Rozhodčí ale špatně vyhodnotili situaci a na trestnou lavici vyslali Bernovského. V přesilové hře měl velkou šanci Smoleňák, který chtěl za Stezku usměrnit střílenou přihrávku Lalancetta, ale naštěstí Smoleňák minul kotouč.  Hradec mačkal vítkovické v obranném pásmu dlouhou minutu a půl, než Vítkovice osvobodil Dej. Vítkovice se tedy ubránily, ale v plném počtu se nehrálo příliš dlouho. Gewiese u mantinelu přišlápl kotouč a rozhodčí jeho počínání vyhodnotil jako zdržování hry, za které byl vítkovický bek vykázán na trestnou lavici. Vítkovice si vedly v oslabení dobře, ale Mueller neudržel nervy na uzdě a oplácel v souboji se Lvem, čímž poslal vítkovické do tří na dlouhých devětačtyřicet vteřin. Dvojnásobné oslabení Vítkovice ustály a pokračovala tak klasická přesilová hra domácích. V té byl kolem brankoviště aktivní Smoleňák s Lalancettem, ale Stezka byl u své pravé tyče pozorný. Po návratu Muellera na led bylo k vidění přečíslení, které vyřešil střelou Krenželok, kapitán Vítkovic ale nemířil přesně. Další zbytečné vyloučení Vítkovic bylo k vidění v 38. minutě, když byl v předbrankovém prostoru příliš důrazný Lindberg. V oslabení byli ale vítkovičtí bezchybní.

Hradec Králové opět vsadil na velký tlak v úvodu třetiny, což se jim vyplatilo. Po buly kotouč doputoval na hůl Filipa Pavlíka, který dělovkou propálil Stezku na bližší tyči – 2:1. Vítkovice mohly snížit v přesilové hře po Kalinově faulu. Modrobílí tvořili v útočném pásmu a aktivní byl zejména Raskob na modré čáře, který se snažil vytvářet situace pro své spoluhráče. Dobře na branku nahazoval kotouč Mikuš a Maroszovi chybělo pouze pár centimetrů k tomu, aby zasunul kotouč za levý beton brankáře. Situaci po své špatné rozehrávce musel hasit Raskob, ten musel zatáhnout za záchrannou brzdu a poslal vítkovické znovu do oslabení. Vítkovice si v početní nevýhodě vedly dobře, Stezka musel zasahovat pouze proti dvěma střelám Jergla. Do velké šance se propracoval Cingel, když kličkou oklamal Raskoba a vytvořil tak přečíslení dvou na jednoho. Místo přihrávky na Smoleňáka tvrdě vypálil, ale nezamířil přesně. Hradec Králové byl i nadále aktivní. Obraně ujel Radovan Pavlík, kterého stíhal Mikuš, ale vítkovický bek si musel pomoci nedovoleným zákrokem na hranici trestného střílení. Vítkovice byly v oslabení opět bezchybné, nutno ale podotknout, že neustálá hra v oslabení brala síly a hlavně čas pro útočení. Po Grmanově střele od modré mohl dorážet Mueller, ale americký kanonýr minul skákající kotouč. Po nedovoleném zákroku Smoleňáka dostali vítkovičtí možnost vyrovnat v přesilové hře. Marosz to zkoušel na první tyč, Lindberg pálil z předbrankového prostoru, ale Kiviaho držel naděje domácích na plný počet bodů. Po návratu vyloučeného Smoleňáka zbývalo do konce utkání už jen něco okolo čtyř minut. Vyrovnání měl na holi Lindberg, ale Kiviaho se obětavě vrhl ke své tyči a chytil jeho bekhendový pokus do lapačky. Obrovskou příležitost měl také Fridrich, který ale trefil levou tyč. Čas se neúprosně krátil a Hradec Králové dobrým napadáním dlouho držel Stezku v brance. Třináct vteřin před koncem ještě svitla naděje v podobě přesilové hry po faulu na Lakatoše. Na klíčové buly se postavil Marosz, ten dokázal poslat kotouč na Mikuše. Následovalo rychlé přistrčení puku na Muellera, který okamžitě pálil na hradeckou branku. Kotouč zblokoval Nedomlel a Bukarts z otočky propálil Kiviaha a šest vteřin před třetí sirénou zajistil Vítkovicím minimálně bod – 2:2.

Domácí byli v úvodu prodloužení aktivnějším týmem a drželi se v útočném pásmu. Stezka musel zasahovat proti McCormackově střele a puk následně dostal do bezpečí jeden z obránců. Kalina si sjel z pozice obránce do předbrankového prostoru, ale Stezka jeho střelu chytil. Ostrý výpad z levé strany předvedl Krieger, ale jeho kličku Kiviaho přečetl. Obranu domácích přečíslili Grman s Bukartem, ale přihrávka slovenského beka nebyla přesná a mířila pouze na Bukartsovy brusle. Do přečíslení se dostal také Lindberg s Fridrichem. Tentokrát to vzal Lindberg na sebe, ale kotouč po jeho bekhendové kličce mířil nad. Rozhodnout mohli i domácí, ale Stezka proti střele Radovana Pavlíka předvedl famózní zákrok a vyrazil kotouč mířící do odkryté branky. O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy.

0:0 – Lalancette zvolil forhendovou kličku, při které mu sjel kotouč.

0:0 – Mueller zvolil rozvážný rozjezd, ale střelou mezi betony Kiviaha nepřekonal.

0:0 – Scherbak sice Stezku překonal, ale kotouč vyjel zpoza betonu mimo branku.

0:0 – Lakatoš zkoušel forsbergovku, ale nebyl úspěšný.

0:0 – Cingel mířil mezi betony, ale ty secvakl Stezka včas.

0:0 – Maroszovi při pokusu o prudkou brzdu ujel kotouč.

1:0 – Lev střelou zápěstím zamířil přesně do pravého horního rohu.

1:0 – Bukarts zamířil mezi betony, ale Kiviaho zůstal stoprocentní.

1:0 – McCormack zvolil prudkou střelu a minul pravý horní roh.

1:0 – Fridrich se pokusil vymíchat Kiviaha, ale ten nakonec dokázal na bekhendovou kličku zareagovat.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Myslím si, že jsme viděli bojovné utkání, taktické utkání, kde z mého pohledu kralovali gólmani. Udělali jsme strašně moc faulů, což nás vyvedlo z tempa. Neměli jsme tam dobrý pohyb, v první třetině jsme prohrávali souboje, Hradec tam byl lepší. Na druhou stranu díky Stezkovi jsme to utkání jakž takž drželi na dosah. Samozřejmě v závěru jsme měli i kus štěstí v powerplay, kdy se nám podařilo vsítit takový vyrovnávací gól, se kterým jsme tady i trochu jeli, abychom tady alespoň bodovali, což se podařilo. V prodloužení byly šance na obou stranách, tam to mohlo skončit. V nájezdech měli domácí šikovnějšího hráče než my. Pro mě je to trochu zklamání, pět kvalitních hráčů by si s tímto měli umět poradit, ale díky za ten bod, který jsme vyválčili až v posledních sekundách. Takže z naší strany jsme za bod rádi. Čeká nás zápas v Třinci. Hradec hrál výborně. Je to jedno z mužstev, které každý rok myslí na nejvyšší příčky, takže výborné porovnání a ukázání těch slabých stránek. Jsme napůl spokojení, odjíždíme domů, ale čeká nás ještě hodně práce.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Jak říkal kolega. I my si vážíme těch dvou bodů, protože Vítkovice mají hodně silný tým, hodně kvalitní a v těch dvou zápasech to potvrdili. Myslím si, že jsme měli výbornou první třetinu, zaslouženě jsme šli do vedení a měli jsme tam další šanci, abychom odskočili. Ve druhé třetině si myslím, že se ten zápas lámal. Měli jsme tam čtyři přesilovky za sebou, dokonce dlouhou přesilovku 5 na 3 a tam jsme mohli zlomit ten zápas a Vítkovicím odskočit. Přesilovky jsme přehrávali, neměli jsme žádné střely. Vůbec jsme si nepomohli, naopak nás to vyvedlo z tempa a ten tým to trošku psychicky rozhodilo. V té třetí třetině jsme šli znovu do vedení, první deset minut si myslím, že bylo dobrých, ale pak jsme se začali bát o výsledek a bohužel jsme byli potrestaní. V nájezdech jsme byli šťastnější a vážíme si těch dvou bodů.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:2 SN
(1:0, 0:1, 1:1 – 0:0 – 1:0)

Branky: 9. McCormack (Scherbak), 41. Pavlík (Lev), rozhodující nájezd Lev – 23. Lakatoš (Krenželok, Marosz), 60. Bukarts (Mueller, Mikuš). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla – Kis, Rampír. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 372. Střely na branku: 26:28.

Mountfield HK: Kiviaho – Kalina, Blain, Gaspar, Pavlík, Nedomlel, McCormack, Jank – Pavlík, Zachar, Okuliar – Štohanzl, Cingel, Lev – Smoleňák, Lalancette, Scherbak – Kelly Klíma, Kevin Klíma, Jergl

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Gewiese, J. Stehlík, Koch, Raskob, L. Kovář – Bukarts, Krieger, Mueller – L. Krenžlok, Marosz, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Dej, Chlán, Lednický